محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
ایکون یوگا و مدیتیشن

یوگا چیست؟ (حقایقی در مورد یوگا که نمی دانستید)

در این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد که یوگا و انواع یوگا چیست، رابطه یوگا و چاکراها چه است و در نهایت چطور میتوان از رایحه درمانی و روغن های معطر در یوگا استفاده کرد.

در این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد که فواید یوگا و انواع  آن چیست، رابطه یوگا و چاکراها چه است و در نهایت چطور میتوان از رایحه درمانی و روغن های معطر در یوگا استفاده کرد.

دسترسی سریع به مطالب این مقاله:

چرا امروز یوگا تا این حد مورد توجه قرار گرفته است؟

یوگا چیست؟

تاریخچه یوگا

فواید یوگا (از بعد جسمانی)

فواید یوگا (از بعد روانی و روحانی)

انواع یوگا چیست؟

هاتا یوگا چیست؟

راجایوگا چیست؟

یوگا و لاغری

یوگا در خانه

رابطه یوگا و چاکرا ها

رابطه یوگا و رایحه درمانی

جمع بندی

چرا امروز یوگا تا این حد مورد توجه قرار گرفته است؟

قبل از اینکه توضیح بدیم یوگا چیست در ابتدا بهتر هست به این سوال پاسخ دهیم که چرا  تا این حد پرطرفدار است.

برای بسیاری از مردم این زمان که در تارو پود گرفتاری ها و حقارت های زندگی اسیرند و بیشتر ساعات شبانه روز آنها در راه کسب معاش می گذرد، افق های دل انگیز و روحانی یوگا مناظری گنگ، دور از ذهن و در مجموع دست نیافتنی جلوه می کنند.

 یوگا انضباط را به شما می آموزد. گذشته از خاصیت درمانی، تجربه نشاط بخشی است که بدن، ذهن و روان را هماهنگ می سازد. ترکیب حالت های مختلف فیزیکی با آرامش، تکرار و تنفس سموم را از بدن می راند، ذهن را تصفیه می کند و جریان آزاد انرژی را میسر می سازد. پس از هر جلسه یوگا فرد احساس جوانی و شادابی دوباره می کند. یوگا همچنین به ما کمک می کند از تنش های فعالیت های تکراری که انجام کارهای روزانه را تحمل ناپذیر می کنند رهایی یاببم. با تمرین منظم یوگا انعطاف پذیری به بدن ما بر می گردد. یوگا رقابتی بین جسم و خویشتن فرد است زیرا تمرین آساناها کردار، اندیشه و گفتار فرد را سنجیده می کند.

در یوگا هیچ چیز نیست که پیروان مذهبهای دیگر را بیازارد. یگانگی کل حیات را آموزش می دهد، ویک برنامه تمرین عملی برای تجربه این یگانگی ارائه می دهد.همه می توانند از یوگا بهره مند شوند. آنکه با ایمان است و یوگا می کند، به پروردگار نزدیکتر خواهد شد.و آنکه خداناباور است می تواند از یوگا بهره فراوانی ببرد. روش تسلط بر جسم یا هاتایوگا و روش تسلط بر ذهن یا راجایوگا (که در این کتاب عمدتا به آنها پرداخته ام) صرف نظر از هدف عرفانی که دارند، به خودی خود راههای موثری به سوی سلامت، خودآسایی عمیق، قدرت ذهن و آرامش ذهنی هستند. فرد خداناباور حتی شاید در جستجوی سمادهی باشد؛ اما سمادهی برای او راهی است به سوی شادابی و احیای نیرو، یا حالتی است ذهنی که در آن احساس نیرومند و لذت بخش ” یکی بودن” با کائنات وجود دارد، یا شاید تماسی کوتاه باشد با سطح بالاتر آگاهی (که تکامل انسان در جهت رسیدن به آن است).

باور، جنسیت، سن، یا نژاد شما هر چه باشد، یوگا زندگیتان را غنی تر می کند.

اما یوگا چیست؟

آموزش آرام ساختن کامل جسم و ذهن، یوگا نامیده می شود. یوگا نه مذهب است و نه طریقتی عرفانی. یوگا فلسفه عبادی همراه با مراسمی پر رضایت است که بر اساس عقاید هندوها طراحی شده است و قصد دارد وسایلی فراهم سازد که روح طرفرداران آن بتواند بار دیگر با روح ازلی و ابدی _ پروردگار عالم _ متصل و متحد شود. در این فلسفه، وجود فرد با جهان اطراف او به یکدیگر پیوند زده می شود و به جای اینکه انسان در عزلتی غریبانه خود را در این جهان پهناور تنها و دورافتاده احساس کند، همگام و همراه با آنچه در اطراف اوست، احساس راحتی و آرامش می کند.

یوگا یک مکتب تعلیم روانی-جسمانی است که هدف آن پرده برداشتن از آگاهی عرفانی است. واژه یوگا به معنی یگانگی یا هم گوهری و از همان ریشه هند و اروپایی واژه یوغ آمده است. یگانگی روح فرد (آتمن) و روح جهانی (برهمن) تجربه ای سرشار از وجد، و وصف ناپذیر است. آتمن معمولا به واژه خود ترجمه می شود، اما منظور از آن من شرطی شده یا نفس شرطی شده آرمانی نیست. بنابراین، هدف یوگا در بعد کامل عرفانی آن، تحقق خود یا شکوفایی خود، یا خود یافتگی (سمادهی) است. و همان گونه که اوپانیشادها بارها و بارها می گویند، آتمن و برهمن؛ خود و ابر خود، همه یکی اند. هنگامی که بدن و ذهن کاملا آرام گیرند، یوگی پاسخ به پرسش “که (یا) چه هستم؟” را می یابد؛ زیرا جوهر هستی در خمیره انسان نهفته است.

یوگا جسم را قفس روح نمی داند تا برای آزادی پرنده، آرزوی ویرانی و درهم شکستن قفس را داشته باشد. در این نظام روحی و فلسفی، سلامتی و کارآیی جسمی نقش مهمی در تعالی روحانی به عهده دارد و در تثلیث زندگی یوگی وار، جسم و جان و روح مقام های مهمی را دارا هستند و هر جز در شرایط کمال می تواند در پیشرفت و تعالی بشر موثر واقع شود. از سوی دیگر، یوگا برای تقویت این قسمت ها، آسانا (حرکت یوگایی) و پرانایاما ( کنترل تنفس یا تنفس های یوگایی) و ژرف اندیشی را ارائه می دهد تا مردم بتوانند از مجموعه ی آنها برای خودشناسی و خود سازی بهره ببرند.

تاریخچه یوگا

فرهنگ هند هدایای زیادی به جهان تقدیم کرده است. یکی از این هدایا که دنیای مدرن را در نوردیده است هنر باستانی یوگا است. ریشه یوگا ناشناخته است اما به نظر می آید که از عمر این هنر قرن ها می گذرد.

یوگا در تار و پود مذهب، فرهنگ عامه و ادبیات بومی هند تنیده است. پژوهشگری فرانسوی به نام پروفسور ماسون – اورل یوگا را شالوده همیشگی فرهنگ هندی توصیف کرده است. روشهای گواماگون یوگا مسلما در شکل گیری معنویت هند کنونی نقش مهمی داشته است.

ریشه های یوگا، که اغلب آن را “علم زندگی” می نامند، در روزگار بسیار کهن باستان گم می شود. در پی حفاریهایی که در قرن بیستم در حوضه رود سند انجام شده است، سفالهای سالمی بدست آمده است که حدود پنج هزار سال قدمت دارند و برخی از حرکات یوگا روی آنها نقاشی شده است.

در متون قدیمی ودا (کهن ترین سروده های دینی هندو) هنگامی که از مردان در جستجوی معرفت و شکوفایی درون سخن می رود به یوگا اشاره شده است. این مردان دریافتند هنگامی که تمامی اندام های حسی و ذهن در هماهنگی کامل باشند آرامش پدید می آید. آنها این حالت را یوگا نامیدند. این گونه بود که تاپا (صبر پیشه کردن در برابر ناملایمات)، زهدورزی و مراقبه تبدیل به یوگا شدند. با این حال، این طرز نگاه به یوگا بسیار خشک و سختگیرانه بود.

در اوپانیشادها که در 800 تا 500 سال پیش از میلاد نوشته شده است، اشاره های بسیاری به حرکتهای یوگا شده است.

حدود سال 200 قبل از میلاد، ریشی پاتانجالی، یوگا را به صورت نظامی گردآوری و پیراسته کرد. او اولین کسی بود که تمامی آموزش های شفاهی یوگا را به صورت مکتوب درآورد. این نوشته ها اکنون یوگا سوترا نامیده می شود.

فواید یوگا (از بعد جسمانی)

یکی از اهداف یوگا رسیدن به نوعی تعادل و هماهنگی در جسم است، چرا که اگر بدن آدمی مانند ماشین به دقت کار کند، این تعادل جسمی در جان و روح او هم منعکس می شود و در این صورت دسترسی به افکار پاک و عالی با سهولت بیشتری امکان پذیر است. چگونه ممکن است انسان از افکاری اسلم و متعادل برخوردار باشد در حالیکه بیماری ها . ناراحتی هایی جسمانی مانند سردرد، تنگی نفس، سوءهاضمه و دیگر مصائب او را تحت فشار گذاشته باشند؟! مسلمان بیماری ها و دردهای جسمانی مانع طیران و اوج گیری روحانی هستند. بنابراین هاتایوگا برای آن طراحی شده است تا با پدیدآوردن جسمی سالم و عاری از درد و بیماری، به ترقی و تعالی هم روحانی کمک و مساعدت کند.

شاید در این زندگی آشفته و پریشان که به آن زندگی مدرن نام نهاده ایم، یوگا به مثابه سپر و حائلی باشد که ما را از بسیاری از مصائب و بلایا محافظت کند. برای بهره گیری از منافع و برکات یوگا لازم نیست که شما در انجام این حرکات به استادی و تبحر کامل دست یابید. از آنجا که رسیدن به آرامش و رهایی از تنش های زندگی یکی از آرزوهای دست نیافتنی ماست، تنها با انجام تنفس های کنترل شده و وارهیدگی، تا حدود زیادی می توان به این هدف رسید یا لااقل به آن نزدیک شد.

در ادامه لیستی از فواید جسمی یوگا قابل مشاهده است:

وارهیدگی و کشش دادن عضلات

بهبود کمردرد و پادردهای حاصل از وضعیت بد بدنی

بهبود لبماگو و سیاتیک

بهبود آرتریت و روماتیسم

بهبود آسم، برونشیت

درمان چاقی و ایجاد اندامی زیبا و برازنده

بهبود تغذیه و رژیم غذایی

بهبود سردرد، ناراحتی های چشمی و سفتی گردن

بهبود ناراحتیهای معده، کلیه و کبد

فواید یوگا از بعد (روانی و روحانی)

اثر یوگا، آرام کردن آشفتگیهای ذهن و پایدار نگه داشتن شعله فروزان عشق است.

در روزگاری آکنده از هیجان اما پرمخاطره زندگی می کنیم. اگر می خواهیم آسیب نبینیم، به تسلط بر خویشتن که ناشی از آرامش روح است و به داشتن یک نقطه اتکای دائمی نیاز داریم. از راه تمرین پیگیر راجایوگا ذهن آرام و اندیشه ها کنترل و انتخاب و با اراده شخص هدایت می شود. ارزش چنین تسلطی در زندگی متمدن امروز آشکار است.

 وارستگی در فرد زیاد می شود. با ویرگیه (وارستگی)، فرد در مقابل محرکها و تحریکها واکنش بی اختیار نشان نمی دهد، بلکه نخست آن را برای یک “من” واقعی شرح می دهد و این “من” تصمیم می گیذد که چه باید بکند. یعنی به این ترتیب خشم یا هر هیجان منفی و ویرانگر دیگر بر شما چیره نمی شود. در حقیقت، آن “من” پیش از اینکه واکنشهای بدنی چهره برافروخته، عضله های منقبض و خون اشباع ازآدرنالین فرصت بروز یاند، آ«ها را می کشد. اکثر مردم اسیر تغییرات محیطی اند؛ حتی هوا بر آنها اثر می گذارد. “منگ ساعت ده “من” ساعت یازده نیست؛ حتی ساید “من” ده دقیقه پیش هم نباشد چون تغییر محیطی محرکها که فقط یک ثانیه پیش روی داده می تواند خلقی جدید و رنگ دیگری از “من” را آشکار کند. یوگا شما را”من” واقعی تان ارتباط می دهد و یک نقطه اتکای دائمی در شما پدید می آورد. هنگامی که فرد جهان را بدون هیجان و دلبستگی و به شکل عینی بنگرد، دیگر چندان درگیر آن نمی شود. رویدادها قدرت آزردن یا تحریک کردن را از دست می دهند. زخمهای کهنه معمولا دیر شفا می یابندو معجزه وارستگی است که این زخمها در لحظه ای التیام می یابند و این از فواید یوگا است.

تمام اینها صلح و آرامش درونی را می سازد. یوگی به زندگی فعال و متمدن ادامه می دهد اما با آرامش و ثبات.

کاهش هیجان و فشارهای عاطفی

بهبود بیخوابی، ضعف و احساس خستگی

کاهش استرس و اضطراب

بهبود افسردگی

جمع بندی فواید یوگا برای سلامتی روحی و جسمی:

بر اساس مصاحبه به افرادی که برای مدتی تمرینات یوگا را در برنامه روزانه خود داشته اند اتفاقات زیر برایشان افتاده است:

” حرکات بدنی (آساناها) عضله هایم را محکم تر و خوش قواره تر کرد و احساس می کنم بدنم قوی تر و نرم تر است (و واقعا هم همین طور بود). راست تر و خوش هیکلتر شدم. وزنم در حدود سه ماه 5 کیلو کم و حدود 3 سانتی متر از دور کمرم کاسته شد. عضله های شکمم محکمتر و مشخصتر شد. دفع از روده بزرگ منظم تر شد. دوستانم می گفتند که ظاهرم بسیار بهتر شده است. سرزنده تر و جوانتر شده بودم. ذهنم آرامتر شد و خلق و خوی خونسردتری پیدا کردم. بر هیجانها و احساساتم تسلط یافتم. به ندرت دستخوش خشم یا سایر هیجانهای منفی می شدم. دید من به زندگی روشنتر و شور و شوقم به زندگی زیادتر شد. بیشتر در حال زندگی می کردم و نه در گذشته و یا در آینده. نگاهم به روزگار و به خودم عینی تر شد. حس آگاهی من بسیار نیرومند شد. تمرکزم بسیار بهتر شد و می توانستم مدتهای طولانی بدون احساس خستگی ذهنی خیلی خوب کار کنم. بتدریج باتمام موجودات زنده احساس یگانگی کردم و حس حرمت نسبت به آنها د رمن بیدار شد.”

انواع یوگا چیست؟

یگانگی عرفانی هدف یوگاست. برای رسیدن به این هدف راهها بسیارند، شش راه اصلی آن عبارت اند از:

گیان یا جنان یوگا (یگانگی از راه معرفت)

بهکتی یوگا ( یگانگی از راه ایمان و نیایش)

کرمه یوگا (یگانگی از راه کردار و خدمت)

منتره یوگا (یگانگی از راه صدا)

هاتایوگا (یگانگی از راه کنترل جسم)

راجایوگا (یگانگی از راه کنترل ذهنی)

هاتا یوگا چیست؟

هاتایوگا جذابترین و شناخته شده ترین نوع یوگا در اکثر کشورها است. تمرینهای بدنی، بهداشت و تمرینهای تنفس همه بخشی از هاتایوگاست. هاتایوگا به شما توانایی می بخشد که جسمتان را بفهمید و بر آن تسلط یابید. هاتایوگا شامل شش شیوه پالایش (شت کارما)، حرکتهای بدنی (آُانا) و کنترل تنفس (پرانایام) است که بدن و ذهن را با هم هماهنگ و ذهن را برای تکنیکهای راجایوگا (راه عالی)آماده می سازد.

اما یوگا هاتا به چه معنی است؟ واژه هاتا از دو بخش تشکیل شده اس “ها” (خورشید و “تا” (ماه). و چون یوگا به معنی یگانگی و و حدت است، هاتایوگا وحود ماه و خورشید است. این واژه نماد یگانگی انرژی های مثبت و منفی بدن است.

یوگی های باستان با دانشی حیرت انگیز از کارکرد جسم آدمی مجه بوده اند. آنها با این داشن، همراه با مطالعه حرکات کششی جانوان جنگلی (بخصوص جانوران خانواده گربه سانان) کاملترین شیوره را برای دستیابی به سلامت و شادابی جسم و حفظ آن ابداع کردند.

برتری این شیوه بر شیوه های دیگر در این است که هدف آن، علاوه بر تقویت قدرت یا اندازه عضله، حفظ یا ایجاد سلامت و کارایی اندامهای داخلی مانند قلب، ریه ها، غدد و اعصاب است. دیگر این که، یوگا به ابزار نیاز ندارد و در فضایی محدود می توان آن را انجام داد.

راجایوگا چیست؟

راجایوگا با هاتایوگا پیوند تنگاتنگی دارد و این دو اغلب با هم انجام می شوند. بعضی صاحبنظران یوگا بر هاتایوگای بدن بسیار تاکید می کنند و بعضی صاحب نظران راجایوگا اندکی هاتایوگا را کافی می دانند و بر پرورش روح و روان تاکید می وزرند. همان گونه که هدف هاتا تسلط بر بدن را نشانه می گیرد، هدف راجا تسلط بر ذهن است.

هدف از راجایوگا در اختیار گرفتن سیل اندیشه هاسس است که در ذهن انسان جاری می شود. راجایوگا از طریق تمرکز (دهارنا) و مراقبه (دهیان)، این سیل را کنترل و ذهن را آرام می کند. با این تمرینها می توان به فراآگاهی (سمادهی) رسید.

یوگا و لاغری

یوگا یک راه حل جادویی ندارد تا کسانی که روزی سه یا چهار بار غذای مفصل  می خوردند و در فواصل نوبت های غذایی هم با خوردنی های دیگر خود را مشغول می سازند، لاغر کند. یوگا کار جادوی سیاه را انجام نمی دهد، بلکه می تواند به کسانی کمک کند که هم اراده و هم قصد کمک کردن به خودشان را داشته باشند و این از فواید یوگا است.

هر چند آساناهای متعددی را برای لاغری همراه با ” کم کردن غذا و ازدیاد فعالیت جسمانی” وجود دارند که این روش ها ممی توانند موثر و مفید واقع شوند. می توان گفت شما موقعی واقعا به یوگا و درمان های آن اعتقاد پیدا کرده اید که این باورها عملا در زندگی روزمره تان سایه افکنده باشد. قناعت و کم خوری از اصول اولیه یوگاست. غذا برای عده ای از افراد معنی کسب انرژی کافی جهت فعالیت های روزانه و ترمیم بدن را ندارد. مسلما برای افرادی با الگوهای رفتار غیر طبیع، حرکات یوگایی نمی توانند خیلی مفید و موثر باشند زیرا آنها در راه چاقی و چاق تر شدن گام بر می دارند.

لاغر شدن یک روند سریع و چند روزه نیستو با کمتر خوردن و بیشتر فعالیت کردن، به تدریج لاغر و متناسب می شوید. حرکات یوگا و طرز فکر یوگیانه در این راستا به شما کمک های زیادی می کنند و از فواید یوگا است. اگر به حرکات یوگایی رو بیاورید، با تحریک غدد داخلی و سوخت و ساز بدن در مسیر سلامتی، اشتهای کاذب شما هم به تدریج کاهش پیدا می کند. بنابر این واقعا کمتر هم غذا می خوردی و نسبت به خوراکی های چرب و شیرین هم زیاد اشتیاق نشان نمی دهید. از آنجا که با انجام یوگا آرامش روحی پیدا می کنید، دیگر برای برطرف کردن تنش و اضظراب خود به خوراکی رو نمی آورید.

فواید یوگا در خانه

همان طورکه پیش از این گفتیم برای انجام آساناهای یوگا معمولا نیاز به هیچ وسیله ای نیست و به راحتی می توان حرکات را در خانه انجام داد. البته بهتر هست مت یوگا و آجر یوگا و هم چنین کمربند یوگا برای حرکات سخت تر داشته باشید. اگر تا به حال یوگا را انجام نداده اید برای شروع یوگا در خانه بهتر هست ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. کسانی که دچار فشار خون بالا، ناراحتیهای قلبی، بیماریهای مغز، چسم، و گوش هستند نباید حرکت ایستادن روی سر را انجام دهند. اگر بدنتان سلامت و نرمش طبیعی دارد، می توانید بیشتر آساناها را انجام دهید، به این شرط که به بدن فشار وارد نیاورید. بهتر است به پیشرفت تدریجی راضی باشید. حرکتها برای دوران بارادای توصیه نمی شوند. اگر در یوگا تازه کار هستید حرکات سخت را در خانه و به تنهایی انجام ندهید زیرا ممکن است به خود آسیب وارد کنید. بهتر است از یک مربی یوگا کمک بگیرید.

رابطه یوگا و چاکراها

چاکرا درمانی بدون تمرین یوگا نمی تواند کامل باشد. تمرین های یوگا هماهنگی و آرامش را به ذهن، بدن و روح بازمی گرداند. تمرین های تنفسی یوگا شما را تشویق می کند و به دنبال خود می کشد تا توجه تان را از محرک مزاحم دور کند و به جای آن با روند تنفسی، تمرکز ایجاد کند. این کار تاثیر آرامش بخشی روی همه ی دستگاه ها دارد و به شما کمک می کند احساسی از کنترل بر خویشتن را دوباره به دست آورید. شش تا از هفت چاکرا، تمرین یوگای مربوط به خود را دارند. حالت های بدنی مشخصی از یوگا برای داشتن تاثیر سودمند بر روی آشفتگی های احساسی و جشمانی مربوط به هر چاکرا، شناخته شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تمرین های یوگا برای چاکرادرمانی می توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

چاکرا و چاکرادرمانی به چه معناست؟

(مقاله جامع چاکرادرمانی)

رابطه یوگا و رایحه درمانی

رایحه درمانی، مطالعه بوییدن و بهره گیری ماهرانه و کنترل شده از روغن های اسانسی برای سلامتی جسمی و روانی و بهینه شدن است. روغن های مورد نیاز یا روی پوست به کار گرفته می شود یا تنفس می شود. حس شما از بو یکی از نیرومندترین حس هاست و می تواند تاثیر بنیادی روی تندرستی و توانایی رها گشتن و آرام شدن داشته باشد. بوهای خوش معین می تواند چاکراهای ویژه ای را تحریک یا آرام کند، و می تواند تاثیرات تندرستی جسمی و روحی و وابسته به هر چاکرا را ساده سازد. یکی از بهترین راه ها برای به تعادل رساندن چاکراه ها و چاکراه درمانی استفاده همزمان روغن های اسانسی و رایحه درمانی بر روی چاکراها به همراه حرکات یوگای مخصوص هر چاکراه است.

برای شناختن روغن های اسانسی مرتبط با هر چاکرا و تمرین های یوگا مرتبط می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

جمع بندی

یوگا یعنی هماهنگی و یگانگی روح و جسم. با تمرین های جسمی و روحی یوگا یعنی هاتایوگا و راجایوگا به تدریج فرد از لحاظ روحی و جسمی به تعادل می رسد و تاثیر شگرف یوگا بر زندگی ما نمایان خواهد شد و این از فواید یوگا است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید