دسته‌بندی نشده

درمان گیاهی خارش و سرخی پوست

 • خارش و سرخی پوست
  نامی غیر واقعی برای قرمزی پوست اوتریکاریا می باشد – که واژه ی لاتین گزنه مشتق شده است .
  علل
  متنوع و شامل آلرژی ها یا محرک های درونی و بیرونی ،گرما یا سرمای زیاد ، داروها و آشفتگی های عصبی و هیجانی است . علاوه بر گیاهان ، افزودنی شیمیایی غذایی نیز ممکن است مقصر باشند . برخی پژوهشگران می گویند که بدترین افزودنی ها BHA و BHT هستند – این ترکیبات در بسیاری از مواد غذایی حاضر وجود دارند . پرهیز ، یا حداقل بررسی تمام رنگ ها و نگه دارنده های غذایی را توصیه می کنم .
  مواد غذایی ای که غالبا محرکند عبارتند از : الکل ، شکلات ، پنیر ، نرمتنان (سخت پوستان) دریایی ، تخم مرغ ، قهوه ، پرتقال و سایر مرکبات اسیدی و مرغ .
  درمان
  گیاهان
  1- مصرف خوراکی
  – یونجه
  – مدرهای گیاهی ، مخصوصا باباآدم ، کرفس ، قاصدک ، برای کمک به دفع محرک ها .

   

  – رازک وشیرین بیان- برای دستگاه عصبی
  2- استعمال خارجی
  گل ختمی ، گزنه ، گل راعی

   

  از آشپزخانه
  – آب سیب یا گلابی
  – آب کرفس
  – یک قاشق چایخوری بی کربنات سدیم در آب ممکن است آثار واکنش آلرژیک ناگهانی را از بین ببرد . نوشیدن مقدار زیادی آب نیز ممکن است به دفع مواد محرک کمک کند .
  رژیم غذایی
  در موراد حاد فقط برای چند روز برنج و سبزی بخورید .
  عطر درمان
  – بخور بابونه
  – بخور گل راعی
  توجه : اگر منطقه وسیعی از پوست مبتلاست ، این عصاره ها را با آب رقیق کنید . همه ی درمان های با استعمال خارجی را با احتیاط به کار ببرید – زیرا ممکن است موجب بدتر شدن وضیعت شوند .
  روش های پیشگیری:
  روش های آرمش و مراقبه مخصوصا در مورادی که علت عصبی یا هیجانی است ، مفیدند .مواردی را دیده ام که بیماران به شدت نسبت به گیاهان خاصی حساسیت داشته اند ، به طوری که فقط عبور از کنار آن ها کافی بود تا فرد دچار واکنش فیزیکی شود . مراجعه به گیاه شناس جهت تعیین آلرژی احتمالی نسبت به یکی از گیاهان باغچه ی حیاطتان می تواند مفید باشد .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید