محصولات پوست و مو
محصولات عطرسازی و آروماتراپی
logo
نیاز به مشاوره داری؟
ایکون ماساژ

ماساژ چیست؟ (مقاله جامع ماساژ و انواع ماساژ)

در این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد که انواع ماساژ چیست و رابطه ماساژ و رایحه درمانی چیست.

در این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد که انواع ماساژ چیست و رابطه ماساژ و رایحه درمانی چیست.

دسترسی سریع به مطالب این مقاله:

تعریف ماساژ

تعریف ماساژ درمانی

تاریخچه ماساژدرمانی چیست؟

هدف از ماساژ (فواید ماساژ)

موارد منع انجام ماساژ

انواع ماساژ

رایحه درمانی و ماساژ درمانی

از چه روغن هایی برای ماساژ می توان استفاده کرد؟

انواع روغن ماساژ

روغن ماساژ خوب 3 ویژگی دارد

طرز استفاده از روغن ها در ماساژ

تعریف ماساژ

کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام Massein که به معنای “مالیدن” است گرفته شده و مربوط به لغت لاتین Manus به معنای ” دست گرفته شده” است. ولی به طور کلی، ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافت های بدن به منظور اهداف خاصی بکار می رود.

به عبارت دیگر ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات و مهارت های دستی که بطور منظم و خاص بر روی بافت های بدن جهت تاثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می رود.

تعریف ماساژ درمانی

ماساژ درمانی عبارت است از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن. ماساژدرمانی یک پدیده جالب، پویا و در عین حال ساده است که می تواند به سلامت پایدار و فروغ شما بینجامد. این روش به تهیه ابزارهای مخصوص، دارو و هزینه نیازی ندارد. نیروهای قوی و شفادهنده حاصل از ماساژدرمانی باعث تجدید انرژی، زنده دلی و زیبایی می شود و بیماری و درد از زندگی شما دور می شود.

بدن شما از آن دسته از نیروهای انرژی برخوردار است که ماه، ستارگان و خورشد د رمکان هیا خود استافده می کنند. این نیروها از طریق یک سیستم الکتریکی با کلیدهای فراوان راه انداز و کارانداز، کنترل می شود. مدارهای اصلی در درون هر عضو، غده و عصب در جریان است. و یا کانون های فشار این مدارها در دست ها، پاها و قسمت های دیگر بدن قرار دارد. با ماساژ دادن و به کار انداختن این کانون های فشار، نه تنها درد متوقف می شود بلکه نیروی شفابخشی از طریق خطوط الکتریکی که قبلا بسته بودند، به کلیه قسمت های بدن ارسال می شود. وقتی این مجاری حیاتی بسته باشند، غدد و اندام هایی که بد کار می کنند شما را به بیماری می کشانند.

درون انسان نیرویی وجود دارد که می تواند التیام بخش باشد؛ بنابراین می توان از طریق ماساژ درمانی، موجی از الکتریسته و پرتو التیام بخش را به کانون های انرژی شخص دیگر بفرستیم. در هر حال بیشتر انسان ها این نیرو را به کیزان کامل رشد نداده اند. در طی سال های اخیر ثابت شده است که روش ماساژ درمانی د رکمک به سلامتی اعضای بدن با موفقیت همراه بوده است و در صورت به کارگیری صحیح و مناسب از آن، همواره موثر خواهد بود. ماساژ درمانی نه تنها به طور طبیعی این مجاری را در زمانی که دچار گرفتگی هستند باز می کند، بلکه تا حدودی نیروی حیاتی مغناطیسی (شارژ کننده) را نیز از طریق مجاری به بدن می فرستد که مانند یک موج شوک آور شفادهنده عمل می کند.

برای کمک به درک سادگی روش ماساژدرمانی، لحظه ای را به یاد بیاورید که احساس کرده اید جریان برقی از سراسر اعصاب شما گذشته است و اثر آن بر روی اعصاب شما مشخص است (به طور مثال: هنگامی که ناگهان ترسدیه اید و یا دندانپزشک شما گفته است نیاز به کشیدن دندان دارید و یا زمانی که چند رشته از موی شما کشیده شده است.) این احساس، معمولا از سراسر بدن شما عبور می کند، این مثال ها، به خوبی چگونگی انتقال انرژی حیاتی الکتریکی را در زمان انجام ماساژدرمانی نشان می دهد.

تاریخچه ماساژدرمانی چیست؟

تاریخچه این درمان به حدود 2700 سال قبل از میلاد برمی گردد. در متن کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نیز تمرینات بر روی دست و پا توصیه شده است. بقراط در حدود 400 سال قبل از میلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان یک درمان به خصوص دردرمان آسیب های ورزشی و جنگی، به پزشکان گوشزد کرد. اسناد قدیمی دال بر استفاده ژاپنی ها و نیز سایر تمدن ها نظیر مصر، روم و عرب از ماساژ درمانی موجود است.

ماساژ درمانی به شیوه نوین و علمی، توسط هنریک لینگ بر پایه ماساژ و ورزش بنیان نهاده شده است. دو برادر پزشک آمریکایی به نام جورج و چارلز تیلور پس از تحصیل در سوئد، درسال 1850 این رشته را به امریکا معرفی نمودند.

هدف از ماساژ (فواید ماساژ)

چرا ماساژ می دهیم و چرا ماساژ خیلی همه گیر است؟ ماساژ فقط باعث سرحالی می شود؟ قطعا سلامتی نشانه هایی دارد. با ملاحظه تمام موارد، اخرین هدف ماساژ مفید بودن برای همه قسمت های بدن یا چندین پلان است.

کاهش استرس

ماساژ در گردش خون، افزایش میزان اکسیژن بافت ها و کاهش فشار زندگی و رفع خستگی عضله ها موثر است و درد مفصل ها را بهبود می بخشد. ماساژ سیستم عصبی را تحریک و به هر شکل که انجام شود برای رفع خستگی موثر است.

تمدد اعصاب و میزان استرس را کاهش می دهد، استرسی که متاسفانه عامل بسیاری از مشکلات سلامتی است. ماساژ می تواند به عنوان پیشگیری مورد استفاده قرار بگیرد. تحریک بعضی نقاط، نیروی حیاتی اندام های درونی را افزایش می دهد و باعث تسکین علائم دردهای متدوال می شود. وقتی بدن در حالت آرام است. ذهن می تواند رفع خستگی کند، وضعیتی که رسیدن به آن از طریق راهی دیگر مشکل است. ماساژ فورا اثرات قابل مشاهده ای را وقتی استرس روزانه محو می شود ایجاد می کند.

قدرت شفابخش ماساژ

ماساژ یک وضعیت تماس مثبت برای افراد دارای تجربه منفی یا افراد منزوی است که از نظر روان شناختی بسیار عمیق و درمان کننده است. یک روش خوب برای ارتباط برقرار کردن با یک فرد دیگر و هم چنین ایجاد رابطه های احساسی با یک نوزاد است. ماساژ به عنوان بهترین هدیه برای جلب اعتماد طرف مقابل می تواند کاربرد داشته باشد.

ماساژ به عنوان بهترین نیروبخش جسمی و حسی می تواند عمل کند. در بین دیگر مزایا، باعث شل شدن عضلات سفت می شود که بر روی وضعیت و حالت چهره اثرگذار است.

افزایش گردش خون، رنگ پوست را بهتر می کند و به پوست حیات دوباره می بخشد. آرامش اعصاب و سرحالی درونی از طریق حالت و لبخند معلوم می شود. یک ماساژ خوب برای بدن و ذهن، باعث ایجاد حالت آرامش و سرحالی می شود.

موارد منع انجام ماساژ

عفونت، تب، مشکلات قلبی، ازدیاد فشار قلبی، سرطان، واریس، ورمی که هنوز تشخیص داده نشده، مشکلات پوستی، بریدگی ها، آسم، بارداری، خستگی

انواع ماساژ

در حال حاضر بیش از 100 روش ماساژ درد دنیا وجود دارد که بیشتر آنها قدمتی کمتر از 30 سال دارند. در طی سال های اخیر تئوری ها و ایده های زیادی در زمینه ماساژ بیان شده است. ماساژهای زیادی وجود دارند که در انواع درمان ها طبیعی و مکمل در جامعه کنونی جایگاه ویژه ای دارند که به اختصار به انواع ماساژ اشاره می کنیم:

ماساژ یومی هوتراپی

این نوع ماساژ یکی از رشته های طب جایگزین است و هم چنین یکی از روش های درمان طبیعی که نگاهی سیستماتیک به بدن انسان دارد. پایه گذار یومی هوتراپی دکتر سایونجی ماسایوکی می باشد که رئیس انیستیتو طب و پیشگیری ژاپن می باشد. این روش مربوط به سال 1982 و در ژاپن معرفی شده است و تا به امروز جهانی گردیده و به علت نتایج درخشان و یگانه آن در پنج قاره جهارن مورد استفاده قرار می گیرد و در پاره ای از دانشگاه ها و انیستیتوهای جهان تدریس می شود. در ایران هم در سال 1992 توسط خود دکتر سایونجی ماسایوکی معرفی شد.

یومی هو که از ترکیب دو واژه چینی گرفته شده که به معنای ایجاد تعادل در لگن خاصره است.

این روش درمانی از روش های درمانی پزشکی شائولین (اصلاح مفاصل و اسکلت انسان) که نزدیک به استئوپاتی (تشخیص و درمان مشکلات حرکتی) و کایروپراکتیک (علم شناخت مفاصل به ویژه ستون فقرات) می باشد بهره می گیرد.

یومی هوتراپی از 4 روش ماساژ معروف گرفته شده است که عبارتند از: فشار درمانی، ماساژ چینی، رفلکسولوژی و انرژی درمانی و دو جنبه دارد جنبه پیشگیری و جنبه درمانی.

ماساژ سوئدی

از ضربات التیام بخش، ضربه ای و مالشی به منظور ماساژ کل بدن، رفع تنش عضلات و شل کردن عضلات سفت استفاده می کند. ماساژ درمانگرهای سوئدی از پنج ضربه اساسی برای درمان استفاده می کنند. این ضربات به این صورت انجام می شوند؛ عضلات پتریساژ به آرامی گرفته و بالا آورده می شوند. شست های مالشی و نوک انگشتان به شکل دایره وار بر عمیق ترین بخش عضلات ماساژ را انجام می دهند؛ ضربات خفیف و ملایم ساطوری، و شربات آهسته؛ و انگشتان لرزه ای محکم بر روی عضله فشار وارد می آورند، سپس این ناحیه به سرعت به مدت چند ثانیه تکان داده می شود. بر اساس اظهارات ونیس، درمانگر مرکز ساراسوتا، ماساژ سوئدی برای افرادی که گرفتار بی خوابی و خستگی عضلانی هستند بهترین گزینه می باشد.

ماساژ تایلندی

یکی از انواع ماساژ ماساژ سنتی تایلندی می باشد. که تنها مالش عضلات و مفاصل نیست، بلکه مانی پولاسیون نقاط ماساژ در امتداد خطوط غیرقابل رویت بنام ” 10 خط اصلی ماساژ” است که مشابه خطوط انرژی در طب چینی می باشد. این خطوط که در زبان تایلندی “sen pra tan sib”  نامیده می شود در حدود 2 سانتی متر زیر پوست قرار دارند و در سرتاسر بدن منتشر می شوند. بر اساس نظریه ماساژ تایلندی، سلامت و تندرستی فرد به تعادل چهار عنصر بستگی دارد. عنصر باد این خطوط را برای جاری شدن و انتقال انرژی در سراسر بدن بکار می گیرد. مسدود شدن جریان باد ممکن است سبب ناراحتی یا در نهایت بیماری شود. در هنگام فشار بر این خطوط، جریان انرژی داخلی (باد) در بدن تحریک می گردد. این امر بطور مستقیم ارگان ها و غدد بیمار را تحت تاثیر قرار داده و همچنین سموم را از بدن خارج می سازد.

برای انجام ماساژ سنتی تایلندی، لازم است فشار نسبتا زیادی را جهت تحریک نقاط ماساژ بکار ببرید؛ بنابراین، با ماساژ با روغن و ماساژ سوئدی متفاوت است. ماساژ سنتی تایلندی بمانند رفلکسولوژی است که گاهی اوقات سبب درد می شود. با این حال بعد از آن احساس انرژی مجدد و تازه شدن خواهید داشت.

ماساژ عمیق بافت

تنش های مزمن عضلات را که در دورترین بخش های سطح بدن قرار دارند هدف قرار می دهد. پشت انسان دارای پنج لایه عضله می باشد. بیشتر ماساژها از جمله ماساژ سوئدی تنها به دو لایه نخست دسترسی دارند. ماساژ عمیق بافت از ضربات آهسته، فشار مستقیم یا حرکات اصطکاکی استفاده می کند که در سرتاسر این لایه ها توزیع می شود. ماساژ درمانگرها از انگشتان، شست ها یا حتی گاهی اوقات آرنج ها به منظور وارد آوردن فشار لازم استفاده می کنند. طبق اظهارات یکی از ماساژ درمانگرهای سالن ساراسوتا، بسیاری از بیماران پس از درمان عمیق بافت احساس درد می کنند، اما این تنها واکنش طبیعی بدن به ضربات سنگین و آهسته است.

ماساژ ورزشی

یکی از انواع ماساژ است که به منظور کمک به تمرینات آموزشی ورزشکاران و انجام بهتر تمرینات طراحی شده است. این تکنیک ها شبیه ماساژ سوئدی و ماساژ عمیق بافت می باشند، اما بنا به اظهارات یکی از درمانگران مرکز ساراسوتا، ماساژ ورزشی به منظور برآرورده کردن نیازهای خاص ورزشکاران تعبیه شده است. ماساژ قبل از رقابت می تواند به گرم شدن عضلات و بهبود گردش خون قبل از مبارزه کمک کند، در عین حال می تواند به نیرومند کردن یا آرامش ورزشکار و تمرکز بر مبارزه نیز کمک کند. ماساژهای پس از رقابت نیز موجب دفع سموم بدن و مواد زاید و تسریع بازیابی قدرت بدنی می گردد.

ماساژ بازتابی (رفلکسولوژی)

تا حدودی با بیشتر تکنیک های ماساژ درمانی تفاوت دارد؛ زیرا بر نقاط حیاتی و بسیا رمهم دست و پاها تمرکز دارد. این تکنیک با این نگرش موثر است که نقاط خاصی از بدن بر روی دست و پاها وجود دارند که بطور مستقیم با اندام هایی مانند کبد، قلب، ریه ها و غیره در ارتباط می باشند. ماساژ بازتابی این نقاط راتحت تاثیر قرار میدهد تا موجب عملکرد بهتر اندام ها یا حتی درمان اختلالات آنها گردد. با اینحال، یکی از ماساژورهای سالن ساراسوتا پیشنهاد می کند زنان باردارد از انجام این ماساژ به دلیل احتمال بروز درد زایمان استفاده نکنند.

در ماساژ رفلکسولوژی، یا کم سر انگشت، شست دست و دیگر انگشتان، نقاط بازتابی تحت فشار قرار می گیرند. فشار انگشتان باید محکم و عمیق بوده و در عین حال آزاردهنده نباشد و به گونه ای وارد شود که شخص تحت درمان، درنقاط مختلف پاها و دست ها حساسیت متفاوتی احساس کند. اینکه شخص در نقاطی، چه میزان درد و حساسیت دارد به بازتاب درمانگر کمک می کند تا به بیماری در قسمت های مختلف بدن پی ببرد. در واقع کار بازتاب درمانگر در این مرحله، شناسایی قسمت هایی از بدن است که از حالت تعادل خارج شده و به اصطلاح بیمار شده اند با شناسایی این بخش ها، می تواند آنها را درمان کند.

ماساژ هات استون (سنگ داغ)

ماساژ سنگ داغ یکی از انواع ماساژ است که قرن ها است که مورد استفاده قرار می گیرد، هر چند توسط ماری نلسون ماساژ درمانگر اهل آریزونا به شکل کنونی آن احیا شده است. وی نام تجاری درمان لااستون را برای این کار انتخاب کرد.

ماساژ کف پا

ماساژ کف پا یکی از انواع ماساژ است. ماساژ یکی از سریع ترین و راحت ترین راه ها برای رهایی از درد است. افراد در زمان های مختلف دست به این کار می زنند. اگر دقت کرده باشید، گاهی وقت ها که در بخشی از بدن احساس درد و ناراحتی می کنیم، ناخودآگاه آن نقطه را ماساژ می دهیم یا زمانی که سردرد داریم، شروع به ماساژ شقیقه و پیشانی خود می کنیم. ماساژ، واکنشی طبیعی و غریزی به وجود درد یا عارضه در بدن است که گهگاه به آن رو می آوریم.

با اینکه افراد تصور می کنند برای انجام ماساژ درمانی، حتما باید هزینه زیادی بپردازند، باید گفت هر کس می تواند ماساژ درمانی را بدون تقبل هیچ هزینه ای روی خود انجام دهد. بسیاری از افرادی که می کویند به هیچ وجه دست زدن به پاهایشان را دوست ندارند از یک ماساژ محکم و ریتمیک پا لذت می برند. اما این ماساژ واقعا باید محکم باشد وگرنه شما را غلغلک خواهد داد.

ماساژ دست

شاید درجامعه امروز بسیاری از مردم از فواید ماساژ بی اطلاع باشند. بسیاری از سردردها، دردها، بی خوابی، تنش و اضطراب از طریق دست هایمان قابل درمانند. ماساژ درمانی علاوه بر این فواید، میتواند فرد را از لحاظ جسمانی و روانی درمان کند که در این میان می توان به بهوبد گردش خون، ارامش عضلات و کمک به دستگاه گوارش اشاره کرد. از سویی ماساژ دست سیستم لنفاوی را تحریک کرده و ذفع مواد زاید بدن را تسریع می بخشد و درنهایت احساس خوبی در بدن القا می کند که با هیچ درمان دارویی جدیدی قابل مقایسه نیست. به گفته محققان اثرات خود ماساژدرمانی به اندازه ماساژی است که یک درمانگر انجام می دهد. شما در طول روز می توانید خود را در زمان های مختلف ماساژ دهید؛ به طور مثال زمانی که تلویزیون تماشا می کنید دست های خود را ماساژ دهید.

ماساژ صورت

ماساژ صورت به شکل دایره های کوچکی معمولا از قسمت های میانی صورت شروع شده و با نظم خاصی به طرفین صورت و گردن امتداد می یابد و در همان نقاط خاصی از پوست، تحت فشار و تحریک موضعی قرار می گیرند. از شایع ترین این نقاط می توان نقاطی در ریشه بینی، دو طرف گوشه های دهان، جلوی گوش، گوشه های داخلی چشم، روی گیجگاه و نقطه ای بین لب فوقانی و چانه را نام برد.

توجه کنید که ماساژ باید به صورت حرکت آهسته و نقطه به نقطه انجام گرفته و این حرکت باید کاملا ملایم و بدون فشار بوده و در ضمن نباید باعث کشیده شدن پوست شود. جهت حرکت دست باید به صورت دایره ای کوچک به سمت بالا بوده و عضلات صورت نباید به طرف پایین کشیده یا فشرده شوند.

قبل از انجام ماساژ، شست و شوی دست فرد ماساژ دهنده با آب و صابون ضروری است. اگر فرد لنز چشمی دارد باید درآورده شود. مصرف کرم یا روغن ماساژ الزامی است.اگر پوست صورت شما دارای زخم یا بریدگی، آکنه شدید یا کورک یا هر نوع عفونت پوستی دیگر و التهاب یا اگزمای شدید است، و یا چنان چه اسکار جوشگاه جدید در صورت شما ایجاد شده است و یا در حال شکل گیری است نباید سراغ ماساژ صورت بروید. در این موارد بهتر است قبل از ماساژ پوست صورت، با پزشک مشورت کنید.

در مورد بیماری آکنه و روزاسه روش ماساژ خاصی وجود دارد که از مرکز صورت شروع شده و با حرکت ملایم جادویی به سمت اطراف و به طرف گردن کشیده می شود که باعث بهتر شدن حرکت لنفی صورت شده و قرمزی شدید را که همواره در این بیماران وجود دارد، کاهش می دهد. در این روش به عنوان درمان مکمل بیماری روزاسه می توان استفاده کرد، ولی در کل توصیه این است که در صورت وجود سایر بیماری های پوستی در صورت، این کار انجام نگیرد و هر نوع ماساژ پوستی توسط فرد تعلیم دیده و بدون عجله و کشش خاصی صورت پذیرد.

ماساژ سردرد

سردردها در میان مردم بسیار شایع هستند و علل آن ها می تواند عواملی چون خستگی چشم، موقعیت، تغذیه و استرس باشد. ماساژ قطعا خیلی مفید خواهد شود. بعضی اوقات، دلایل این سردردها می تواند خیلی وحشتناک تر باشد. باید در مورد سردردهای مدوام با پزشک مشورت کنید.

دوران روی کف سر

برای تسکین تنگی یا حس خفگی، دستتان را روی کف سر، ماساژ گیرنده بگذارید. نقاط تماس، شست و انگشت هایتان باشند. انگشت هایتان را از هم باز نگه دارید و تا جایی که ممکن است سر را پوشش دهید و دایره هایی را در آن قسمت رسم کنید. روی چندین محل متفاوت برای بهبود گردش خون این عمل را تکرار کنید و با دست دیگر سر ماساژ گیرنده را حمایت کنید. به آرامی شروع کنید و فشار را افزایش دهید تا به اندازه ای که گرفتگی کاهش پیدا کند.

فشار با شست روی گردن

وقتی یک نفر سردرد دارد، سعی کنید گرفتگی گردن را تسکین دهید زیرا گرفتگی گردن، دلیل بیشتر سردردها است. ماساژ گیرنده بنشیند و شست هایتان را روی عضلات اطراف ستون فقرات گردن بگذارید و دایره هایی را در حالیکه به سمت پایه جمجمه بالا می روید رسم کنید. در حال ماساژ دادن نقاط کشش به زیر جمجمه فشار وارد کنید و به سمت گوش ها کار کنید.

فشار با شست روی دستها

ماساژ این نقطه سردرد را تسکین می دهد (به ویژه اگر منشا گوارشی داشته باشد) شست تان را از بین شست و انگشت اشاره ماساژ گیرنده قرار دهید و انگشت وسطی تان در زیر بگذارید. گودی کوچک نقطه 4GI را پیدا کنید. فشار اعمال کنید و دایره هایی روی آن نقطه با نوک شست تان رسم کنید. فشار را کنترل کنید و روی دست دیگر این عمل را تکرار کنید.

ماساژ ریلکسی

اضطراب مانع عملکرد طبیعی بدن می شود. در موارد مزمن به مراقبت های خاص نیاز است. برای موقیت های موقتی، استفاده از این تکنیک ها، اضطراب ذهنی را تسکین می دهد. بر روی ترس های متداول مربوط به آینده تاثیرگذار نیستند. از ماساژ برای اضطراب های لحظه ای استفاده کنید.

فشار با شست روی مچ

با یک دست، دست ماساژ گیرنده را بگیرید و با دست دیگر نقطه bp   قرار گرفته بین تاندون به فاصله دو انگشت و نیم پایین مچ را پیدا کنید. شست تان را روی این نقطه بگذارید و به آرامی فشار وارد کنید، چند ثانیه صبر کنید بعد رها کنید.

فشار با شست روی مچ

گودی قرار گرفته در زیر مچ تقریبا درامتداد انگشت کوچک بر روی وجه درونی مچ نقطه 7c پیدا کنید. نوک شست تان را نزدیک استخوان قرار دهید و فشار وارد کنید. چند ثانیه صبر کنید. بعد رها کنید تا نقش کمک کننده داشته باشد و اضظراب را کم کند. این عمل را روی مچ دیگر تکرار کنید.

تماس سطحی روی پشت بدن

دست هایتان را به کمی روغن گرم آغشته کنید و با لمس های وسیع تر و به شکل جارو زدن با پشت بدن ماساژ گیرنده تماس برقرار کنید. از کمر به سمت شانه ها بالا بروید به طوری که دست هایتان نزدیک شانه از هم جدا شوند و روی لبه کناری دنده ها به سمت پایین برگردید. به آرامی تکرار کنید تا به ماساژ گیرنده اطمینان بدهید. بعد با تماس روی کمر پاهاو تا نوک پا حرکت را تمام کنید.

ماساژ سیاتیک

قطعا ماساژ درمانی احساس بسیار خوبی به انسان می دهد. پس از تمام ماساژ، احساس سبکی و راحتی بسیار می کنید. اما آیا ماساژ درمانی روش مناسبی برای درمان سیاتیک یا کمردرد می باشد؟

سیاتیک و انواع مشکلات کمر بیشتر نیازمند استفاده از فیزیوتراپی است تا ماساژ درمانی. ممکن است ماساژ به شما کمک کند بتوانید کمی در بندتان کشش ایجاد کنید، اما نمی توانید عدم تعادل عضلات و اختلال در وضعیت آن را اصلاح نمایید. بنابراین، چنانچه از این روش درمانی برای از بین بردن سیاتیک یا سایر مشکلات مربوط به کمرتان به همراه سایر درمان ها استفاده می کنید شاید این روش بهتر باشد.

ماساژ درمانی در مزان درد شدید عصب سیاتیک بهترین تاثر خود را نخواهد گذاشت. این روش تنها زمانی موثر است که درد تا حدودی کاهش یافته باشد. باید در مورد روش صحیح ماساژ مورد استفاده کاملا مراقبت باشید. چنانچه ماساژ بطور غلط انجام گیرد، ممکن است شما دچار مشکل بزرگتری شوید. بنابراین، تنها به متخصص آن مراجعه نمایید.

درصورتی که به درستی انجام شود، ماساژ درمانی می تواند برای افرادی که مبتلا به درد سیاتیک یا کمردرد می باشند بسیار مفید باشد. اگر ماساژ درمانگر شما اطلاعات کافی در مورد آناتومی و سیاتیک داشته باشد، درآن صورت وضعیت بهتری خواهید داشت.

متخصص ماساژ باصلاحیت باید شناخت واقعی از بدن، عدم تعادل عضلات و روش انجام ماساژ درمانی داشته باشد. هم چنین، درمانگر باید از روش های مختلف به منظور تسکین هر چه بیشتر درد استفاده نماید. بطور مطلوب، مشاوران از سیستم های انرژی به همراه ماساژ معمولی بدن استفاده می کنند. هر چند سبک های ماساژدرمانی بسیار اندک است، برخی از آنها بیشتر ترجیح داده می شوند مانند: ماساژ استخوانی، ماساژ سنت جان ورت و ماساژ پزشکی. زمانی که به دنبال متخصص می گردید، ممکن است دوست داشته باشید به دنبال کسی بگردید که در یکی از روش ها تخصص داشته باشد. بدین ترتیب ماساژ درمانی برای تسکین درد سیاتیک بسیار مفید است. بسیاری از ماساژ درمانگرها امروزه از تکنیک های مختلف در طول هر جلسه استفاده می کنند. ممکن است ماساژ سنتی، انرژی درمانی ریک یا حتی اگر خوش شانس باشید ماساژ عدم تعادل عضلان یرا تجربه کنید. ماساژ همچنین به افزایش انعطاف پذیری مفاصل، خواب راحت، تسکین کمردرد، و کاهش احساس افسردگی کمک می کند.

درصورت امکان بکوشید درمانگری را بیابید که در زمینه عدم تعادل عضلات اطلاعتی دارد. این نوع درمانگرها بسیار نارد هستند، اما اگر بتوانید یکی از آنها را بیابید، بسیار خوشبخت خواهید بود. بسیاری از موارد درد عصب سیاتیک در اثر عدم تعادل عضلانی ایجاد می شوند. بنابراین ماساژ درمانگری که در این زمینه اطلاعاتی دارد می تواند بسیار موثر و مفید واقع شود.

ماساژدرمانی چه مزایایی برای سیاتیک دارد؟ ماساژ از قدیم الایام به عنوان راهی جهت بهبود گردش خون و کاهش تورم بدن مورد استافده قرار می کرفت. این کار از طریق حرکت و به جریان انداختن لنف انجام می شود. در حقیقت زمانی که لنف در سیستم گردش خون انباشته می شود مانع از گردش خون مناسب بدن می کردد. همچنین با انجام ماساژ درمانی محدوده حرکتی بیشتری خواهید داشت، احساس آرامش بهتری خواهید کرد، خواب بهتری خواهید داشت و از نظر خلق و خو نیز در وضعیت بهتری خواهید بود.

ماساژ به تسکین مواردی از درد سیاتیک که در اثر انقباض عضلانی ایجاد می شود مانند سندرم پیریفورمیس یا کشش عضله پسواس نیز کمک می کند. البته ماساژ با بسیاری از عوامل مهم و اصلی کمردرد و سیاتیک از قبیل عدم تعدل عضلات، وضعیت نامناسب بدن، یا سایر عادت های فردی در طول روز ارتباطی ندارد.

چنانچه ماساژدرمانی به همراه سایر درمان های سیاتیک استفاده شود، نتایج بهتری کسب خواهید کرد. اما با ماساژ تنها نمی توانید سیاتیک خود را درمان کنید. شاید استفاده از ماساژ درمانی همراه با سایر درمان ها مانند ورزش های کششی که موجب بازیابی تعادل و حفظ بدن می گردد موثرتر باشد.

ماساژدرمانی را امتحان کنید. پس از آن متوجه می شوید که احساس بسیار خوبی خواهید داشت. بکوشید مشکل اصلی خود را از طریقی حل کنید. در آن صورت مطمئن باشید که آخرین راه تسکین درد را نیز می یابید.

رایحه درمانی و ماساژ درمانی

هنر رایحه درمانی، استفاده از روغن های اسانسی برای حفظ سلامت فیزیکی، روانی و معنوی، روش بسیار جالبی است که تاثیرات ماساژ را چند برابر می کند. درواقع رایحه درمانی و ماساژ با روغن های معطر روشی بسیار موثر در کنار درمان با طب سوزنی و سایر درمان های مکمل است. ماساژ درمانی با روغن های گیاهی بسیار قوی و اثرگذار است. مولکول های ریز روغن های اسانسی به راحتی جذب پوست می شود و در نتیجه به لنف و جریان خون نفوذ می کند. علاوه بر ماساژ مستقیم روغن ها در طول ماساژ بر روی پوست می توانید مقداری از روغن های اسانسی را در دستگاه بخور یا دیفیوزر ریخته و اجازه دهید درحین ماساژ در هوا پخش شود.

از چه روغن هایی برای ماساژ می توان استفاده کرد؟

برای ماساژ شما باید ترکیبی از روغن های اسانسی و روغن های حامل یا روغن های پایه را استفاده نمایید. روغن های اسانسی چکیده های غلیظی از گیاهان و گل ها هستند که حاوی عطر و خواص گیاهان هستند و به دلیل غلظت بالای این روغن ها برای مصرف آن ها باید چند قطره از آن ها را با یک روغن حامل رقیق و سپس بر روی استفاده کنید.

به ازای هر قاشق غذاخوری حامل 5 قطره روغن اسانسی را می توانید مخلوط نمایید. برای ماساژ کل بدن به 20 سی سی روغن نیاز است که می توان به آن 6 تا 8 قطره روغن اسانسی اضافه کرد. روغن های اسانسی را همیشه باید در بطری های شیشه ای تیره رنگ و دور از نور نگهداری کرد. نور خورشید آنها را فاسد می کند. اگر بطری شیشه ای کهربایی حاوی روغن اسانسی خالص را در جای سرد نگهداری کنید. تاریخ مصرف 2 تا 3 سال خواهد بود. وقتی روغن های اسانسی با روغن حامل رقیق می شوند، باید در طول چند ماه مصرف شوند اگر نه فاسد خواهند شد. تهیه روغن های اسانسی خالص بسیار اهمیت دارد. روغن های قلابی و ترکیبی ممکن است عوارض جانبی خطرناک و ناخوشایندی داشته باشند. گاهی اوقات روغن های اسانسی را با  الکل، مواد مصنوعی یا روغن های دارویی ارزان تر ترکیب می کنند.

انواع روغن ماساژ

روغن های حامل

روغن های حامل روغن هایی هستند که ازطریق پرس سرد هسته میوه ها و بذر گیاهان بدست می آیند. این روغن ها سرشار از اسیدهای چرب مفید و ویتامین هستند و برای رقیق کردن روغن های اسانسی مورد استفاده در ماساژ استفاده می شوند.

روغن بادام

روغن بادام طرفداران زیادی دارد و بسیار نرم است و استفاده از آن حس آرامش بخشی به فرد القا می کند. سریع جذب می شود؛ زیاد روی پوست نمی ماند؛ ایجاد حساسیت نمی کند، خیلی چرب نیست، به راحتی پخش می شود و در ضمن، خوشبو و دراای عطر ملایم هم هست.

روغن هسته انگور

روغن هسته انگور هم زیاد چرب نیست، اما معمولا با روغن بادام و روغن جوانه گندم ترکیب می شود، سبک است و بوی زننده ای ندارد.

روغن زردآلو

روغن زردآلو پوست را تحریک نمی کند و خوب روی پوست پخش می شود.

روغن آووکادو

 روغن آووکادو رنگ سبز تیره ای دارد و نسبت به سایر روغن ها سنگین تر است و به علت چرب بودن فوق العاده اش معمولا با دیگر روغن ها مثلا روغن بادام ترکیب شده، سپس مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن جوجوبا

 این روغن از دانه گیاه جوجوبا گرفته می شود؛ خوشبو است و خاصیت ضد میکروبی دارد. برای دردهای مفصلی و ناراحتی های پوستی مفید است، پوست را تحریک نمی کند و سریع و آسان جذب می شود.

روغن جوانه گندم

بومی ملابم ابن روغن، باعث شده در روش های ماساژ آروماتراپی رواج داشته باشد. هنگامی که با روغن بادام شیرین ترکیب می شود، استفاده از آن راحت تر است.

روغن نارگیل: زنجیره چربی روغن نارگیل مدت طولانی تری روی پوست می ماند، استفاده از آن راحت است، حساسیت زا نیست و لباس های فرد را رنگی نمی کند.

سایر روغن های حامل

 دیگر روغن های مورد استفاده در روش های ماساژ عبارتند از: روغن زیتون، کره های گیاهی، روغن هسته هلو، روغن گلرنگ. هر کدام از این روغن ها ویژگی های منحصر به فردی دارند و برای شرایط بخصوصی مناسب تر هستند.

روغن های اسانسی برای ماساژ

روغن ترنج

خواص: ضد افسردگی و دلشوره، ضدعفونی کننده، متعادل کننده و شاداب کننده

روغن بابونه

خواص: متعادل کنندهف رفع کننده قرمزی و برطرف کننده التهاب، تسکین دهنده.

حاوی ماده ی ضد التهاب آزولین می باشد، برای برطرف کردن کولیت (التهاب روده، گاستریت، التهاب معده) و درماتیت (التهاب پوست) بسیار نافع است.

اثر تسکین دهنده ی آن روی اعصاب، زبانزد همگان است و به رفع دلشوره کمک می کند.

روغن سرو

خواص: قابض و مانع ترشح، احیا کننده ی سلامتی، برای کم کردن ورم و باد بدن، درمان شب ادراری و اگر به آرامی روی پوست نوازش شود می تواند واریس را درمان کند.

روغن اکالیپتوس

خواص: برای بخور و ماساژ سینه (جهت رفع اختلالات تنفسی نظیر آسم، سرماخوردگی، سرفه، سینوزیت و عفونت گلو) فوق العاده مناسب است.

مسکن دردهای ناشی از التهاب مفاصل، دردهای ماهیچه ای و روماتیسمی بوده و برای تحریک مغز و قدرت تمرکز مفید است.

روغن کندر

خواص: خلط آور، نشاط آور، شفابخش و جوان کننده و کاهش دلشوره و اضظراب و آسیب هاب روحی گذشته.

روغن گل شمعدانی

خواص: برطرف کننده دلشوره و اضظراب است. حالت های عصبی و مشکلات قاعدگی را برطرف می کند و دفع کننده ی سموم می باشد.

روغن گل یاس

به نام پادشاه روغن های معطر معروف بوده و از آن جایی که گران قیمت است، نوع تقلبی آن در بازار به وفور دیده می شود.

در درمان افسردگی مفید است.

احساس خوش بینی و اعتماد به نفس در فرد ایجاد می کند.

برای رفع خونسردی و بی تفاوتی نیز مناسب است.

برای تقویت قوای جنسی د رمردان و زنان، همچنین برای برطرف کردن ترک های پوست هم مفید ایت و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد.

روغن اسطوخودوس (لوندر)

رایحه خوشبوی این روغن درمان عالی برای رفع افسردگی، اضظراب و بی خوابی است.

برای درمان فشار خون بالا، درد کمر، التهاب مفاصل، روماتیسم، رگ به رگ شدگی و گرفتگی ماهیچه های گردن مناسب می باشد. هم چنین برای بیماری های پوستی، کبودی، اگزما، آکنه، پسوریازیس نیز مفید است.

روغن لیمو

برای درمان حالت اسیدی معده توصیه می شود. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و انرژی را به بدن باز می گرداند. هم چنین به درمان پوست و موی چرب کمک می کند.

خاصیت قلیای دارد، ضد عفونی کننده است و دستگاه گردش خون را تحریک و خون را رقیق می کند. همراه با روغن سرو برای واریس مناسب است. ماساژ به آرامی باشد.

احتیاط: پس از درمان با این روغن، محل درمان تا مدتی نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار گیرد.

روغن بهارنارنج

یکی از موثرترین روغن های ضد افسردگی است و برای رفع انواع مشکلات عصبی مفید می باشد. دلشوره، غنش و شوک را برطرف می سازد. برای قولنج عصبی، سوءهاضمه عصبی و کولیت روده نیز مناسب می باشد. مصرف این روغن از شکاف و ترک خوردن پوست جلوگیری می کند. تقویت کننده قوای جنسی بوده و برای سردمزاجان مفید است.

روغن رز

رایحه های دل انگیز آن تاثیر عمیقی روی احساسات میگذارد، بطوری که قلب پر از عشق و دوست داشتن می وشد. همچنین احساسات مثل غم و اندوه، افسردگی، حسادت، تنفر و … کاهش می دهد. برا یتنظیم سیکل قاعدگی، پاکسازی و تقویت رح خانم ها مناسب است و داروی سودمندی برای یائسگی و سنرم پیش از قاعگی می باشد. سبب کاهش سیاهرگ های ظریف می شود و برای افزایش میل جنسی در خانم ها و آقایان مناسب است.

روغن ماساژ خوب 3 ویژگی دارد

1. عطر و اسانس زیادی ندارد: روغن هایی که بوی تندی دارند، نه تنها بیمار، بلکه تمام اطرافیان را هم آزرده می کنند. فرض کنید شخصی بخواهد به تناوب، یک روز درمیان، از روغنی معطر استفاده کند. در این صورت ماندن او در خانه و محیط های اجتماعی، غیرممکن می شود. شست و شوی این روغن ها دشوار است و بوی برخی از این روغن ها آنقدر زیاد است که با شست و شو هم از بین نمی روند.

2. حساسیت زا نیستند: اگر وغن هایی که در تکنیک ماساژ استفاده می شوند، خالص نباشند و ترکیبات مصنوعی در آنها به کار رفته باشد، استعمالشان در دراز مدت سبب واکنش های پوستی آلرژیک می شود. البته 80 تا 90 درصد روغن های پرکاربرد از عصاره گیاهان استخراج می شوند.

3. خیلی چرب نیستند: اگر روغنی خیلی چرب باشد، مدتی بعد از استافده باعث می شود که پوست به شدت لغزنده و ناخوشایند شود.

طرز استفاده از روغن ها در ماساژ

1. روغن را نباید مستقیما روی پوست ماساژ گیرنده بریزیم، این عمل برای بعضی افراد ناخوشایند است. ابتدا روغن را روی دستان خود بریزید و بعد آن را به پوست بدن ماساژ گیرنده بمالید. برای شروع می توانید از 3 تا 4 قاشق چایخوری روغن برای ماساژ استفاده کنید و در صورت لزوم از مقدار بیشتری استفاده شود.

2. اگر روغن سرد است ابتدا آن را میان دست های خود با مالش دادن گرم کرده و سپس روی بخشی از بدن که قصد ماساژ آن  منطقه را دارید بمالید.

3. روغن را با کف هر دو دست به پوست بمالید و توجه داشته باشید که حرکات دست ها باید منظم، نرم و آرام باشد طوری که ماساژ گیرنده احساس آرامش کند.

4. تمام قسمت هایی را که می خواهید ماساژ دهید باید آغشته به روغن باشد پس هیچ قسمتی را از یاد نبرید.

5. نباید روغن اضافه زیادی روی پوست دیده شود. برای مثال جهت ماساژ پشت با هیکل متوسط، دو قاشق غذاخوری روغن کافی است.

6. سینه، پا یا پشت بدن که موی بیشتری دارد روغن بیشتری هم میخواهد. باید توجه داشته باشید که با کشیدن دست ها روی سطوح پوست ماساژ گیرنده باعث کشیده شدن موها و ایجاد درد نشوید.

جمع بندی

ماساژ دادن عبارت است از یک سری حرکات و مهارت های دستی که بطور منظم و خاص بر روی بافت های بدن جهت تاثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون بکار می رود. انواع مختلفی از ماساژ و تکنیک های آن وجود دارد. از جمله ماساژ سوئدی، ماساژ تایلندی، ماساژ چینی، ماساژ هندی سر، ماساژ ورزشی و …با استفاده از روغن های اسانسی و رایحه درمانی شما می توانید اثرات ماساژ را چندین برابر کنید فقط باید حواستان باشد که روغن های کاملا خالص تهیه کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵

مطالب مرتبط

skintest hairtest
جست و جو
دسته بندی
حساب کاربری
0 محصول سبد خرید