چطور جوش های زیر پوستی را درمان کنیم؟
توسط نارین گل 1397/5/1 16:05 توضیحات

جوش های زیر پوستی چه هستند؟
جوش های زیر پوستی توده های دردناکی در زیر پوست هستند که سرشان باز نیست.
جوش های زیر پوستی چطور بوجود می آیند؟
جوش های زیر پوستی زمانی بوجود می آیند که غدد ما با چربی بیش از حد، بسته می شوند و در نتیجه پوست یک واکنش التهابی از خود نشان می دهد. متعاقبا جوشی دردناک و قرمز بوجود می آید که بیشتر اوقات از خود اسکار به جای می گذارد.
چه چیزی باعث جوش های زیر پوستی می شود؟
استفاده از موارد آرایشی، ضد آفتاب و مرطوب کننده غلیظ و سنگین می تواند به شکل گیری جوش های زیر پوستی منجر شود. خالی کردن جوش های سرسیاه و سرسفید نیز می تواند منجر به جوش های زیر پوستی شود. علاوه بر این جوش های زیر پوستی ممکن است به دلیل تغییر هورمون ها پیش از قاعدگی نیز بوجود آیند. پس سعی کنید در طول روز کم تر از مواد آرایشی سنگین مثل کرم پودر استافده کنید و از ضد افتاب های سبک استفاده نمایید. به عنوان مرطوب کننده های فوق العاده سبک هم می توانید از روغن هسته انگور، روغن هسته انار، روغن میوه نسترن، روغن آرگان و یا روغن جوجوبا برای مرطوب سازی و آبرسانی پوست در شب استفاده نمایید که پوست را عمیقا از چربی و آلودگی اضافی پاکسازی می نمایند.

بهترین روش درمان جوش های زیر پوستی:
هیچ وقت جوش های زیر پوستی را دستکاری نکنید و سعی نکنید این جوش ها را خالی کنید چون باعث می شود جوش ها بدتر شوند و به اسکارهای بلند مدت ختم شود. به محض اینکه جوش های زیر پوستی نمایان شدند از یک محصول ضد التهاب و ضد باکتری مانند روغن درخت چای یا روغن سرو استفاده نمایید. کافی است چند قطره روغن درخت چای یا روغن سرو را با سه قاشق از یک روغن حامل مخصوص پوست چرب مانند روغن هسته انار، روغن میوه نسترن و ... مخلوط کرده و هر شب بر محل جوش ها بزنید.

علاوه بر این روغن های حاوی سالیسیک اسید نیز به درمان جوش های زیر پوستی کمک می کنند. اسید سالیسیلیک یک اسید هیدروکسی بتا هست بدین معنی که بخش هیدروکسی ملوکول از اسید آن توسط دو اتم کربن جدا شده است درست مخالف آلفا هیدروکسی اسید که با یک اتم کربن جدا شده است. این ساختار باعث می شود اسید سالیسیلیک بیش تر قابل حل در چربی باشد و به همین دلیل بتواند به منافذ پوست نفوذ کند.
به محض اینکه اسید سالیسیلیک به پوست نفوذ می کند بخش اسیدی ملوکول مقداری از ساختار اتصالی بین سلولی را که پوست را به هم می چسباند را در خود حل می کند.
اسید سالیسیلیک به عنوان یک درمان کراتولیتیک شناخته می شود بدین معنی که خاصیت پاکسازی فوق العاده ای دارد و باعث نرم شدن پوست از طریق لایه برداری لایه رویی پوست می شود. از آنجاییکه سلول های پوست در زمان جوش زدن به صورت نرمال رفتار نمی کنند و به جای از بین رفتن در چرخه طبیعی سلول های پوستی به هم می چسبند و منافذ را می بندند اسید سالیسیلیک با لایه برداری و پاکسازی منافذ پوست را به حالت نرمال خود می رساند و از جوش های زیر پوستی جلوگیری می کند.
یکی از روغن های اسانسی که ساختاری مانند اسید سالیسیلیک دارد روغن لیمو سنگی است. این روغن به لایه برداری و پاکسازی منافذ کمک می کند. کافی هست هر شب مقداری از ترکیب 3 قاشق غذاخوری روغن هسته انار و 10 قطره روغن لیمو سنگی را بر محل جوش های زیر پوستی ماساژ داده و تا صبح روی پوست بماند. بعد از مصرف این سرم تا 12 ساعت جلوی نور مستقیم قرار نگیرید.

در کنار این ها هر روز صبح و شب صورت خود را با یک شوینده حاوی اسید سالیسیلیک بشویید وسپس از یک اسپری آرام کننده صورت حاوی 3 قاشق غذاخوری گلاب و ده قطره روغن اسطوخودوس استفاده نمایید.

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید و یا وارد شوید.

اینجا را کلیک کنید تا وارد شوید