دسته‌بندی نشده

توصیه های طب سنتی برای فصل زمستان

 • مزاج زمستان سرد و مرطوب (تر) است. در زمستان است که سودا کاهش پیدا می کند به سبب کم تحرکی و خوردن غذاهای سبک و کوتاه بودن روز و پناه بردن به وسایل گرم زا است. در فصل زمستان غذا باید کافی و پر مغز باشد، ورزش زیاد کنند، سبزیها مانند کلم، گل کلم و کرفس و پرمایه بخورند. در زمستان سایر نیروهای طبیعی کارهای خود را درست انجام داده و به طور کلی بیماری برای تندرستان در فصل زمستان کمتر است. پزشک، ادیب دانشمند خراسانی دوره ساسانی درباره فصل زمستان می گوید:

  در زمستان طبع بر بلغم است.

  توصیه های ابن سینا درباره فصل زمستان:

  در زمستان بدن باید فعالیت زیاد داشته باشد و غذای زیاد به آن برسد. اگر زمستان جنوبی باشد باید ورزش زیاد و غذای کم تر باشد سبزی هایی مانند خرفه و کاسنی برای زمستان لازم نیست. سبزیهایی مانندکلم، گل کلم و کرفس لازم است.

  در زمستان بیماری ها کم تر به سراغ تندرستان می روند و اگر چنین حالتی روی آورد بهتر است در صورت لزوم به چاره جوئی و تخلیه پرداخت، زیرا تا انگیزه قوی در کار نباشد، در زمستان عارضه بیماری بر تندرستان روی نمی آورد ، بویژه اگر عامل بیماری با گرمی مزاج ارتباط داشته باشد، زیرا گرمای غریزی که کار بدن با آن است در زمستان های بسیار نیرومند است و تحلیل و گردآمدن مواد را مانع می شود. در زمستان سایر نیروهای طبیعی کارهای خود را درست انجام می دهند.

  به عقیده بقراط اسهال در زمستان خوب است و رگ زدن بد. وی با قی کردن در این فصل موافق نیست و می پندارد که قی در تابستان سودمند است زیرا خلط ها دز این فصل بالا می آیند و در زمستان به سوی پایین می گرایند. یهتر اسن که به بقراط گوش فرا دهیم.

  اگر هوا تباه و آلوده به بیماری باشد به خشکاندن تن بکوشیم و مسکن و منزل را با سردی بخش و تر کننده به اعتدال درآوریم که این بهترین چاره بیماری های منتشر شده است. یا اینکه نشمین خود را گرم سازیم و مواد ضد تباهی هوا را بکار اندازیم. مواد معطر، بویژه آگر در آنها ضد سوءمزاج رعایت شود بهترین مانع زیان هوای تباه شده است.

  در مواقعی که بیماریها ی واگیر شیوع می یابد نباید هوا را زیاد استنشاق کنیم ، می توانیم بوسیله توزیع و استراحت، استنشاق زیاد را جبران کنیم.

  بخورهای که تعفن هوا را از بین می برد عبارتند از:

  سعد، کندر، آس،  گل رز و صندل.

  خرید اینترنتی روغن گل رز

  استعمال سرکه در مواقع بیماری های واگیر بدن را از آسیب حفظ می کند .

   

  توصیه های عمومی در فصل زمستان:

  در زمستان خوردن غذاهای غلیظ مانند حلیم و آبگوشت توصیه می شود. باید از خوردن آب دوغ خیار و هندوانه ممانعت کرد.

  سالاد میوه مناسب فصل زمستان (پاک کننده بدن، تقویت کننده سیستم بدن، رفع سرماخوردگی)

  خلال آناناس، موز، سیب، دوقاشق عسل، دارچین، پودر نارگیل، پودر پسته، گلاب

  دمنوش های ترکیبی مناسب فصل پاییز:

  1.دمنوش زنجبیل و زردچوبه: تقویت سیستم ایمنی بدن

  2.اسطوخودوس و نعناع: گرم کننده و آرامبخش

   

  3.چای دارچین وگزنه: رفع کمبود آهن، تامین ویتامین c

   

  4.بادرنجبویه، بابونه و به لیمو: تامین ویتامین c

   

  5. نعناع و رازیانه: گرم کردن شکم

  6.چای گل محمدی: گرم کننده

   

  منبع خبر: قانون ابن سینا

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید