شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

رایحه درمانی چیست؟
توسط نارین گل 1396/5/2 16:05 توضیحات

رایحه درمانی چیست ؟

رایحه درمانی یعنی استفاده‌ی مطمئن از روغن‌های فرّار گیاهی برای استفاده از خواص شفابخش آن‌ها در حفظ سلامتی ، برقراری آرامش ، و روح تازه بخشیدن به ذهن ، جسم و روان ، به عبارتی دیگر ، استفاده از عصاره‌هایی که دارای منشأ گیاهی هستند برای ارتقای سلامتی و تندرستی .

تاریخچه‌ی رایحه درمانی

از روزگاران باستان گیاهان برای درمان بیماری‌های عفونی ، هضم غذا و حفظ سلامتی مصرف می‌شده‌اند. دانشِ خواص شفابخش گیاهان ، از دوران پیش از تاریخ تا زمان مصریان باستان و جهان عرب ، توسط جنگجویان صلیبی به مغرب‌زمین آورده شد . با پیشرفت علم و پزشکی نوین ، عطاری و رایحه‌درمانی فراموش شد تا آنکه در بین سال‌‌های 1920 و 1930 بار دیگر توسط دانشمندان اروپایی مجددا کشف شد . اما رونق رایحه‌درمانی در بریتانیا از سال‌های 1970 آغاز گردید و در روند کلی درمان‌های جایگزین و رایج جای گرفت .

روغن فرّار چیست ؟

روغن فرّار جوهر گیاه است و عمدتا در اثر تقطیر گیاهان با بخار حاصل می‌شود . این عصاره را می‌توان از قسمت‌های مختلف بوته و درختچه تهیه کرد : از گلبرگ‌های گل سرخ ( گل محمدی ) ، یاسمن ، بهارنارنج ؛ از ریشه‌ی گیاه ، مانند زنجبیل ؛ برگ بته مانند درخت چای ؛ صمغ درخت کُندور و حتی از خود چوب صندل .

خرید اینترنتی انواع روغن اسانسی معطر از لینک زیر:

روغن های خالص تقطیری یا اسانسی (essential oil)

روغن‌های فرّار اگرچه همه روغن نامیده می‌شوند ولی در اصل مانند آب والکل هستند و دسته‌ای نیز مانند روغن صندل غلظت بیشتری دارند .

این روغن‌ها بسیار غلیظ‌اند و حاوی تمام خواص مهم درمانی مواد موجود در گیاه ، حتی رایحه‌ی آن به صورت بسیار فشرده ، هستند . در تولید بعضی روغن‌ها مانند روغن گل محمدی و بهارنارنج ، از چندین هزار کیلو گل ، چند صد گرم روغن حاصل می‌شود . این نوع روغن بسیار گران است و در رایحه‌درمانی از آن به صورت چند قطره استفاده می‌شود .

همه‌ی روغن‌ها نوعی خواص درمانی مهم دارند .بعضی آرامش‌بخش ، دسته‌ای نشاط‌‌آور و گروهی ادرار آورند . بعضی ضد التهاب و بعضی دیگر عفونت‌های ویروسی و قارچی را التیام می‌بخشند و اکثر آن‌ها ضد عفونی ‌کننده‌اند .دسته‌ای نیز بر سیستم هورمونی بدن تاثیر می‌گذارند .

این روغن‌ها قابل رقیق شدن هستند و می‌توان حداکثر تا سه نوع مختلف آن را با هم مخلوط کرد . در بسیاری موارد ، مخلوط شده‌ی چند روغن تاثیر درمانی بیشتری دارد . روغن‌های فرّار هم جسم را شفا می‌دهند و هم احساسات را بر‌می‌انگیزند .

روش استفاده از روغن‌های فرّار

برای مصرف این روغن‌ها از سه روش می‌توان استفاده کرد :

-جذب روغن از راه پوست هنگام مالیدن روغن به بدن و یا استحمام .

-جذب از راه بینی هنگام استنشاق روغن

-جذب از راه معده ( این روش پیشنهاد نمی‌شود )

توصیه می‌شود هیچ یک از روغن‌ها از راه دهان مصرف نشود .مگر درموارد خاص چون غلظت شدید آن‌ها می‌تواند به جداره‌ی معده آسیب جدی وارد کند .

رایحه درمانی چگون اثر می‌کند ؟

روغن فرّار از راه پوست یا بینی وارد جریان خون شده ، جذب نقاط مختلف بدن می‌شوند .

حس بویایی

استنشاق روغن فرّار سریع‌ترین روشِ نفوذ و تاثیر بو است و سازوکار بو کردن یکی از کهن‌ترین حواس در بدن ما است .ما به اندازه‌ی نیاکانمان از حس بویایی بهره نمی‌گیریم . آن‌ها هنگام شکار برای دست یافتن به غذا و نیز در مورد هشدارهای نزدیک شدن خطر ، به حس بویایی خویش اعتماد می‌کردند .

حس بویایی از این جهت نیز بسیار اهمیت دارد که به خوراکمان طعم و مزه می‌دهد و به شدت بر احساسات ما تاثیر می‌گذارد . رایحه‌ی علفِ تازه بریده شده و یا یونجه‌ی تازه درو شده یادآور تابستان می‌شود و بوی ادکلن و عطری مخصوص ، خاطرات عزیزی را زنده می‌کند . این واکنش‌ها آنی هستند و به آسانی می‌توانیم سرعت تاثیر رایحه‌ی یک عصاره را بر عواطف خود مشاهده کنیم .

حس بویایی در اشخاص و در زمان‌های مختلف متفاوت است .این حس در زن‌ها هنگام تخمک
گذاری و در دوران بارداری بسیار قوی است .

از راه بینی

عقیده بر این است که حس بویایی با حاشیه‌ای در قسمت «دیرینه مغز» پیوند دارد .وقتی هنگام استحمام در وان حمام و یا به دستگاه افشانه چند قطره روغن فرّار اضافه می‌کنید مولکول‌های روغن در فضای پیرامونتان رها می‌شوند و آن‌ها را از راه بینی استنشاق می‌کنید.

در قسمت بالای بینی موهای کوتاهی به نام مژک با دندانه‌های ریز قرار دارند .هنگامی که مولکول‌های عصاره به آن‌ها نزدیک می‌شوند همچون کلیدی در قفل درون دندانه‌ها جا می‌گیرند و از طریق « اندام بویایی» به مغز پیام می‌فرستند .

این پیام به دستگاه «دیرینه‌ مغز» و دیگر قسمت‌های مهم مغز می‌رود و دستگاه عصبی را به واکنش وا می‌دارد .نوع واکنش بستگی دارد به نوع رایحه‌ای که بوییده شده است ، و می‌توان آرامش دهد و یا تحریک کننده باشد .

این واکنش یا پیام عصبی همچنین می‌تواند بر بدن تاثیر جسمی داشته باشد . مثلا ممکن است با تحریک سیستم غدد درون‌ریز و یا افزایش سیستم دفاعی بدن ، درد جسمی را تسکین دهد .

استنشاق روغن‌های فرّار سریع‌ترین روش تاثیر بو بر بدن است که بعد از چند دقیقه بر مغز و به تبعِ آن بالافاصله بر احساسات اثر می‌گذارد . هنگام استنشاق ، روغن مستقیما با غشای مخاطی داخل بینی و شش‌ها تماس می‌یابد و این مفیدترین روش برای درمان عوارضی چون زُکام ، سینوزیت و امثال آن است .

از راه پوست

پوست غشای نیمه‌نفوذپذیری است که نفوذ برخی مواد به درون بدن و دفع آن از بدن را ممکن می‌سازد . مثلا نمک‌ها با عرق‌ریزی از راه منافذ پوست از بدن دفع می‌شوند . بهره‌گیری از دارو‌های چون چسب «هورمون درمانی» و چسب نیکوتین که باید به کُندی جذب بدن شود از راه پوست صورت می‌گیرد .

روغن‌های فرّار که از مولکول‌ها یا ذارت بسیار ریز تشکیل شده‌اند به همان روش وارد بدن می‌شوند . مولکول‌ها پس از نفوذ از راه پوست جذب جریان خون و سیستم لنفاوی شده ، به قسمت‌های مختلف بدن هدایت می‌شوند .

این جریان با توجه به نوع پوست شخص از بیست دقیقه تا چندین ساعت طول می‌کشد .

پوست سالم و خشک روغن را به سرعت جذب می‌کند ، ولی اگر شخص سیگاری قهاری باشد و یا به بیماری پوستی مبتلا باشد جریان جذب بسیار کُند خواهد بود ، چون بدن سموم را دفع می‌کند و این باعث کُندی جذب روغن‌های فرّار می‌شود . همین طور است در مورد شخصی که زیاد عرق می‌ریزد و از بدنش نمک و مایعات ترشح می‌شود.

نفوذ

روش رایج برای جذب روغن در راریحه‌درمانی ماساژ است و متخصصان این رشته عموما از این شیوه استفاده می‌کنند . روغن‌های فرّار به سبب ماهیت غلیظشان نخست در یک نوع روغن نباتی ، مانند بادام شیرین و یا روغن هسته‌ی انگور رقیق می‌شوند .مهم این است که از روغن نباتی استفاده شود . روغن‌های کانی ، مانند روغن یونجه روی سطح پوست می‌مانند و مانع نفوذ روغن‌های فرّار می‌شوند .

خرید اینترنتی روغن بادام شیرین از لینک زیر:

روغن بادام شیرین خالص

خرید اینترنتی روغن هسته انگور از لینک زیر:

روغن هسته انگور خالص و ارگانیک (grape seed oil)

اثر روغن‌های فرّار بر بدن

تاثیر دارویی

در درجه‌ی اول روغن‌های فرّار به وسیله‌ی واکنش هورمون و آنزیم‌هایشان بر بدن تاثیر می‌گذارند . بعضی روغن‌ها فرّار مانند رازیانه دارای نوعی اِستروژن بدن است .استفاده از این نوع روغن برای رفع اختلالات یائسگی و عادت ماهانه مفید است .روغن‌های دیگر مثل روغن درخت چای ، تعداد گلبول‌های سفید را که برای سیستم دفاعی بدن اهمیت دارند افزایش می‌دهند . این روغن برای مبارزه با بیماری‌های عفونی نیز مفید است .

تاثیر جسمانی

دوم آنکه روغن‌های فرّار می‌توانند در بدن تاثیر فراگیرِ تحریک کننده یا آرام بخش داشته باشند . ریحان ماده‌ی محرکی است که استفاده از آن در هنگام مطالعه سودمند است اما اثر آرا‌م‌بخش اُسطوخودوس بر بدن فراگیر است.

تاثیر روانی : سومین و مهم‌تر از همه ، تاثیر روغن‌های فرّار بر احساسات است و بیشتر این روغن‌ها این خاصیت را دارند . بعضی از آن‌ها مثل گل‌محمدی نشاط‌آورند و افسردگی را رفع می‌کنند . چوب صندل محرک جنسی است و غرایز جنسی را برمی‌انگیزد . زنجبیل طبع گرم دارد و آرامش می‌دهد ، مخصوصا هنگامی که شخص احساس تنهایی می‌کند .

چند روش جذب

در وان حمام

رقیق شده در روغن حلّّال برای ماساژ

کمپرس با حوله‌ی تر (گرم یا سرد )

حمام نشسته

غرغره کردن

جکوزی

نظرات کاربران

برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید و یا وارد شوید.

اینجا را کلیک کنید تا وارد شوید