با ۴۵۰ هزارتومان خرید از ما سمپل اسانس لوندر هدیه بگیرید

محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
سوالی دارید؟
سوالی دارید؟
روغن اسطوخودوس

خواص درمانی اسطوخودوس ، خواص و نسخه های شفابخش

اختصاصی نارین گل – مقاله ای از کتاب "نسخه های شفا بخش " ترجمه و نگارش مهدی نراقی. قدیمی ها به خوبی خواص درمانی اسطوخودوس را می شناخته اند ؛ پیروان مکتب بقراط حکیم ، آن را به عنوان نیروبخش برای سیستم اعصاب تشخیص داده اند.

اسطوخودوس

اسطوخودوس (لاواند) در جاهای خوش آب و هوا مثل جنوب فرانسه می روید و بوته ی آن به شکل درختچه ی کوچکی در می آید .

به طور وحشی و خودرو وجود دارد و گاهی هم آن را می کارند . گل های آن به رنگ آبی مخصوص است ، و به شکل تاج در می آید که هر تاج دارای چهار تا پنج گل است ؛ برگ های اسطوخودوس به رنگ سبز خاکستری است . برای کشت اسطوخودوس باید زمینی که آفتابگیر و خشک باشد را انتخاب کرد و نهال آن را کاشت .

در خانه و باغچه های تهران و شمیران اسطوخودوس را می کارند و اغلب بدون آنکه خواص درمانی و ادویی آن اطلاع داشته باشند به عنوان گل تزئینی استفاده می کنند.

علم پزشکی جدید در این اواخر گل های اسطوخودوس را تجزیه کرده و مواد تشکیل دهنده ی آن را تعیین و نظر قدیمی ها را درباره ی خواص شفابخش آن تایید کرده است .

قدیمی ها به خوبی خواص درمانی اسطوخودوس را می شناخته اند ؛ پیروان مکتب بقراط حکیم ، اسطوخودوس را به عنوان مقوی و نیروبخش برای سیستم اعصاب تشخیص داده و عقیده داشتند که اسطوخودوس دارای خواص ، ضد تشنج ، خواب آور و ضد انقباض است .

ابوعلی سینا پزشک معروف ایرانی درباره ی اسطوخودوس این طور می نویسد :

"عطر اسطوخودوس دارای خاصیت قوی خواب کننده است. اگر به جای خود مصرف شود حساسیت را کم کرده و درد را تسکین و بر طرف می کند ."

در قرن چهاردهم ژان گادسدن عالم طبیعی دان ، اسطوخودوس را به عنوان ادرار آور قوی تشخیص داده بود که برای معالجه استسقاء کاملا اثر داشت .

اسطوخودوس چه دارد ؟

برگ ها ، ساقه و گل ، اسطوخودوس دارای تانن و املاح معدنی ، گوناگونی است .

اگر به مقدار کم دم شود ضد تشنج برای سیستم عصبی است ولی اگر مقدار آن زیاد شود دم کرده اسطوخودوس بر عکس محرک اعصاب بوده و خواب آورد و ادرار آور است .

شما می توانید اسطوخودوس را برای معالجه ی بی خوابی ، اختلالات عصبی و همچنین برای مبارزه با گریپ ، گلو درد و سرفه های تشنجی مصرف کنید .

خواص درمانی اسطوخودوس دم کرده به این بستگی دارد که چه وقت و چه مقدار از آن را مصرف کنید .

نسخه های شفا بخش اسطوخودوس

معالجه ی آنژین با گل اسطوخودوس

ده تا پنجاه گرم گل اسطوخودوس را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش دم کنید و دوازده دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله ی غذا یک فنجان از آن را بنوشید .

دم کرده ی گل اسطوخودوس به مقداری که در بالا شرح دادیم برای دردها گلو، آنژِن ، ورم حنجره ، گرفتگی صدا و ورم لوزه ها مفید و موثر است .

معالجه ی آسم با دم کرده ی گل اسطوخودوس

ده گرم اسطوخودوس را با یک لیتر آب جوش را در ظرفی دم کنید تا دوازده دقیقه بماند و دم بکشد و هر روز در فاصله ی صبحانه ، ناهار و شام یک فنجان از آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید .

دم کرده ی گل اسطوخودوس به ترتیب بالا بحران های سرفه آسم را آرام می کند .

درمان قولنج با اسطوخودوس

ده تا پنجاه گرم گل خشک اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش بریزید و آن را دوازده دقیقه دم کنید و سپس صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله ی غذای صبحانه ، ناهار و شام یک فنجان از آن را بنوشید .

معالجه ی سیاه سرفه با اسطوخودوس ده گرم گل اسطوخودوس را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت دوازده دقیقه دم کنید ، بعد آن را صاف کنیدو با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله ی غذاهای اصلی یک فنجان از آن را بنوشید .

دم کرده ی اسطوخودوس سرفه های پی در پی سیاه سرفه را خاموش کرده و بیمار را آرام می سازد .

معالجه ی نقرس با اسطوخودوس

صد گرم گل اسطوخودس خشک را در یک لیتر روغن زیتون بخیسانید و ظرف آن را هشت روز در مقابل آفتاب بگذارید و این روغن مخلوط را برای مالش جاهای دردناک بدنتان به کار ببرید .

مالش روغن زیتون و گل اسطوخودوس درد های نقرس را تخفیف می دهد .

معالجه ی گریپ با اسطوخودوس

دم کرده ی اسطوخودوس گریپ و بحران های تب های عفونی را شفا می دهد . برای تهیه ی دم کرده گل اسطوخودوس باید ده تا پنجاه گرم گل های اسطوخودوس را که خشک باشد در یک لیتر آب جوش به مدت دوازده دقیقه دم کنید و بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز چهار فنجان از آن را در فاصله ی غذاهای اصلی بنوشید .

درمان اختلالات عصبی با اسطوخودوس

خواص درمانی اسطوخودوس دم کرده برای آرام کردن عصبانیت موثر است و به شما کمک خواهد کرد تا به خواب عمیقی فرو روید و خوب بخوابید.

برای تهیه ی دم کرده ی اسطوخودوس در این مورد باید ده گرم گل اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش دم کرده و هر روز دو فنجان از آن را در فاصله ی ناهار و شما بنوشید .

درمان ترشحات سفید خانم ها با اسطوخودوس

پانزده گرم گل اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا بیست دقیقه بماند ، بعد آن را صاف کنید و با کمک آنژکسیون مخصوص شست و شو مصرف کنید .

اگر خانم ها هر روز دو بار صبح و شب خود را با آن شست و شو دهند ترشحات سفید در آن ها قطع خواهد شد.

درمان اوره یا اسطوخودوس

کسانی که اوره دارند اگر دم کرده ی اسطوخودوس بخورند اوره خون آن ها پایین خواهد آمد ، زیرا دم کرده ی اسطوخودوس ادرار آور است .

طرز تهیه ی دم کرده و مقدار مصرف آن به شرحی است که در مورد معالجه ی آنژین توضیح داده شده است .

معالجه ی سرگیجه با اسطوخودوس

دم کرده ی گل های خشک اسطوخودوس به شرحی که طرز تهیه و مقدار مصرف آن در مورد آنژین تشریح شد ، انواع سرگیجه را رفع کرده و برای میگرن و انواع سردرد مفید موثر است .

اسطوخودوس در مصارف زیبایی از زمان های بسیار قدیم تا به امروز اسطوخودوس برای بهداشت و زیبایی هم مصارف زیادی داشته است .

عطر اسطوخودوس یکی از قدیمی ترین عطرهایی است که شناخته و معروف شده است و آب اسطوخودوس هم یکی از محلول های شست و شو برای حفظ زیبایی است که از زمان های دور مصرف شده و می شود زیرا لطافت پوست ، درخشندگی و شادابی رنگ و رو را حفظ و تامین می کند .

در قدیم یونان های و بویژه رومی ها برای تطهیر و حمام خود مقدار زیادی عرق اسطوخودوس را به کار می بردند .

در روسیه رسم است که چند قطره از عطر اسطوخودوس را در اتاق آتش می زنند تا با بوی آن هوای اتاق عطرآگین شود و در عین حال از ابتلای زکام و سرماخوردگی جلوگیری شود .

ویلیام ترورنر گیاه شناس معروف که در چهار صد و سی سال قبل می زیست ، در کتب خود درباره ی مصرف گل اسطوخودس توصیه ای کرده است که تا کنون در هیچ کتابی ندیده ام . او در کتاب خود چنین می نویسد ." من عقیده دارم گل های اسطوخودوس را در کلاه بریزید و کلاه را روی سر بگذارید تا تمام امراض سردرد حتی اگر از سرماخوردگی باشد برطرف شود ."

شب موقع خواب ، اگر گلهای اسطوخودس را در شب کلاه خود بریزید و با آن بخوابید مغز شما تقویت خواهد شد .

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

TEST candle
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید