محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
چاکرای ریشه

چاکرا چیست؟ (مقاله جامع چاکراها و چاکرادرمانی)

در این مقاله به طور تفصیلی در مورد اینکه چاکرا ها چی هستند، چاکراهای اصلی و فرعی و کدامند و راه های چاکرا درمانی و به تعادل رساندن آن ها صحبت خواهیم کرد.

فهرست مطالب:

چاکراهای بدن چیست؟

تعریف بند در چاکرا

هفت چاکرای اصلی

چاکرا اول (چاکرای ریشه)

چاکرا دوم (چاکرای خاجی یا چاکرای طحال)

چاکرا سوم (چاکرای شبکه خورشیدی)

چاکرا چهارم (چاکرای قلب)

چاکرا پنجم (چاکرای گلو)

چاکرا ششم (چاکرای چشم سوم)

چاکرا هفتم (چاکرای تاج)

چاکراهای فرعی

چاکرای پا

چاکرای دست

هفت شیوه چاکرا درمانی (فعالسازی چاکراهای بدن)

جمع بندی

چاکراهای بدن چیست؟

چاکرا واژه ای سانسکریت به معنای “چرخ” است. یک چاکرا همانند دیسکی است در حال چرخش با اندازه ای در حدود یک دلار نقره که مانند لنز یک دوربین باز و بسته می شود. چاکراها مراکز انرژی ای هستند که اطلاعات و انرژی نیروی زندگی را از طریق شبکه های عصبی، هورمون ها و احساسات دریافت و پخش می کنند. هنگامی که یک چاکرا باز است، اطلاعات را دریافت می کند ( داده ها را از محیط پیرامون شما گردآوری می کند). به طور کلی، باز یا بسته بودن یک چاکرا آنقدرها مهم نیست، مهم این است که آن چاکرا با بقیه چاکراها هم آهنگ باشد. شما می توانید کشف کنید که هر چه چاکراهای شما بیشتر باز باشد، شما نیز دید بازتری خواهید داشت. بدبختانه در این جهان هنوز وضعیت هایی وجود دارد که ممکن است ایمن نباشد و یا ایمن بودن بر باز بودن تقدم داشته باشد، بنابراین یک هدف این است که از راه دریافتن چاکراهایتان آنچنان با خودتان هماهنگ شوید که بتوانید هشیارانه بر اساس موقعیت باز یا بسته بودن چاکراها را برگزینید.

چاکراها در واقع به صورت انرژی اختری پدیدار می شوند، ولی برای اینکه تجسم جایی که آنها قرار دارند ساده تر شود، جاهایی در فیزیک بدن به صورت نقطه های مرجع مورد استفاده قرار می گیرند. اگر پذیرش این مفهوم دشوار است، آزادانه به طور مجازی با چاکراها ارتباط برقرار کنید. در واقع کالبد انرژی شما صدها چاکرا را شامل می شود، هر چند برای هدف هایمان تنها روی هفت مرکز اصلی و دو مرکز فرعی تمرکز می کنیم.

چاکراهای اصلی به یک “کانال انرژی” متصل شده اند که در پشت و موازی با ستون مهره ها قرار دارد. هر هفت چاکرا بر یکدیگر تاثیر می گذارند و کنش متقابل ایجاد می کنند، که این درست مانند دستگاهی با کیفیت بالاست، که خوب تنظیم شده، بنابراین اهمیت دارد که توازن به درستی حفظ شود.

هر کدام از این هفت چاکرا با اندام های خاصی در بدن و الگوهای احساسی و فیزیولوژیکی پیوند دارند. ناخوشی و بیماری جسمی پیش از آشکار شدن در بدن جسمانی در کالبد انرژی پدیدار می شود. در این موقعیت بر این باورم که آگاهی و توانایی ما برای تمیز کردن سیستم انرژی مان می تواند شکلی از ” درمان پیشگیرانه” باشد و این موهبت بزرگ دیگری است از ادراک و کشف چاکراهایمان.

تعریف بند در چاکراها

بندها خط هایی از انرژی اند به سان ریسمانی که وارد چاکرا می شوند و شما را با کس دیگری مرتبط می کنند. به طور کلی، بندها درخواست دیگران برای جلب توجه    هستند و می توانند روی شما عمیقا تاثیر بگذارند، این تنها برداشت کلی مختصر است.

هفت مرکز اصلی انرژی (چاکراهای اصلی)

چاکرای اول (چاکرای ریشه)

محل: پایه ی ستون مهره ها در مردان و بین تخمدان ها در زنان.

عملکرد: گاهی چاکرای بقا خوانده می شود.

با سازوکارهایی پیوند دارد که بدن فیزیکی را زنده نگه می دارند:

پول، غذا، سرپناه.

بندها: بند در چاکرای اول بدین معنی است که از تو می خواهم به من کمک کنی تا زنده بمانم.

رنگ: قرمز

رایحه: رز، یاسمین، نعناع هندی، چوب صندل، چوب سدر، میخک

برای متعادل کردن چاکرای اول

سنگ ها و کریستال ها: عقیق، سنگ خون، تورمالین سیاه، لعل، هماتیت، ابسیدیان، سنگ نور، مرجان سرخ، ژاسب سرخ، یاقوت، کوارتز دودی، ابسیدیان

تاثیرات ذهنی، احساسی: ناتوانی در نگه داشتن شغل یا وضعیت زندگی پایدار، نداشتن تعهد، عمل کردن از روی ترس، نیاز به ایمنی و امنیت در جهان، ناتوانی در روی پای خود ایستادن یا فراهم کردن نیازهای زندگی، ناکارآمدی با والدین، بدرفتاری یا کوتاهی در دوران کودکی، محدودیت برنامه ریزی فیزیولوژیکی ” تو احمقی”، ” تو شخص بدی هستی”

تاثیرات تندرستی: درد سیاتیک، سیاهرگ های واریسی، درد پشت تحتانی، غده های راست روده یا سرطان

چاکرای دوم (چاکرای طحال)

محل: پایین شکم تا ناحیه ناف

عملکرد: مرکز انرژی که ما از راه آن احساسات دیگران را دریافت می کنیم (کیفیت پیوندمان با دیگران).

مربوط به جنبه های جسمانی (فیزیکی) زندگی روزمره، همچنین ارتباط با کسانی که با آنها نسبت داریم و با کیفیت این نسبت.

مربوط به انرژی جنسی و نقطه ای که از آن، احساسات جنسی را می فرستیم و دریافت می کنیم.

هم چنین مربوط به خلاقیت.

گاهی به صورت چاکرای “قلب پایین” در زنان مورد مراجعه قرار می گیرد.

بندها: بند در چاکرای دوم یا به معنی این است ” من از نظر جنسی به شما علاقه مندم” یا اینکه ” از نظر احساسی پشتیبان من باشید، به احساسات من توجه کنید”.

بند سکس بر اساس اینکه آیا شما از آن خوشتان می آید یا نه می تواند رها شود.

این بهترین راه برای از بین بردن بند احساس است، زیرا برای شما راهی برای تخلیه ی انرژی پتانسیل است که بیشتر اوقات با نوعی احساس نیاز همراه است. (ساده تر به نیازهای احساسی افراد از چاکرای قلب تان پاسخ دهید تا از چاکرای دوم).

رنگ: نارنجی

رایحه: ترنج، وانیل، یلنگ یلنگ، چوب صندل

برای متعادل کردن چاکرای دوم

سنگ و کریستال: کهربا، عقیق سرخ، سیترین، مرجان، کلسیت طلایی، زبرجد طلایی، سنگ ماه و کوارتز شفاف ساحلی (سنگ دلربا)

تاثیرات ذهنی، احساسی: مشکلات پولی، جنسی و پیامدهای کنترل آن با دیگران، جرم و گناه؛ نیرو یا مهار آن در دنیای مادی، آشفتگی احساسات، ترس از رها شدن، هتک حرمت.

تاثیرات تندرستی: اختلال جنسی، بی نظمی های تولید مثل، غده های فیبرویید، حساسیت ها، بیماری های پوستی، بواسیرها، پروستات و مشکلات مثانه، دردهای لگن خاصره، زیاده روی در غذا و سکس.

چاکرای سوم (چاکرای شبکه خورشیدی)

محل: بالای ناف، زیر قفسه سینه.

عملکرد: این نقطه توزیع بدن برای انرژی های روانی پمپ انرژی روانی است.

مرکز قدرت کنترل: خواستن، نیروی شخص، اختیار، مهار خود، احترام گذاشتن به خود.

بندها: بند در چاکرای سوم به این معنی است ” من مقداری از انرژی شما را می خواهم، مال خود من کافی نیست”، یا، ” من بهتر می دانم انرژی شما را به کار گیرم تا پاسخگوی جاری نشدن انرژی خود نباشم” یا ” می خواهم شما را مهار کنم”

رنگ: زرد

رایحه: لیمو، اسطوخودوسريال رزماری، ترنج

برای متعادل کردن چاکرای سوم

سنگ: کهربا، زمرد کبود، عقیق قرمز، سیترین، زمرد، طلا، کلیست طلایی، مرمر، سبز، زبرجد سبز، پیریت، کوارتز دودی، چشم ببر، زبرجد

تاثیرات ذهنی، احساسی: ترس، تهدید، کمبود اطمنیان به خود، توجه به خود، یا مهار خود، ناتوانی در اعتماد به دیگران، ترس از قبول مسیولیت جسورانه یا گرفتن تصمیماتی برای خود، بی جهت پافشاری کردن روی قدرت/شهرت، پیامدهای اقتدار.

تاثیرات تندرستی: مشکلات هضم، سوءهاضمه، زخم معده، بی اشتهایی روانی، بیماری گرسنگی، لوزالمعده، بیماری قند، مشکلات روده بزرگ، التهاب مفاصل، اختلال کبد، اضافه وزن در اطراف مرکز بدن.

چاکرای چهارم (چاکرای قلب)

محل: قلب-مرکز قفسه سینه.

عملکرد:چاکرای عشق، خویشاوندی، دلسوزی و پروردن.

“همدلی” با زندگی: عشق آسمانی / عشق بی چون و چرا، بخشندگی و رو راستی.

احساس همانندی.

ارتباط سه مرکز جسمی/ احساسی پایین تر را با سه مرکز ذهنی/ روانی بالاتر برقرار می کند.

گاهی در زنان چاکرای ” قلب بالا” نامیده می شود. چاکرای “قلب پایین” دومین چاکراست (رحم/تمایلات جنسی)

بندها: بند در چاکرای چهارم به معنی این است ” من عاشق تو هستم” یا ” من تو را دوست دارم”

رنگ: سبز روشن

رایحه: نعناع فلفلی، زنجبیل، رز

برای متعادل کردن چاکرای چهارم

سنگ و کریستال: عقیق سرخ، کریسوفاز، زمرد، اونچراین سبز، یشم، کاتریت، مرمرسبز، رودوکروزیت، رودونیت، کوارتز رز، یاقوت تورمالین.

تاثیرات ذهنی، احساسی: اندوه، بخشش. تشخیص قضاوت، خشم برطرف نشدنی، دشمنی و انتقاد کردن، خود محوری، رنجش، ترس، دلخوری، کم شدن عشق به زندگی، ناتوانی ابزار عشق به خود یا دیگران، ناتوانی در پذیرش عشق. اگر ” قلب پایین” در فردی از طریق تجاوز (خشونت) گرفته شده باشد وی واقعا نمی تواند قلب بالای خود را باز کند تا هنگامی که جراحت بهبود یافته و روند سلامتی آغاز گردد.

تاثیرات تندرستی: مشکلات قلب (گرفتگی شریان های قلب، سکته ی قلبی)، ناپایداری احساسی، مشکلات تنفسی، آسم، آلرژی، سرطان ریه، ذات الریه، برونشیت، سرطان پستان، برقراری ارتباط ضعیف، درد پشت، قسمت بالا، شانه یا میان پشت.

چاکرای پنجم (چاکرای گلو)

محل: ناحیه ی گلو، پایین حنجره.

عملکرد: چاکرای ارتباطات، منبع الهام، احساس شخصی و پیگیری رویاهای شخص.

مرکزی که از آن “صدای درونی” و صداهای بیرونی را به طور واضح دریافت می کنید.

توانایی دریافت خوراک، مسئولیت داشتن برای نیازهای شخصی.

نیروی سخن گفتن و ادا کردن لغت، دانش بالاتر.

بندها: بند در چارکرای پنجم به این معنس است که ” می خواهم با شما ارتباط برقرار کنم” و غالبا ” می خواهم با شما صحبت کنم”.

رنگ: آبی روشن

رایحه: اکالیپتوس، مر، یاس، مریم گلی

گیاهی برای متعادل کردن چاکرای پنجم

سنگ و کریستال: زمرد سبز، آزوریت، عقیق آبی، زبرجبد آبی، سنگ یمانی، سنگ لاجورد، یاقوت کبود، سودالیت، فیروزه

تاثرات ذهنی، احساسی: تاثیراتی در بیان شخصی، ناتوانی در بیان احساسات واقعی، افکار و باورها برای کسی، ناتوانی در صحبت کردن با کسی، تاثیراتی در رابطه با عواقب رویاهای شخص و بهره گیری از نیروی وی برای آفرینش در دنیای مادی.

تاثیرات تندرستی: گرفتاری ها در پیوند و یا گفتارو لکنت زبان، مشکلات تیروئید، غده های متورم، بیماری مربوط به فک، گرفتاری های لثه، زخم های گلو و دهان، خمیدگی ستون فقرات، التهاب حنجره، زخم مزمن گلو، خراش حلق، افسردگی روحی، کم رویی.

چاکرای ششم (چشم سوم)

محل: مرکز پیشانی، بین ابروها.

عملکرد: مرکز بصیرت (روشن بینی)، الهام، خرد، دید شخصی.

این چاکرا، چارکرای تجسم، تخیل و بینش است.

کارکرد دیگر این چاکرا این فرصت را به شما می دهد تا دریابید چه هنگامی افراد دیگر به شما فکر می کنند، که این شکلی از ” تله پاتی ذهنی است”.

بندها: بند در چاکرای ششم به معنی این است که کسی ” در ذهن شماست” که به شدت به شما فکر می کند، یا درباره آنچه شما درباره اش فکر می کنید و یا شادی از آنچه درباره ی او فکر می کنید شگفت زده است.

بهترین راه از بین بردن بند در چاکرای ششم است چون این بندها می توانند باعث سردرد شوند.

رنگ: سرخابی

رایحه: یاس، نعناع فلفلی، رزماری، یاس

برای متعادل کردن چاکرای ششم

سنگ و کریستال: کوارتز بنفش، آمتراین،آزوریت، زبرجبدآبی، ایندی کولیت تورمالین، کایانایت، سنگ لاجورد، کریستال کوارتز، یاقوت کبود، سودالایت، ساجیلیت

تاثیرات ذهنی، احساسی: ترس از ارزیابی خود، مهارت های الهام و دانستن، استفاده ی نابجا از مهارت های عقلانی، ترس از باز بودن در برابر افکار دیگران، بدگمانب و نگرانیف درس نگرفتن از تجربیات زندگی.

تاثیرات تندرستی: گرفتگی چشم، سردردها، عصب شناختی، نابینایی و ناشنوایی، گرفتاری های ستون مهره ها، سکته ها، ناتوانی های یادگیری، تنش روحی، کمبود تمرکز حواس، گرفتگی های سینوس، آشفتگی ذهنی، کمبود درک یا دید روحی.

چاکرای هفتم (چاکرای تاج)

محل: بالای سر.

عملکرد: چاکرای “ذکاوت” کشف شهود، داشتن هدف های بزرگ در زندگی.

اراده مالکیت بدن

نگرش، اعتقاد، ارزش، اخلاق، شجاعت و انسان دوستی.

بندها: بند در چاکرای هفتم به این معنی است ” می خواهم شما را مهار کنم”. یا شاید ” از شما می خواهم آموزه های مرا دنبال کنید”.

رنگ: آبی تیره

رایحه: میخک، نعناع فلفلی، کندر و دارچین

برای متعادل کردن چاکرای هفتم

سنگ و کریستال: الکساندریت، کوارتز بنفش، آمترین، سیترین، الماس، فلورایت ارغوانی، درکوهی، سبنیت، ساجیلیت

تاثیرات ذهنی احساسی: ناتوانی در اعتماد کردن به زندگی، نفی از خود گذشتگی، ناتوانی برای دیدن الگوی بزرگتری در زندگی، عدم اعتقاد، کمبود الهام، نفی انسان دوستی، ناتوانی برای تصمیم گیری، گیجی.

تاثرات تندرستی: از دست دادن اراده، فلج شدن، سرطان استخوان، گرفتاری های اسکلتی، بیماری های دستگاه عضلانی و دستگاه عصبی (بیماری مالتی پل اسکلروز و کوگهریک)، اختلال ژنتیک، ناخوشی های مهلک، گرفتاری های مغز، اختلال غده ی صنوبری.

چاکراهای فرعی

دو گروه از چاکراهای فرعی وجود دارد که در دست و پاها و پدیدار می شوند.

چاکرای پا

محل: قوس کف پا.

عملکرد: به نگهداری پیوند شخص با زمین کمک می کند.

انرژی کهنه یا گرفتار شده را از بدن خارج می سازد.

بندها: بند در پاها پیوندتان با زمین را درهم می ریزد و شاید بر اثر آن دچار گنگی و خلاء یا حتی کشیدگی در ناحیه ی چاها شود.

تاثیرات تندرستی: غیر زمینی شدن، ناتوانی در پدیدار کردن واقعیت عملی، اجتناب از تماس با واقعیت.

چاکراهای دست

محل: کف دست- نقطه ی مرکزی بین انگشت شست و انگشت اشاره.

 عملکرد: جایگاه انرژی خلاق- هنگامی که دست به سازندگی می زنیم یا کاری انجام می دهیم.

شفادهندگان از دست هایشان برای دریافت و انتقال اطلاعات و انرژی بهره می گیرند.

بندها: بند در دست شما می تواند به معنی ” با روش من انجام دهید” یا ” به خاطر من انجام دهید” باشد.

رنگ: ارغوانی سیر

تاثیرات تندرستی: گرفتگی های خلاقیت (گرفتگی هنرمند)، بسته شدن راه دریافت اطلاعات درباره ی جهانف ناتوانی در بروز دادن واقعیت، فروش کردن خلاقیت یا تندرستی، التهاب مفاصل.

هفت شیوه چاکرا درمانی (فعالسازی چاکراهای بدن)

برای متعادل کردن و باز کردن چاکراها هفت شیوه وجود دارد که شما می تواند هر یک از شیوه ها را به تنهایی یا ترکیبی از شیوه ها را به صورت همزمان به کار گیرید. توجه کنید که برای هر یک از چاکراها روش استفاده از این شیوه ها متفاوت خواهد بود:

طبیعت درمانی

طبیعت درمانی زمینه های گوناگون محیط طبیعی را توصیه می کند تا چاکراها را تحریک یا آرام کند. بهترین روش تمرین طبیعت درمانی انجام دادن مدیتیشن در دامنه ی طبیعت است. از آنجا که امکان دارد این کار همیشه امکان پذیر نیست بهترین روش پس از آن تصور کردن (تجسم کردن) است، بدین ترتیب که شما فرض می کنید در دامنه ی طبیعت هستید، یا به عکسی که گوشه ای از طبیعت را نشان می دهد با تعمق می نگرید، هیچ چیز درست یا نادرست وجود ندارد. از خلاقیت خودتان بهره بگیرید. تاز زمینه ی طبیعت را برای خودتان واقعی سازید.

صدا درمانی

این درمان، موسیقی و سرودهای آوازی را در برمی گیرد تا ارتعاش هایی را پدید آورد که هر چاکرا به آن پاسخ گوید. انتخاب موسیقی می تواند بسیار شخصی باشد من شما را ترغیب می کنم تا به غریزه اطمینان کنید و به موسیقی ای گوش فرا دهید که در شما طنین دارد. شماری فایل صوتی موجود است که موسیقی هایی را دربردارند که به گونه ی ویژه ای ترکیب شده اند تا چاکراها را هماهنگ کرده و احساسی از صلح و آرامش پدید آورد. برای نمونه موسیقی ” راوی شانکار” برای بالا بردن ارتعاش های انرژی چاکراها طراحی شده است. همچنین آلات موسیقی ای وجود دارند که ممکن است در شما احساس خلسه و جذبه ایجاد کنند- به طور مثال می توان به:

طبل ها، ناقوس ها، ظرف های کریستال، یا دیاپازون ها اشاره کرد. به غریزه ی خودتان اطمنیان کنید.

صدای شما ابزار مهمی در صدا درمانی است. بخش صدا درمانی هر چاکرا حروف صدا داری را در برمی گیرد که می توان برای متعادل کردن آن چاکرای ویژه از آن بهره گرفت، همچون گام موسیقی که آواز در آن خوانده می شود. اینکه باور دارید یا ندارید که می توانید آواز بخوانید اهمیتی ندارد شما صدایی دارید که زیباست و ارزش شنیده شدن دارد.

رنگ درمانی

رنگ درمانی این مفهوم را می رساند که رنگها نیز ارتعاش های معینی را در برمی گیرند که بر انرژی چاکراها تاثیر می گذارد و آنها را باز می کند، پاک می کند و متعادل می سازد. چندین روش وجود دارد که شما می توانید این درمان را به کار گیرید.

نخست: تجسم کردن رنگ پیشنهادی و تنفس کردن در فضای آن رنگ است. روی چاکرا  تمرکز کنید و سپس رنگ را درون آن چاکرا بدمید، بگذارید رنگ، بدن و هاله ی شما را پر کند. همچنین می توانید در حالی که مدیتیشن انرژی جاری را تمرین کنید. رنگ را تجسم کنید و آن را در یک گوی، بالای چاکرای تاج تان بگذارید. (بالای سرتان) این روش پاک کردن شگفت انگیزی است. اگر رنگ پیشنهادی در این مقاله احساس خوبی در شما ایجاد نمی کند، مهم نیست. تنها از کالبدتان بپرسی کدام رنگ را ترجیح می دهد، به پاسخی که به دست می آوری اطمنیان کنید، و آن رنگ را به درون میدان انرژی تان بدمید. هنگامی که شما یک رنگ را می بینید، به راستی ارتعاشی را احساس می کنید. این ارتعاش شاید برای من به معنی ” آبی” باشد ولی شما ممکن است آن را به صورت سبز ببینید. ما هر دو همان ارتعاش را تجربه می کنیم، ولی آن را با واژه های گوناگون بیان می کنیم.

شیوه ی دیگر برای آزمودن رنگ درمانی پوشیدن لباس به رنگ چاکرایی است که می خواهید آن را آرام یا فعال کنید. اگر بتوانید جایی را که آن چاکرا قرار دارد با لباس بپوشانید، خیلی بهتر است. شیوه ی دیگر احاطه کردن پیرامون خود با رنگ هایی است که انرژی شما را کامل می کند و نتیجه ای را که می خواهید به شما بدهد.

رایحه درمانی

رایحه درمانی ، مطالعه بوییدن و بهره گیری ماهرانه و کنترل شده از روغن های اسانسی برای سلامتی جسمی و روانی و بهینه شدن است. روغن های مورد نیاز یا روی پوست به کار گرفته می شود یا تنفس می شود. حس شما از بو یکی نیرومندترین حس هاست و می تواند تاثیری بنیادی روی تندرستی و توانایی رها گشتن و آرام شدن داشته باشد. بوهای خوش معین می تواند چاکراهای ویژه ای را تحریک یا آرام کند، و می تواند تاثیرات تندرستی جسمی و روحی وابسته به هر چاکرا را ساده سازد.

رایحه درمانی میدان پژوهش های کاملا گسترده و هیجان انگیزی است. اگر علاقه مند هستید تا بیشتر در مورد رایحه درمانی بدانید می توانید مقالات زیر را مطالعه درمانی:

رایحه درمانی چیست؟

در اینجا چند روش برای بهره گیری از روغن های اسانسی آمده است. شما می توانید دو قطره روغن اسانسی را داخل ظرف بخور ریخته و اجازه دهید در کل خانه پخش شود. یا اینکه دو قطره روغن اسانسی را به آب وان حمام اضافه کنید و در آن شست و شو کنید، یا اینکه با رقیق کردن روغن های اسانسی بوسیله روغن های حامل روغن ها را بر بدن خود ماساژ دهید. یا حتی یک دستگاه دیفیوزر تهیه کنید که مخصوص پخش کردن رایحه روغن های اسانسی طراحی شده است. روش هایی را که برای شما بهترین نتیجه را دارد پیدا کنید و لذت ببرید.

بازتاب شناسی(ماساژ درمانی)

این روش تحریک ناحیه های بازتاب از راه ماساژ نقطه ی فشار است. ما در سرتاسر بدن مان دستگاه های بازتاب دهنده ی بسیاری داریم (دست ها، گوش ها چهره و چشم ها) که با اندام های گوناگونی در بدن پیوند دارد. مشترک ترین و گسترده ترین ناحیه ی مورد استفاده پاهاست. ناحیه های بازتابی در پاهایتان اتفاقا با هفت چاکرای اصلی پیوند دارد. برای تمرین این کار به سادگی ناحیه ی پیشنهاد شده و نقطه های فشار را انگشتان تان، با بهره گرفتن از یک حرکت آرام چرخشی مالش دهید.

سنگ های قیمتی و کریستال های درمانی

این درمان از تاثیر ارتعاشی شفابخش کریستال ها و سنگ های قیمتی برای فعال یا آرام کردن چاکراهای خاص بهره می گیرد. هر کریستال و سنگ قیمتی ارتعاشی را پخش می کند که با انرژی های چاکراهای گوناگون و تاثیرات تندرستی وابسته به آنها طنین دارد. روش انجام این درمان ساده است: به سادگی سنگ قیمتی یا کریستال خود را ( که به چاکرایی که می خواهید متعادل نگه دارید، بستگی دارد) روی بدن بگذارید جایی که چاکرا قرار گرفته است. آن را برای مدتی نیاز دارید آنجا نگه دارید. همچنین می توانید آن کریستال یا سنگ قیمتی ویژه را همراه خود داشته باشد، یا آن را دور گردنتان بیندازید. گونه ی دیگر دراز کشیدن در یک وضعیت راحت است (چهره رو به بالا) در این حالت سنگ قیمتی یا کریستالی را روی هر کدام از چاکراهیای مربوط بگذارید و هر هفت چاکرا را یک باره متعادل کنید. در این وضعیت حدود بیست دقیقه دراز بکشید. تاثیرها بر اساس اینکه شما چه قدر به کریستال ها و سنگ های قیمیت حساس هستید، تفاوت می کند. به یاد داشته باشید، بیشتر سنگ های قیمتی و کریستال هایی که برای متعادل کردن از آنها بهره می گیرید بر اساس اینکه در آن لحظه در زندگی شما چه روی می دهد، تغییر می کند.

هنگام بهره بردن از کریستال ها، خوب است که نخست آن ها را پاکیزه کنید. شماری از روش ها برای انجام اینکار وجود دارد. یکی از بهترین شیوه ها گذاشتن آنها در آب نمک در طول شب است. اگر آب اقیانوس موجود نیست، می توانید آب نمک را خودتان با ترکیب آب و نمک دریا با یک دیگر درست کنید. شما می توانید با نگه داشتن سنگ های قیمتی یا کریستال ها در آب جاری، به سرعت آنها را پاک کنید. روش دیگر، آتش زدن گیاه مریم گلی و تاب دادن کریستال ها یا سنگ های قیمتی در دود پدید آمده از سوختن مریم گلی است.

به یاد داشته باشبد، مثل همیشه، راهنمایی درونی و توانایی سرشتی خودتان را برای سلامتی دنبال کنید.

یوگا درمانی

همگانی ترین شکل یوگا در دنیای غرب هاتایوگا یا “یوگای تندرستی” است. این یوگا نخست روی تنفس و حالت بدن تمرکز می کند. حالت های یوگا (آساناها) که من تحت عناون یوگا درمانی به آنها اشاره کرده ام از سنت هاتایوگا می آید. شما می توانید با حضور در کلاس های یوگا، تماشا کردن یکی از نوارهای متعدد و ویدویی که درباره ی یوگا وجود دارد، یا مطالعه ی یوگا از طریق کتاب، هرچه بیشتر بدانید و یاد بگیرید. بهترین روش یادگیری را بر اساس نیازهای فردی و مهارت های یادگیری خود برگزینید. به عقیده ی من، کلاس های حضوری شیوه ی بهتری برای یادگیری است، چون آموزگار شخصا برای یاری شما آنجاست و اطمینان می یابید که با استفاده از شیوه و روش درست، حالت ها را تمرین می کنید. تمرین های یوگا هماهنگی و آرامش را به ذهن، بدن و روح باز می گرداند. تمرین های تنفسی یوگا شما را تشویق می کند و به دنبال خود می شکد تا توجه تان را از محرک مزاحم دور کند و به جای آن با روند تنفسی، تمرکز ایجاد کند. این کار تاثیر آرامش بخشی روی همه ی دستگاه ها دارد و به شما کمک می کند احساسی از کنترل بر خویشتن را دوباره به دست آورید. برای کسب اطلاعات در مورد فلسفه یوگا و انواع یوگا می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

یوگا چیست؟

چندین شیوه برای تمرین یوگا وجود دارد، آنها طوری با یکدیگر پیوند دارند که ممکن نیست تنها یک شیوه ی خاص از یوگا را تمرین کرد. شش تا از هفت چاکرا، تمرین یوگای مربوط به خود را دارند. برای هر چارکرا ماهیت تمرین های یوگای وابسته به آن متفاوت خواهد بود. حالت های بدنی مشخصی از یوگا برای داشتن تاثیر سودمند بر روی آشفتگی های احساسی و جسمانی مربوط به هر چاکرا تحت عنوان یوگا درمانی وجود دارد.

جمع بندی

چاکراها مراکز انرژی ای هستند که اطلاعات و انرژی نیروی زندگی را از طریق شبکه های عصبی، هورمون ها و احساسات دریافت و پخش می کنند. چاکراها در واقع به صورت انرژی اختری پدیدار می شوند، ولی برای اینکه تجسم جایی که آنها قرار دارند ساده تر شود، جاهایی در فیزیک بدن به صورت نقطه های مرجع مورد استفاده قرار می گیرند. مهم تر از باز بودن چاکراها این است که چاکراها با یک دیگر در تعادل باشند. هفت چاکرا به عنوان چاکرای اصلی و دو دسته چاکرا به عنوان چاکراهای فرعی وجود دارد. اگر چاکراهای شما از تعادل خارج شوند روش هایی وجود دارد تا چاکراها را مجددا به تعادل برگردانید، باز و تمیز کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید