دسته‌بندی نشده

درمان زخم روده ومعده

 • اختصاصی نارین گل _ “مقاله ای از کتب یکصد گیاه معجزه گر ” از دکتر سهراب خوش بین و” داروخانه ی سبز “از جیمز دیوک “

  این روزها زخم معده و روده بسیار شایع است و علائم آن درد و سوزش در قسمت بالای شکم در هنگام خالی
  بودن معده و گرسنگی است که ممکن است همراه با دل بهم خوردگی و استفراغ باشد .

  آمزیک پپسین که باعث هضم غذا می شود در هنگام خالی بودن معده می تواند لایه ی داخلی آن را تحت تاثیر قرار داده و باعث زخم آن شود و همچنین صفرا که از کیسه صفرا خارج می شود می تواند اثنی عشر را تحریک کرده و آن را زخم کند .

  یکی از علادم زخم معده ،درد و سوزش هنگام گرسنگی است که شخص را معمولا از خواب بیدار می کند تا با خوردن غذا درد را آرام کند .

  به طور کلی زخم معده و روده ، نشانه های گوناگونی دارند . درد در هنگام غذا خوردن یا به فاصله کمی از آن به وجود می آید و گاهی اوقات درد به غذا خوردن بستگی ندارد .هنگامی که غذا خوردن باعث درد می شود شخص اصولا نمی خواهد غذا بخورد و یا بعد از خوردن مقدار کمی ، از غذا دست کشیده و بنابراین باعث لاغر شدن شخص می شود .زخم معده و روده اگر درمان نشود ناراحتی های بی شماری را باعث می شود زیرا زخم بیشتر نفوذ کرده باعث خونریزی و تورم و سوراخ شدن معده می شود .

  زخم هایی که کمی خونریزی دارند در دارز مدت باعث کم خونی شخص می شود .مدفوع سیاه یکی از علائم خونریزی معده است واگر زخم به یکی از رگ های خونی برسد ، خونریزی شدیدی را باعث می شود که شخص را ضعیف می کند .معمولا خون ریزی شدید سبب استفراغ مایعی شبیه قهوه می شود .همچنین وجود باکتری در معده می تواند باعث زخم معده شود .

  رژیم غلط غذائی نیز اثر شدیدی دارد .استفاده از شکر و غذاهای پرسس شده و کمبود الیاف در رژیم غذایی ، غذاهای سرخ شده و چرب ، پر خوری ، چربی های حیوانی ، قهوه ، چای ، الکل ، سیگار و نشستن زیاد ، دستگاه هاضمه را تحریک کرده و باعث زخم می شود .

  آلرژی ، داروی های شیمیائی ،آسپرین ، داروهای ضد تورم و کورتیزون مقدار اسید معده را افزایش می دهند .

  مسئله دیگر که اثر شدید در این مورد دارد غذا نخوردن وخالی نگه داشتن معده است. بسیاری از افراد صبحانه نمی خوردند ومعده را برای مدت طولانی خالی نگاه می دارند و چون گرسنه می شوند ناهار و شام سنگینی می خورند و با عجله غذا می خورند و غذا را نجویده می بلعند و بنابرای فشار زیادی روی دستگاه هاضمه می گذارند و باعث امراض گوناگون می شود .

  عوامل روانی مانند استرس ، عصبانیت ، ترس و نارحتی ، افسردگی نیز در ابتلا به این بیماری اثر شدید دارد . کم خوردن ولی به دفعات غذا خورن بهترین طریقه ی حفاظت از دستگاه هاضمه است .

  در طب جدید برای آرام کردن درد زخم معده و اثنی عشر داروهای ضد اسید تجویز می شود که درد را ساکت کرده ولی زخم را از بین نمی برد و پس از مدتی دوباره باعث درد و ناراحتی می شود و شخص مجبور است برای همیشه از این داروها استفاده کند .

  برای درمان قطعی زخم معده و روده راه های طبیعی بی شماری وجود دارد که کاملا این امراض را معالجه می کند که در اینجا به چند طریق آن اشاره می شود :

  چای بابونه

  دو قاشق مرباخوری گل بابونه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و بگذارید به مدت یک ربع دم بکشد وصبح هنگامی که از خواب بیدار شدید آن را بنوشید و به رختخواب برگردید .چهار دقیقه روی طرف راست ، چهار دقیقه روی دست چپ و چهار دقیقه به پشت و چهار دقیقه به روی شکم دراز بکشید و این عمل را برای مدت دو هفته ادامه دهید.

   

  آب کلم پیچ

  صبح ناشتا پس از برخاستن از رختخواب ، یک لیوان آب کلم پیچ تهیه کرده وآن را آهسته بنوشید . معمولا یک چهارم کلم پیچ کافی است . و البته نیم ساعت قبل از شام نیز این عمل را تکرار کنید پس از دو هفته زخم کاملا التیام می یابد .آب کلم پیچ را باید تازه بگیرید .

  سیب زمینی خام

  آب سیب زمینی خام را با آب میوه گیری گرفته و یک لیوان صبح ناشتا ویک لیوان قبل از شام بنوشید به مدت دو هفته آن را ادامه دهید تا زخم از بین برود .

  قره قاط

  میوه های انواع قرقاط ها دارای ترکیباتی به نام آنتوسیانوزیدها هستند . در مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی ، این ترکیبات در جلوگیری از بروز زخم گوارش موثر بوده اند . همچنین تولید ترشحات مخاطی محافظ لایه ی درونی معده و روده را تحریک می کند .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید