محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
سوالی دارید؟
ایکون ماساژ

فواید ماساژ آروماتراپی و معایب آن

اکثر ما تجربه ماساژ را داشته‌ایم و  لذت این کار را چشیده‌ایم. محققان به چندیدن دلیل برای نیاز به ماساژ اشاره کره‌‍اند که می‌توان  به دست‌یابی به آرامش، کاهش درد و بهبود روحیه و خلق‌وخو اشاره کرد. در ادامه به فواید ماساژ آروماتراپی و معایب آن می پردازیم.

اما بعضی از این روغن‌های گیاهی می‌توانند لذت ماساژ را بسیار بیشتر کنند و ماساژ سنتی را تبدیل به ماساژ آروماتراپی کنند، به عنوان مثال:

ترنج

آروماتراپی یک سرویس اضافه برای ماساژهایی است که به صورت سنتی استفاده می‌شوند در این شیوه روغن‌های اسانسی را درون اتاق ماساژ و در هوا، پخش می‌کنند یا اینکه در لوسیون ماساژ چند قطره روغن استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: رایحه درمانی ( آروماتراپی ) چیست؟

طبق گزارش NCCIH  نزدیک به هفت درصد جمعیت بالغ آمریکا به طور مداوم  ماساژ را در برنامه‌ی ماهانه خود قرار می‌دهند. درحین ماساژ درمانی، ماساژور بر ماهیچه‌ها ، غدد لنفاوی و مفاصل با درجه‌های مختلفی فشار وارد می‌کند و درنتیجه‌ی آن، درد و گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد و این از فواید ماساژ آروماتراپی می باشد.

انواع مختلف ماساژ:

  • ماساژ بافت عمیق
  • ماساژ سوئدی
  • ماساژ سنگ داغ
  • ماساژ بارداری

روغن‌های اسانسی می‌توانند به هر یک از انواع ماساژ افزوده شوند و اثربخشی آن سبک را افزایش دهند. ماساژ آروماتراپی می‌تواند دردهای فیزیکی کوتاه مدت را کاهش و روحیه را فزایش دهند. به عنوان مثال کسانی که دچار افسردگی هستند و می‌خواهند از  ماساژ آروماتراپی استفاده کنند می‌توانند از روغن‌ اسانسی پرتقال استفاده نمایند تا به روحیه بهتری دست یباند.

آیا رایحه‌درمانی کاربردی است؟

تحقیقات علمی گسترده‌ای پیرامون آروماتراپی موجود نیست. طبق گزارش NCCIH ، روغن های  اسانسی با خاصیت محرک بودن لیمو ، پرتقال و نارنگی برای تقویت خلق و خوی در برخی مطالعات مؤثر بوده‌اند، اما اسطوخودوس که روغن بسیار موثری در بسیاری از تحقیقات بوده کم اثر دیده شده است.

مطالعه دیگری به بررسی اثرات بابونه و ماساژ آروماتراپی برای کاهش اضطراب پرداخته است. طبق گزارش معتبر مؤسسه ملی سرطان (NCI) ، نتایج حاکی از آن است که ماساژ آروماتراپی که با روغن بابونه همراه بوده  است اضطراب را بیشتر کاهش داده است تا ماساژ سنتی.

به طور کلی ، NCI خاطر نشان می کند که  ماساژ آروماتراپی مزایای زیر را دارد:

 کاهش اضطراب

مبارزه با افسردگی

 بهبود کیفیت خواب

 کاهش درد

 

معایب ماساژ آروماتراپی

به طور کلی برای ماساژ آروماتراپی معایب آنچنانی پیدا نکرده‌اند و مانند استفاه از روغن‌های اسانسی توصیه کرده‌اند که حتما همراه با روغن‌های حامل انجام شود و قبل از مصرف روغن بر ناحیه‌ی کوچکی از پوست امتحان شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد.

پیشنهاد می‌شود در صورتی که حساسیت به هریک از روغن‌ها دارید از تراپیست خود بخواهید – در صورت موافقت تراپیست-  که از طریق پخش این روغن‌ها در فضای اتاق، ماساژ آروماتراپی شما را انجام دهد.

به طور کلی علائم احتمالی واکنش آلرژیک به روغنهای اساسی به صورت زیر است.:

راش

سرخی

تورم

خارش

آیا ماساژ آروماتراپی در دوران بارداری بی خطر است؟

احتمالا نه!

به طور کل ماساژ دوران بارداری، بی خطر است ولی اگر سابقه لخته بستن خون دارید، حتی این ماساژ را نیز انجام ندهید. اگر می‌خواهید که در دوران بارداری ماساژ آروماتراپی انجام دهید حتما با پزشک خود مشورت کنید زیرا همشه این خطر وجود دارد که این روغن‌ها به جنین  آسیب وارد کنند.با تشخیص دکتر سلامت کودک حفظ می‌شود. حفظ سلامت کودکان وظیفه‌ی همه‌ی ما است.

مطابق اعلام  انجمن National Association for Holistic Aromatherapy ، در صورت بارداری باید از روغنهای اسانسی زیر خودداری کرد:

ریحان

جعفری

پونه

مریم‌گلی

ترخون

زمستان سبز

نکاتی برای ماساژ آروماتراپی

هنگامی که می خواهید از ماساژ آروماتراپی استفاده کنید نکات زیر را  برای استفاده موثر تر در نظر بگیرید:

بر اساس نیاز خود روغن اسانسی خود را انتخب کنید مثلا اگر برای بهبود روحیه می‌خواهید از ماساژ آروماتراپی استفاده کنید بهتر است از روغن پرتقال و یا اگر برای آرامش می‌خواهید از این نوع ماساژ انتخاب کنید اسطوخودوس گزینه مناسبی است.

تصمیم بگیرید هنگام ماساژ آروماتراپی می‌خواهید که مستقیم این روغن بر روی پوست‌تان مورد استفاده قرار گیرد یا اینکه در فضای اتاق پخش شود

درصورتی‌که هرگونه حساسیتی مشاهده کردید، سریعا استفاده از روغن را قطع کنید و آن را جایگزین نمایید.

بیشتر بخوانید: چرا نباید روغن‌های اسانسی را به تنهایی استفاده کرد؟

پیشنهاد می‌شود هیچگاه زمانی که به تازگی غذا میل کرده‌اید از ماساژ استفاده نکنید زیرا باعث شکم و معده درد می‌شود.

درست قبل و بعد از ماساژ آب بنوشید و به همراه خود یک میان وعده سبک به همراه داشته باشید.

بعد از ماساژ آروماتراپی دوش آب گرم بگیرد زیرا باعث می‌شود که روغن‌های مانده بر پوست‌تان پاک شود.

ماساژ تراپیست شما اولین منبع پاسخ سوال‌های شماست هنگامی که می‌خواهید از ماساژ آروماتراپی استفاده کنید و لذتش را ببرید باید ماساژ تراپست‌تان انواع روغن‌های مورد استفاده را بداند و متناسب با نیاز شما از این روغن ها استفاده کند.

برخی از روغن‌های اسانسی می‌تواند بیماری‌های تنفسی مانند آسم را تحریک کنند و تا حدودی مشکل آفرین باشند. روغن‌های مرکبات نیز  مانند گریپ فروت یا پرتقال و … هنگامی بر روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند به سبب موادی که دارند می‌تواند پوست را در برابر نور خورشید آسیب پذیر نمایند پس بهترست درست پس از مصرف این روغن‌ها  از نور آفتاب پرهیز کرد.

هنگام ماساژ اگر احساس خوبی ندارید یا مشکلی را حس می‌کنید، یا اینکه می‌خواهید که از روغنی بیشتر استفاده شود از صحبت کردن پرهیز نکنید.  به یاد داشته باشید که تراپیست شما نمی‌خواهد با سوالاتش فضای آرامشی که به وجود آمده است را تخریب کند.

شما می‌توانید پس از انجام ماساژ آروماتراپی نیز در فضای خانه خود از خواص آروماتراپی  و معطرسازی فضای خانه خود استفاده کنید و به مزیت‌های بیشتری دست یابید.

ماساژ آروماتراپی که توسط فرد حرفه‌ای انجام شود می‌تواند تجربه بسیار لذت بخشی را برای‌تان به وجود آورد و سلامتی شما را بهبود دهد. ماساژ آروماتراپی به بهبود روحیه و کاهش درد عضلات کمک فراوانی می‌کند و این از فواید ماساژ آروماتراپی می باشد.

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

مقالات مرتبط

روغن هسته‌ زردآلو

مهمترین خواص روغن هسته زردآلو

روغن هسته زردآلو

زردآلو شاید میوه محبوب بسیاری از ما باشد. روغن هسته زردآلو اما یک معجزه طبیعت است. این روغن بسیار سبک می‌تواند بسیار به پوست و حتی مو شما کمک کند. سلامت پوست شما را حفظ کند. در اینجا برخی از خواص روغن هسته زردآلو برای پوست و مو بررسی می‌کنیم.روغن هسته زردآلو از هسته میوه زردآلو گرفته می‌شود و خواص درمانی زیادی دارد ولی بسیاری از مردم از این خواص اطلاع ندارند. در ادامه به بیان شرح مهم‌ترین خواص روغن زردآلو می‌پردازیم.

ادامه مطلب
TEST hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید