دسته‌بندی نشده

برگ تیول ، دمنوشی خوش طعم ، قدیمی ، و با خواصی شگفت انگیز

 • با گلبرگ های معطر و خشک شده این درخت ، یکی از بهترین چای های مطبوع و پرطرفدار در سرتاسر اروپا تهیه می شود .

  درخت تیول را در فارسی نمدار و زیزفون هم میگویند ، در سراسر فرانسه این درخت پراکنده شده و در هر کجا که به چشم می خورد ، در جنگل ها ، پارک ها و یا طول جاده ها وقتی عبور کنید این درخت را می بینید.

  طبیعت(مزاج) : گرم و خشک

  منشاء

  ارتفاع درخت تیول گاهی به بیست تا بیست و پنج متر می رسد پوست آن خاکستری و برگ های آن به شکل قلب است و دور آن کنگره کنگره و به شکل اره است ، گل های تیول از اردبیهشت ماه تا تیر ماه باز می شود و عطر مطبوع و دل انگیزی از خود پخش می کند .

  گل های تیول را در تیرماه باید چید و آن را در سبدی گذاشت و سبد را در سایه قرار داد تا خشک شود ، ولی باید توجه کنید وقتی که گل های تیول را خشک می کنید در سبد زیاد تکان ندهید تا قسمت معطر آن از بین نرود .

  قدیمی ها تیول را می شناختند . دیوسکورید دم کرده ی تیول را برای آرام کردن اعصاب و استراحت قلب های متلاطم نسخه می داد .

  پلین ادعا می کرد اگر با جوشانده ی پوست برگ های تیول چشم را بشویید ورم و قرمزی چشم را معالجه می کنید .

  مکتب پزشکی سالرن به کسانی که مبتلا به صرع می شدند دستور می داد عصرها زیر درخت تیول بخوابند تا از بیماری صرع شفا یابند .

  تیول چه دارد ؟

  طبق آخرین تحقیقاتی که کرده اند گل های تیول دارن ، تان ، موسیلاژ ، قند ، سقز ، هزپریدین ، سراتین ، اسیدمالیک ، اسیدتارتریک ، اسیداستیک و املاح معدنی کلسیم است .
  شما در مورد بیماری تصلب شرایین ، اختلالات جریان خون ، سوءهضم ، نفخ شکم و درد معده ، گریپ ، بی خوابی ، میگران ، عوارض عصبی ، رماتیسم ، نقرس و تهوع آن را استعمال خواهید کرد .

  خواص و کاربرد درمانی تیول

  – درمان و آرامش سیستم گوارشی

  – درمان سوءهاضمه

  – آرام بخش سیستم عصبی و کاهش دلهره و اضطراب ، دلشوره

  – درمان فشار خون

  – درما بیخوابی

  – کمک به افزایش تعریق

  – درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

  – درمان اسهال

  – ضدعفونی کننده

  – با دشتن اثر کاهش دهنده گلبول های و کم کننده حالت چسبندگی و قابلیت انعقاد خون باعث رقیق شدن خون و کاهش آن در عضو برافروخته می شود .

  – درمان میگرن مزمن

  – درمان تشنج های عصبی و عضلاتی

  – مدر

  – محرک
  چند نکته مهم درباره تیول

  1- با گلبرگ های معطر و خشک شده این درخت ، یکی از بهترین چای های مطبوع و پرطرفدار در سرتاسر اروپا تهیه می شود .

  2- افرادی که خون بسیار غلیظ دارند یا کسانی که نشانه هایی از تصلب شرائین یا قلبیت (ورم جدار ورید) در خود می بینند و کسانی که در معرض خطر انفارکتوس قرار دارند ، یک دوره معالجه با زیرفون توصیه می شود .

  3- برای آنکه طعم خوشایندتری به دست آید می توانید مقدار اندیک بهارنارج به آن اضافه کنید . آن هایی که در تابستان نوشیدنی خنک را ترجیح می دهند . می توانند چند پرنعناع به آن اضافه کنند و پس از صاف کردن بگذارید تا سرد شود .

  4- زیرفون به خاطر تاثیر آرام بخشی آن می تواند به عنوان یک دمنوش ویژه برای دانش آموزان و دانشجویان خسته از کاهر ذهنی و طولانی محسوب می گردد .

  5- چوب قسمت سطحی این گیاه اثر بازکننده مجاری و عروق خونی قلب دارد ، در درمان آنژین صدری مفید واقع گردد .

  نحوه مصرف تیول یا زیرفون

  دمنوش

  روش اول

  5 گرم گل زیرفون را گرفته ، با 5 گرم برگ نارنج در یک لیتر آب جوش به مدت 30 دقیقه دم کنید . دمنوش مطبوعی آماده خواهد شد که می توانید با عسل مورد مصرف قرار دهید .

  روش دوم

  2 قاشق چای خوری از این گل را در یک قوری پر از آب جوش ریخته و مدت بیست دقیقه دم کنید و سپس همراه با عسل بنوشید . این دمنوش در شب خواب را آسان می کند .

  روش سوم

  15 تا 20 گرم گل را به مدت 20 دقیقه در یک لیتر آب جوش دم کنید و همراه با عسل مورد مصرف قرار دهید . نوشیدن این دمنوش در شب خواب را آسان می کند .

  جهت درمان تصلب شرایین

  بیست تا سی گرم گل خشک تیول را در یک لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کرده و صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طول شبانه روز سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید.

  نوشیدن دم کرده ی گل تیول برای معالجه ی تصلب شرایین فوق العاده موثر و مفید است ، اگر شما هم مبتلا هستید از این نسخه ساده و ارزان استفاده کنید .

  جهت درمان اختلالات جریان خون

  اختلالاتی که در اثر جریان خون پیدا می شود مثل واریس ، ورم ساق پا ، بواسیر و امثال آن با دم کرده ی گل تیول معالجه می شود .

  برای تهیه ی دم کرده ی گل تیول بیست تا سی گرم گل تیول را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا ده دقیقه بماند ، بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کرده و هر روز سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید .

  جهت درمان درد معده و شکم

  دم کرده ی گل تیول به ترتیبی که طرز تهیه و مقدار مصرف آن را در مورد معالجه ی تصلب شرایین شرح دادیم برای انواع دردهای معده مفید است و شما هر وقت مبتلا به سوءهضم ، سنگینی معده و نفخ شکم شدید هر روز سه تا پنج فنجان دم کرده ی تیول را مصرف کنید .

  جهت درمان گریپ

  دم کرده ی تیول برای معالجه ی گریپ نیز موثر است . و برای تهیه ی دم کرده ی تیول باید بیست تا سی گرم گل خشک تیول را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کرده و صاف کنید و با عسل شیرین کنید و هر روز سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید .

  جهت درمان بی خوابی

  اگر دچار بی خوابی هستید و شب ها خواب به چشمان شما نمی رود قرص خواب آور نخورید ، به جای آن دم کرده ی گل تیول را که طرز تهیه و مقدار مصرف آن را در مورد تصلب شرایین شرح دادیم به همان مقدار و تحت همان شرایط بنوشید .

  جهت درمان میگرن

  دم کرده ی گل تیول آرام بخش و خواب آور است . میگرن یا سردرد شدید نیمه ی سر بیماری بد و موذی است و شخص مبتلا را به زحمت فراوان می اندازد .

  برای معالجه و درمان میگرن باید خود را عادت دهید که مرتب دم کرده ی گل تیول را بنوشید طرز تهیه و مقدار مصرف همان است که در مورد معالجع ه ی تصلب شرایین شرح دادیم .

  جهت درمان اختلالات عصبی

  دم کرده ی تیول برای رفع اختلالات عصبی مفید است .شما می توانید در مورد خستگی مفرط ، عصبانیت شدید و غم و اندوه هم از تیول کمک بگیرید .

  طرز تهیه و مقدار مصرف دم کرده ی تیول به شرحی است که در مورد معالجه ی تصلب شرایین شرح داده شود .

  جهت درمان انواع رماتیسم

  دم کرده ی تیول درد نقرس و رماتیسم را آرام می کند . بیست تا سی گرم گل خشک تیول را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کرده و صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز سه تا پنج فنجان از آن را بنوشید .

  جهت درمان تشنجات عصبی

  دم کرده ی تیول تشنجات عصبی را آرام می کند .

  طرز تهیه و مقدار مصرف دم کرده ی گل تیول برای معالجه ی تشنجات عصبی به شرحی است که در مورد تصلب شرایین گفته ایم .

  جهت درمان تهوع

  مصرف دم کرده ی تیول حالت تهوع و استفراغ را برطرف می کند . کسانی که حالت دل به هم خوردگی و تهوع پیدا می کنند باید هر روز سه تا پنج فنجان از دم کرده ی تیول را بنوشید . برای تهیه ی دم کرده ی تیول باید بیست تا سی گرم تیول را در یک لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز سه تا پنج فنجان از آن بنوشید .

  باز هم اطلاعاتی جالب درباره تیول

  در قدیم که جنگ با گرز ، نیزه ، شمشیر و سپر بود چون چوب درخت تیول نرم و تا شدنی است سپر را از چوب تیول می ساختند و عقیده داشتند که چوب تیول قدرت معجزه آسایی برای حفظ جان دارد .

  عده ای از پهلوانان قدیم تختخواب خود را هم از چوب تیول می ساخته اند و در بستر خواب نیز گل تیول می انداختند تا بوی آرامش و خونسردی برای کسب پیروزی در میدان جنگ را بدهد .

  حمام گل تیول معروف است و زنان زیبای زیادی آن را برای حفظ لطافت و نرمی پوست خود و در نتیجه پایداری جوانی به کار می برند .

  معروف است که زیبایان امپراتوری رم زیاد حمام تیول می کردند . لاگاستگلیون و لیان دوپوزی حداقل یک بار در روز برای حفظ جوانی و زیبایی خود حمام تیول می گرفتند .

  امروز هم کسانی که لوازم آرایش و زیبایی را می سازند زیاد با مصرف پول سرکار دارند و از خواص آرام بخش تیول آگاهی دارند و با آن ، انواع کرم و یا ماسک های مخصوص تیول می سازند .

  منبع خبر: از کتاب های : « سردنوش ها و گرم نوش های »از دکتر دریایی ، «نسخه های شفابخش » از مهدی نراقی

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید