دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره ی گیاه شفابخش زوفا

 • اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب ” گل ها و گیاهان شفابخش ” ترجمه و تالیف دکتر مهدی نراقی
  زوفا در طبیعت
  زوفا یکی از گیاهان دارویی است که به حالت خودرو در کشورهای جنوب اروپا ، ترکیه ، روسیه ی جنوبی ، کشورهای آسیای مرکزی ، و ایران می روید و ارتفاع آن تا شصت سانتیمتر هم می رسد .
  یهودیان آن را گیاه مقدس می نامند . گل های زیبا و معطر آن ، که به رنگ های آبی تیره مایل به بنفش و گاهی گلی است ، در فاصله ی ماه های تیر و مرداد ظاهر می شود ؛ و مجموعه ی آن ها در قسمت انتهای شاخه به صورت سنبله ای در می آید که باید آن را چید و در سایه خشک کرد . زنبورهای عسل به علت مواد قندی که در گل های این گیاه وجود دارد علاقه ی زیادی به آن دارند و اغلب روی این گل ها می نشینند و شیره ی آن را می مکند .
  برگ های زوفا کوچک و مخطط و نوک تیز و بسیار معطر ، وریشه ی آن هم ضخیم و منشعب است .
  خواص درمانی آن در معالجه ی امراض
  طعم زوفا تند و دارای عطر است و در تجزیه ای که در لابراتور از آن کرده اند معلوم شده این گیاه شفابخش ، مثل تمام گیاهان خانواده ی نعناع دارای یک روغن اصلی فرار ، گوگرد ، کامفر ، و یک ماده ی عامل تلخ است که در معالجه و درمان بسیاری از امراض خاصیت دارد ؛ و آن را به عنوان داروی خلط آور در تمام امراضی که به مربوط به عفونت های ریوی ، زکام های نزله ای مزمن ، و مخصوصا آسم است به کار می برند .
  همچنین ، زوفا در معالجه ی شن کلیه ، تب های اولیه ی امراض مختلف ، کم خونی دختران جوان در مرحله ی بلوغ که آن را یرقان ابیض می نامند ، و درد اعصاب خدمات بزرگی انجام می دهد و تاثیر مهمی دارد .
  زوفا را به چه مقدار مصرف کنیم ؟
  گل زوفا را به مقدار پانزده تا بیست گرم در یک لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه باید دم کنند ؛ دم کرده ی گل زوفا در معالجه ی برونشیت ، آسم ، سینه پهلو ، و انواع عفونت های ریوی تجویز شده است و باید هر روز دو تا سه فنجان از این دم کرده را مصرف کرد.
  دم کرده ی گل زوفا اثر مفیدی در ضعف معده و عوارض ناشی از آن دارد و در مورد قولنج معده استعمال آلکولاتور زوفا برای معالجه ی همین امراض به مقدار ده تا سی قطره در شربت قند تجویز شده است .
  در آنژین های ساده با دم کرده ی گل زوفا می توان غرغره کرد و مطمئن بود که به زودی ناراحتی گلو برطرف خواهد شد .
  ضماد گل و برگ زوفا بهترین وسیله ی معالجه ی ورم پلک چشم (گل مژه ) است که باید آن را در پارچه ی تمیز نرمی ریخته و گرم گرم روی چشم گذاشت و همچنین دررفتگی و رگ به رگ شدن اعضای بدن اثر فوری شفابخش دارد .
  زوفا در ایران
  در ایران گل و برگ زوفا را به شکل دم کرده و یا مخلوط گیاهان دیگر دارویی استعمال می کنند ، این گیاه به فراوانی در نواحی غربی ایران و در بلوچستان می روید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید