آروماتراپی چیست؟ [ اخطار! تا زمانی که این متن را نخوانده‌اید از آروماتراپی استفاده نکنید]
توسط نارین گل 1399/1/29 12:01 توضیحات

"شیوه درمانی یا استفاده‌ی دارویی از روغن‌های اسانسی برای همه‌ی جوانب سلامتی"

تعریف بالا متعلق به انجمن ملی آروماتراپی جامع می‌باشد اما اگر بخواهیم بیشتر  و عمیق‌تر راجع به  کلمه آروماتراپی بدانیم، مجبور به تجزیه کلمات موجود در آن می‌شویم.

 همان‌طور که می‌دانیم آروماترپی را  از دو کلمه آروما و تراپی ساخته شده است. آروما  به معنی رایحه و عطر خوش است. این کلمه‌ به وضوح پیوندی با حس بویایی ما دارد حسی که بخش زیادی از پیام‌های شیمیایی موجود در بدن ما را جمع و تفسیر می‌کند.

حس بویایی خیلی وقت‌ها مورد غفلت ما واقع می‌شود و هنگامی که آن را به دلایل مختلفی و به صورت موقت و یا دائم از دست می‌دهیم تازه وجودش را با تمام وجود  خود درک می‌کنیم. شاید برای  شما هم  این موضوع  جالب است که  چرا هنگامی که  مثلا سرما خورده‌ایم و حس بویایی خود را از دست داده‌ می‌دهیم، حس چشایی ما نیز دیگر خوب عمل نمی‌کند؟ یکی از دلایل این است  که هر وقت غذایی را می‌چشیم، 80% مزه‌ی آن‌را از طریق بویایی و تنها 20% مزه‌ی آن را از طریق زبان حس می‌کنیم.

تراپی: کلمه‌ای هم معنای درمان است. پس حالا اگر بخواهیم آروماتراپی را به زبان ساده تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم: نوعی درمان  است که از طریق رایحه دلپذیر و خوشبو روغن‌های اسانسی و سایر ترکیبات گیاهان معطر  انجام می‌شود ولی به هیچ عنوان نمی‌توان آن را درمانی مستقل دانست و حتما باید به عنوان درمان مکمل و یا جایگزین مورد استفاده قرار گیرد، هنگامی به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد   که با دستور پزشک، آروماتراپیست، فیزیوتراپیست، ماساژدرمانگر باشد و درصورتی که تجویز نشود، به هیچ عنوان نباید به این شیوه  درمانی عمل کرد.

حالا که تا حدوی با آروماتراپی آشنا شدیم، بهتر است که نگاهی به تاریخ  و  استفاده گذشتگان از آن بیندازیم تا بهتر چرایی  و چیستی استفاده از آن را دریابیم.

تاریخ آروماتراپی

قدمت استفاده از این درمان به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد یعنی دستکم 6000 سال پیش!

در تمدن‌های یونانیان، رومیان، مصریان و ایرانیان شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد که این اقوام سابقه‌ای عظیم در استفاده  از رایحه درمانی داشته‌اند. این مسیر را با تمدن مصر شروع می‌کنیم:

مصری‌ها از آروماتراپی بیشتر استفاده آرایشی، بهداشتی داشتند و همچنین از آن برای آرامش روحانی خود استفاده می‌کردند و هنگامی که فردی فوت می‌کرد برای خوشبوسازی او، از آروماتراپی  استفاده می‌کردند.

در آن عصر مردان و زنان مصری مخروطی جامد از مواد خوشبو بر روی سر خود می‌گذاشتند که توسط گرما ذوب می‌شد و رایحه‌ای خوش از آن متصاعد می‌شد. در عصر باستان مصریان به دلیل علاقه خاصی که به گیاهان و دانه‌های خوشبو داشتند، بیشتر از هرجای دیگری در این سیاره، آن‌ها از شیوه‌های درمانی و رایحه‌های این گیاه‌ها استفاده نمودند.

بررسی تاریخ آروماتراپی ما را به مقصد بعدی یعنی یونان می‌برد. یونانیان همچون مصریان استفاده‌ی آرایشی و بهداشتی از این روغن‌ها را داشته‌اند مثلا هیپوکراتس (400 سال قبل از میلاد مسیح) که به او پدر علم پزشکی نیز می‌گویند بیان کرد، اعتقاد دارد که با استفاده از ماساژها و حمام‌های معطر با گیاهان دارویی، سلامتی  تا حدی ارتقا می‌یابد که دیگر  انسان نیاز به هیچ جراحی نیاز ندارد. صرف نظر از نادرستی این گزاره، سخن هیپوکراتس نشان می‌دهد که آروماتراپی در آن عصر یکی از روش‌های رایج درمانی بوده است.

 اما رومیان  با استفاده از دانش خود در مورد داروهای طبیعی ، تکنیک تمدن‌های مصر و یونان را برای تقطیر و استخراج روغن گیاهان معطر را گسترش دادند و بهبود بخشیدند. شناخته شده ترین پزشک در آن عصر، کلودیوس گالن (حدود سال 150 میلادی) بود که پس از کسب علم در مورد داروهای گیاهی و معالجه صدها گلادیاتور زخمی از طریق آن، پزشک شخصی امپراطور روم مارکوس آئورلیوس شد.

در طی سالیان بشر به طرق مختلفی از این درمان بهره می‌برد مثلا بوعلی سینا از گیاهان معطر استفاده‌های متفاوتی برای بیماری‌ها می‌کرد و به طبع دامنه این نوع درمان روزبه‌روز در حال گسترش بود و زمانی که بازرگانان به در دوران رنسانس به اروپا تجارت می‌کردند این روغن‌های طبیعی و گیاهان معطر، بسیار مورد علاقه اشراف‌زادگان و نجبای اروپایی رسید. آن‌ها به طور گسترده از آروماتراپی برای پاکسازی میکروب و بوی آن استفاده می‌کردند.

در سال 1920 یک شیمیدان فرانسوی به نام گتفوسی به صورت اتفاقی متوجه شد هنگامی که روغن اسطوخودوس می‌سوزد، درد ناشی از سوختی کوچکش کاهش می‌یافت و در آن زمان بود که عبارت آروماتراپی متولد شد و سپس در جنگ ‌جهانی بازهم از خاصیت ضدعفونی کننده آن برای جراحت سربازها استاده کردند و تولید، خرید و فروش آن تا قرن 20 ادامه یافت که پس از مدتی آروماتراپیست‌ها پی به خواص متعدد رایحه‌درمانی بردند.

 

آروماتراپی و کاهش درد

حالا شاید برای ما این سوال پیش بیاید که چگونه رایحه بر روی درد و یا سایر چیزها اثر می‌گذارد؟

 پاسخ این سوال را در مغز  می‌توان پیدا کرد زیرا هنگامی که رایحه‌ای را استنشاق می‌کنیم در مرحله اول مولکول‌های وارد شده به ریه‌ها می‌روند و در آنجاست که در سایر بخش‌های بدن  توزیع می‌شوند.  یکی از این اجزا مغز ماست و در آن‌جا وارد ناحیه لیمیبیک مغز می‌شوند که بر روی ضربان قلب، فشارخون، تنفس و حافظه اثر می‌گذارد.

تاثیرگذاری عمیق این نوع درمان بر مجموعه‌ای از رفتار، خلقیات، حالت روحی، احساسی، هیجانی و دردهای فیزیکی  ما مثلا دردهای عضلانی  حائز اهمیت می‌باشد. البته تا به امروز اثر فیزیکی قابل اندازه‌گیری و علمی مشخصی از تاثیر رایحه درمانی موجود نیست و تنها تجربه آروماتراپی هر فرد است که  این تاثیرات را بیان می‌کند زیرا به هرحال این رایحه‌ها بر آمدیگدال و هیوکامپ اثر می‌گذارند که این بخش‌ها با ناحیه حافظه، تجربه و احساسات ارتباط دارد

 

 

 

نحوه استفاده از آروماتراپی

خواص ضد میرکروبی، ضد ویروسی، ضد کرم‌های لوله‌ای، ضد قارچی، حشره کشی و آنتی اکسیدانی بخشی از خواص گفته شده برای آروماتراپی می‌باشند. برای اینکه از این خواص گوناگون آن بهره برد ما باید بتوانیم به درستی از آروماتراپی استفاده کنیم و نحوه مصرف آن را بدانیم.

 از رایحه درمانی به روش‌های مختلفی برای سلامت جسم و روح استفاده می‌شود، این روش‌ها عبارتند از: استنشاق، ماساژ درمانی و موضعی.

ماساژ درمانی

در این نوع ماساژ، چند روغن مختلف را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا علاوه براینکه رایحه‌ای دلنشین‌تر داشته باشد خواص درمانی روغن‌ها نیز هم‌افزایی پیدا کند که موجب اثربخشی بیشتر این ترکیبات نیز شود. این ماساژ باید ملایم و محکم باشد  و معمولا از پشت و هنگامی که روی شکم خوابیده است شروع می‌شود.

در طول ماساژ درمانی گردش خون افزایش می‌یابد و با افزایش گردش خون این روغن‌ها به پوست جذب می‌شوند و به تمام اجزا و ارگان‌های بدن نفوذ می‌کنند و سموم بدن را  از بین می‌برند.

 معمولا پس از ماساژ درمانی احساس آرامشی عمیق تمام وجود را فرا می‌گیرد و علاقه‌مندان به ماساژ حتما این احساس را بارها تجربه کرده و خواهند کرد. استفاده از آروماتراپی و ماساژ درمانی برای تمدد اعصاب بسیار فوق‌العاده و اثربخش می‌باشد.

موضعی

 نحوه مصرف‌های موضعی نیز به طور مجزا برای هر روغن در سایت موجود می‌باشد و درصورتی که بخواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، فقط کافی است به سایت مراجعه کنید و در بخش جستجو نام محصول مورد نظر خود را بنویسید.

توجه کنیم که روغن‌های اسانسی با خلوص 100% می‌توانند پوست را تحریک کنند و بهتر است حتما به همراه آن‌ها از روغن‌های حامل استفاده شود، معمولا بهتر است که چندقطره از روغن سانسی با 28 گرم روغن حامل ترکیب شود.

 علاقه‌مندان به این روغن‌ها حتما توجه کنند که بهتر است و استفاده از این نوع روغن‌ها بیشتر جنبه درمان تکمیلی و جایگزین را دارد و استفاده دارویی از روغن‌های گیاهی حتما باید با دستورالعمل پزشک باشد. مثلا افرادی که فشارخون دارند باید از مصرف رزماری پرهیز کنند و یا ترکیباتی مانند رازیانه و مریم‌گلی همچون استروژن عمل می‌کنند و افرادی که تومور سینه و یا مشکلات تخمدان وابسته به استروژن دارند باید از مصرف آن اجتناب کنند

استنشاق

هنگامی که تنفس می‌کنیم، بو و یا رایحه از طریق بینی، اعصاب موجود در مغز را تحریک میکند. ما در روز هزاران‌ بار این عمل ناخودآگاه را تکرار می‌کنیم و حتی زمانی که در خواب به سر می‌بریم، حس بویایی در حال اثرگذاری بر روی روحیات و خلقیات ماست، زیرا بخش‌های مختلفی که احساسات و هیجان ما را کنترل می‌کنند در آن‌جا قرار دارند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین در صورتی‌که به درستی تحریک شود، می‌تواند احساس آرامش و نشاط را در ما به‌وجود بیاورد. برای استنشاق این روغن‌ها کافیست که مثلا آن‌ها را در حمام بخار و یا مخزن اسانس‌سوز بریزیم و از بخارهای حاصل شده تنفس کنیم.

رایحه درمانی می‌تواند برای رهایی از مشکلات زیر به عنوان مکمل به کمک ما بیاید:

حالت تهوع و استفراغ

درد بدن

اضطراب

خستگی و بی‌خوابی

دردهای عضلانی

مشکلات گردش خون

مشکلات قاعدگی

مشکلات یائسگی

آلوپسی

پسوریازیس

مشکلات گوارش

آروماتراپی و روغن‌های گیاهی

روغن اکالیپتوس: یکی از مهم‌ترین روغن‌های مورد استفاده در آروماتراپی می‌باشد که می‌تواند در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا به کمک ما بیاید و برای تسکین دادن و آرام شدن مجاری تنفسی مورد استفاده قرار گیرد. ترکیب روغن اکالیپتوس با نعناع بوی دلنشین و جذابی تولید می‌کند.

روغن بابونه: اگزما از جمله بیماری‌های پوستی شایع است، روغن بابونه می‌تواند در دمان اگزما به ما کمک کند.

 روغن  فلفل سیاه: روغن فلفل سیاه گردش خون را تحریک می‌کند و دردهای عضلانی و کبودی را کاهش می‌دهد، در صورتی که از آرتروز رنج می‌برید ترکیب این روغن با زنجبیل می‌تواند درد ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

روغن ترنج: کاربرد اسانسی آن برای مجاری ادرار و دستگاه گوارش می‌باشد و ترکیب آن با اکالیپتوس مشکلات پوستی ناشی از استرس و آبله‌مرغان را کاهش می‌دهد..

 روغن گل میخک: در صورتی که موضعی استفاده شد می‌تواند درد دندان را کاهش دهد. همچینین می‌تواند از بروز حالت تهوع و استفراغ جلوگیری کند و خاصیت ضدمیکروبی، آنتی اکسیدانی و ضد قارچی بسیار قوی دارد.

 روغن ژرمانیوم: این روغن می‌تواند استرس را کاهش دهد. همچنین برای درمان مشکلات پوستی نیز کاربرد دارد.

یاسمن: برای تحریک قوای جنسی به‌کار می‌رود.

 روغن اسطوخودوس: خواص ضدعفونی کننده دارد و برای سوختگی‌های جزیی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن اسطوخودوس بسیار آرامش بخش است و  لذت خواب را چندین برابر می‌سازد.

روغن لیمو: تسکین علائم استرس و افسردگی و بهبود روحیه از مزایای روغن لیمو می‌باشد.

رروغن رزماری: رشد مو، تقویت حافظه، جلوگیری از اسپاسم عضلات، حمایت از سیستم عصبی و گردش خون از فواید روغن رزماری می‌باشد.

روغن صندل سفید: برای غرایز جنسی به کار می‌رود.

روغن درخت چای: دارای خواص ضدعفونی، ضد میکروبی، گندزدا می‌باشد و در ترکیبب شامپوها و محصولات مراقبت از پوست حضور دارد و برای درمان آکنه و سوختگی ناشی از گزش حشرات به کار می‌رود.

 روغن آویشن: می‌تواند خستگی و استرس را کاهش دهد.

 روغن بومادران: برای التهابات مفصلی، سرماخوردگی و آنفولانزا به کار می‌رود.

:در قسمت زیر بیماری‌ها و مشکلات بر حسب روغن‌های گیاهی نوشته شده است

آلرژی: بابونه ، اسطوخودوس

بی اشتهایی: بابونه ، نارنگی ، لیمو

ضد درد: بابونه ، اکالیپتوس ، شمعدانی( ژرمانیوم) ، رزماری

آنتی بیوتیک: بابونه ، اکالیپتوس ، اسطوخودوس ، لیمو ، ترنج ، شمعدانی ، نعناع ، رزماری

تقویت‌کننده غرایز جنسی: یاس ، گل رز ، صندل چوب ، یلنگ یلنگ

آرتروز: رزماری ، اکالیپتوس ، اسطوخودوس

آسم: اکالیپتوس ، اسطوخودوس

برونشیت: اسطوخودوس، رزماری، ترنج، نعناع، صندل چوب

آرامش بخش: بابونه، شمعدانی، اسطوخودوس، ترنج، یاس ، گل رز ، صندل چوب ، یلنگ یلنگ

سلولیت‌ها: شمعدانی، رزماری، لیمو، گریپ فروت

مشکل گردش خون: اسطوخودوس، رزماری، شمعدانی

سرماخوردگی: اکالیپتوس، رزماری، لیمو، نعناع

یبوست: گلاب

سرفه: اکالیپتوس، نعناع، صندل چوب

درد مفصل ران: بابونه، اسطوخودوس، نعناع

افسردگی: شمعدانی، ترنج، بابونه، یاس، اسطوخودوس، گل رز، یلنگ یلنگ

ادرارآور: اکالیپتوس، شمعدانی، اسطوخودوس، رزماری، صندل چوب

قارچ کش: اکالیپتوس، اسطوخودوس، لیمو، درخت چای، ترنج، بابونه، نعناع

فشار خون بالا: اسطوخودوس، یلنگ یلنگ، بابونه، برگاموت، لیمو، گل سرخ

افت فشار خون: رزماری

بی خوابی: اسطوخودوس، بابونه، لیمو، گل رز، صندل چوب، یلنگ یلنگ

دافع حشرات: اسطوخودوس، اکالیپتوس، شمعدانی، لیموترش

خارش: بابونه، اسطوخودوس، نعناع

لارنژیت: اسطوخودوس، چوب صندل

کبد: بابونه، رزماری، شمعدانی، گلاب

یائسگی: بابونه، اسطوخودوس، شمعدانی

میگرن: رزماری، بابونه، اسطوخودوس، اکالیپتوس، لیمو، نعناع

چاقی: رزماری، شمعدانی

پریود: رزماری، بابونه

پسوریازیس: اسطوخودوس، برگاموت

روماتیسم: رزماری، اسطوخودوس، بابونه، شمعدانی

سینوزیت: اکالیپتوس، لیمو، نعناع، اسطوخودوس

پوست (پیری): اسطوخودوس، شمعدانی، لیمو، نعناع، چوب صندل

پوست (خشک): اسطوخودوس، شمعدانی، بابونه، یاس، گل رز، چوب صندل، یلنگ یلنگ

همچنانکه بارها در متن نوشته شد تمام این روغن‌ها اگر برای درمان مورد استفاده قرارگیرند باید حتما با مجوز دکتر همراه باشد و مانند هر موضوع دیگری اگر خود سر و بدون مشورت با پزشک، خود درمانی صورت گیرد می‌تواند باعث مشکلات به مراتب بزرگتر شود.

به‌طورکلی آروماتراپی قسمتی از سیستم بهداشتی درمان جامع (Holistic Healing ) می‌باشد. در این شیوه به روابط بین سلامت جسم، ذهن، احساس و روح مورد توجه قرار می‌گیرد و در آن توجه به عضو و یا مجموعه خاصی از بدن نیست. آروماتراپی برای داشتن حداکثر ثمربخشی باید به همراه یک سبک زندگی سالم باشد تا بتواند ما را به سطح بالاتری از سلامت برساند.

در صورتی که به تمایل دارید که محصولات اصل و کاملا طبیعی را بخرید و یا از آن‌ها اطلاعات بیشتری به دست بیاورید بر روی روغن‌های موجود کلیک کنید و پس از  مصرف خوشحال می‌شویم  ما را از نظرات خود مطلع نماید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید و یا وارد شوید.

اینجا را کلیک کنید تا وارد شوید