دسته‌بندی نشده

درمان‌های گیاهی و توصیه‌های برای بهبود اضطراب

 • لغتنامه اضطراب را عدم آرامش ، نگرانی و درک یا احساس ترس معنی می‌کند .این احساس برای بسیاری از خوانندگان آشناست و در صورتی که در حال تغییر شغل یا امتحان دادن باشید کاملا طبیعی است . کشمکش‌های گهگاهی اضطراب نامعفول را بیش‌تر ما تجربه کرده‌ایم و چنین اضطرابی نیز تا زمانی که به فعالیت‌های روزمره‌ی ما صدمه نزده است باز هم نسبتا طبیعی در نظر گرفته می‌شود .

  تشخیص این که چه وقت اضطراب‌ها نیاز به توجه دارند در پرهیز از عمیق‌تر شدن آن‌ها و بروز مشکلات روانی مزن‌تر مفید است . برخی از نشانه‌های ابتدایی عبارتند از سردردهای عود کننده ، بی‌خوابی مزمن ، رفتار اجباری مانند پرخوری ، امتناع از خوردن غذا ، مکیدن شست یا خوردن ناخن .

  اضطراب و تنش اغلب به مشکلات دیگری منجر می‌شود مانند موی بی‌حالت ، ریزش مو ، مشکلات پوستی (مخصوصا خارش و قرمزی) ، سوءهاضمه عصبی ، زخم‌های معده ، اسهال یا یبوست ، عفونت‌های راجعه یا سرفه و سرماخوردگی دانم . این حالت‌های عصبی ممکن است با رفتار ضداجتماعی ، تنقس سریع ، محرومیت ، دردها و کوفتگی‌ها نیز همراه باشد .

  وقتی اضطراب دائمی شدند یا هیچ علتی برای آن نبود و دیگر به انجام فعالیت‌های روزمره‌ی خود علاقه‌ای نداشتید ، باید به نزد پزشک بروید .

  علل

  عدم توانایی برخورد درست با فشار عصبی ، بیماری ، عدم تعادل هورمونی مانند پرکاری تیروئید کار بیش از حد ، فقدان علایق ، وزرش ناکافی ، کمبور مواد مغذی ، نواسان میزان قند خون ، مصرف بیش از حد قهوه‌ها ، الکل ، داروهای مسمومیت با فلزات سنگین (مثل سرب و جیوه ) ، نگرانی‌های شخصی یا مالی ، و نیز استعداد ارثی که تربیت و محیط آن را تشدید می‌کنند .

  درمان

  گیاهان :
  بابونه ، زیرفون ،سنبل الطیب (اگر خستگی مفرط نیز جزء علائم است ، استفاده نشود )

   

  رایحه درمانی (بخور با روغن‌های گیاهی)
  روغن ریحان ، روغن مرزنجوش

  بیشتر بخوانید: آروماتراپی ( رایحه درمانی ) چیست؟

  رژیم غذایی

  هنگام هیجان و اضطراب غذا نخورید . اگر مشکل شما همیشگی است ، خوردن وعده‌های غذایی کوچک و مکرر برای هضم و جذب بهتر از وعده‌های غذایی بزرگ است .رژیم غذایی متعادل به طیف وسیعی از مواد غذایی داشته باشید .

  مکمل‌ها

  ویتامین C، ویتامین B کمپلکس

  سایر درمان‌ها

  – به دنبال دوستان صمیمی یا اعضای خانواده برای حمایت باشید .

  – از پزشک یا متخصص توصیه‌ی حرفه‌ای بگیرید .

  – فعالیت‌های جذاب برای خود پیدا کنید . اگر بپرسید یا به صفحه‌ی روزنامه نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که مراکز زیادی برای آموزش‌های مختلف افراد بزرگسال وجود دارد .

  – اگر تند نفس می‌کشید به طوری که سینه‌ی شما تحت فشار قرار می‌گیرد ، سعی کنید هنگام بازدم آب دهانتان را قورت دهید. توصیه‌ی دیگر در این هنگام تنفس در یک کیسه‌ی کاغذی است .

  – برای سایرین کاری بکنید . بسیاری از سازمان‌های اجتماعی برداولطلبان متکی هستند .

  – بسیاری از متخصصان درمان‌های طبیعی از درمان گیاهی برای مشکلات هیجانی استفاده می‌کنند . این کار به پناه بردن به الکل و داروهای شیمیایی ارجحیت دارد ؛ درمان‌های اخیر باید برای موارد بسیار شدید نگه داشته شوند .

  – یک دوره‌ی مراقبه (مدیتیشن) ، یوگا ، تای‌چی ، مدیریت فشار عصبی یا دور‌ه‌های مشابه را امتحان کنید . اگر دوره‌ی اولی را که گذراندید چندان به درتان نخورد ناامید نشوید ؛ آن‌قدر پافشاری کنید تا آنچه را می‌خواهید به دست آورید ، زیرا از هر تجربه چیزی یا خواهید گرفت و کسانی را خواهید دید که همانند شما علاقه دارند سلامتی خود را به دست آورند .

  – قهوه و الکل به صورت موقت موجب بهبودی می‌شوند اما تاثیر کلی و درازمدت آن‌ها افزایش اضطراب است . تحقیقات اخیر نشاند می‌دهد که دُزهای زیاد کافئین (که در بسیاری از نوشابه‌ها هم یافت می‌شود ) چه در افراد طبیعی و چه بیماران هراسی موجب حالت‌های اضطرابی می‌شود .

  – به صورت مرتب ورزش کنید مخصوصا ورزش‌های ریتمیک شکمی را حتما امتحان کنید .

  منبع خبر: ار کتاب «راهنمای خانواده برای درمان های طبیعی »از نانسی بکهام

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید