با ۴۵۰ هزارتومان خرید از ما سمپل اسانس لوندر هدیه بگیرید

محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
سوالی دارید؟
سوالی دارید؟
چاکرای چشم سوم
خرید روغن ترنج ارگانیک

اگر نمی‌دانید که یوگا به همراه آروماتراپی چه مزایایی دارد، حتما این مطلب را بخوانید.

احتمالا شما نیز یکی از مشتاقان یوگا هستید، ورزشی جسمی و ذهنی که برای بدن خواص بی‌شماری دارد، شاید برای شما جالب باشد که بدانید راه‌هایی وجود دارند که می‌توانند حس شادی و نشاط این ورزش را چند برابر کنند، در این مطلب ما به بررسی رابطه یوگا به همراه آروماتراپی می‌پردازیم.

درطول هزازان سال گذشته آروماتراپی و یوگا یک پیوند نزدیک تاریخی را به‌وجود آورده‌اند که هدف این ترکیب تقویت بدن، پاک‌سازی ذهن و بهبود روحیه بوده است. شناخت آروماتراپی که می‌توان آن را هنر استفاده از رایحه‌ها نامید، می‌تواند با استفاده از این رایحه ها و عطرهای فوق‌العاده، تاثیر یوگا را چندین برابر سازد. ترکیب این روش‌ها، از شیوه‌های باستانی بهبود عملکرد بخش‌های مربوط به سلامت فیزیکی، ذهنی وروحی هستند.

در سیستم شفا بخشی هندیان باستان استفاده‌های متعددی از روغن‌های اسانسی می‌کردند، مثلا یکی از کاربردهای آروماتراپی، متعادل سازی و آزاد کردن چاکراهای بدن بوده است. برای آن دسته از عزیزانی که با چاکرا آشنایی ندارند، یک توضیح کوچک می‌دهیم که چاکراها همان مراکز انرژی بدن هستند. هندی‌ها اعتقاد داشتند که با آزاد کردن این چاکراها، جریان انرژی بدن افزایش می‌یابد.

این عقیده باستانی بیان می‌کرد که بیماری‌های بدن ناشی از انسداد چاکراهای هفت گانه بدن است. هر یک از این چاکراها با یک پلکسوس عصب اصلی و غده درون‌ریز در ارتباط هستند. این عقیده چاکراها ممکن است برای بعضی از دوستان موضوعی معتبر نباشد، البته مشکلی نیست زیرا تحقیقات علمی یک پیوند قوی میان آروماتراپی و تمرینات آسانا را کشف کرده است.

این تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیب یوگا به همراه آروماتراپی ، سیستم عصبی بدن را متعادل می‌سازد و سطح گاما آمنینوبوتریک اسید موجود در مغز را بلا می‌برد و به دست‌یابی به هموستاز هورمونی کمک می‌کند. علاوه‌بر تمام این خواص علمی گفته شده، بسیاری از روغن‌های گیاهی خاصیت تمیزکنندگی و ضد‌ عفونی ‌کننده نیز دارند که برای داشتن محیطی پاکیزه برای تمرینات یوگا لازم به نظر می‌رسد.

انواع روش‌هایی که می‌توان از یوگا به همراه آروماتراپی استفاده کرد:

اضافه نمودن روغن‌های اسانسی به وین‌یاسا

برای بسیاری از ما قهوه‌ی صبح، راهی برای بیدار شدن بدن است، اما شیوه‌ای را می‌توان پیدا کرد که روش بهتر و موثرتری  و بی ضرری برای هوشیار کردن بدن باشد؟

البته به عنوان مثال وین‌یاسا. یوگی‌ها بارها احساس شادی و نشاط صبح را به همراه انجام وین‌یاسا تجربه کرده‌اند، قطع به یقین کسانی که وین‌یاسا را انجام می‌دهد عبلاوه بر اینکه احساس خواب‌آلودگی  و کرختی از بدن‌شان خارج می‌شود، روحیه آن‌ها نیز برای ادامه روز و انجام دادن کارهای روزانه بسیار افزایش می‌یابد.

در صورتی که قصد دارید که فضای تمرین خود را متفاوت کنید، استفاده  از ترکیب‌های آروماتراپی ایده‌ی بسیار مناسبی است. به عنوان مثال:

روغن‌ اسانسی ترنج

روغن اسانسی نعنا

روغن اسانسی گریپ‌فروت

روغن اسانسی لیمو

این روغن‌ها به‌دلیل خواصی که دارند می‌توانند روحیه را بالا ببرند و هم‌چنین احساس قدرت  به ما القا کنند.

” به عبارت دیگر یوگای صبح‌گاهی به همراه ترکیبات آروماتراپی می‌تواند به ما کمک کند که صبح بهتر و پرانرژی‌ را آغاز کنیم. “

 اضافه کردن روغن‌های اسانسی را به تمرینانت عصر یوگا

انجام فعالیت یوگا در عصر می‌تواند راهی برای خلاص شدن ما از استرس‌ها و تنش‌هایی باشد که در طول روز متحمل شده‌ایم. تمرینات ایستاده، نشته که همراه با تنفس عمیق، ریلکسیشن و مدیتیشن باشد بدن را در حالت استراحت قرار می‌دهد. انجام این حرکات می‌تواند کیفیت خواب را نیز افزایش دهد.

برای تقویت اثربخشی تمرینات یوگایی که در بعد از ظهر و عصر صورت می‌گیرد، بهتر است از ترکیبات آروماتراپی که منجر به احساس آرامش می‌شوند اسفاده کرد به عنوان مثال:

روغن اسانسی مریم‌گلی

روغن اسانسی یلنگ یلنگ

روغن اسانسی اسطوخودوس

این روغن‌ها خاصیت آرامش‌ بخشی دارند که باعث می‌شوند که ضربان قلب، فشار خون کاهش یابند و هم‌چنین به داشتن خوابی عمیق‌تر کمک می‌کنند.

”  به عبارت دیگر ترکیب آروماتراپی و یوگایی که در عصر انجام می‌شود، استرس را کاهش می‌دهد و باعث آرامش می‌شود. هم‌چنین اگر مشکلاتی مانند کم خوابی دارید این ترکیبات می‌تواند خواب عمیق‌تری را برای شما به ارمغان بیاورند.”

توجه شود که انجام این اعمال بی هیچ وجه جایگزین دستور پزشک برای مشکل کم خوابی نیست و به طور کل استفاده از هرگونه ترکیب آروماتراپی درصورتی مجاز است که دکتر مربوطه با آن مخالفتی نداشته باشد.

روغن‌های اسانسی در فضای تمرین یوگا

همان‌طور که اشاره شد بسیاری از روغن‌های اسانسی یک تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده طبیعی هستند و می‌توانند محیط را تمیز نمایند و از گسترش آلودگی ممانعت کنند. این خاصیت روغن‌های گیاهی در محیط‌هایی مانند باشگاه‌هاکه افراد زیادی در آن‌جا رفت و آمد می‌کنند برای رعایت بهداشت بسیار حائز اهمیت می‌باشد علی الخصوص برای فصل‌هایی که هوا رو به سردی می‌رود.

به عنوان مثال استفاده از روغن‌های اسانسی اکالیپتوس و درخت‌چای می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای این مقصود باشند.

از آن‌جایی که هریک از این ترکیبات آرماتراپی رایحه‌ای منحصر به فرد و خواص ضد باکتریایی متفاوتی دارند، کاربردهای ویژه‌ای نیز برای ما دارند و با ترکیب کردن چند نوع رایحه متفاوت می‌توان به خواص بیشتری دست پیدا کرد. مثلا: 3 قطره روغن اسانسی اکالیپتوس، یک قطره روغن اسانسی اسطوخودوس، یک قطره روغن اسانسی لیمو می‌تواند اثربخشی فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

توجه شود که نسبت استفاده از هر روغن مهم است و نه مقدار، مثلا می‌شود از 6 قطره روغن اکالیپتوس، 2 قطره روغن اسطوخودوس و 2 قطره روغن لیمو استفاده کرد.

از آنجایی که این روغن‌ها دارای خواص ضد قارچی نیز هستند می‌توانند برای پاکیزه نگه‌داشتن تشک‌های یوگا ( مت ) نیز مورد استفاده قرار گیرند مثلا برای ایجاد اسپری تمیز کننده تشک یوگا می‌توان از نسبت‌های زیر استفاده کرد:

سه قطره روغن درخت چای

یک قطره روغن اسانسی ترنج

یک قطره روغن اسانسی اسطوخودوس

این ترکیبات را با مقداری اتانول ترکیب کرده و به آن 60 میلی لیتر آب بیفزایید.

ترکیب یوگا به همراه آروماتراپی

در این مطلب ترکیبی از روغن‌های اسانسی را که می‌توانند شروع مناسبی برای آغاز یوگا به همراه آروماتراپی باشند را معرفی کردیم که می‌توانند در تمرین‌ها به کمک ما بیایند.

خرید روغن نعناع هندی ارگانیک

مقالات مرتبط

TEST candle
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید