محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
چاکرای خورشیدی

پاکسازی و درمان چاکرای سوم (چاکرای خورشیدی)

چاکرای سوم یا چاکرای خورشیدی پشت ناف قرار گرفته است. اگر از کودکی تا به حال با موقعیت هایی مواجه بوده اید که حس کردید کنترلی بر زندگی خود ندارید، اگر خود را بدون اراده و نیرو حس می کنید اگر منابع قدرت برای شما افراد دیگری هستند که در مقابلشان احساس ضعف می کنید، اگر بیش از اندازه به دنبال کنترل کردن دیگران هستید چاکرای سوم شما نیاز به متعادل شدن دارد.از مراقبه تا رایحه درمانی و یوگا، راه های بسیاری برای درمان و به تعادل رساندن چاکرای سوم وجود دارد.

چاکرای خورشیدی کجاست و کارکردش چیست؟

سومین چاکرای اصلی چاکرای شبکه خورشیدی است که درست پشت ناف قرار دارد. این چاکرا سریع تر از چاکرای ریشه و خاجی می گردد و از این رو رنگ زرد شفافی دارد. چاکرای شبکه خورشیدی پاک و متعادل مانند گوی خورشیدی می ماند، که نوری زرد و سفید درخشان از خود می تاباند. وقتی چاکرای شبکه خورشیدی آلوده شود، رنگ زرد کدری پیدا می کند که لکه هایی از سیاه و قهوه ای هم در آن دیده می شود.

چاکرای شبکه خورشیدی تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به امور زیر است:

قدرت: هراس از قدرتمند بودن یا تمایل شدید به چنین بودن، ترس از قدرتمندان، نگرانی درباره قدرت، فکر کردن درباره انسان ها یا کشورهایی که قدرت زیادی در اختیار دارند، تجربیات فعلی یا گذشته در مورد احساس مغلوب بودن از طرف فرد دیگر

کنترل و مهار: ترس از کنترل شدن توسط دیگران، ترس از نداشتن اختیار، تمایل به داشتن کنترل بر خود، موقعیت های مختلف یا افراد دیگر، تجربه فعلی یا گذشته فرد در احساس مغلوب بودن یا خارج از کنترل بودن

اگر نگران این هستی که دیگران تو را کنترل کنند یا بر تو مسلط باشند، در این صورت چاکرای شبکه خورشیدی تو زرد تیره و کوچک می شود. اگر در مورد قدرت پیدا کردن نگران هایی داشته باشی، چاکرای شبکه خورشیدی تو بزرگ و زرد کدر و تیره می شود.

برای آشنایی با سایر چاکراها می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

چاکرا چیست (مقاله جامع چاکرا و چاکرا درمانی)

دلایل تیره و بزرگ شدن چاکرای خورشیدی

کنترل_ قدرت_ حد ومرز. چه تصوری از این واژه ها، آنها را برای شما جادویی می کند؟ چه کسی کنترل دارد؟ آیا شما؟ آیا کسی یا چیزی دیگر؟ چه کسی به آنها امکان کنترل داده، توان آن را؟ هنگامی که کس دیگری تحت کنترل باشد چه واکنشی دارید؟ آیا احساس درماندگی می کنید؟ یا احساسی از خشم، رنجیدگی و قربانی شدن؟ جامعه ما بر پایه ی قدرت پیش می رود، پافشاری بیش از اندازه روی قدرت و کنترل و به رسمیت شناختن آنها به مثابه نیروهای محرک. نگاهی به دولت بیندازید، ارتش، اداره ی مالیات، سیستم حقوقی، وال استریت، تروریست ها، زندان ها، بازداشتگاه ها، سیستم آموزشی.

درخواست می کنم هنگامی که در چاکرای سوم مکاشفه می کنید تجسم انرژی طلایی را فراموش نکنید. زرد آفتابی روشن، رنگ درمانی این چاکراست، بنابراین شاید شما نیز دمیدن این رنگ را به درون چاکرایتان سودمند می یابید. تاثیراتی که با این چاکرا پیوند دارد، می تواند بزرگ و موثر باشد و همه چیز را برای شما فراهم آورد. بنابراین مثل همیشه، درخواست می کنم با خود مهربان باشید. فرصت را غنیمت شمرده، و هر آنچه را که می تواند آزاد شود، درخواست کنید تا برای رسیدن به والاترین خوبی ها رها شود. همان گونه که پیامدها به دنبال می آیند، آنها را پاک کنید. از خود مراقبت کنید و اگر چیزی پنهان مانده است که نمی خواهید به روی خودتان بیاورید، درخواست می کنم دست به کار شوید و از اهل فن کمک بخواهید.

احساس شخصی ما از کنترل یا عدم کنترل، به سومین چاکرا وابسته است. لحظه ای بیندیشید: آیا تاکنون وضعیتی را تجربه کرده اید که در آن با نمایش قدرت یا در بحبوحه ی تلاشی برای قدرت نمایی رو به رو شوید. ضربه را کجای بدن خود احساس می کنید؟ به احتمال زیاد در معده – سوزش و احساس سفت شدن که حس می کنید ضربه ای به شکم تان خورده است (شما مجبور می شوید فریاد بزنید). در هنرهای جنگی این در جای “چی” است که در مرکز هماهنگی و زمینی شدن قرار دارد. برای همه ی فعالیت های ورزشی و تناسب جسمانی، اهمیت رشد و تقویت عضله های شکم و پشت، روشن است.همه ی حرکات بدنی و انرژتیک از این مرکز می گذرند. اگر این مرکز انرژی بسته باشد ممکن است چالشی بین احساسات گردآمده در قلب پدید آید که پس از آن می تواند به انتقاد و داوری تبدیل شود. سومین چاکرا پلی است بین دومین چاکرا (احساسات، جنسیت، خلاقیت) و قلب (عشق بی چون و چرا، شناخت).

هنگامی که احساسات در سطح شناورند، تفاهم و همدلی بیشتری با خودتان و دیگران دارید. نگاهی به برخی از روابط جنسی تان بیندازید- تجربه ی سکس بدون عشق می تواند پیامد جانبی گرفتگی در سومین چاکرا باشد. هنگامی که شخصی احساسات خود را برای شما بیان می کند و شما احساس ناراحتی و داوری می کنید و یا بر عکس در درون خودتان سرد و خشک هستید، تمام اینها نشان دهنده ی گرفتگی در چاکرای سوم است و نیاز به درمان چاکرای سوم می باشد. ” چه کسی درباره ی احساسات آنقدر قوی هست که تمام وجود شما را تصاحب خواهد کرد، اجازه دادن به پیشروی احساسات می تواند ترس خارج از کنترل بودن را به وجود آورد.”

کدام وضعیت ها حس خارج از کنترل بودن را برای شما پدید می آورد؟ سوار شدن بر ترن هوایی در شهربازی، راندن در جاده ای هموار؟ الکل، خوارک، سکس؟ داروها؟ عشق؟ محل کار؟ پرهیز از انتخاب نماینده؟ (چون هیچ کس دیگری نمی تواند آن را “درست” انجام دهد) درست این است که به جای اینکه برای موجه نشان دادن خودتان اغراق کنید، کنترل بر محیط داشته باشید.

شور و حرارت زیاد نیاز به کنترل محیط از طرف شما دارد – اگر وضعیتی را مشاهده می کنید که کنترل از دست شما خارج می شود، محکم بایستید و مانع شوید. نظرتان درباره ی رئیس سلطه جو چیست؟ ” دیوانه ی کنترل” که مدام در حال تحقیر کردن، پاییدن و کنترل شماست و این حس را در شما بر می انگیزد که شما خودتان هیچ کنترلی ندارید. تشکیلاتی از نوع برادر بزرگ مراقب شماست، که احساس ناتوانی، ناامیدی و آزردگی را به وجود می آورد. زندان ها، بازداشتگاه ها، سازمان ها، بعضی از آموزشگاه ها، جاهایی که همه چیز از پیش تعیین شده، بدون آرامش، با قوانین سخت، مقررات، تنبیه، بدون آزادی. شاید شما اینها را در دوران کودکی تان تجربه کرده اید.

اگر مایلید، دوران کودکی را تصور کنید، پیش از آنکه درکی از محدودیت ها داشته باشید، آزاد بودید. شادمان بودید، شیفته ی نگاه کردن به دنیا با شگفتی و حیرت. این دنیای شما بود جهانی سازگار با شما. سپس خیلی زود شنیدن این عبارات آغاز گردید: “نه”، ” نمی توانید”، ” نکنید”! چهره ی کوچک شما شروع کرد به درهم کشیده شدن، سرخ شد، مشت ها گره شد، معده فشرده شد. در حالی که ناامید، خشمگین، سراسیمه و آشفته فریاد می زدید. یا شاید، کودکی بودید رها شده در دستگاه انکوباتور، یا اینکه محکم در قنداق پیچیده شده بودید، احساس محدودیت می کردید، یا سنگینی رواندازی را روی بخشی از بدن کوچک تان احساس می کردید. شاید یاد گرفته بودید محیط را از راه کج خلقی های روحی تان کنترل کنید. سرانجام به این نتیجه رسیید که بهترین راه کنترل پیرامون تان، خوشحال کردن آدم بزرگ ها و جلب رضایت آنهاست. این شیوه برای مدتی جواب می دهد. شما یاد گرفتید که برای رسیدن به خواسته هایتان از تایید دیگران به عنوان ابزاری استفاده کنید، بسیار هوشمندانه. اما جدای از نتیجه ای که این رفتار در پی دارد، این رفتاری خارج از کنترل است، زیرا شما اجازه پیدا نکردید خودتان باشید و به رویدادها پاسخ های صادقانه ی خودتان را بدهید. بنابراین ما نه تنها چاکرای دوم خودمان را تعطیل کرده، بلکه چاکرای سوم را نیز تعطیل کرده ایم و نیاز به درمان چاکرای سوم دارید.

بگذارید این را به گام بعدی واگذار کنیم. والدین شما کسانی بودند که قوانین را از آغاز وضع کردند و این کار را با بهترین نیت ها انجام دادند. با در نظر گرفتن قلمرو یک کودک روی این سیاره، قدرت های دیگری نیز وارد صحنه شدند. تجربه ی شما از مدرسه چه بوده؟ مدرسه ی یک شنبه؟ (روز تعطیل) آیا شما آموزگارانی داشتید که از قدرت خود استفاده ی نادرست می کردند؟ داستان های ترسناک (واقعی یا خیالی) راهبه ها، ناظم ها با چوب و خط کش؟ شرمندگی و سرافکندگی و تحقیر از دست معملی ناشکیبا؟ آیا شما تنها بودید و وادار می شدید تا اگر همرنگ جماعت نشوید احساس خطا کنید؟ شاید شما روحیه ی قوی داشتید و می توانستید “نشستن در یک گوشه” یا ” فرستاده شدن به دفتر رئیس” را به خاطر ” رفتار بد” تحمل کنید. آیا اکنون فردی هستید با تمایلات شورشی – هنوز از سازگار شدن روی گردان هستید؟ آیا احساس وحشت می کردید آن چنان که زبان تان می گرفت و فکر می کردید که آموزگار همه ی قدرت را در دست دارد؟ آیا یاد گرفتید خود را پنهان کنید و روز را در رویا بگذرانید؟

خیال پردازی، راهی برای کنترل دنیای شماست – جهانی در ذهنتان می آفرینید تا از واقعیت بگریزید. آیا شما اسیر روحیات کس دیگری بودید؟ آموزگاران، والدین، خانواده، کدام یک از این چهره  های قدرت، امروز نیز آن تاثیرات را در شما دارد؟ پلیس، سیاستمداران، حقوقدانان، پزشکان، بنیادهای دولتی، کشیشان، خاخام ها، پاپ، رئیس تان، همستان، والدین تان؟ لحظه ای بیندیشید آیا احساس می کنید بندی در چاکرای سوم شما وجود دارد. اگر چنین است، چه پیامی به وسیله ی این بند منتقل می شود؟ آیا پیام این است ” من می خواهم شما را کنترل کنم.” یا شاید، ” من مقداری از انرژی شما را می خواهم، مال خودم کافی نیست”. کسانی که احساس مسئولیت نمی کنند ممکن است بکوشند در چاکرای سوم شما بند ایجاد کنند، بنابراین آنها می توانند روی انرژی شما به حرکت درآیند، چون ” من نمی خواهم برای آنچه انجام می دهم مسئول باشم، اگر خودم را به انرژِی شما قلاب کنم، شما انرژی کافی دارید و من می دانم شما به جای من احساس مسئولیت خواهید کرد. این رفتار وابستگی خوانده می شود، (رفتار معتاد) این تصادفی نیست که بند ناف تنها در چاکرای سوم قرار دارد. آیا مادر شما هنوز با شما پیوند دارد؟ آیا شما هنوز با مادر خود پیوند دارید؟ آیا به او اجازه می دهید زندگی تان را اداره کند، در حالی که پدر آدم بی ملاحظه است. آیا منفعل و پرخاشگر هستید؟ منفعل تا جایی که دیگر نمی توانید تحمل کنید و ناگهان منفجر می شوید. همه چیز را در خود فرو می برید. یا کنترل همه چیز را بیرون می ریزید. در حالی که در آزاد راه رانندگی می کنید. ( این نمونه بسیار خطرناکی است، و احتمالا همه ی ما آن را انجام داده ایم) از وسایل نقلیه تان بهره می گیرید تا سرخوردگی های خود رابا تند راندن در ترافیک خنثی کنید. ” من به شما اجازه ی دوستی نمی دهم، شما فکر می کنید چه کسی هستید؟ هیچ کس نمی گذارد من در …” آه، چاکرای سوم،آزاد راه زندگی.

این چه چیزی را درباره ی کنترل روابط به شما آموخت؟ بند ناف جایی است که شما روابط والدین فرزندی دارید که همه ی رابطه های دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد. هر آنچه ما در چاکرای سوم فرا گرفتیم مربوط به بازآفرینی زمان بود و بار دیگر زمان، تا یاد بگیریم چگونه رابطه ی بزرگسال با بزرگسال را برقرار کنیم، با بهره گیری از اصطلاحات تجزیه و تحلیل عملیاتی، پویایی روابط شما چیست؟ آیا شما همیشه والدینی هستید مسلط به کودک؟ پرورش دهنده، مراقبت کننده،  تعلیم دهنده، شاید با احساس برتری نسبت به همسر، همکاران یا دوستان؟ شما نقش کودک را چنین می پندارید: ” از من مراقبت کنید. من هیچ مسئولیتی نمی خواهم. من نیرویم را به شما می دهم، شما زندگی مرا بچرخانید”. ممکن است شخصیت شما از والدین /کودک به کودک/والدین جا به جا شود؟ در اینجا نیز نباید حکمی صادر کرد، درخواست می کنیم با همه ی وجود مهربان و بخشنده باشید. ما یاد گرفتیم تا تنها نقش مدل را که برای روابط نیاز داریم بازی کنیم- روابط والدینمان با یکدیگر و روابط ما با والدینمان می باید آگاهانه توانایی یاد گرفتن برای برقرار کردن رابطه بر پایی اصل برابری – بزرگسال با بزرگسال را بیاموزیم.

هنگامی که اخباری دریافت می کنید که هضم آن برایتان دشوار است، چه کار می کنید؟ اعلام می کنید: ” من درباره ی آن اتفاق تنها احساس تهوع می کنم”. آیا چیزی از که نمی توانید بخورید دچار دل به هم خوردگی می شوید؟ تحت فشار روحی قرار می گیرید؟ انواع زخم ها؟ همه ی اینها به نامتعادل بودن چاکرای سوم مربوط می شود. مشکلات هضم، سوء هاضمه، مشکلات روده ای و روده ی بزرگ، لورالمعده یا دیابت ها، اختلالات کبد. بی اشتهایی روانی و بیماری گرسنگی با پایین بودن عزت نفس رابطه دارد و احساسی آنچنان غیرقابل کنترل است که تنها راه برای مهارآن، کشتن تدریحی خود یا هلاک کردن خود از گرسنگی است. شما به آسانی به افرادی برمی خورید که به علت تورم معده دچار بیماری پریشان حواسی شده اند. تصویر دو مرد با شکم های بزرگ که به طور فیزیکی با شکم هایشان یکدیگر را هل می دهند و با انگشتهایشان به هم اشاره می کنند- قدرت، تهدید، زیاده روی.

اگر یاد بگیرید میدان انرژی خودتان را پاک کنید نیازی ندارید فرمان بردار باشید و نیروهایی را از بیرون فرا بخوانید. شما دیگر به این نیاز ندارید به کسانی که تلاش می کنند شما را به هر شکلی، مهار کنند واکنش نشان دهید. هنگامی که انرژی گرفتار شود، شاید شما از عصبانیت منفجر شوید و بخواهید آنها را به باد کتک بگیرید، یا به گریه می افتید، یا آن را فرو میخورید تا زمانی که برآشفته شده و ناگهان منفجر می شوید، با تخلیه ی انرژی اینگونه احساسات، دوباره مهار زندگی خودتان را به دست می آورید. شما می توانید آن چنان امنیت درونی داشته باشید، آنچنان در آرامش به سر برده و تمرکز داشته باشید، که گفته های دیگران و رویدادهای اطراف نتواند تاثیری بر رفتار و واکنش های شما داشته باشد. شما همواره می توانید به موضع متعادل، شاد و انتخاب روشن برگردید. یک چاکاری سوم متعادل، سالم و دارای عملکرد کامل، احساسی از آرامش و هماهنگی درونی و زندگی عادی در شما پدید آورده و جایگاه شما در زندگی را مشخص می کند. شما می توانید خود، احساسات تان و تجربیات تان را بپذیرید. همچنین به احساسات و ویژگی های شخصیت دیگران احترام بگذارید. به یاد داشته باشید به مقدار فراوان، شادی، نور و عشق درون هر یک از ما وجود دارد.

روش های پاکسازی و به تعادل رساندن چاکرای سوم

تقریبا هر روز با افکار نگران کننده ای مواجه می شویم. ما اغلب با افراد و موقعیت هایی مواجه می شویم که به نوعی در ما احساس ترس و نگرانی ایجاد می کند. در نتیجه ما انرژی ترس را به درون چاکرای مان جذب می کنیم. به همین دلیل فکر خوبی است که هر روز چاکراهایتان را پاک کنید. درست همان طور که هر روز صبح صورتمان را می شوییم بگذارید انرژی وجودتان از این پاکسازی مداوم بهره مند شود. شفاف سازی چاکراها دو مرحله دارد:

1. پاکسازی: رها کردن چاکراها از افکار منفی، وابستگی ها، بندها و گره های اتری

2. تعادل چاکراها: بزرگ کردن چاکراها به طوری که همه آنها به یک اندازه باشند.

شما می توانید ترکیبی از یک یا چند مورد از روش های زیر را برای متعادل کردن چاکرای خورشیدی استفاده کنید.

مدیتیشن و مراقبه

ابتدا محلی آرام پیدا کنید که بتوانید تنها باشید یا کسی مزاحم افکار شما نشود. این مکان می تواند گوشه ای از اتاق خواب، حمام، باغچه، یا حتی خودرو باشد. سپس راحت بنشین. نیازی نیست که پاهایت را در وضعیت ناراحتی قرار دهی یا چهار زانو بنشینی. آرامش درونی کاری طاقت فرسا نیست. درحالتی طبیعی که راحت هستید بنشین یا چشم هایت را ببند یا نگهات را به زیر بیندازید تا مسائل بیرونی حواست را پرت نکنند. سپس دو سه نفس عمیق بکشید. از دهان نفس بکشید و از بینی بیرون بدهید. وقتی نفستان را فرو می دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را به طور کامل بیرون بده.

درحال مراقبه، نفس یا خود درونی ممکن است تلاش کند حواستان را پرت کند. او این کار را می کند چون می ترسد شما به آرامش فکری برسید. اگر به آرامش برسید و دیگر نترسید، نفس تمام نیروی خود را در مهار وجود شما با ترس و هراس ها از دست خواهد داد. از این رو نفس ذهن شما را زیر ضرب افکاری در مورد چیزهای کم اهمیت، صورت حساب ها، ترافیک، درگیری ها و جسم می کند. بسیار مهم است که با نفس خود نجنگید و از دست آن عصبانی نشوید. خشم و عصبانیت به نفس حقانیت و قدرت می دهد. در حقیقت، این چیزی جز توهمی کابوس وار نیست.

مراقبه صبحگاهی برای پاکسازی چاکرای خورشیدی

پس از نفس عمیق دیگری، به ناحیه شکم توجه کن. در این ناحیه تو دایره گردان زیبایی را می بینی که مانند خورشید کوچک قنشگی است. این چاکرای خورشیدی توست، مرکز انرژی مربوط به افکار و احساسات تو در مورد نیرو و قدرت است. هر گونه تیرگی و لکه ای بر اثر ترس را در این حلقه زردرنگ ببین یا حس کن. همچنان که نفس عمیق پاک کننده ای می کشی، همه تیرگی های و ترس ها را به رو ح مقدس خود و نور الهی بسپار و بگو ” من تمام ترس ها و کشمکش های درونی مربوط به قدرت و سلطه جویی را به نور شفابخش درونی ام می سپارم، من همین حالا، نیرو و تسلطی کامل و بی نقص دارم”.

ببین یا حس کن که چاکرای شبکه خورشیدی به طور کامل پاک و متعادل شده است و این جمله تاکیدی را ادا کن ” من در نهایت محبت و بدون هیچ هراسی تمام توان و نیروی خود را همین حالا، می پذیرم. این نیرو که نیروی یگانگی با خداوند و تمام خلقت استريال انگیزه ناب عشق دارد و در خدمت همه هستی است. من امروز با نیروی عشق، روزی دوست داشتنی و هماهنگ برای خویش و تمام افرادی که با من تماس دارند می سازم.”

مراقبه شبانگاهی

حالا در ذهنت تمام برخوردهایی را که امروز با دیگران داشتی مرور کن. همه چیز را به روح زندگی واگذار کن تا کاملا آزاد و سبکبار شوی. به خودت اجازه بده تا احساساتت را نسبت را به خودت بپذیری، بدون هیچ محدودیت و قضاوتی. سپس بگذار بروند و بدان که فقط با پذیرش تمام خطاهایی که امروز مرتکب شده ای همه ی آنها پاک می شوند و تبدیل به ابزار دگرگونی تو به سوی رشد و بهترین وضعیت خواهند شد.

اشتباه نیاز به تصحیح دارد، نه تنبیه. حالا تو آگاهانه اجازه می دهی که درس های رشد و بالندگی به صورتی کامل و به ترتیبی الهی به سوی تو بیاید.

اگر حس می کنی که فردی انرژی تو را تضعیف می کند، به طور ذهنی رابطه فراروانی و اتری میان خود و او را قطع کن. بخواه که او را برای این که انرژی تو راتخلیه می کند ببخشی و همین حالا او را به نور واگذار. به طور کامل از تمرکز بر ویژگی های شخصیتی افراد دیگر و خود دست بردار و به جای آن یگانگی حقیقی روح خویش با قلب الهی تمرکز کن.

وقتی از تمام تمرکزها بر ویژگی های شخصیتی افراد و جدایی با دیگران دست برداشتی می بینی که چاکرای شبکه خورشیدی ات شفاف تر و درخشان تر می شود تا حدی که مانند خورشید کوچک کاملی در یک صبح بهاری می درخشد. اگر حس می کنی که امروز دیگری تو را آزار داده است یا به خشم آورده است، این جمله تاکیدی شفابخش را تکرار کن: ” من می خواهم آن بخش از وجودم را که با فکر کردن به تو آزرده می شود رها کنم”.

طبیعت درمانی

اوقاتی را زیر پرتو آفتاب زرین بگذرانید تا گرم شوید و چاکرای سوم را برانگیخته کنید. خورشید برای دربرداشتن انرژی های “مردانه” که تحرک و اعتماد به نفس ایجاد می کند مورد توجه قرار دارد. برای پدیدار شدن برکتی که به راستی از آن شماست، می توانید به کشتزاری از گندم رسیده در نور خورشید فکر کنید، که به آرامی در باد می رقصد و فرصت های طلایی همیشگی شما را نمایش می دهد.

صدا درمانی

برای برانگیختن چاکرای سوم، جهت به تحرک درآوردن شما، به موسیقی آتشین ارکستری گوش دهید، مانند کنسرت ” چهار فصل” آنتونیو ویوالدی در F  مینور، موسیقی ارکستری (به ویژه بخش سازهای زهی آن) که خوش آهنگ است، حتی با یک ضرب، چاکرای سوم را آرام و راحت خواهد کرد.

از نظر آوایی می توانید حرف صدادار O باز را بخوانید. آنگونه که در واژه ی خدا “GOD” تلفظ می شود، یا می توانید آن را در کلید E بخوانید.

رنگ درمانی

از رزد روشن آفتابی برای چاکرای سوم بهره گرفته می شود تا گرم کند، جان تازه ای ببخشد و آرامشی شاد و خوش بیافریند. زرد به صورت رنگی شاد مورد توجه قرار دارد (به چهره ی خندان مردم توجه کنید) و روحیه را بالا می برد و نگرشی خوش بینانه به زندگی به وجود می آورد. هنگامی که رنگ طلایی به این رنگ زرد افزوده شود، ارتعاش توانمند شفابخشی ایجاد می کند که آشفتگی های روانی را پاک و راها می سازد.

رایحه درمانی

چند تایی از رایحه هایی که معمولا برای افزایش توانایی رها کردن، برنگیختن آگاهی و درمان خستگی و فرسودگی جسمی و روانی می توانند مورد بهره برداری قرار گیرند لیمو ترش، اقاقیا، اسطوخودوس، رزماری و ترنج هستند. اینها به برانگیختن و متعادل کردن انرژی ها در چاکرای سوم یاری می رسانند.

برای استفاده از روغن ها اسانسی جهت متعادل کردن چکرای اول سه راه دارید:

1. استفاده از دستگاه دیفیوزر یا بخور سر: 2 تا5 قطره یکی از روغن های بالا را در دستگاه دیفیوزر بریزید و در حین یوگا و یا مدیتیشن مربوط به این چاکرا دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید عطر سحرانگیز این گل ها و گیاهان در خانه پخش شود.

2. ماساژ: 1 قاشق غذاخوری روغن هسته هلو و 2تا 5 قطره از یکی از روغن های بالا را با هم مخلوط نموده و پیش از یوگا و یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا بر پشت ساق پا ماساژ دهید.

3. اسپری: 3 قاشق غذاخوری آب یا گلاب را به 10 تا 15 قطره از یکی از روغن های بالا مخلوط نمایید و پس از بهم زدن و پیش از شروع یوگا یا مدیتیشن مخصوص این چاکرا در هوا اسپری کنید.

خرید روغن های اسانسی مخصوص چاکرای سوم

بازتاب شناسی

نقطه ی فشار را درست در میان قوس کف پایتان در نظر بگیرید. ساکن بمانید، همان طور که این نقطه را مالش می دهید به آرامی آن را فشار دهید و با نیروی ناشی از این فشار، گرفتگی ها در چاکرای سوم و دستگاه های وابسته به آن را رها کنید.

سنگ های قیمتی و کریستال ها

کهربا، زمرد کبود، عقیق قرمز، سیترین، زمرد، طلا، کلیست طلایی، مرمر سبز، زبرجد سبز، پیریت، کوارتز دودی، چشم ببر، زبرجد

خواص هر کدام از سنگ ها

کهربا

تاثیر مثبتی روی هورمون ها، طحال و قلب دارد؛ شفابخش است و دستگاه هاضمه را پاک می کند؛ انرژی منفی را جذب می کند، به شما کمک می کند بر زمین استوار شوید و برای آنها که حساس هستند، حفاظت برقرار می کند؛ خودآگاهی برتر را با روح باوری درهم می آمیزد و متعادل می کند.

زمرد کبود

تنش عصبی را آرام می کند. حبس شدن مایعات زائد بدن را کاهش می دهد و به هضم کمک می کند. روشنی را افزایش می دهد و ابزار وجود خلاق را آسان می کند؛ کمک می کند ترس و نگرانی را از خود دور کنید؛ تسکین می دهد، آرام می کند و آرامش می بخشد؛ سنگی شگفت انگیز برای بهره بردن با مدیتیشن؛ تعادل را از همه ی سطوح جسمی، احساسی و ذهنی برقرار می کند.

زمرد

دستگاه ایمنی، قلب، کلیه ها و دستگاه عصبی را توانمند می کند؛ توانایی شما را برای به یاد آوردن دانسته هایی که در رویاها و طی مدیتیشن دریافت می کنید افزایش می دهد، که این برای شما بینش شخصی و روح ژرف تری فراهم می کند، حافظه، بصیرت و خرد را بالا می برد، آگاهی را افزایش می دهد؛ توان روحی شما را نمایش می دهد؛ بیان خلاق، عشق، تعادل و پایداری را بیشتر می کند.

طلا

کالبد را پالایش و دوباره جوان می کند؛ گردش خون و دستگاه عصبی را بهبود می بخشد؛ چاکرای قلب را متعادل و باز می کند؛ باعث بازسازی بافت ها م یشود؛ انرژی مثبت را به شما مغناطیس می کند، آگاهی درونی را افزایش می دهد.

عقیق سرخ

به خون شما انرژی می بخشد. انرژی زندگی، نیروی جسمانی و بردباری را برمی انگیزد، به جسم شما کمک می کند تا زمینی شوید، پیوند با خود برترتان را افزایش می دهد و به شما یاری می رساند تمرکز حواس داشته باشید؛ قلب تان را با گرمی و خوشی باز می کند.

سیترین

سنگی عالی برای بهبود بیماری های کلیه، قلب، دستگاه گوارش، راست روده و کبد؛ به بدن برای از بین بردن زهرابه ها کمک می کند، تمایلات از بین بردن خود را کاهش می دهد، احساسی از پایداری را تلقین می کند؛ ارزش نهادن به خود را بالا می برد، شما را با خود برترتان در یک راستا قرار می دهد و به شما کمک می کند در زمان حال زمینی شوید.

کلیست طلایی

احساسات و قطب بندی درون تان (مذکر_مونث) را متعادل می کند؛ فشار روحی را کم می کند، ترس و نگرانی را کاهش می دهد و انرژی اضافی را زمینی می سازد، تا بیشتر احساس آرامش کنید؛ هنگامی که از نظر ذهنی به تمرکز و هشیاری نیاز دارید، در برگرفتن آن مفید است.

زبرجد طلایی

کارکردهای کبد، دستگاه های عصبی و هضم غذا را قوی می کند؛ یاری می رساند تا سردردهای تنش زا؛ گرفتگی های عضله و نگرانی ذهنی آرام شود؛ آسایش و تعادل را برای کسی که از شکست ذهنی یا عاطفی رنج می برد، یا از دچار شدن فرد دیگری به فشار روحی، خستگی عصبی یا ذهنی آزرده شده است، فراهم می کند؛ به روند ” بگذارید برود”  و پذیرفتن تغییرات کمک می کند.

مرمر سبز

قلب و دستگاه گردش خون را تقویت می کند؛ به کم کردن وزن کمک می کند؛ فشار و تنش روحی را کاهش می دهد؛ بازسازی بافت را تحریک می کند. به بدن و ذهن انرژی می بخشد؛ گرفتگی های ناخودآگاه را پاک می کند؛ تعادل را در همه سطوح جسمانی، ذهنی و احساسی برقرار می کند.

زبرجد سبز

تاثیرشفابخشی روی قلب، غده های فوق کلیوی، پانکراس و کبد دارد؛ بدن شما را پالایش می کند، الهام درونی را بالا نی برد؛ تنش روحی را کاهش می دهد؛ اگر درگیر هراس یا نگرانی هستید به شما  کمک می کند آرام شوید، رشد شخصی شما را شتاب می بخشد، توانایی هایی ذهنی را تحریک می کند، و قلب و ذهن را به روی فرصت های تازه می گشاید؛ آرامش می دهد و آسیب ها و آزردگی های کهنه را دور می کند.

پیریت

برای کمک به هضم و بهبود جریان اکسیژن در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. باعث نگرش مثبت تر به زندگی می شود؛ احساسات خوشایند و تسلط بر نفس را افزایش می دهد؛ به توانایی شما برای همکاری و هماهنگی با دیگران کمک می کند، همین طور در سازگار کردن ارتعاش های شما با دیگران یاری رسان است.

کوارتز دودی

نیروی جنسی را متعادل می سازد؛ به آرام کردن تاثیرات افسردگی کمک می کند؛ گرفتگی ها و افکار منفی در هر سطح برطرف می کند؛ توانایی برای به یاد آوردن رویاها را افزایش می دهد و راه های قابلیت های تان را به رویتان می گشاید؛ به شما کمک می کند با زمین پیوند برقرار کرده و تمرکز کنید.

چشم ببر

برای ناخوشی هایی که اندام های هضم غذا، راست روده، طحال یا پانکراس را درگیر می کند سودمند است. آگاهی از توان برتر و انتخاب آزاد شما را بالا می برد؛ توانایی را برای بدست آوردن شناخت های روشن و عینی افزایش می دهد، به اعتماد به نفس و توانایی برای خنثی ماندن کمک می کند؛ یاری می کند با زمین پیوند داشته باشید و خودتان را مرکز درون خویش کنید.

یوگا درمانی

کارمایوگا، ” یوگای کنش”: با مرکز قدرت شما، چاکرای سوم پیوند دارد. ” کارما” به معنی کنش است، گونه ی خاصی از عمل مراقبه که از ناپیوستگی ریشه می گیرد، خدمت نوع دوستانه بدون چشمداشت، منفعت شخصی یا سپاسگزاری. از راه تمرین یوگا “کارما”، راه خود را به روی هدف برترتان می گشایید و کنش های خودتان را در یک راستا با آن قرار می دهید.

نگرش کسی که این یوگا را تمرین می کند، خرد و عشق می باشد. اگر شما در حال شستن توالت یا انجام دادن عمل جراحی مغز هستید هر دو کار یکسان است در صورتی که با نگرش درستی از بخشایش، عشق و اعتقاد به خدمت خدا و بشریت به آن پرداخته شود.

شما هنگامی فلسفه ی این یوگا را درک می کنید که قادر باشید وظیفه ای که در مقابل خود دارید با صداقت و بدون انتظار پاداش انجام دهید.

حالت های پیشنهادی یوگا

معده: حالت کوهستان، وضعیت سکون، درخت

سوءهاضمه: کبرا، چرخش ستون مهره ها، وضعیت سکون

بی اشتهایی روانی: وضعیت سکون، کشش پشت، کبرا، چرخش ستون مهره ها

تمرین های جسمانی و تنفسی

تمرین بدنی همگانی: چرخش بالای شکم

1. به پشت دراز بکشید، پاها را به اندازه ی پهنای باسن از یکدیگر باز کنید با زانوهای خم شده به سوی سقف. ساق های خود را از کف بالا بیاورید. در این حالت زانوهای شما با زاویه ی 90 درجه خم شده اند و قوزک های را قطع می کنند. بگذارید کف اتاق تکیه گاه شما باشد. پایین پشت تان را روی کف اتاق قرار دهید. این وضعیت شروع است.

2. بازوها را از یک طرف به طرف قفسه ی سینه تا کنید. چانه ی خود را به درون قفسه ی سینه تا کنید انگار در حال نگه داشتن یک پرتقال در آنجا هستید.

3. نفس خودتان را بیرون بدهید. با شمردن تا دو، به آرامی سر شانه های تان را از کف اتاق بالا بیاورید، با فشار دادن پشت کمرتان به کف اتاق در حالی که بر می خیزید. شانه ها باید تنها 1 تا 1/2 اینچ از کف اتاق فاصله داشته باشند. همان طور که بالا می آیید. تجسم کنید که ناف به پایین کشیده می شود، به درون ستون مهره ها و در کف اتاق عضله های شکم را جدا کند.

4.تا دو شماره این وضعیت را نگه دارید، سپس به آرامی تا شماره ی دو نفس خود را بیرون بدهید، با پایین آوردن شانه ها آنها را به کف اتاق برگردانید.

5. تکرار کنید: بالا با دو شماره، تا شماره دو نگه دارید و پایین دو شماره، بیرون دادن نفس را به یاد داشته باشید.

6. 8 بار تکرار کنید.

تغییرها: تغییر دادن وضعیت بازوها روی دشواری این تمرین تاثیر خواهد گذاشت شما می توانید دست ها را روی ران ها قرار دهید و بگذارید همان طور که بخش بالایی بدن را از کف اتاق بالا می آورید از روی ران ها بلغزند. همچنین می توانید دست ها را پشت سربگذارید و همان طور که بالا می آیید به آرامی گردنو سر را با دو دست ها نگه دارید.

حالت یوگا: چرخش ستون مهره ها

1. صاف و مستقیم بنشینید، ستون مهره ها راحت و مستقیم باشد پاها را از جلو باز کنید و به طور منظم نفس بکشید.

2. ساق پای راست را از زانو خم کنید و پای راست را طرف بیرون زانوی چپ بگذارید (شکل 7) نفس را نگه دارید.

3. روی یک بازدم، به آرامی و نرمی بالای بدن را به راست بچرخانید، هر دو دست را در کف اتاق در طرف راست قرار دهید. سرتان را برگدانید و بالای شانه ی راست خود را نگاه کنید.

4.نفس را به طور منظم ادامه دهید. این وضعیت را تا آنجا که راحتید، می توانید نگه دارید.

5. این وضعیت را رها کنید و به آرامی با چرخیدن به وضعیت شروع، مرکز برگردید.

6. این مرحله را 2 تا 5 بار در راستای مخالف تکرار کنید.

جمع بندی

چاکرای سوم یا چاکرای خورشیدی پشت ناف قرار گرفته است. اگر از کودکی تا به حال با موقعیت هایی مواجه بوده اید که حس کردید کنترلی بر زندگی خود ندارید، اگر خود را بدون اراده و نیرو حس می کنید اگر منابع قدرت برای شما افراد دیگری هستند که در مقابلشان احساس ضعف می کنید، اگر بیش از اندازه به دنبال کنترل کردن دیگران هستید چاکرای سوم شما نیاز به متعادل شدن دارد.از مراقبه تا رایحه درمانی و یوگا، راه های بسیاری برای درمان چاکرای سوم و به تعادل رساندن آن وجود دارد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید