شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

درمان بيماري ها با غذا و گیاه های دارویی چین
توسط نارین گل 1396/3/13 16:03 توضیحات

در روزگار قدیم در چین ، مردم براي درمان بيماري هاي خود داروهايي را از طبیعت از گياهان موجود بدست مي آوردند و به همين سبب طب سنتی چین با ویژگی های مرتبط با دوران قديم و استفاده از طبيعت براي درمان بيماري ها شکل گرفته است . طب سنتی چين با تغذيه مردم نيز مرتبط است .


بر اين اساس كه داروها را می توان به عنوان غذا خورد و غذاها را می توان به عنوان دارو براي معالجه بیماری استفاده كرد . بدین سبب روش درمان با غذا و استفاده از داروهاي گياهي بوجود آمد . چینیان می گویند که تقویت بدن با خوردن دارو بهتر از خوردن غذا هاي متضمن گیاهان دارویی نیست و حتی غذای متضمن گیاهان دارویی موثرتر از معالجه است .


معالجه بوسیله غذا در میان چینیان چه در روزگار قديم چه امروز بسیار رواج يافته و یک اثر شگفت انگیز عادت و رسوم غذایی چین محسوب می شود . سنتی تركيب معالجه و غذا ، در سلسله " جو " ( از سال 1046 قبل از میلاد تا سال 256 قبل از میلاد ) وجود داشت . در تاریخ چین ، کتاب های زیادی در باره معالجه با غذا نوشته شده است .


مردی با نام " سون سی میائو " که در سلسله " تانگ " ( از سال 618 تا سال 907 میلادی ) زندگی می کرد ، دو کتاب در باره معالجه بوسیله غذا نوشت كه تاثیرات عمیقی بر روند پیشرفت بيماري با درمان غذا داشته است .


" سون سی میائو " بر آن بود که مردم نباید خود سرانه دارو بخورند . پزشک باید قبل از هر چيزعلت بیماری را مشخص و با مواد غذايي آن را معالجه کند و اگر معالجه بوسیله غذا موثر نباشد ، از داروها استفاده مي شود . روش معالجه بوسیله غذا و چگونگی تهیه غذای دارويي از نظریات معالجه بوسیله غذای " سون سی میائو " شكل گرفته است .


" سون " بیش از 100 سال زندگی کرد . به دلیل این حقیقت مردم در آن زمان و بعد از آن به نظریات معالجه بيماري با غذا و حفظ سلامت بدني توجه زيادي داشتند .


به تدریج معالجه بوسیله غذا و غذای دارويي به روش رایج در میان چینیان برای تقویت بدن و روح و درمان بيماري تبدیل شد . در چین ، مردم با استفاده از سبزی و غذاهای معمولی از ابتلا به بیماری جلوگیری و آن را معالجه می کنند. برای نمونه ، براي سرماخوردگي از تکه های زنجبیل ، ساقه پیاز سبز چینی همراه با شکر قهوه ای و آب جوشانده و استفاده مي كنند كه باعث افزايش دماي بدن مي شود .


این روش بسیار موثر است . چینیان می گویند که خوردن زنجبیل در صبح و ترب در شب برای سلامتی بسیار خوب است . علاوه بر این نمک ، سرکه ، زنجبیل ، پیاز سبز چینی و سیر نقش درمان كننده دارد . معالجه بوسیله گل از دوره بهار و پائیز در قرن 6 یا قرن 7 قبل از میلاد شروع شد و در سلسله " تانگ " در قرن 7 میلادي رواج یافت . گل هزار نوع دارد .


در شمال چین بیش از 100 نوع گل خوردني وجود دارد . در استان "یونن" واقع در جنوب غرب چین که " پادشاهی گیاه " نامیده می شود ، بیش از 260 نوع گل می تواند خورد . با اين گل ها می توان بیماری ها را معالجه کرد .


برای نمونه گل سرخ که نشانه عشق است ، برای گردش خون و تنظیم قاعدگي زنان بسیار موثر است . غذاي دارويي از روزگار قديم تا امروز در چين مورد استفاده بوده است . برای نمونه ، نوعی آش به نام " آش کودک " از نوعی سیب زمینی چینی ، نوعی داروی چینی بنام " ای ژن " ، خرمالوی خشک شده با برنج تهيه مي شود كه براي برطرف كردن ضعف كودكان موثر و مفيد است .


غذای دارويی چینی نه تنها در چین بلکه در بازار بین المللی شناخته شده است . مثلا شراب گل داوودی ، چای تهيه شده از پوست خشک شده نارنگی ، نان " فو لینگ " ، زیتون دارویی و غيره .

نظرات کاربران

برای ثبت نظر باید در سایت ثبت نام نمایید و یا وارد شوید.

اینجا را کلیک کنید تا وارد شوید