محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
روغن رزماری

خواص روغن رزماری در درمان ریزش مو

اگر پژوهش های مرتبط حوزه آروماتراپی را دنبال می کنید یا یکی از افرادی هستید که مدت هاست با مساله ریزش مو دست به گریبانید حتما می دانید که تحقیق بر روی خواص روغن رزماری برای مو و اثرات روغن رزماری اصل روی رشد مو و افزایش آن و درمان ریزش مو هنوز مراحل اولیه خود را طی می کند. بنابراین نمی توان از بابت تاثیر صددرصدی روغن رزماری روی رشد مو ها مطمئن بود. اگر چه که این درمان خانگی با روغن رزماری برای شما به مراتب مطمئن تر و بی خطرتر از روش های شیمیایی است و در استفاده از روغن رزماری برای مو کمتر احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد.

ریزش مو می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود و برای کسانی که به دنبال یافتن راه حلِ درمان یا بهبود ریزش مو هستند تبدیل به چالش می شود. بعضی مطالعات و پژوهش ها روغن رزماری اصل را برای افزایش رشد مو و کاهش یا توقف ریزش مو پیشنهاد می کنند. با رسیدن به 50 سالگی حدود نصف جمعیت زنان و 85 درصد مردان ریزش مو را تجربه می کنند. در ادامه در این مقاله به بررسی خواص روغن رزماری در درمان ریزش مو می پردازیم.

اگر پژوهش های مرتبط حوزه آروماتراپی را دنبال می کنید یا یکی از افرادی هستید که مدت هاست با مساله ریزش مو دست به گریبانید حتما می دانید که تحقیق بر روی خواص روغن رزماری برای مو و اثرات روغن رزماری اصل روی رشد مو و افزایش آن و درمان ریزش مو هنوز مراحل اولیه خود را طی می کند. بنابراین نمی توان از بابت تاثیر صددرصدی روغن رزماری روی رشد مو ها مطمئن بود.

بیشتر بخوانید: آروماتراپی چیست؟

اگر چه که این درمان خانگی با روغن رزماری برای شما به مراتب مطمئن تر و بی خطرتر از روش های شیمیایی است و در استفاده از روغن رزماری برای مو کمتر احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد.قبل از هر چیزی شما باید علت اصلی ریزش مو هایتان را پیدا کنید. افراد به دلایل مختلف دچار ریزش مو می شوند، دلایلی مانند عفونت، واکنش سیستم ایمنی بدن، سن، تغییرات هورمونی، ریزش موی ارثی و غیره. شواهد مستدل و مطلقی وجود ندارد که روغن رزماری بتواند ریزش موی ناشی از درمان های شیمیایی را متوقف کند.

بالدنس (طاسی) نوعی از ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که یک فراورده فرعی تستسترون به نام دی هیدرو تستسترون DHT به پیاز مو حمله می کند. بدن مردان و زنان تستسترون تولید می کند، اما مردها به طور طبیعی مقدار بیشتری تستسترون در بدنشان تولید می شود، بنابراین ریزش مو در مردان اغلب بیشتر از زنان است. در مردان ریزش مو درسنین پایین تر و در سطحی گسترده تر اتفاق می افتد. خواص روغن رزماری اصل ممکن است در درمان این نوع از ریزش مو موثر باشد. تحقیقی که در سال 2013 در مطالعه موردی روی موش هایی که ریزش موی مرتبط با تستسترون داشتند انجام شد حاکی از آن بود که استفاده از روغن رزماری برای مو باعث رشد مجدد مو ها می شود. (برای مشاهده مقاله کلیک کنید) پژوهشگر و نویسنده مقاله استدلال کرده است که روغن رزماری از اتصال DHT به گیرنده های هورمونی که به آن امکان حمله به پیاز مو می دهد، جلوگیری می کند.

در سال 2015 تحقیقی انجام شد که در آن روغن رزماری با ماینوکسیدیل (یک داروی شیمیایی متداول برای درمان ریزش مو ) مقایسه شد. (برای مشاهده مقاله کلیک کنید.) بیماران با عامل ریزش مو یDHT  به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول درمان با روغن رزماری و گروه دوم درمان با داروی شیمیایی ماینوکسیدیل را به مدت 6 شش ماه ادامه دادند. در 3 ماهه اول دو گروه در نتیجه درمان ریزش مو هایشان با هم تفاوت نداشتند و بعد از 6 ماه در هر دو گروه درمان با روغن رزماری و درمان با داروی شیمیایی افزایش قابل توجهی در رشد مو ها و در تعداد آن مشاهده شد. گروه تحت درمان با روغن رزماری نسبت به گروه درمان شده با داروی شیمیایی تعداد و رشد مو ی بیشتری داشت اما این تفاوت چندان بزرگ و چشمگیر نبود. این نتایج نشان می داد روغن رزماری روی رشد مو ی شما در دراز مدت موثر است. در تحقیقی مشابه، خارش و التهاب پوست سر در گروهی که از داروی شیمیایی استفاده می کردند به مراتب  بیشتر از درمان با روغن رزماری بود. بنابراین روغن رزماری برای کسانی که سابقه حساسیت و التهاب پوست دارند گزینه مناسب تری است.

تحقیقات اندکی نیز وجود دارد که نشان می دهد روغن رزماری ممکن است در درمان انواع دیگر ریزش مو موثر باشد. وقتی ریزش مو در نتیجه عفونت یا التهاب پوست سر بیمار باشد روغن رزماری با نابود کردن بعضی قارچ ها ممکن است در درمان موثر باشد. با این همه به یاد داشته باشید که حتی روغن رزماری اصل به طور کامل نمی تواند جایگزین درمان های متداول پزشکی شود. آلوپسی آره آتا یا طاسی موضعی یک بیماری دیگر خود ایمنی است که می تواند باعث ریزش مو و طاسی موضعی شود.  نتایج تحقیقات منتشر شده در این زمینه در سال 1998 تاثیر آروماتراپی و روغن رزماری روی افرادی مبتلا به عارضه آلوپسی آره آتا را نشان می دهد. (برای مشاهده مقاله کلیک کنید.) در طول 7 ماه، 44 درصد از شرکت کنندگان در این درمان با روغن رزماری نسبت به 15 درصد افرادی که هیچ درمانی دریافت نکرده بودند، بهبودی در ریزش مو هایشان مشاهده کردند.

این احتمال هم وجود دارد که روغن رزماری تاثیر داروهای متداول درمانگر را بیشتر کند منتها تحقیق علمی گسترده ای صورت نگرفته تا به درستی این ایده اعتبار ببخشد. به عبارتی استفاده هم زمان روغن رزماری و ماینوکسیدل ممکن است مطمئن و ایمن نباشد و عوارض و حساسیت به همراه داشته باشد. بنابراین تنها از یکی از این دو روش برای درمان ریزش موی خود استفاده کنید.

جمع بندی
  • شایع ترین نوع ریزش مو در مردان و زنان موسوم به آلوپسی اندروژنیک (الوپسی) است که تحقیقات نشان می دهد روغن رزماری یکی از گزینه های مناسب برای درمان آن است.
  • در تحقیقات انجام شده نتایجی وجود دارد که روغن رزماری برای مو در درمان های بلند مدت نسبت به داروهای شیمیایی تاثیر ماندگارتری دارد. در واقع روغن رزماری پوست را دچار عوارض جانبی کمتری می کند. علاوه بر این در درمان با روغن رزماری بعد از توقف درمان، ریزش موها مجددا شروع نمی شود.
  • روغن رزماری یک روش جایگزین برای افرادی است که نمی توانند از درمان های شیمیایی مرسوم استفاده کنند یا نگران عوارض جانبی این نوع درمان ها هستند.
  • میزان توانایی و قدرت روغن رزماری و اثرگذاری روغن رزماری اصل در درمان ریزش مو به دلایل ریزش مو نیز بستگی دارد.
  • استفاده هم زمان روغن رزماری برای مو و داروهای شیمیایی ممکن است مطمئن و ایمن نباشد و عوارض و حساسیت به همراه داشته باشد. بنابراین تنها از یکی از دو روش درمان با روغن رزماری اصل یا درمان با داروهای شیمیایی برای بهبود ریزش موی خود استفاده کنید.

منابع:

منبع اول

منبع دوم

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید