دسته‌بندی نشده

دمنوش هایی که در بهار می تواند باعث شادابی و سلامت بیشتر شما شوند

 • لزوم استفاده از گیاهان شفابخش متناسب با هر فصل

  هر فصل از نظر شرایط مزاجی و از نظر ویژگی خاصی برخوردار است . با تغییر فصول شیوه‌ی زندگی هم تغییر می‌کند . یعنی منابع مورد استفاده‌ی خوراکی ، پوشاک ، رفتار ، حالات روحی و روانی به طور کلی عملکرد روزمر‌ه‌ی انسان با تفاوت‌هایی همراه می‌شود . این تغییرات در چرخه‌‌ی طبیعت کاملا قابل لمس و نظاره کردن است . مانند روییدن اولین گل زعفران و نرگس در بهار ، یا اولین زردآلو در تابستان ، اولین برگ‌های براق پرتقال در پاییز و اولین بارش برف را در زمستان نظاره می‌کنیم. بعضی از بیماری‌ها در فصل خاصی بروز و اشاعه می‌یابند و با آغاز فصل و هر ماه با شروع رویش گیاهی روبرو می‌شویم . از نظر علمی ، اعتقاد بر این است که خواص مواد خوراکی مصرفی در فصل خود بیش از سایر فصول ، در تندرستی انسان موثر و شفابخش می‌باشد ، زیرا با مصرف همان مواد مغذی در فصل خود ، نوعی پیشگیری از بیماری‌ها صورت می‌گیرد . گویی نوعی هماهنگی بین آنتی‌اکسیدان و آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی موجود در خوراکی‌‌ها و پیشگیری‌های درمان وجود دارد .مانند مصرف مرکبات در فصل پاییز ، زیرا انسان در این فصل با کاهش ذخیره‌ی ویتامین C و بروز بیماریهای ‌گریپ ، سرماخوردگی ، آنفولانزا بیشتر روبروی می‌باشد .ویتامین A و ماده‌ی معدنی پتاسیم در مرکبات عامل موثر در تقویت سیستم قوای ایمنی بدن و مقابله با انواع ویروس می‌باشد . بدین سبب از دلایل مهم استفاده از منابع مغذی در همان فصل ، به واسطه‌ی انرژیک بودن و تازگی آن‌ها برای مقاوم اسزی بدن می‌باشد زیرا از زمانی که محصول و یا گیاه از زمان برداشت تا مرحله‌ی مصرف و نگهداری ، دستخوش حوادث گوناگون شده ، هر روز مقدار قابل ملاحظه‌ای از ویتامین‌ها ، آنزیم‌ها و مواد مغذی آن‌ها کاسته می‌شود .

  در هر فصل می‌توانید با مصرف دمنوش و افزایش ایمنی بدن ، زندگی زیبایی را برای خود تدارک ببینید . هنر تهیه و تدارک منابع مغذی موجود در طبیعت ، جسم شما را شکوفا می‌کند و به سلامت و تندرستی شما کمک می‌کند ؛ مصرف دمنوش‌ها موجب سلامت و طول عمر می‌گردد .

  بنابراین تا آنجا که می‌توانید در هر فصل قدم از گیاهان شفابخش استفاده کنید .

  خاصیت درمانگری دمنوش‌ها از قدمت دیرینه‌ای برخوردار می‌باشد . مانند به‌لیمو ، زنجبیل و عسل که باعث تسکین گلو درد می‌شود و یا این که دمنوش نعناع شما را در تابستان داغ ، سر حال و انرژیک می‌کند . از زمان‌های گذشته مصرف دمنوش‌ها به عنوان دارو و درمان مورد استفاده بوده است . مفید بودن آن‌ها اثبات شده است .

  دمنوش‌های مورد استفاده در بهار

  با شروع بهار تدریجا طول روزها بلند و هوا رو به گرمی‌ می‌رود . در زمستان به علت نیاز فصلی ، انسان بیشتر از غذاهای متراکم شده و مقوی مصرف می‌نماید . به همین دلیل هم بسیاری از افراد در فصل زمستان احتملا چند کیلو اضافه وزن پیدا می‌کنند .به کمک گیاهان شفابخش بهاره می‌توان سموم را از بدن دفع نموده و خون را کاملا تصفیه نمود .

  حکیم ابوعلی سینا بهار را به بیداری خون در بدن نسبت می‌دهد . اعتقاد بر این است که همان گونه که در فصل بهار یخ و برف آب می‌شود ، خون هم در بدن ما گرم می‌شود و مصرف گیاهان شفابخش مقوی و غذا ، به خون کمک می‌کند خود را احیا کند .از این طریق به تقویت متابولیسم سلولی ، پاک کردن اندام‌ها ، از مواد مسموم کننده مبادرت می‌ورزید . از این رو برای متعادل نمودن جسم و تقویت انرژی ، بر اساس ضرورت بیولوژیک باید غذای سفت را کمتر خورده شود و بیشتر ، مایعات مورد مصرف قرار گیرد.

  بسیاری بر این باورند که با شروع فصل بهار بی‌حالی و شبه خستگی به انسان دست می‌دهد . تردیدی نیست که تغییرات فصلی به طرق گوناگونی روی جسم و روحیه‌ی انسان اثر گذارند . بهار ، ادامه‌ی فصل زمستان و ریتم حیاتی و متابولیسم سلولی هنوز در طیف تطابق با حال و هوای پاییز و زستان است .از این رو مدتی طول می‌کشد که بدن ما انرژی حیات بخش بهاری و شکوفایی ، همراه و هم سو گردد . در فصل بهار باید از خوراکی‌های کلورفیل دار یا سبزینه دار گیاهی مصرف نمود .کلروفیل حاوی عنصر منیزیم است .منیزیم‌‌‌ ، نیرو دهنده‌ی عضلات قلب و عروق است . لذا مصرف گیاهان و دمنوش‌های بهاره ، اکسیری است که سبب تقویت جسم شما می‌شود به عنوان نمونه :

  دمنوش با طعم نعناع ، بادرنجبویه ، غنچه‌ی گل محمدی ، تخم رازیانه ، پونه ، بومادران ، همگی سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی حیاتی هستند که موجب تجدید قوا و تقویت جسم آدمی می‌گردد ، گلاب و بیدمشک و هل و بهارنارنج و دیگر عرقیات گیاهی همگی شادی ‌آور ، تقویت کننده‌ی سیستم گوارش و محرک غدد داخلی هستند .

  بنابراین در این فصل تا آنجا که می‌توانید از پدیده‌های خوراکی طبیعی استفاده کنید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید