دسته‌بندی نشده

نکاتی کلید دربارهِ ی دمنوش ها : نحوه‌ی آماده‌سازی ، زمان مصرف، شکل مصرف ، چگونگی مصرف ،

 • نکته‌های کلیدی در تهیه دمنوش‌ها :

  برای به دست‌آوردن بهترین طعم و تاثیر شفابخشی دمنوش ، سه عامل مهم ، تاثیرگذار است :

  1)قوری چینی یا شیشه‌ای 

  2)آب

  3) چگونگی گرم شدن آب

  ضرب المثلی در این خصوص این گونه حکایت شده است .

  قوری = پدر ، آب = مادر ، زغال= دوست‌ چای

  در تهیه دمنوش‌ها رعایت این نکات ضروری است :

  1- بهترین دمنوش ، زمانی شفابخش و به کیفیت کامل خود می‌رسد که با آب مناسب دم شود .

  2-سرعت جوش‌آوردن و دمای نهایی آب هردو مهم است از همین‌رو برای درست کردن و آماده‌سازی دمنوش از آب نیم‌جوش استفاده کنید .یعنی زمانی که آب کتری شروع به سروصدا نموده به آب نیم جوش گفته می‌شود (تقریبا یکی دو قل اولیه ، آب نیم جوش است ) این مرحله ، زمان مناسبی برای درست کردن دمنوش می‌باشد.

  بعضی دمنوش‌ها را نمی‌توان با آب خیلی داغ دم کرد .با خاطر داشته باشید گیاهان مورد استفاده به علت تفاوتی که دارند باید با آب در دماهای متفاوت دم شوند .زمان دم گذاشتن هم در خارج‌ شدن عصاره‌ی تاثیرگذار می‌باشد .

  3- قوری : ظرفی که در آن دمنوش درست می‌شود بسیار اهمیت دارد .در خرید و استفاده از آن دقت داشته باشید .انتخاب مناسب‌ترین ظرف ، مراقبت و نگه‌داری و زیبایی از نکاتی است که باید به آن توجه شود .

  انتخاب و جنس قوری : قوری‌های امروزی از مواد بسیار متفاوتی مانند ، بلور ، استیل و یا روی ، چینی ، سفال ، استیل ، پلاستیک و … ساخته می‌شوند که خیلی از آن‌ها کاربردی مناسب برای دمنوش‌ها برخوردار نیست و تنها جنبه‌ی تجارتی دارند .چه بسا خیلی از آن‌ها در آب و هوای متفاوت تغییر شکل دهند .

  قوری چینی ، می‌تواند برای آماده‌سازی دمنوش‌ها گزینه مناسبی باشد زیرا این قوری‌ها هیچ موادی را به خود جذب نمی‌کنند و هم‌چنین به دلیل سفید داخل قوری چینی ، هنگامی که دمنوش دم کشید ، می‌توان مقدار غلظت دمنوش را مشاهده نمود .قوری کوچکی انتخاب کنید که فقط بشود یک تا دو فنجان در آن دم کرد ، بی آن که فضای خالی زیادی در آن باشد .این مورد دو دلیل دارد ، اول آن که هوای زیاد داخل قوری باعث می‌شود دمنوش پس از دم کشیدن ، سرد شود ، یا شما آب بیشتری در قوری بریزید که در نتیجه ، دمنوش باقی مانده در قوری فاسد می‌شود. مخصوصا چای سبز که دارای آنتی‌اکسیدان بوده و از ببرخی سرطان‌ها پیشگیری می‌کند.

  در صورت عدم دسترسی به قوری چینی می‌توانید از قوری بلور شیشه‌ای مانند پیرکس یا سرامیکی هم استفاده نمایید .

  به این مسئله توجه داشته باشید که در قوری خوب چفت شود . هرچه درِ قوری بیشتر چفت شود بهتر است . بهترین قوری آن است که از درِ آن هوا خارج نشود .

  سرویس مورد استفاده برای سرو دمنوش‌ها

  دو نوع ظرف دمنوش‌خوری برای نوشیدن دمنوش‌ها وجود دارد :

  سرویس‌های نازک و ظریف ، گرما را کم‌تر در خود نگه می‌دارند و برای دمنوش‌های ملایم مانند به‌لیمو مناسب می‌باشند . سرویس‌های دمنوش‌خوری ضخیم‌تر ، گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارد و برای گیاهان دارای اسانس قوی مانند استوقدوس مناسب‌ترند .

  نکاتی درباره‌ی نگهداری گیاه برای آماده‌کردن دمنوش‌های شفابخش :

  گیاهان باید خشک و دور از هر گونه رطوبت نگه داشته شوند .زیرا رطوبت ، طعم و مزه آن را تغییر می‌دهد . هر ماده‌ی شیمیایی می‌تواند در کیفیت گیاه مورد استفاده تاثیرگذار باشد .چه گیاه مفرده (تکی) و یا دمنوش‌های مخلوط از گیاهان‌دارویی مختلف ، باید ابتدا بر اساس مواد موثره و شفابخش ، مزه و سازگاری آن‌ها با مصرف کننده‌ی دمنوش مورد استفاده قرار گیرند .بدون اطلاع و دانش مربوط به شناخت گیهان نباید اقدام به آماده‌سازی و تهیه دمنوش ترکیبی نمایند.دمنوش‌های ترکیبی باید به گونه‌ای تهیه و آماده شوند که حاوی اثرات مشترک و کمکی هم باشند ، رعایت اصل طبع و مزاج گیاه در ترکیب دمنوش‌ها نیز مهم است .در بسیاری از دمنوش ترکیبی فقط یک یا دو گونه مواد موثره و همسان مد نظر قرارگرفته است و گروه دیگر گیاهان استفاده شده در ترکیبات صرفا نقش سازگاری و تغییر طعم و مزه را ایفا می‌کنند .در اصطلاح عملی ، گیاهانی که مواد موثره آن‌ها مورد نظر است CREMEDIUM CARINALE نامیده می‌شوند .گیاهانی که به عنوان تقویت ، تشدید و یا رقیق شدن مواد موثره گیاه و مضر با گیاهان اصلی انتخاب می‌گردند .به عنوان ADJUVANS ذکر می‌شوند .از واژه CORRIGENS برای نوع دمنوش مخلوط به کار می‌برند . که دو واژه قبلی به هنگام تهیه دمنوش مورد نظر رعایت شده باشد .در مرحله‌ی آخر در نظر داشتن Constituens یا ماده‌ی پر کننده مطرح است .این مواد عمدتا نقش خوش‌آیند از نظر رنگ ، بو ، مزه را در دمنوش ترکیبی ایفا می‌کنند .بنابراین :

  نباید بدون دانش کافی خود سرانه اقدام به مخلوط کردن گیهان دارویی نمود .

  شناخت مراحل چهارگانه تهیه دمنوش‌های ترکیبی متضمن تجربیات زیاد و ویژه می‌باشد .برای تهیه و آماده‌سازی دمنوش‌های ترکیبی از گیاهان شفابخش ، علاوه بر شناخت خواص آن‌ها آگاهی از اوزان دقیق هم ضرورت دارد .

  شناخت مقیاس و اوزان مورد نیاز در تهیه دمنوش‌ها

  یک قاشق غذاخوری از پودر خشک گیاه معادل حدود 5/1 گرم است .

  یک قاشق غذاخوری از پودر ریشه‌ی گیاه حدود 10 تا 6 گرم است .

  یک قاشق غذاخوری از پودر خشک برگ و گل و شکوفه معادل 3 تا4 گرم است .

  یک قاشق غذاخوری از بذر گیاه معادل حدود 10 تا 5 گرم است .

  یک فنجان دمنوش حدود 150 و یک لیوان دمنوش حدود 250 میلی‌لیتر آب وزن دارند .

  نکات مهم در مصرف و نوشیدن دمنوش‌ها

  1- تمامی دمنوش‌ها را به صورت ولرم و جرعه جرعه بنوشید .

  2- معمولا بین 3 تا 2 فنجان در شبانه روز مصرف نمائید .

  3- هرگز دمنوش‌ها را با قند و شکر شیرین نکنید ، عسل و شیره‌ی توت بهترنی شیرین کننده می‌باشند بنابراین قند وشکر صنعتی را مورد مصرف قرار ندهید .

  4- از خرید گیاهان‌‌دارویی از فروشگاه‌های که گیاهان خود را درو ظروف شیشه‌ای شقاق که باعث تابیدن و جذب نور به گیاه و نگهداری می‌کنند خودداری کنید .

  گیاهان داوریی ارگانیک بهترین گزینه‌ی تهیه دمنوش‌های گیاهی است .

  5- گیاهان و ترکیب‌های آماده را در شرف در بسته ، خشک ، درجای خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید می‌توانید برای استفاده بهتر و ارزش شفابخشی گیاه به مدت 1 سال گیاهان را نگهداری نمایید .

  احتمال آلودگی گیاهانی که بدون دقت جمع‌آوری نگهداری شده باشد ، زیاد است .از این رو دقیت کنید که گیاهانی را که تهیه کرده‌اید آلوده به فضله موش ، کپک‌زدگی ، تخم گذاری و هجوم حشرات ، آلوده به سموم شیمیایی و …نباشد .

  7- دمنوش‌ها را با لیوان یا استکان شیشه‌ای بنوشید تا ازغلظت کم و رنگ آن مطمئن باشید .

  8-نوشیدن چای سیاه و غلیظ موجب لکه‌دار شدن دندان‌ها ، لکه‌های قهوه‌ای در پشت دست‌ها و اختلال در تنظیم متابولیسم آنزیم‌های کبدی ، ترشی و نفخ معده و کاهش مایعات سلو‌ل‌ها و بافت‌ها می‌شود .

  9-خانم‌های باردار مجاز نیستند از ترکیبات چای مخلوط به ویژه یبوست و یا مدر استفاده نمایند .برخی از دمنوش‌ها برای خانم‌های باردار زیان‌بار است، آن‌ها را با مراجعه به متون علمی اطلاعات کسب کنید و از مصرف این گیاهان جدا پرهیز کنید .

  10- به طور کلی رعایت تعادل در تغذیه‌ی روزمره و شناخت خواص و ویژگی‌های گیاهان مورد استفاده به هنگام مصرف ، امری ضروری می‌باشد.

  11-دمنوش‌های گیاهی درمانی را یک صب ناشتا (یک ربع قبل از صبحانه ) که باعث می‌شود تا مواد موثره‌ی دم کرده راحت‌تر جذب شوند ، نوبت دوم حدود ساعت 5 بعدازظهر و بار سوم باید شب یک ساعت پیش از هنگام خواب مصرف گردد .

  12- دم کرده‌های ملیّن را نیز باید شب‌ها یک ساعت پیش از خواب مصرف کرد ، چون اثرات آنتراکینین (ماده‌ی موثری لینیت بخش) پس از 8 تا 10 ساعت آشکار می‌شود .

  13-دم‌کردنی‌ها : برگ‌ها ، گل‌ها یا قسمت‌های ظریف گیاه را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب جوش دم کنید ولی نباید جوشیده شود .با این روش مواد مفید موجود در گیاه از بین نمی‌رود .

  موارد منع مصرف دمنو (این دمنوش‌ها را مصرف نکنید )

  1-دمنوش داغ و سوزان به دلایل واضح و روشن .

  2-دمنوش بسیار سرد چرا که موجب تشدید رطوبت معده و هضم را مختل می‌کند.

  3-دمنوش بسیار غلیظ

  4-دمنوشی که در قوری مانده و خشک شده باشد .

  5-دمنوشی از شب مانده و دوباره گرم شده .

  6-دمنوشی که با آب کثیف یا آلوده به مواد شیمیایی درست شده باشد .

  7- دمنوش‌ها را یک ساعت پیش یا پس از خوردن داروهای شیمیایی(امید است با استفاده از دمنوش شفابخش ، دیگر نیاز به استفاده از داروهایی شیمیایی نداشته باشد .)مورد استفاده قرار دهید .

  مصرف دمنوش در چه زمان‌هایی موثر و شفابخش می‌باشد ؟

  بر اساس شناخت ریتم‌های بدن انسان در شبانه‌روز از جمله ساعات خواب و بیداری و روند متابولیسم سلولی فعالیت سوخت و ساز بدن و حتی ساعاتی که درد بیش از سایر زمان‌ها احساس می‌شود .انواع دمنوش‌های گیاه شفابخش را برای تاثیر بر اندام‌های مختلف زمان کردهآند و ثابت شده است که در این ساعات اثرات دارویی و شفابخش ، بیشتر و سریع‌تر ظاهر می‌گردند .

  زمان اثر آرام بخش و ضد اسپاسم :

  کبد : 3-1 دقیقه

  ریه 5-3 دقیقه

  روده‌ی بزرگ : 7-5 دقیقه

  معده 9-7 دقیقه ،

  طحال و پانکراس : 11-9 دقیقه

  قلب : 13-11 دقیقه

  روده باریک : 15-13 دقیقه

  مثانه : 17-15 دقیقه

  کلیه : 19-17 دقیقه

  گردش خون : 21-19 دقیقه

  کیسه‌ی صفرا : 24-21 دقیقه

  تحریک ، تشدید و بهبودی سریع

  کیسه‌ی صفرا :3-1 دقیقه

  کبد : 5-3 دقیقه

  ریه :7-5 دقیقه

  روده‌ی بزرگ :9-7 دقیقه

  معده : 11-9 دقیقه

  طحال و پانکراس : 13-11 دقیقه

  قلب : 15-13 دقیقه

  روده‌ی بزرگ : 17-15 دقیقه

  مثانه :19-17 دقیقه

  کلیه : 21-19 دقیقه

  گردش خون : 24-21 دقیقه

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید