شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

در این مقاله به دو پرسش پاسخ می دهیم .چه چایی را نباید نوشید ؟ و چه کسانی نباید چای بنوشند ؟
توسط نارین گل 1396/4/29 16:04 توضیحات

اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب " درباره ی چای "نوشته ی لا کام چوئن ، برگردان : نوشین دیانتی
چه کسانی نباید چای بنوشند ؟
کودکان زیر دو سال نباید چای بنوشند ، زیرا توانایی بدن کودک در جذب آهن مختل می شود و ممکن است موجب کم خونی شود . به همین ترتیب زیاد نوشیدن چای در دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک است . چای کم رنگ اشکالی ندارد .
کسانی که بنیه ی ضعیف یا معده ی حساس دارند باید از نوشیدن چای پزهیز کنند ، چرا که به غشای معده آسیب می رسد و جذب مواد مغذی مختل می شود . چای اگر با معده ی خالی و حساس نوشیده شود ممکن است تهوع و معده درد و استفراغ ایجاد کند .
بیش از اندازه نوشیدن چای به کلیه ها فشار می آورد . چای مدر است و موجب افزایش دفع ادرا به تبع آن کم آبی بدن می شود . معمولا پنج تا شش ساعت طول می کشد تا یک فنجان از اعضای بدن بگذرد . اگر کلیه در فشار بماند یا نارسایی داشته باشد این مسیر سریع تر ، در دو تا سه ساعت ، طی می شود . به خصوص در این موارد کلیه ها نیاز به استراحت دارند ، بنابراین افرادی که نارحتی کلیه دارند نابید پیش از خواب چای بنوشند . هم چنین کافئین موجود در چای ممکن است آن ها را بیدار نگه دارد. پیرها یا بیماران ، به خصوص دیابتی ها ، بناید پیش از خواب چای بنوشند . یک لیوان آب یا نوشیدنی داغ یا شیر برای آن ها بهتر است .هم چنین نباید چای پررنگ بنوشند .
آن هایی که به فشار خون بالا مبتلا هستند نباید چای پررنگ بنوشند ، چرا که چای ضربان قلب را بالا می برد و کلیه ها را ضعیف می کند .
زنانی که قرص ضدبارداری می خورند نباید چای پررنگ بنوشند .
چای در طول عادت ماهانه جریان خون را افزایش می دهد .
کسانی که تحت فشار عصبی هستند نباید چای بنوشند . چای آن را آرام نمی کند حتی علائم آن ها را تشدید می کند .
اگر می خواهید با نوشیدن چای بیدار بمانید ، ممکن است موفق شوید ؛ اما انتظار داشته باشید روز بعد خستگی بیشتری احساس کنید .
چای عضلات معده را منقبض می کند ، بنابراین نوشیدن چای زیاد پیش از غذا اشتها را کور می کند .
کسانی که زخم روده دارند باید از چای به علت اسیدیته ی پایین آن پرهیز کنند .
کسانی که تحت مداوا هستند نباید تا 24 ساعت چای بنوشند . چای پر رنگ ممکن است با خواص نامحسوس بسیاری داروها تداخل داشته باشد .
این چای ها را ننوشید:
چای داغ و سوزان ، به علل واضح و روشن
چای سرد ، چرا که هاضمه را مختل می کند .
چای ، بیش از خوردن صبحانه
چای بسیار غلیظ ، مگر آن که دم کرده ی دارویی خاصی باشد .
چایی که در قوری مانده و خشک شده ، این چای جوشیده ، قوی و تلخ است .
چایی که از شب مانده و دوباره گرم شده است .
چایی که با آب کثیف آلوده به مواد شیمیایی درست شده باشد .
جای بی کیفیت . کیفیت پایین در مزه ی آن ظاهر می شود . چای که بد نگه داری شده است ، اگر مرطوب باشد ، خراب می شود و بوی ماندگی می دهد . چای باید آن قدر خشک باشد که هنگام خرد شدن صدای خش خش بدهد . همیشه باید بوی خوبی بدهد . چای تلخ باید بوی تلخی بدهد ، چای عطری بوی عطر و به همین ترتیب .
چای بعد از خوردن گوشت ، حتی اگر گوشت در دهان ترد باشد چای آن را در معده سخت و حرکت آن را در روده کند می کند و موجب یبوست می شود .
چایی یک ساعت پیش یا پس از خوردن داروی از هر نوعی ، شیمیایی یا گیاهی

نظرات کاربران

برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید و یا وارد شوید.

اینجا را کلیک کنید تا وارد شوید