محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
سوالی دارید؟
روغن بادام تلخ

بادام و فواید روغن بادام ، از حافظه تا تاثیر فوق العاد بر پوست

اختصاصی نارین گل – مقاله ای از کتاب ” نگرشی تازه بر گیاهان دارویی ” تالیف جلال محمودی . در این مطلب به بررسی فواید روغن بادام و بادام می پردازیم با ما همراه باشید.

بادام

نام تیره : گل سرخ Rosaceae

نام علمی : Amygdalus communis L.

سایر اسامی : لوز ، لوز حلو

طبیعت گیاه : گرم و خشک

ویژگی گیاهی و فواید روغن بادام

درختی به ارتفاع 4 تا 8 متر ، بدون خار ، با شاخه های کوتاه متعدد ، برگ

– چربی موجود در بادام از نوع ترکیبات یک اتمی غیراشباع شده می باشد و این نوع روغن ها که محتوی امگا 3 هستند ، کلسترول را کنترل و از اکسیده شدن آن توسط رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند .بنابراین بادام در کاهش میزان کلسترول مض مفید می باشد . تحقیقات متعدد بارها ثابت کرده است که بادام همانند روغن زیتون برای قلب و عروق مفید و موثر می باشد ( کارپر ، 1382 )

– هر دو نوع بادام ( تلخ و شیرین ) ازلحاظ شکل ظاهری شبیه همدیگر دارند و تنها با طعم هسته ها یعنی تلخ و شیرین بودن از همدیگر متمایز می شوند .( دمیروف / شکروف ، 1386 )

– در هسته بادام تلخ و شیرین حدود 60-50 درصد روغن با کیفیت اعلا وجود دارد .(همان منبع )

– ابوعلی سینا در قانون می گوید : اگر مغز بادام شیرین را با مغز گردو و مغز فندق خام و توت به نسبت مساوی مخلوط کرده و بکوبند ، سبب رفع لرزش دست و پا و لقوه می شود .( 100 گرم به مدت 10 روز ) (امینی ، 1385 )

– خوردن بادام شیرین با نخود پخته علاج قطعی آماس و ورم کلیه است و می گویند کوبیده بادام با بلوط ، فراموشی و آب زیاد دهان را رفع می کند . برای این منظور باید کوبیده هر دو ، روزی دو قاشق غذاخوری به مدت 15 روز مصرف شود .( همان منبع)

– کوبیده بادام تلخ با عسل و گوشت عناب ( هرکدام 200 گرم ) به مدت 5 روز ، روزی دو قاشق غذاخوری برای لکنت و ایجاد گویایی بچه ها بسیار مفید است . ( همان منبع )

– آمیگدالین موجود در بادام خاصیت سرطان زایی دارد ( هاشملویان / عظیمی ، 1386 )

– گل های بادام اثر مسهلی ملایم و ضد انگلی دارند . از دم کرده 30 گرم گل های بادام در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه ، می توان به میزان 4 فنجان محلول ضد سرفه و برطرف کننده نارسایی های کبد تهیه و در طول روز مصرف نمود ( همان منبع )

– جوشانده و دم شده پوست میوه بادام ( به میزان 50 گرم در لیتر ) رافع گلودرد و ناراحتی های تنفسی است. ( همان منبع )

– باید توجه داشت که در مصرف بادام تلخ باید احتیاط شود .مغز هسته بادام تلخ دارای خواص دفع کرم کدو ، درمان سرفه ، ضد آسم ، تنگی نفس و درمان نارحتی های ریوی بوده و در استعمال خارجی به عنوان درمان کننده نارحتی های میگرن ، روماتیسم و سایر دردهای عصبی به کار می رود ( همان منبع )

– بادام شیرین ازلحاظ ارزش غذایی بسیار موثر بوده و به خاطر داشتن ویتامین E میزان تمایلات جنسی را افزایش می دهد .( همان منبع )

– بادام بوی بد دهان را از بین بده و برای مادران شیرده مفید است. همچنین کارکرد و نظم روده ها را متعادل می سازد .( همان منبع )

– روغن بادام به صورت ضماد در درمان زخم های پوستی مفید است و نیز از سوختگی پوست در برابر نور خورشید و سوزش سرما جلوگیری می نماید .( همان منبع )

– روغن بادام دارای تاثیر شفابخش است و می تواند در ترمیم و بهبودی سریع زخم موثر باشد .( همان منبع )

– در مصرف بادام تلخ بایستی دقت بیشتری شود چون مصرف زیاد آن ممکن است ایجاد مسمومیت نماید .

– روغن بادام شیرین به مقدار 60-15 گرم به عنوان مسهل استفاده می شود .( رحیمی نیا ، 1387)

خرید روغن بادام شیرین

– بادام شیرین اثر ملین دارد ( صمصام شریعت ، 1383 )

– در مبتلایان به سرخک و مخملک و ناراحتی های پوستی ، مالیدن روغن بادام بر روی عضلات اثر تسکین دهنده دارد. ( رحیمی نیا ، 1387)

– بادام آرام کننده اعصاب ، رافع سرفه های خشک برونشیت و قولنج های کلیه می باشد . ( صمصام شریعت ، 1383 )

– مغز بادام شیرین چاق کننده بوده و برای افراد لاغر مفید است ( رجحان ، 1371 )

– مغز بادام شیرین دیر هضم است و در خوردن آن نباید زیاده روی شود .( همان منبع )

– از جمله فواید روغن بادام این است که روغن بادام شیرین یکی از معتدل ترین روغن هاست و به هر مزاجی سازگار است . ( همان منبع )

– زمانی که خمیدگی مهره در نزد پیرمردان در مراحل ابتدایی است ، برای جلوگیری از پیشرفت قوز و خمیدگی و درمان آن باید روغن بادام شیرین را کمی گرم کرده و روزی چند مرحله بر محل مهره های کج شده بمالند و بیمار باید به پشت بخوابد .( همان منبع )

– برگ بادام صفرابر و مقوی کبد است .لذا بیمارانی که دچار نارسایی کبد هستند باید تدریجا از جوشانده برگ بادام ( گاهی یک استکان ) میل نمایند .

– مالیدن روغن بادام تلخ به مقدار روزی چند مرتبه ، سبب بر طرف نمودن کک مک ، لکه های صورت ، چین و چروک صورت و ترک پوست می شود .( همان منبع )

– اگر مغز بادام تلخ را کوبیده و با آب مخلوط و به صورت خمیر در آورند و آن را مانند صابون به پا و زیر بغل بمالند ، بوی بد آن اعضا را از بین می برد .( همان منبع )

– چکاندن روغن بادام تلخ در گوش درد آن را تسکین داده و بهترین دارو برای گوشی که صدا می کند ، می باشد و این یکی از فواید روغن بادام است .( جزابری ، 1385 )

– مغز بادام شیرین به خاطر داشتن فسفر ، به عنوان بهترین درمان امراض مغزی و عصبی عنوان می شود و نیز بهترین دارو برای ضعف قوای مغزی است ( همان منبع )

– برای رفع ترک دست باید با آتشی ملایم 15 گرم روغن مایع بادام را با روغن کاکائو در هم ریخته و روی جاهایی که ترک خورده قرار داد( کارلیه ، 1384 )

– مغز بادام را اگر در شیر بجوشانند و گرم بخورند برای سینه مفید است.( همان منبع )

– مقدار بادام مصرفی روزانه 20-6 می باشد ( همان منبع )

– اسید فولیک موجود در دانه های بادام مانع از تشکیل پلاک های چربی در سرخ رگ ها می شود . ( همان منبع )

– ارتباط تاثیر آجیل ها به خصوص بادام در کاهش خطر سرطان ، دیابت ، بیماری آلزایمر و سایر بیماری های مزمن در مطالعات و تحقیقات ثابت شده است. ( سامانه اطلاع رسانی شبکه پزشکی کشور )

بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف روزانه 85 گرم بادام باعث کاهش میزان کلسترول تا 14 درصد می شود .( همان منبع )

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن ر با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

مقالات مرتبط

TEST hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید