دسته‌بندی نشده

گیاهان و میوه های درمان کننده یبوست

 • تنبلی و ناراحتی های معده با چه گیاهانی قابل درمان است؟

  یکی از ابتلائات مردم متمدن امروز یبوست است که روز به روز بیشتر می شود. یکی از علل این ناراحتی خوردن غذاهای غیر طبیعی و مصنوعی خصوصا خوردن نان سفید و نان های بدون سبوس است. عامل دیگر یبوست پرهیز از خوردن میوه و سبزی خام است.عده ای از مبتلایان به جای رفع علت یبوست به خوردن مسهلات و ملینات رو می آورند و می کوشند با خوردن آنها در مزاج خود تولید نرمی می کنند. عادت به خوردن داروهای مسهل سبب ضعف معده می شود و پس از چندی مسهلات نیز در مزاج آن ها بی اثر می شود. باید ایتدا علت یبوست را پیدا و رفع کرد، بعد با کمک مسهلات و ملینات مزاج بیمار را نرم کرده و هضم غذا را تسهیل کرد.

  بهترین گیاهان غیرمسهلی که با یبوست می جنگند و با عوامل درمانی که دارند یبوست را برطرف می کنند عبارتند از:

  1. میوه انجیر:

  انجیر مخصوصا خشک آن بهترین درمان یبوست است، شربت آن یبوست اطفال را بر طرف می کند و به معده شیرخواران لین مخصوص می دهد. بزرگسالان می توانند برای رفع یبوست مقداری انجیر خشک را بعد از غذا به عنوان دسر میل کنند و همچنین می توانند مقداری انجیر خشک را خیس کنند و صبح ناشتا بخورند.

  2. عناب:

  میوه خشک رسیده به عنوان ملین می‌باشد. حتی تأثیر آن برای کمک به درمان یبوست با مطالعات بالینی مختلف به اثبات رسیده است و به تمام افرادی که از یبوست رنج می‌برند توصیه می‌شود هر روز صبح یک تکه زنجبیل تازه و چند دانه عناب را در یک لیوان آب جوش قرار داده و پس از چند دقیقه این نوشیدنی را میل کنند. عناب تقویت‌کننده دستگاه گوارش است و مطالعات بالینی، تأثیرات آن برای رفع مشکلات مختلف گوارش را نشان داده است. مصرف عناب به هضم غذا کمک کرده و در جلوگیری از نفخ موثر است چای عناب در شرق آسیا یك نوشیدنی بسیار مطبوع در زمستان محسوب می‌شود كه به جلوگیری از سرماخوردگی نیز كمك می‌كند.

   

  3. سیر و موسیر:

  انواع سیر و موسیر و والک از جمله گیاهان ضد یبوست می باشند. کسانی که مرتبا به مقدار کم سیر، موسیر، و والک با غذای خود می خورند کمتر مبتلا به یبوست می شوند.

  4. آب مقطر سیب:

  بسیاری از مردم که مبتلا به یبوست هستند از خوردن سیب می ترسند و می گویند سیب اسهال را بند می آورد و تولید یبوست می کند. حال برای رفع یبوست ما به شما توصیه می کنیم که سیب را به صورت حلوا در آورید، میل کنید. یعنی سیب را پوست بکنید و از تخم ان جدا کنید و بپزید و و بکوبید تا به صورت حلوا درآید بعد آن را با کمی آب بپزید، بگذارید غلیظ شود و بعد آن را صبح ناشتا میل کنید و به تجربه ببینید که هم اسهال را بند می آورد و هم یبوست را معالجه می کند. عرق سیب فاقد الکل بوده و از نوشابه های حلال و نشاط آور است. برای به دست آوردن آن باید سیب را با پوست خرد کنید و در آب بجوشانید و عرق آن را بگیرید. معمولا یک چهارم آب باید تقطیر شود در موقع تقطیر باید در نظر داشته باشید باشید که از ده کیلو سیب که نیم ساعت تحت تقطیر قرار گیرد، پنج تا شش لیتر عرق باید گرفته شود. در موقع تقطیر سیب باید آن را خوب بشویند چون ممکن است درخت آن را سم پاشی کرده و آثار سم در روی سیب باقی باشد.

  5. بابونه:

  بابونه گیاه معروفی است و گل آن در طب سنتی در ایران مصارف زیادی دارد. بخور آن برای ضد عفونی صورت و مجاری تنفسی مفید است. رنگ کردن موهای سفید با جوشانده گل آن رنگ قشنگی می دهد. نوشیدن شیره گل بابونه برای رفع یبوست و تسکین درد معده و روده ها و درد سنگ کلیه و سوزش ادرار و التهاب مثانه زیاد توصیه شده است. برای این منظور و تهیه آن کافی است که یک قاشق غذاخوری از گل بابونه را در یک فنجان آب گرم بریزید و پس از پنج دقیقه آن را صاف کنید و گرما گرم میل کنید. استفاده از گل بابونه برای زنان آبستن جایز نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود یا جنین را ناقص کند و هم چنین خوردن مقدار زیاد آن تولید استفراغ می کند. زخم معده و ورم روده را می توان با خوردن شیره بابونه به طریقه بالا معالجه کرد، مشروط بر اینکه بیمار از کشیدن سیگار و خوردن قهوه و چای پرهیز کند.

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید