دسته‌بندی نشده

فرمول ضد چروک فرعون مصر باستان

 • اخصتصاصی نارین گل -مقاله ای از کتاب “داروخانه ی سبز “نوشته ی جیمزدیوک و ترجمه ی رشادمردوخی ، نشر نی .

  وقتی گور توت عنخ آمون ، فرعون مصر ، گشوده شد ، باستان شناسان گنجینه ی باارزشی از مصنوعات یافتند .ولی محققان علاقه مند به بررسی فرآیند پیری چیز دیگری کشف کردند _پاپیروسی شامل فرمول ضد چین و چروک پوست ؛ روغن نارگیل و گیاهان گل حنا و سنبل الطیب مخلوط با چربی حیوانی .

  فرمول ضد چروک فرعون با بسیاری فرمول های دیگری که طی قرن ها گفته شده است ، از روغن خرس و چربی غاز گرفته تا قیر ، هیچ شباهتی ندارد . ولی سوال اصلی این است آیا این ها موثر بوده اند ؟

  از بین رفتن کشسانی پوست

  برای جواب دادن ، نخست باید نگاهی به چگونگی پیدایش چین و چروک بیندازیم . چین و چروک ناشی از تغییر در وضعیت کلاژن پوست است ، که پروتئین تشکیل دهنده ی بخش رشته ای پوست است . کلاژن چیزی است که تمام بدن را کنار هم نگه می دارد . حدود یک سوم کل پروتئین ها و 70 درصد بافت همبند بدن را تشکیل می دهد .

  پوست و بافت همبند جوان ، کلاژن کشسان یا محلول بیشتر دارد ، و در نتیجه می تواند رطوبت را جذب کرده و چاق شود . این فرایند مرطوب شدن و متورم شدن پوست جوان و کشسان را صاف و نرم نگاه می دارد .ولی با قرار گرفتن در معرض آفتاب ، کشیدن سیگار ، و بالا رفتن سن ، آسیب اکسایش دامنگیر پوست می شود . این آسیب همانند همان چیزی است که در مورد زنگ زدن آهن روی می دهد .در بدن ، این فرآیند شیمیایی باعث تشکیل کلاژن نامحلول می گردد ، که غیر کشسان است و نمی تواند آب را جذب کرده و متورم می شود .

  با از بین رفتن کشسانی و رطوبت ، خطوط و چروک هایی روی پوست ، مخصوصا در نواحی در معرض آفتاب ، مثل صورت ، گردن ، و پشت دست ها ، ظاهر می شوند .

  بسیاری مرطوب کننده های تجاری با ادعای بازگرداندن کلاژن محلول و جوان کردن پوست ارائه می شوند و می گویند باعث می شوند سلول های پوست آب بیشتری جذب کرده و چین و چروک را از بین می برند . من واقعا نمی دانم چنین ادعایی درست است یا نه .ولی پیش از اینکه پول و آینده ی خود را به دست چنین فراورده هایی بسپارید ؛ پیشنهاد می کنم رویکردهای طبیعی آن را هم امتحان کنید .

  داروخانه ی سبز برای چین و چروک

  بیشتر درمان های ضد چروک بر مصرف مواد ضد اکسایش و نرم کننده ها استوار است .ضد اکسایش ها موادی هستند که بنیان های آزاد ( ملکول های بسیار واکنش پذیر اکسیژن که مسئول آسیب اکسایشی هستند ) را خنثی می کنند . نرم کننده ها هم مانع خشک شدن پوست شده و آن را نرم نگاه می دارند .در اینجا چند درمان طبیعی معرفی می شود که ممکن است برایتان مفید باشد .

  هویج و روغن هویج : هویج غنی از ویتامین A است ، که کمبود آن باعث خشک شدن پوست و چروک خوردن آن می گردد . هویج بتا – کاروتن ضد اکسایش هم دارد. به طور کل خوردن یکی دو هویج در روز از طرف پزشکان پیشنهاد می شود ، نه تنها برای جلوگیری از پیدایش چین و چروک پوست ، بلکه به خاطر تمام مواد جلوگیری کننده از سرطان ، که در هویج موجود است .

  شما همچنین می توانید از روغن موضعی هویج نیز استفاده کنید .

  خرید روغن هویج

  کاکائو : یکی از نرم کننده های عمده در لوسیون ها و لوازم آرایش کره کاکائو است که پیشنهاد نخست دکتر آلبرت لئونگ متخصص گیاهان دارویی برای درمان چروک پوست است .کره ی کاکائو در دمای بدن آب شده و پوست را خشک کرده، مخصوصا اطراف چشم ها و گوشه های دهان و گردن را مرطوب می کند . نرم کننده ی گرمسیری دیگر هم روغن نارگیل است .

  خرید اینترنتی کره کاکائو

  مریم گلی : این گیاه از جمله گیاهانی است که مورد تحقیق گروهی از دانشمندان ژاپنی بوده است و تاثیر آن روی چین و چروک پوست ثابت شده است . مریم گلی را به صورت ادویه ی غذایی بخورید یا با یک یا دو قاشق مربا خوری خرد کرده ی برگ های خشک آن را در یک فنجان آب جوش چای درست کنید .فقط به مقدار متعادل بخورید .

   

  خیار :خیار خنک و مرطوب در تسکین سوختگی ها ، از جمله آفتاب سوختگی ، و جلوگیری از پیدایش چین و چروک ، سابقه ای طولانی دارد . خیار ارازن تر و احتمالا موثرتر از بسیار از مرطوب کننده های تجاری است . می توانید حلقه های نازکی از خیار بریده و آن را روی پوست بمالید . همچنین می توانید خیار را در مخلوط کن ریخته و به صورت پودر در آورید و با آن ماسک صورت بسازید . این ماسک را بعد از 15 الی 30 دقیقه بشویید .

  روغن بادام : روغن بادام ، که در کتاب مقدس یهودیان هم با آن اشاره شده است و زمانی برای تدهین پادشاهان و کاهنان مصرف می شده است ، راه خود را به دنیای لوازم آرایش و عطرها باز کرده است .می توانید روغن بادام را مثل یک نرم کننده روی پوست بمالید .از دیگر روغن های موثر برای جلوگیری از چین و چروک پوست می توان به روغن کنجد نیز اشاره کرد .

  خرید اینترنتی روغن بادام

  آووکادو : روغن خوشبوی آووکادو نرم کننده ای موثر در افراد دارای پوست خشک است . آن را مستقیما روی پوست بمالید .

  خرید اینترنتی آووکادو

  کرچک : مصرف روغن کرچک به عنوان روغن صورت و وسیله ی آرایش از زمان های باستان مرسوم بوده است .قطعا یک نرم کننده هست و اگر موثر بر چین و چروک نبود ، به احتمال زیاد قرن ها پیش مصرف آن منسوخ می شد .

   

  روغن زیتون : یکی از پیامبران باستان گفته است ” زیبایی باید مثل درخت زیتون باشد ” .از همان دوران ،روغن زیتون برای نرم کردن و زیبایی پوست به کار می رفته است . روغن زیتون به عنوان یک نرم کننده می تواند پیدایش چین چروک را به تاخیر بیندازد . بسیار ی از زنان قبل از استفاده از روغن زیتون صورت خود را بخار می دهند .

  آناناس : اگر اسیده ای آلفا –هیدروکسی (AHA) موجود در پوست آناناس می توانند میخچه و پینه ی شست پا را بر طرف کنند ، شما نباید در خرد کردن پوست و گوشت آناناس در یک مخلوط کن و مالیدن پوره ی آن برای ریختن سلول های مرده ی پوست درنگ کنید .بعد از 15 الی 30 دقیقه این ماسک را بشویید .

   

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید