سفارش هایی که از ۲۵ اسفند به بعد ثبت بشوند، ارسال آنها بعد از تعطیلات خواهد بود

محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo سوالی دارید؟
روغن اسطوخودوس
تاریخ انتشار ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
به قلم نارین‌گل

خواص درمانی اسطوخودوس ، خواص و نسخه های شفابخش

اختصاصی نارین گل – مقاله ای از کتاب "نسخه های شفا بخش " ترجمه و نگارش مهدی نراقی. قدیمی ها به خوبی خواص درمانی اسطوخودوس را می شناخته اند ؛ پیروان مکتب بقراط حکیم ، آن را به عنوان نیروبخش برای سیستم اعصاب تشخیص داده اند.

اسطوخودوس

اسطوخودوس (لاواند) در جاهای خوش آب و هوا مثل جنوب فرانسه می روید و بوته ی آن به شکل درختچه ی کوچکی در می آید .

به طور وحشی و خودرو وجود دارد و گاهی هم آن را می کارند . گل های آن به رنگ آبی مخصوص است ، و به شکل تاج در می آید که هر تاج دارای چهار تا پنج گل است ؛ برگ های اسطوخودوس به رنگ سبز خاکستری است . برای کشت اسطوخودوس باید زمینی که آفتابگیر و خشک باشد را انتخاب کرد و نهال آن را کاشت .

در خانه و باغچه های تهران و شمیران اسطوخودوس را می کارند و اغلب بدون آنکه خواص درمانی و ادویی آن اطلاع داشته باشند به عنوان گل تزئینی استفاده می کنند.

علم پزشکی جدید در این اواخر گل های اسطوخودوس را تجزیه کرده و مواد تشکیل دهنده ی آن را تعیین و نظر قدیمی ها را درباره ی خواص شفابخش آن تایید کرده است .

قدیمی ها به خوبی خواص درمانی اسطوخودوس را می شناخته اند ؛ پیروان مکتب بقراط حکیم ، اسطوخودوس را به عنوان مقوی و نیروبخش برای سیستم اعصاب تشخیص داده و عقیده داشتند که اسطوخودوس دارای خواص ، ضد تشنج ، خواب آور و ضد انقباض است .

ابوعلی سینا پزشک معروف ایرانی درباره ی اسطوخودوس این طور می نویسد :

"عطر اسطوخودوس دارای خاصیت قوی خواب کننده است. اگر به جای خود مصرف شود حساسیت را کم کرده و درد را تسکین و بر طرف می کند ."

در قرن چهاردهم ژان گادسدن عالم طبیعی دان ، اسطوخودوس را به عنوان ادرار آور قوی تشخیص داده بود که برای معالجه استسقاء کاملا اثر داشت .

اسطوخودوس چه دارد ؟

برگ ها ، ساقه و گل ، اسطوخودوس دارای تانن و املاح معدنی ، گوناگونی است .

اگر به مقدار کم دم شود ضد تشنج برای سیستم عصبی است ولی اگر مقدار آن زیاد شود دم کرده اسطوخودوس بر عکس محرک اعصاب بوده و خواب آورد و ادرار آور است .

شما می توانید اسطوخودوس را برای معالجه ی بی خوابی ، اختلالات عصبی و همچنین برای مبارزه با گریپ ، گلو درد و سرفه های تشنجی مصرف کنید .

خواص درمانی اسطوخودوس دم کرده به این بستگی دارد که چه وقت و چه مقدار از آن را مصرف کنید .

نسخه های شفا بخش اسطوخودوس

معالجه ی آنژین با گل اسطوخودوس

ده تا پنجاه گرم گل اسطوخودوس را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش دم کنید و دوازده دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله ی غذا یک فنجان از آن را بنوشید .

دم کرده ی گل اسطوخودوس به مقداری که در بالا شرح دادیم برای دردها گلو، آنژِن ، ورم حنجره ، گرفتگی صدا و ورم لوزه ها مفید و موثر است .

معالجه ی آسم با دم کرده ی گل اسطوخودوس

ده گرم اسطوخودوس را با یک لیتر آب جوش را در ظرفی دم کنید تا دوازده دقیقه بماند و دم بکشد و هر روز در فاصله ی صبحانه ، ناهار و شام یک فنجان از آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید .

دم کرده ی گل اسطوخودوس به ترتیب بالا بحران های سرفه آسم را آرام می کند .

درمان قولنج با اسطوخودوس

ده تا پنجاه گرم گل خشک اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش بریزید و آن را دوازده دقیقه دم کنید و سپس صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله ی غذای صبحانه ، ناهار و شام یک فنجان از آن را بنوشید .

معالجه ی سیاه سرفه با اسطوخودوس ده گرم گل اسطوخودوس را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت دوازده دقیقه دم کنید ، بعد آن را صاف کنیدو با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله ی غذاهای اصلی یک فنجان از آن را بنوشید .

دم کرده ی اسطوخودوس سرفه های پی در پی سیاه سرفه را خاموش کرده و بیمار را آرام می سازد .

معالجه ی نقرس با اسطوخودوس

صد گرم گل اسطوخودس خشک را در یک لیتر روغن زیتون بخیسانید و ظرف آن را هشت روز در مقابل آفتاب بگذارید و این روغن مخلوط را برای مالش جاهای دردناک بدنتان به کار ببرید .

مالش روغن زیتون و گل اسطوخودوس درد های نقرس را تخفیف می دهد .

معالجه ی گریپ با اسطوخودوس

دم کرده ی اسطوخودوس گریپ و بحران های تب های عفونی را شفا می دهد . برای تهیه ی دم کرده گل اسطوخودوس باید ده تا پنجاه گرم گل های اسطوخودوس را که خشک باشد در یک لیتر آب جوش به مدت دوازده دقیقه دم کنید و بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز چهار فنجان از آن را در فاصله ی غذاهای اصلی بنوشید .

درمان اختلالات عصبی با اسطوخودوس

خواص درمانی اسطوخودوس دم کرده برای آرام کردن عصبانیت موثر است و به شما کمک خواهد کرد تا به خواب عمیقی فرو روید و خوب بخوابید.

برای تهیه ی دم کرده ی اسطوخودوس در این مورد باید ده گرم گل اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش دم کرده و هر روز دو فنجان از آن را در فاصله ی ناهار و شما بنوشید .

درمان ترشحات سفید خانم ها با اسطوخودوس

پانزده گرم گل اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا بیست دقیقه بماند ، بعد آن را صاف کنید و با کمک آنژکسیون مخصوص شست و شو مصرف کنید .

اگر خانم ها هر روز دو بار صبح و شب خود را با آن شست و شو دهند ترشحات سفید در آن ها قطع خواهد شد.

درمان اوره یا اسطوخودوس

کسانی که اوره دارند اگر دم کرده ی اسطوخودوس بخورند اوره خون آن ها پایین خواهد آمد ، زیرا دم کرده ی اسطوخودوس ادرار آور است .

طرز تهیه ی دم کرده و مقدار مصرف آن به شرحی است که در مورد معالجه ی آنژین توضیح داده شده است .

معالجه ی سرگیجه با اسطوخودوس

دم کرده ی گل های خشک اسطوخودوس به شرحی که طرز تهیه و مقدار مصرف آن در مورد آنژین تشریح شد ، انواع سرگیجه را رفع کرده و برای میگرن و انواع سردرد مفید موثر است .

اسطوخودوس در مصارف زیبایی از زمان های بسیار قدیم تا به امروز اسطوخودوس برای بهداشت و زیبایی هم مصارف زیادی داشته است .

عطر اسطوخودوس یکی از قدیمی ترین عطرهایی است که شناخته و معروف شده است و آب اسطوخودوس هم یکی از محلول های شست و شو برای حفظ زیبایی است که از زمان های دور مصرف شده و می شود زیرا لطافت پوست ، درخشندگی و شادابی رنگ و رو را حفظ و تامین می کند .

در قدیم یونان های و بویژه رومی ها برای تطهیر و حمام خود مقدار زیادی عرق اسطوخودوس را به کار می بردند .

در روسیه رسم است که چند قطره از عطر اسطوخودوس را در اتاق آتش می زنند تا با بوی آن هوای اتاق عطرآگین شود و در عین حال از ابتلای زکام و سرماخوردگی جلوگیری شود .

ویلیام ترورنر گیاه شناس معروف که در چهار صد و سی سال قبل می زیست ، در کتب خود درباره ی مصرف گل اسطوخودس توصیه ای کرده است که تا کنون در هیچ کتابی ندیده ام . او در کتاب خود چنین می نویسد ." من عقیده دارم گل های اسطوخودوس را در کلاه بریزید و کلاه را روی سر بگذارید تا تمام امراض سردرد حتی اگر از سرماخوردگی باشد برطرف شود ."

شب موقع خواب ، اگر گلهای اسطوخودس را در شب کلاه خود بریزید و با آن بخوابید مغز شما تقویت خواهد شد .

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مطالب این مقاله تا چه اندازه برای شما مفید بود؟


اگر پرسش یا نظری درباره این مطلب دارید، اینجا مطرح کنید

مقالات مرتبط

TEST candle
جست و جو
خانه
دسته بندی
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید