دسته‌بندی نشده

مروری بر وضعیت تولید و صادرات داروهای گیاهی در کشور

 • در حال حاضر حدود 66 هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان های مختلف کشور، به کشت گیاهان دارویی اختصاص دارد. از مجموع مزارع اختصاص یافته به گیاهان دارویی، حدود 65 هزار تن محصول تولید می شود. میزان صادرات کشور در سال 1386 به میزان 63 میلیون دلار ثبت شده است که عمده ترین اقلام زیره، گشنیز و عصاره شیرین بیان بوده اند. این در حالی است که ارزش کل واردات گیاهان دارویی و مواد اولیه گیاهی در سال 1386 در حدود 85 میلیون دلار است.
  برنامه ریزی جامع برای گیاهان دارویی می تواند علاوه بر دستیابی به مدیریت توسعه پایدار در این بخش به خصوص در ابعاد کلان توسعه اقتصادی و زیست محیطی، بهداشتی، خودکفایی دارویی، اشتغال، امنیت غذایی و ذخایر ژنتیکی در عرصه ملی و جهانی به عنوان یک منبع درآمد ارزی برای کشور محسوب می شود.
  وضعیت کنونی دارو های گیاهی در ایران
  امروزه استفاده از داروهای گیاهی و نیز مواد آرایشی با منشاء گیاهی در کشورهای توسعه یافته رو به گسترش است. در حال حاضر 71 درصد از داروهای مصرفی آلمان را داروهای گیاهی در سویس 35 درصد، در امریکا و انگلیس 25 درصد، ژاپن 40 درصد، در چین و هند بیش از 50 درصد است. در ایران این نسبت به حدود 4 درصد می رسد.
  در حالی که آمارهای گیاه شناسان حدود 1500 گونه گیاه دارویی را برای ایارن نشان می دهد. تحقیقات انجام شده در کشور در مورد بررسی مواد موثره این گیاهان نشان می دهد که برخی از گونه های دارویی انحصاری و بومی کشور از ارزش دارویی و صنعتی بالایی برخوردار است و در صورت کشت و فرآوری می توانند عالوه بر نیاز بازار داخل، در بازارهای جهانی بدون رقیب وارد شوند.
  همچنین حدود 50 گونه گیاه دارویی در نقاط مختلف کشور مورد کشت وسیع قرار دارد که به عنوان نمونه می توان زیره، گشنیز، رازیانه، آویشن، بابونه، همیشه بهار، سنبل الطیب و گل محمدی را نام برد. به طور کلی می توان گفت که گیاهان دارویی اعم از گونه های وحشی و اهلی در نقاط مختلف کشور حضور دارند و بنابراین در برنامه توسعه می توان از آن ها استفاده نمود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید