محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
چاکرای قلب

پاکسازی و درمان چاکرای چهارم (چاکرای قلب)

چاکرای قلب در وسط قلب قراردارد. اگر روابط شما با پدر، مادر، خیشاوندان و همسر دچار مشکل بوده باشد، اگر در عشق آسیب دیده باشید اگر نتوانسته باشید علایق خود را دنبال کنید اگر هنوز نتوانستید افرادی را ببخشید چاکرای قلب شما از تعادل خارج شده است. برای باز گرداندن چاکرای قلب به حالت تعادل و پاکسازی چاکرای چهارم روش های متفاوتی از مدیتیشن تا رایحه درمانی وجود دارد که می توانید از یک یا چند مورد از این روش ها استفاده کنید.

چاکرای قلب کجاست و کارکردش چیست؟

ما چاکرای اصلی دیگری که در وسط قفسه سینه قرار دارد را چاکرای قلب مینامیم. این چاکرا اولین چاکرا از چاکراهای بالایی بدن است، که همه آنها به مسائل معنوی مربوط هستند. چاکراهای قسمت پایین بدن بیشتر با مسائل جسمانی و مادی مربوط بودند. چاکرای قلب، که با سرعت نسبتا سریعی می چرخد، رنگ سبز زیبایی دارد. چاکرای پاک و متعادل قلب، مانند زمرد سبزی در زیر نور درخشان سفید میدرخشد. چاکرای آلوده قلب، رنگ سبز تیره دارد.

چاکرای قلب تحت تأثیر افکار و احساساتی مربوط به موارد زیر است:

• روابط: با مادر، پدر، مادر شوهر، پدر شوهر، مادربزرگ، پدربزرگ، بچه ها و اعضای دیگر خانواده، عشاق یا همسران گذشته، دوستان، همکاران، کارمندان، معلمان، غریبه ها و همسالان

• عشق: عشق الهی و عشق به خود برتر، عشق عاطفی، عشق افلاطونی و عشق خانوادگی.

• علائق انسانی: وابستگی متقابل، خوگیری های دست و پاگیر در روابط، یا نگرانی در مورد فرد خاص.

• بخشیدن یا نبخشیدن: در مورد خود، دیگری (زنده، مرده، مشهور، دوست، یا عضو خانواده یا در مورد کشور و گروهی از افراد یا دولت یا سازمان و مؤسسه خاص

• الهام: احساس روشن بینی، درون بینی یا راهنمایی های الهی که از طریق احساسات عاطفی یا جسمانی

برای آشنایی با سایر چاکراها می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

چاکرا چیست؟

دلایل تیره و بزرگ شدن چاکرای قلب

چاکرای قلب! چه چاکرای زیبای زیبایی! چاکرای قلب مرکز سرتاسر دستگاه چاکراست. این چاکرا پلی است بین سه مرکز جسمانی و روانی پایین تر و سه مرکز ذهنی و روحانی بالاتر. این همان جایی است که بهترین های هر دو جهان در هم تنیده اند، محل شفابخشی و دگرگونی خودتان و دیگران. زمانی که چاکرای قلب باز می شود، توانایی شما برای ارتباط با نیروی برترتان نیز باز می گردد. چاکرای قلب عشق ورزی و بخشایش می افشاند، جایی که شما ظرفیت خود را برای عشق ورزی بالا می برید. هنگامی که برای دریافت عشق والاتر گشایش حاصل شد، آنگاه آمادگی برای دریافت هدایت از خرد بالاتر فراهم می آید. دریچه حکمت خود را بگشایید. انرژی جاری را نگهداری کنید، با تجسم انرژی طلایی پاکیزه و زیبا، تاثیرات (منفی) را همانگونه که در وجودتان بالا می آید، از بین ببرید. رنگ درمانی برای این چاکرا صورتی و یا سبز است. بنابراین شاید تنفس در این رنگ ها را سودمند بیابید. شفای کامل می تواند در این چاکرا روی دهد، بنابراین بار دیگر، از شما می خواهم با خود مهربان باشید، خود را با ببخشید و شادی سرشار کنید.

نگاهی به خودتان و چاکرای قلب تان بیندازید. چاکرای قلب بعضی از مردم چنان بزرگ است که همه ی جامعه را فرا می گیرد، آنها اگر می توانستند، جهان را بارور می کردند. با اینکه به صورت نظری بسیار عاشقانه می نماید، اما در عمل گفت و گو در این باره منجر به افت انرژی به طور اساسی می شود، آیا شما کسی هستید که همواره حامی دیگران، مادری کردن، گوش دادن به مشکلات مردم، مراقبت کردن از آنها پیش از اینکه از خودتان مراقبت کنید؟ آیا آشپزخانه شما (محل کار، دفتر) معمولا پر از افرادی است که در حال گفت و گو با شما هستند و در جستجوی اندرز شما؟ آیا شما کسی هستید که از گربه ها و سگ های آواره- و گاهی مردم بی نوا نگهداری می کنید؟ معمولا شما می توانید این گونه اشخاص را از روی قفسه سینه ی بزرگ، سمبل عشق که حامی و نقطه ی قوت دیگران است بشناسید. به یاد داشته باشید قضاوت نکنید، “درست” یا ” غلط” فقط برای خودآگاهی.

شما که هستید؟ خود را چگونه می بینید؟ چاکرای قلب همچنین با حسن شناخت شما از هویت تان ارتباط دارد. اگر چاکراهای خود را کشف کنید و بدین ترتیب آگاهی تان را از باورها و برنامه هایتان افزایش دهید (با به حرکت درآوردن انرژی و از بین بردن تاثیرات منفی همان طور که بالا می آیند)، بدان معنا است که مفهوم آنچه از خودتان درک می کنید، در حال تغییر است. هویت و سلامتی، بیشتر در چاکرای قلب روی می دهد. تصاویر و مفاهیمی که شما ممکن است از شخصی که فکر می کنید باید مثل او باشید، چه هستند؟ چه کسی آنها را به شما داده؟ چه کسی به شما گفت که نیاز دارید در شغلتان شخص موفقی باشید؟ چه کسی به شما گفت که تنها اگر تحصیلات عالی داشته باشید به حساب می آیید؟ چه کسی به شما گفت که نمی توانید خواست قلبی خود را دنبال کنید و اینکه این خواسته ها احمقانه و بی ارزش هستند؟ شما چه پیام هایی دریافت کردید؟ چه کسی قلب شما را شکست؟ اکنون زمان آن است که بتوانید آسیب و درد را از خود دور کنید، با علم به اینکه شما از سوی خداوند محافظت می شوید قلب خود را از بخشایش و عشق پر کنید. نخستین کسی که به شما یاد داد گاهی نمی توانید اعتماد کنید چه کسی بود؟ چه کسی به شما خیانت کرد؟ ما نیز مانند کودکان قلب های شگفت انگیز و باز داریم- شما می توانید این را ببینید. بچه ها شور و شوقی باورنکردنی در زندگی دارند، آنها به طور کامل زنده اند. قلبشان به گستردگی باز است، و هیچ چیز بی ارزشی را دریافت نمی کنند. بار دیگر شما توانایی به دست آوردن آن را دارید!

نخستین رویداد زندگی که به شما یاد داد باز بودن ایمنی نیست کدام بود؟ نیازی ندارید آن را به یاد بیاورید، ولی اگر تصویری از آن به ذهن می آید، آن را از بین ببرید- هیچ نیازی ندارید آن را تحلیل کنید. شما خیانت، آسیب ها، ناامیدی ها و باخت را تجربه کرده اید؟ از دست دادن یک حیوان خانگی دوست داشتنی- حیوانات خانگی نیز جزو خانواده هستند، به ویژه برای یک کودک. چه کسی شما را ترک کرد؟ خواهرانن و برادران، پدر و مارد، بهترین دوستان؟ آیا آنها مرده اند، از آنجا رفته اند، و یا بی هیچ خبری شما را ترک کرده اند؟ در این باره دچار اندوه شدید و ترس از دست دادن شدید؟ آیا شما ترس از نزدیک شدن و عاشق شدن را به راستی در خود پرورانده اید؟

احتمالا همه ی ما این کارها را انجام داده از این رویدادها تجربه کسب کرده ایم: اجازه دادن به کسانی تا “بسیار تزدیک” شوند، سپس هل دادن آنها به عقب، زیرا نمی خواستیم آسیب پذیر باشیم. ما از فقدان هر آنچه داریم می ترسیم- گم کردن هویت مان، قلب مان، خودمان. چه هنگامی در زندگی تان چاکرای قلب خود را بسته اید؟ چه کسی در زندگی تان خانواده ی شما، همکار یا دوست، که از مکانی سردسیر می آید -خویشتن دار است و اجازه ی بیان احساسات و عواطف را نمی دهد؟ چه کسی این تفکر را دارد ” من اجازه نمی دهم کسی آنچنان به من نزدیک شود تا به من آسیب برساند. نمی خواهم آسیب پذیر باشم. نمی خواهم خطر آن را بپذیرم”. آیا بسیاری از این مفاهیم درون شما وجود دارد؟ اگر اینگونه است در مورد آن داوری نکنید، فقط آن را رها سازید، آن را از بین ببرید و خود را ببخشید. بخشش با چاکرای قلب پیوند دارد- بخشش خودتان، داوری هایی که شما در مورد خود یا دیگری فراگرفته اید، بخشش دیگران، و بخشش خداوندی. شاید در این مرحله از بهبودی به راستی بخشیدن گناه دیگری امکان پذیر نباشد. بسیار خوب، فشار نیاورید. آنچه بیشترین اهمیت را دارد این است که شما خود را ببخشید و بدانید خداوند شما را دوست دارد. چه کسی به شما اجازه داده است هویتی برای خودتان بیافرینید؟ آموزگاران؟ پدر و مادر؟ دوستان؟ همکاران؟ آگاه باشید همانگونه که دگرگون می شوید، هویت و احساس شما از خودتان نیز دگرگون می شود. ممکن است کسانی به زندگی تان وارد و از آن خارج شوند به دلیل اینکه قابلیت پذیرش دگرگونی در زندگی شما را نداند، شاید آنها این “من” تازه ای را که دارد در شما ظهور می کند، تحقیر کنند. آنان علاقه ای نهادینه شده به ” شمای قدیمی” دارند. بگذارید بروند، چه کسی به شما ارزش می دهد، چه کسی بی ارزشتان می کند؟ می توانید بی اعتباری را در قلبتان احساس کنید، معمولا به صورت اندوهگینی و تیرگی و تندیگی در پشت. اگر چاکرای قلب متعادل نباشد، به سوی کسانی کشیده می شوید که شما را بپذیرند و تایید کنند. زیرا افسردگی نیاز به تایید از بیرون دارد. اکنون اندکی صبر کنید و خود را سرشار از عشق کنید، عشق و بخشش نسبت به خودتان.

در چه زمانی در زندگی تان از آسم، برونشیت، ذات الریه و مشکلات قلبی رنج برده اید؟ اینها با شرایط سلامتی چاکرای قلب رابطه دارد. هنگامی که دچار آسم می شوید، مرضی که بیشتر اوقات از احساسی سرکوب شده نشات می گیرد- “عشق فرو خورده”- این احساس روی شما نشسته است. اکنون آن را رها سازید. چاکراهای دوم و چهارم روابط متقابل خوبی دارند. زهدان (در چاکرای دوم) گاهی اوقات به صورت “قلب پایین” مورد اشاره قرار می گیرد. در حالی که قلب به صورت ” قلب پایین” مورد اشاره قرار می گیرد. در حالی که قلب در قفسه ی سینه به صورت ” قلب بالا” مورد اشاره است. اگر قلب پایین یک زن (چاکرای دوم) از راه تجاوز، زنای با محارم یا خشونت دچار گرفتگی شود، آن زن به درستی نمی تواند قلب بالای خود را باز کند مگر هنگامی که روند تندرستی در قلب پایین آغاز شود. در فرهنگ ما، زنان همچنین گرایش دارند قلب های پایین خود (نیازهای جنسی و شهوانی) را مهار کنند، زیرا ما فکر می کردیم ” که دختران خوب فاقد میل جنسی هستند.” هم چنین فکر می کردیم که تماس داشتن با عواطف و احساسات از راه چاکرای قلب خوب است- بنابراین ساختاری برای ناسازگاری بین چاکراهای دوم و چهارم وجود دارد.

به عقیده ی دکتر کریستیان نورتروپ، بررسی ها، تفاوت های شخصیتی را بین بیماران با سرطان دهانه ی رحم (چاکرای دوم) و سرطان پستان یا ریه (چاکرای چهارم) نشان داده است. یک بررسی نشان داد که پنجاه درصد بیماران مبتلا به سرطان دهانه ی رحم از نظر فیزیکی پدرانشان را بر اثر مرگ یا جدایی در دوران کودکی از دست داده اند. نوعا، این بیماران ویژگی های دیگر مربوط به چاکرای دوم را نشان می دهند: چند بار ازدواج کردن، روابط جنسی زیاد کسانی که نه هرگز عاشق بوده اند و نه ارزشی برای عشق قائل بوده اند، بدون تناسب با شکل و اندازه ی بدن، و همچنین احساسی از موجود فراموش شده ای مانند کودکان. در سوی مقابل، در خانواده هایی، «آن هایی که سرطان پستان دارند (بیماری های منسوب به چاکرای چهارم)، پدر از نظر احساسی دور بوده است (الگوی منسوب به چاکرای چهارم). این بیماران گرایش بیشتری به ماندن در ازدواجی بدون عشق دارند و احتمالا شبیه مسئولیت سنگین نگهداری خواهران و برادران در دوران کودکی و محروم کردن خودشان از مراقبت های درمانی و پرورش جسمانی.”

اندکی صبور باشید و توجه کنید که چه کسی در چاکرای قلب شما بند به وجود آورده است. معمولا بندها در چاکرای قلب به این معنی هستند،  ” من شما را دوست دارم:، یا من “عاشق شما هستم”. هم چنین بعضی از بندها می توانند به صورت عبارت شرطی بیان شوند، ” من شما را دوست خواهم داشت، اگر…، من عاشق شما خواهم بود اگر…، من تو را خواهم پسندید اگر…”، اگر بندی را حس می کنید، می توانید به آرامی آن را آزاد کنید. نیازی نیست که از هر چیز دل بکنید. گاهی اوقات. نگه داشتن بعضی از بندها خوب است. شاید کسی وجود داشته باشد که شما دوستش دارید و او تنها بند برقرار کرده است تا بگوید “سلام”، شاید شما دوست داشته باشید آن بند را برای مدتی نگه دارید و سپس آن را آزاد کنید. خوب است آن فرد را درکنار قلب خود نگه دارید.

به طور کلی نمی توان گفت، شما نمی خواهید بندهای چندان زیادی داشته باشید، زیرا در این صورت نمی توانید با انرژی خودتان حرکت کنید، و روی انرژِ دیگران سوار می شوید. بنابراین با باورها و شرایط آنها زندگی می کنید، اگر بند، انرژی شما را تحلیل نمی برد، چندان زیان بار نبود. ما نیازی نداریم ” رها از بند” باشیم. اگر از ” بند رها” بودیم، نمی توانستیم عاشق شویم، با دیگران ارتباط برقرار کنیم یا هماهنگی با زندگی را تجربه کنیم. شما فکر می کنید مفهوم ” رشته های پیوند  قلبی” از کجا آمده است؟ آنها به راستی بندهایی هستند برای عشق که از چاکرای قلب به بیرون فرستاده شده اند. بررسی کنید تا ببینید با چه کسی از راه قلب بند ایجاد کرده اید؟ ببینید آیا می خواهید انرژی تان را فرا بخوانید و آن را به خودتان برگردانید. شما در جست و جوی خشنودی چه کسی بوده اید؟ شما از چه کسی تمنای عشق کرده اید؟ هنگامی که دلبستگی به طور یکسان دوطرفه نباشد، می تواند آزار دهنده باشد. این درحالتی است که آن رشته های قلبی عقب نشینی کنند. انرژی تان را دوباره زنده کنید، قلبتان را با عشق، بخشش و رضایت از خودتان پر کنید.

والدین و همسران، عاشق ایجاد بند در چاکرای قلب هستند، زیرا این بند می تواند دگرگون شده و به صورت “عشق” وارد چاکرا شود. گاهی یک بند کوچک فریب دهنده وجود دارد که از قلب می گذرد و دزدانه به چاکرای سوم و Voila وارد می شود، در این حالت شما عشق مشروط دارید. ” من شما را دوست دارم- ولی می خواهم شما را کنترل کنم. اگر شما این کار را انجام دهید، من شما را دوست خواهم داشت”. آیا هر باوری درباره ی وجود “روح” عاشقانه، قلب را باز می کند و مرزها از بین می برد؟ از خیر این یکی باید گذشت! عاشق بودن و دلسوزی کردن برای خودتان به معنی برقرار کردن مرزهایی برای خودتان و ایجاد ظرفیت عاشق شدن در شماست. عمل کردن از چاکرای قلب این معنی را نمی دهد که شما می بایست هر لحظه سرشار از عشق و علاقه باشید، یا اینکه همیشه در گروهی باشید که یکدیگر را در آغوش می کشند و نمی خواهند هرگز از هم جدا شوند! این چیزی نیست که از  ” قلب می آید”. ممکن است گاهی برای هر کسی اتفاق بیفتد، ولی هنگامی که آن را حس کردید، زیرا شما درباره ی آن شخص یا گروه تقریبا به طور وسواس گونه ای فکر خواهید کرد، و توانایی تان به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار می گیرد. بار دیگر، مرزها را برقرار کنید! عاشق شدن به معنی تو سری خور شدن نیست! عاشق شدن به اندازه ی کافی به خود عشق ورزیدن است تا آنچه را که در زندگی تحمل می کنید، آنچه را که نمی خواهید و آنچه را که به آن خوشامد می گویید، به روشنی ببینید.

چاکرای قلب شفادهنده ای نیرومند است. هنگامی که شما قلب خود را گشوده اید، تنها یک نگاه و یا یک فکر می تواند کس دیگری یا خودتان را در بهبودی یاری دهد. قلب مرکز مشاوره (مرکز شنوایی قلب)، تندرستی و دگرگونی است.  با این حال، پاک نگه داشتن آن فکر خوبی است. وقتی سنگینی را در قلب خود احساس می کنید، جدایی را برگزینید. شما می توانید هنوز عاشق باشید و نیازی به آن نداشته باشید تا کسانی در چاکرای قلب شما زندگی کنند. در این صورت شما قادر خواهید بود آنها را بیشتر دوست داشته و مشاور کارآمدتری باشید.

ما بسیاری از تاثیرات را در پشت چاکراهای مان پنهان می کنیم، به ویژه چاکرای قلب. اینجاست که ترس های دوران کودکی، بی ارزش شدن و آزردگی ها را نگه می داریم. بنابراین هم اکنون، رودخانه ای از انرژی صورتی، سبز، یا طلایی را تجسم کنید که به آرامی در این چاکرا به جریان می افتد و هر انرژی درگیر را که شما آماده ی رهایی از آن هستید، آزاد می کند. اجازه دهید این انرژی به بیرون جریان پیدا کند، بگذارید رها شود. خود را با عشق به خودتان سرشار کنید. عشق نامشروط، پذیرفتنی و بخشایش. در حالی که این کار را انجام می دهید، اگر تصویرهایی از اشخاص، یا وضعیت ها وجود دارد، می توانید آنها را تجسم کنید و در یک رز صورتی زیبا، یا حباب صورتی قرار دهید، بنابراین دیگر بیش از این لازم نیست رنجیده یا آزرده باشید. اکنون به پیش بروید و آنها را به دست فراموشی بسپارید. دعای خیر شما به همراهشان. اندیشه های پوچ را در دورترین قلمروها رها سازید. اکنون می توانید خودتان را از آن محدودیت ها را رها کنید و نیکبختی را دریابید. با یک چاکرای قلب گشوده، خلاقیت شما به جریان می افتد زیرا شما به کیفیت های کودکانه ی بیشتری از معصومیت، شادی و آزادی راه یافته اید. توانایی های طبیعی بهبودی شما نیز پایدار می شود و ممکن است پی ببرید که تماس انگشتان شما انرژی شفابخش بیشتری دارد. ممکن است گرمایی را که از دستان تان سرچشمه می گیرد، حس کنید. این انرژی شفابخش است که از پشت چاکرای قلب، به کانال های باز و بیرون کف دست ها جریان پیدا می کند. با راهنمایی و تمرین می توان از این انرژی، برای یاری رساندن به سلامتی دیگران بهره گرفت. ماساژ، درمانگرها و روان درمانگرها، این انرژی شفابخش را در برنامه کارشان می گنجانند. در حالی که ما مشغول کشف چاکرای قلب هستیم، ممکن است خواستار پالایش کشش ” دلخواه قلب تان ” شوید. در حال تنفس در انرژی صورتی/سبز/طلایی، تصور کنید که من برتر شما با هدیه ای به سمت می آید، این هدیه را بپذیرید. شما سزاوار دریافت آن هستید. این هدیه می تواند در به دست آوردن و یا کشش دلخواه قلبتان به شما یاری برساند. شاید این ابزاری است که بتوانید از آن بهره بگیرید، شاید الهام یا عبارت عاشقانه باشد، شما همیشه به این هدیه دسترسی دارید. با چاکرای قلب متعادل و باز، می توانید به نیروی برترتان، عشق الهی، الهام و بخشایش در هر زمان دسترسی پیدا کنید. من شما را تشویق می کنم گوش فرا دهید و از خردمندی قلب تان پیروی کنید.

روش های پاکسازی و به تعادل رساندن و درمان چاکرای چهارم

تقریبا هر روز با افکار نگران کننده ای مواجه می شویم. ما اغلب با افراد و موقعیت هایی مواجه می شویم که به نوعی در ما احساس ترس و نگرانی ایجاد می کند. در نتیجه ما انرژی ترس را به درون چاکرای مان جذب می کنیم. به همین دلیل فکر خوبی است که هر روز چاکراهایتان را پاک کنید. درست همان طور که هر روز صبح صورتمان را می شوییم بگذارید انرژی وجودتان از این پاکسازی مداوم بهره مند شود. شفاف سازی چاکراها دو مرحله دارد:

1. پاکسازی: رها کردن چاکراها از افکار منفی، وابستگی ها، بندها و گره های اتری

2. تعادل چاکراها: بزرگ کردن چاکراها به طوری که همه آنها به یک اندازه باشند.

شما می توانید ترکیبی از یک یا چند مورد از روش های زیر را برای متعادل کردن چاکرای خورشیدی استفاده کنید.

مدیتیشن و مراقبه

ابتدا محلی آرام پیدا کنید که بتوانید تنها باشید یا کسی مزاحم افکار شما نشود. این مکان می تواند گوشه ای از اتاق خواب، حمام، باغچه، یا حتی خودرو باشد. سپس راحت بنشین. نیازی نیست که پاهایت را در وضعیت ناراحتی قرار دهی یا چهار زانو بنشینی. آرامش درونی کاری طاقت فرسا نیست. درحالتی طبیعی که راحت هستید بنشین یا چشم هایت را ببند یا نگهات را به زیر بیندازید تا مسائل بیرونی حواست را پرت نکنند. سپس دو سه نفس عمیق بکشید. از دهان نفس بکشید و از بینی بیرون بدهید. وقتی نفستان را فرو می دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را به طور کامل بیرون بده.

درحال مراقبه، نفس یا خود درونی ممکن است تلاش کند حواستان را پرت کند. او این کار را می کند چون می ترسد شما به آرامش فکری برسید. اگر به آرامش برسید و دیگر نترسید، نفس تمام نیروی خود را در مهار وجود شما با ترس و هراس ها از دست خواهد داد. از این رو نفس ذهن شما را زیر ضرب افکاری در مورد چیزهای کم اهمیت، صورت حساب ها، ترافیک، درگیری ها و جسم می کند. بسیار مهم است که با نفس خود نجنگید و از دست آن عصبانی نشوید. خشم و عصبانیت به نفس حقانیت و قدرت می دهد. در حقیقت، این چیزی جز توهمی کابوس وار نیست.

مدیتیشن چاکرای قلب

با چشمانی بسته، و در حالتی راحت و آسوده، چند نفس عمیق بکش. تصور کن که ابری از نور سبز روشن تو را احاطه کرده است. وقتی نفست را فرو میدهی، انرژی شفابخش را به درون میبری. این انرژی را بهدرون ریه هایت می بری، به سلولهایت، به درون قلبت.

وقتی می گذاری نور سبزرنگ همه چیزهای منفی که باعث احساس رنج تو می شود را پاک کند، بر قلب خود تمرکز کن.

با نفس عمیقی، بگذار نور تمام ترسهای تو را در مورد عشق با خود ببرد. بخواه تا از هراس عشق ورزیدن رها شوی. هیچ کاری به جز نفس کشیدن و تمایل و خواست برای رهایی از هراس و ترس از عشق نباید بکنی. فقط بخواه که شفا یابی، خداوند و فرشتگان همه کار را خواهند کرد. نفس عمیق دیگری بکش، بخواه تا از هراس محبوب قرار گرفتن و احساس این که در صورتی که کسی تو را دوست بدارد تو را می فریبد، گول می زند، از تو سوء استفاده می کند، تو را ترک می کند، طرد می کند، آزار می دهد یا به هر شکل دیگری آسیب می زند رها شوی. با نفس عمیق دیگری، بگذار تمام این ترسها، متعلق به هر دوره از زندگی تو بر ایند و بیرون بروند.

حالا، بگذار نور تمام ترسهای تو را از عشق ورزیدن پاک کند. با نفس عمیقی، این هراس را که با عشق ورزیدن ممکن است تحت سلطه قرار بگیری، آزرده شوی، فریب بخوری، خیانت ببینی، مصدوم شوی یا به هر نحو دیگری آسیب ببینی از خودت دور کن. بگذار این ترسها طوری بیرون بیایند که گنجایش حقیقی قلب تو برای عشق ورزیدن روشن شود. از هر کینه کهنهای نسبت به افرادی که در گذشته در رابطهای عاشقانه به نظر رسیده است که به تو صدمه زده اند رها شو. بخواه تا کينهات و هر نوع احساس آزار و ناخشنودی در مورد عشق که از آنها دیده ای، پاک شود و به کلی از یاد برود. نسبت به مادر…پدر…به بزرگسالان دیگر دوران کودکی تبدیل می شود. فقط درس هایی که از هر رابطه و جوهره حقیقی عشق که در هر یک از این رابطه ها بوده است، باقی می ماند. چون این تنها چیزی است که ماندگار است و حقیقت درونی هر رابطه است. حالا با نفس عمیق دیگری، بگذار نور تو را پاک کند. بگذار از هر کینه ای که در مورد عشق نسبت به خودت داری رها شوی. بخواه تا برای خیانت به وجودت، برای نادیده گرفتن شهود درونی و برای آن که در پی والاترین علائق خود نبوده ای، خود را ببخشی. خودت را در آغوش بگیر، چه در ذهن چه در بغل. به خود درونیات اطمینان بده که هرگز دیگر خیانت به خویشتن را تکرار نکنی

حالا باید متعهد شوی که از شهود و بصیرت خود پیروی کنی تا هرگز درگیر یا اسیر روابط عاشقانه آزارنده نشوی. از کینه ای که بر اثر هر اشتباهی در رابطه عاشقانه نسبت به خودت پیدا کردهای رها شو، از جمله در رابطه با خودت. با نفس عمیق و پاک کننده دیگر، حس کن که شفایافته ای، کاملا شفایافتهای و آماده لذت بردن از عشقی حقیقی به آنچه واقعا هستی باش.

مراقبه صبحگاهی برای پاکسازی چاکرای قلب

پس از نفس عمیق دیگری، توجه خود را روی چاکرای قلب متمرکز کن. در این قسمت تو حلقه ای درخشان با نور سبز روشن می بینی یا حس می کنی، که با پره هایی از یشم درخشان نور می افشاند و می گردد. این چاکرای قلب توست، مرکز انرژی مربوط به افکار و باورهای تو در مورد عشق و روابط با دیگران. چاکرای خود را با دید درونیات یا با احساست مشاهده کن. ببین آیا در آن هیچ تیرگی ناشی از ترس و نگرانی میبینی، اگر با تیرگی مواجه شدی، بدون هیچ داوری به آن توجه کن و فقط آن را به روح مقدس و نور الهی خود واگذار و بگو: « من می خواهم همین حالا از تمام ترس هایی که در مورد دریافت یا بخشیدن عشق دارم رها شوم. من از روح مقدس و نور ابدی خود می خواهم تا تمام این تیرگیها و گرفتگی ها را که مانعی در برابر  لذت بردن من از عشق حقیقی است پاک کند »

حالا نفس عمیقی بکش و این جمله تأكیدی را ادا کن: « من حالا کاملا به خودم اجازه میدهم که عشق ببخشم و دریافت کنم، من در امان و دوست داشتنی هستم. من دوست داشتنی هستم، من دوست دارم، من دوست دارم، دوست دارم، دوست دارم، دوست دارم »

مراقبه شبانگاهی چاکرای قلب

نفس عمیقی بکش و این جمله تأکیدی را بگو: « همه افراد در زندگی من در هدف لذت بردن من از عشق حقیقی سهیم هستند. من با روحی یگانه که حقیقت تمام چیزهایی است که خدا آفریده، در هم آمیخته ام. من با تمام هستی یگانه، یگانه، یگانه هستم و از این حقیقت سپاسگزار و شکر گزار هستم »

حالا بخواه که فرشته مقرب با انرژی شفابخش خویش قلب تو را در بر بگیرد و هرگونه تیرگی را از قلب تو بزداید. فرشتگان در بعدی بدون زمان و مکان زندگی می کنند. از این رو می توانند در یک زمان در مکانهای مختلف و با افراد متعدد باشند. فقط با درخواست کمک و حمایت از فرشته مقربت، او بلافاصله در کنار تو ظاهر خواهد شد. بخواه که هر تیرگی، سنگینی یا کینه ای را به فرشته مقربت واگذاری تا او آن را به نور بسپارد و تصفیه و تبدیل به نیکویی کند.

طبیعت درمانی

در نواحی روستایی گردش کنید، تپه ماهورهای پیچ در پیچ، از بارش باران تازه پرپشت و سرسبز هستند. در آن گستردگی رویش سبز، نفس بکشید و انرژی تندرستی را همانگونه که قلب شما را تشویق به باز شدن می کند حس کنید. اکنون کمی بیشتر قدم بزنید و گل های صورتی رنگ زیبا را که بر دامنه های تپه شکوفا شده اند، تماشا کنید. امیدوار باشید با خوش بینی گل های صورتی همانگونه که به بالا نگاه می کنید، شاید به آسمان، تصور کنید آسمان با یک صورتی از ابرهای سبک پر شده است. بگذارید شگفتی های طبیعت، تندرستی، امیدواری و عشق را به چاکرای قلب شما بیاورد.

صدا درمانی

موسیقی ای که قلب شما را لمس کند آن چیزی است که چاکرای چهارم شما را آرام و گشاده خواهد کرد و به درمان چاکرای چهارم کمک میکنند. چه کلاسیک باشد، چه مدرن یا موسیقی مذهبی که از سنت های شرقی یا غربی گرفته شده باشد، بگذارید موسیقی در قلب شما گرمی به وجود آورد. این بسیار رؤیایی است، بنابراین را تشویق تان می کنم تا با قلب خود همراهی کنید و به غریزه تان در این باره اطمینان کنید. از نظر آوایی می توانید «آه» را بخوانید، یا آن را در کلید F با آواز بخوانید.

رنگ درمانی

رنگ سبز در چاکرای چهارم برای به وجود آوردن بازآفرینی، رویش تازه، صلح درونی و آرامش مورد بهره قرار می گیرد. از رنگ صورتی نیز بهره گرفته می شود، چون آرامش و ارتعاش های نرم آن می تواند تنش ها را در قلب رها کند و احساسات، عشق و محبت را همانند احساسات دوران کودکی از شگفتی، معصومیت و شادی سرشار نماید.

رایحه درمانی

همانگونه که قلب باز می شود، تندرستی واقعی آغاز می گردد. با این اندیشه، رایحه هایی که برای تسهیل شفای بیشتر مورد بهره قرار می گیرند، هماهنگی و تعادل را تلقین می کنند، همه ی دستگاه را پاک و آرام می نمایند و سرزندگی را افزایش می دهند، این رایحه ها عبارتند از: نعنا، مریم گلی، مشک، تکمه گیاه، زنجبیل و رز

برای استفاده از روغن ها اسانسی جهت متعادل کردن چکرای چهارک سه راه دارید:

1. استفاده از دستگاه دیفیوزر یا بخور سر: 2 تا5 قطره یکی از روغن های بالا را در دستگاه دیفیوزر بریزید و در حین یوگا و یا مدیتیشن مربوط به این چاکرا دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید عطر سحرانگیز این گل ها و گیاهان در خانه پخش شود.

2. ماساژ: 1 قاشق غذاخوری روغن هسته هلو و 2تا 5 قطره از یکی از روغن های بالا را با هم مخلوط نموده و پیش از یوگا و یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا بر پشت ساق پا ماساژ دهید.

3. اسپری: 3 قاشق غذاخوری آب یا گلاب را به 10 تا 15 قطره از یکی از روغن های بالا مخلوط نمایید و پس از بهم زدن و پیش از شروع یوگا یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا در هوا اسپری کنید.

خرید روغن های اسانسی مخصوص چاکرای چهارم

بازتاب شناسی

نقطه ی فشار را درست روی برآمدگی پای تان پیدا کنید. آن را به آرامی فشار داده و با حرکتی چرخشی ماساژ دهید تا گرفتگی های انرژی رها شود.

سنگ های قیمتی و کریستال ها

عقیق سرخ، کریسوفاز، زمرد، اونچراین سبز، یشم، کاتریت، مرمر سبز، رودوکروزیت، رودونیت، کوارتز رز، یاقوت تورمالین.

خواص هر کدام از سنگ ها

عقیق سرخ: به خون در بدن شما انرژی می بخشد، انرژی نیروی زندگی، نیروی جسمانی و بردباری را برمی انگیزد، کمک می کند به طور فیزیکی زمینی شوید، ارتباط با خود برترتان را افزایش می دهد و به تمرکز حواس کمک می کند؛ قلب را با گرمی و شادی باز می کند.

کریسوفاز

بی منطقی و الگوهای رفتاری وسواسی را آرام می کند، تأثيرات افت روحی را تسکین می دهد، نامنظمی های جنسی را متعادل می کند؛ هماهنگی، بخشایش و عشق بی قید و شرط را ایجاد می کند؛ شفابخشی را در همه ی سطوح فراهم می کند: جسمی، احساسی و ذهنی. به شما کمک می کند بینش روشنی در مورد گرفتاری های شخصی به دست آورید. هدیه های درونی به ارمغان می آورد و استعدادهایی برای شکوفا شدن فراهم می کند.

 زمرد

دستگاه ایمنی بدن، قلب، کبد، کلیه ها و دستگاه عصبی را قوی می کند؛ توانایی شما را برای به یاد آوردن دانسته هایی که در رویا و مدیتیشن دریافت می کنید افزایش می دهد، که این برایتان روح و بینش شخصی ژرف تری فراهم می کند، حافظه، بصیرت و خرد را بالا می برد و نیروی عقلانی را افزایش می دهد، توان روحی شما را نمایش می دهد؛ بیان خلاق، عشق، تعادل و بردباری را افزایش می دهد؛ کمک می کند بگذارید دل واپسی، نگرانی و عدم اطمینان برود. به آرامش ذهنی و نگرش مثبت به زندگی فرامی خواند؛ به شما کمک می کند مرکزتان را پیدا کنید و با آن در یک راستا قرار گیرید؛ الهام درونی، بینش ها، حس شخصیت، شفابخشی و رفاه مثبت را افزایش می هد.

يشم

کمک می کند دستگاه خون پالایش شود و اختلال های هضم را آرام می کند؛ گستره ی زندگی، زایش و خلاقیت را افزایش می هد؛ بصیرت، فروتنی، شجاعت، عدالت و خرد را بالا می برد؛ منفی بودن را دور می کند و صلح، آرامش و پرورش را تشویق می کند، اگر حس می کنید عصبی هستید یا از بی خوابی رنج می برید، يشم می تواند به شما کمک کند خواب شبانه ی آرام بخشی داشته باشید و رویاهایی دوست داشتنی ببینید.

کانزایت

کانزایت برای افراد معتاد و کسانی که از شدت افسردگی رنج می برند، با رفتارهای اعتیاد آور نشان می دهند سودمند است، چون سطح بالایی از یشم را دربر می گیرد، که به طور طبیعی تسکین می دهد، آرام می کند و متعادل می سازد؛ پذیش را با باز کردن چاکرای قلب به روی عشق به خدا (عشق الهی) و احاطه کردن با یک نیروی برتر ترغیب می کند.

مرمر سبز

قلب و دستگاه گردش خون را تقویت می کند؛ به کم شدن وزن کمک می کند؛ فشار و تنش روحی را کاهش می دهد؛ بازسازی بافت ها را تحریک می کند؛ به بدن و ذهن انرژی می بخشد؛ گرفتگی های ناخودآگاه را پاک می کند. در همه ی سطح ها تعادل برقرار می کند: جسمی، ذهنی، احساسی.

رودوکروزایت

آگاهی و تیزی ذهن را بالا می برد، در طی بحران های روحی و جسمی تعادل را نگه می دارد؛ به بهبود آزردگی های روحی کمک می کند و مابین چاکراهای پایین تر با بیان عاشقانه قلب پل می زند؛ عشق به خود و عشق به بخشایش برای دیگران را بالا می برد.

رودونیت

تأثیر آرامش بخش در هنگام درد دارد؛ انرژی جسمی را ذخیره می کند و حس ارزش گذاشتن به خود را افزایش می دهد؛ چاکرای ریشه را با چاکرای قلب برای پدیدار کردن عشق الهی روی این سیاره ی فیزیکی در یک راستا می آورد؛ گونه ای از رودونیت که رنگ آن صورتی است این درک را ژرفا می بخشد که آسیب پذیری نشانه ی ضعف نیست بلکه به راستی نشانه ای از قدرت زیاد است.

کوارتز رز

مهربانی، عطوفت، عشق را تشویق می کند؛ به شما یاد می دهد تا خود را باور کنید و به خودتان عشق بورزید و قلب تان را برای همه ی جلوه های عشق و مهربانی درون آن باز کنید؛ این سنگ سنگ عشق» تلقی می شود، زیرا با همه ی موضوعات قلب ۔ عشق، دلبستگی، بخشایش و مهربانی سروکار دارد. این سنگ، نامتعادل بودن جنسی و احساسی را برطرف می کند؛ کمک می کند خشم انبار شده، آزردگی، گناه، ترس و حسادت رها شود؛ به توانایی شما برای بخشیدن و پذیرفتن با بخشایش و عشق کمک می کند؛ فشار و تنش روحی را کاهش می دهد، حرارت های بالا (تب) را پایین می آورد.

یاقوت

احساس عشق و بخشایش را افزایش می دهد، قوای جنسی را تحریک می کند؛ بر شجاعت، صراحت، تمایل به خدمتگزاری، تمرکز روحی، قدرت و رهبری تأکید می کند؛ به بازسازی کالبد قلب کمک می کند و به خون و همه ی دستگاه ها، انرژی و نیرو می بخشد.

تورمالین (سبز)

بیانی شفابخش و متعادل از عشق و بخشایش به وجود می آورد؛ به شما یاری می کند بگذارید دردهای عاطفی و عدم اطمینان برود؛ زهرابه ها را از بدن بیرون می کشد و انرژی تازه و دوباره جوان شده را جذب می کند؛ در هنگام دگرگونی احساسی، خستگی یا فشار روحی، تأثیرات آرامش بخش، متعادل کننده و تازه کننده ای دارد؛ اعتقاد، آرامش، فراوانی و خوشبختی ایجاد می کند.

تورمالین (صورتی – سبز)

با دوباره برقرار کردن هماهنگی بین انرژی های مخالف، مانند قطبی شدن های (مذکر – مؤنث) درون شما و بازتاب شده در روابط تان، افراط و تفریط را متعادل می کند؛ به شما یاری می کند آزردگی های کهنه را رها کنید، بنابراین می توانید عشق تازه و شفابخش را جذب کنید.| تورمالین (سرخ یا صورتی): توانایی شما را در رابطه با رقابت های زندگی و دیدار با افراد تازه با ایجاد شجاعت، خوش بینی، زیبایی و آرامش افزایش می دهد؛ به شما کمک می کند اندوه، گناه و دلواپسی را رها کنید، شما را به بخشندگی، از خودگذشتگی، خدمتگزاری و خلاقیت فرا می خواند.

یوگا درمانی

این یوگا با چاکرای دوم پیوند دارد بهاکتی یوگا، یا «یوگای از خودگذشتگی» است. آرمان آن کمک به شما برای از بین بردن من خودتان و یافتن خود واقعی تان است. این تمرین با بهره گیری از مانتراها، حالت مراقبه ی بیشتری دارد. بهاکتی یوگا خودآگاهی را پالایش می کند. شعله ی همواره روشن عشق بهاکتی ویژگی هایی را که از نظر روحی ناخوشایند و ناخالص است می سوزاند، مانند تنفر، خشم، طمع، تکبر و احساس های ویرانگر دیگر. بهاکتی یوگا، یوگای محبوبی در هند می باشد، که به خلوص قلب، رضایت خاطر و از خودگذشتگی استوار نیاز دارد. تمرین آن راه شما را به روی آرزوی قلبی تان، ارشاد و خرد می گشاید.

حالت های پیشنهادی یوگا

آسم: حالت کوهستان، وضعیت سکون، نیلوفر، تعظیم

 برونشیت: کبرا، حالت کوهستان، ماهی، راست نگه داشتن شانه

تمرین های جسمانی و تنفسی

تمرین بدنی همگانی: چرخش بالای شکم

1) راست بایستید، پاها به اندازه ی پهنای شانه ها از هم باز، زانوها کمی خمیده، عضله های شکم به درون کشیده شده و باسن تاشده در زیر

 ۲) با شانه ی راست تان شروع کنید. همان طور که شانه ی راست را به سوی گوش ها بالا می آورید نفس را به درون بدمید و چرخش شانه رابسوی پشت ادامه دهید، با پایین آوردن شانه و آوردن آن به سوی جلو چرخشی کامل انجام می شود. این یک تنفس – دم است.

 ۳) نفس را بیرون بدهید (بازدم) و با بهره گرفتن از شانه ی چپ این حرکت را تکرار کنید.

4) به طور پیوسته تکرار کنید، تا حرکت ممتد باشد. روی چرخش شانه ی راست نفس را به درون بدهید، اکسیژن کافی به بدن برسانید تا انرژی بگیرید، بازدم روی چرخش شانه ی چپ، تا هر زهرابه و تنش های روحی یا حالت های منفی بودن را رها کند.

 ۵) یک ریتم پایدار بیابید و چرخش شانه ها به سوی پشت را ادامه دهید. اکنون، جلو آوردن را با آرنج ها به جای شانه های تان شروع کنید، این حرکت را برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه ادامه دهید.

 ۶) اکنون شروع کنید به جلو آوردن دست ها، انگار در حال شنا کردن به پشت هستید. به یاد داشته باشید که روی دست راست نفس بکشید (دم) و روی دست چپ نفس را بیرون بدهید. (بازدم) این حرکت را برای یک تا دو دقیقه تکرار کنید. این تمرین آهنگ حرکت قلب را بالا می برد و تنش را از راه شانه ها و پشت رها می کند، بنابراین قلب را باز می کند. تغییر: سوی چرخش شانه ها را به یک چرخش به جلو که به حرکت پارو زدن (کاملا به جلو) منجر می شود تغییر

دهید.

وضعیت یوگا: کبرا

۱) روی شکم دراز بکشید، سر به طرف پشت کشیده شود. دست ها را در کنارتان راحت کنید. به طور منظم نفس بکشید.

 ۲) سر را به جلو آورده پیشانی را روی کف زمین بگذارید. دست ها را به طور مستقیم روی کف اتاق زیر شانه ها بگذارید. بازوها را نزدیک بدن نگه دارید.

 ۳) نفس بکشید (دم)، بخش بالایی بدنتان را به آرامی و با دقت به بالا بکشید، پشت را با حرکتی نرم خم کنید. به طور منظم نفس بکشید و خم کردن بقیه ستون مهره ها ادامه دهید، باسن را در جهت مخالف کف اتاق نگه دارید.

 ۴) پشت تان را به عقب خم کنید تا جایی که به راحتی بتوانید این وضعیت را حفظ کنید. (درخواست می کنم فشار نیاورید!) به یاد داشته باشید که نفس را نگه دارید.

5) هنگامی که آماده شدید این وضعیت را رها کنید. بسیار آرام و با حرکت کنترل شده، خودتان را به کف اتاق پایین بیاورید، این کار را با شکم، قفسه ی سینه، چانه، بینی و پیشانی انجام دهید.

 ۶) بازوها و دست ها را در کنارتان راحت کنید. سرتان را به سمت مخالف بچرخانید و راحت کنید.

جمع بندی

چاکرای قلب در وسط قلب قراردارد. اگر روابط شما با پدر، مادر، خیشاوندان و همسر دچار مشکل بوده باشد، اگر در عشق آسیب دیده باشید اگر نتوانسته باشید علایق خود را دنبال کنید اگر هنوز نتوانستید افرادی را ببخشید چاکرای قلب شما از تعادل خارج شده است.

برای باز گرداندن چاکرای قلب به حالت تعادل و پاکسازی و درمان چاکرای چهارم روش های متفاوتی از مدیتیشن تا رایحه درمانی وجود دارد که می توانید از یک یا چند مورد از این روش ها استفاده کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید