دسته‌بندی نشده

خواص شگفت انگیز پونه کوهی و نسخه های ساده ای از آن برای درمان : زخم های واریس ، اسهال ،عصبانیت ، رماتیسم ، گلو دردو….

 • پونه کوهی

  این سبزی معطر در کوه و بیابان و در فصل بهار سبز می‌شود ، و بیشتر در جاهای خشک و ریگزار و زمین‌های شنی می‌روید و شاید شما از کسانی باشید که در بیابان و صحرا وقتی گردش می‌کنید به آن برخورده باشید .

  ساقه‌ پونه‌ی کوهی به رنگ سبز تند و یا قرمز مایل به رنگ قهوه‌ای است که از 10 تا 25 سانتیمتر ارتفاع می‌گیرد و پوشیده از کرک نرمی است که گره‌هایی به آن خورده است و از این گره‌ها شاخه‌های کوچکتری جوشیده و دارای همان کرک نرم هستند . برگ‌های پونه‌ی کوهی نرم و خاکستری رنگ و شبیه به سرنیزه است و رگه‌های درازی در آن دیده می‌شود که دو به دو به گر‌ه‌های ساقه چسبیده‌اند .

  گل‌های پونه‌ی کوهی در تیر ماه ظاهر می‌شوند و تا مهرماه دوام می‌آورند . رنگ گل‌های آن صورتی ، سفید یا به رنگ ‌گل‌های پنیرک است .

  شما اگر در جایی هستید که دسترسی به پونه‌ی کوهی دارید ، ساقه‌های گلدار آن را در ماه‌های مرداد تا مهر بچینید و سعی کنید گل‌ها و برگ‌های آن مچاله نشود و آن را خشک کنید .

  موقع چیدن آن وقتی است که هوا خشک و آفتابی بوده و قطرات باران بر برگ‌های ننشسته باشد .

  ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی را مثل دسته گل ببندید و خشک کنید و آن را در بسته‌ای نگه‌داری کرده و هر وقت احتیاج داشتید ، مصرف کنید .

  خواص طبی پونه‌ی کوهی در قرون وسطا کشف شد و تا قبل از این تاریخ کسی چیزی از آن نمی‌دانست .

  سنت هلیدگراد ، پونه‌ی کوهی را برای دفع بلغم ، خشکی زبان ، عرق کردن ، تپش قلب ، تشنج ، دردکمر ، درد نقرس و همچنین برای انواع رماتیسم تجویز می‌کرد و نسخه می‌داد . پیرآندره ماتیول که در سال‌های 1500-1577 م. می‌زیست پونه‌ی کوهی را ضد اسهال می‌دانست و آن را برای تقویت خون و بازشدن قاعدگی خانم‌ها تجویز می‌کرد ، ولی به بیماران خود گوشزد می‌کرد که مصرف پونه‌ی کوهی قوه باه را در آن‌ها تقویت می‌کند .

  پونه‌ی کوهی چه دارد ؟

  پونه‌ی کوهی دارای مواد چربی ، قندی ، تانن ، سیمن و فنول است . پونه‌ی کوهی یکی از بهترین تقویت کننده‌های دستگاه هاضمه است که شما باید در مورد بی‌اشتهایی ، درد معده و بحران کبدی مصرف کنید .

  مصرف پونه‌ی کوهی اعمال روده‌ها را مرتب می‌کند و برای اسهال دوای شفابخشی است . پونه‌ی کوهی علاوه بر این خواصی که دارد کرم‌کش خوبی است .در مورد مصارف خارجی شما باید پونه‌ی کوهی را برای درمان درد گلو غرغره کنید .

  دم کرده‌ی پونه‌ی کوهی را در آب وان حمام بریزید و در آن دراز بکشید این دم‌کرده برای ناراحتی‌های عصبی و دردهای رماتیسمی مفید است ، اگر با این دم کرده زخم‌‌های واریسی خود را بشویید خیلی زود التیام می‌پذیرد .

  نسخه‌های پونه‌ی کوهی

  بی‌اشتهایی

  بیست گرم ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی را که خشک کرده‌اید در یک لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه آن را دم کنید ، بعد صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز سه بار و هر بار یک فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید .

  این دم‌کرده‌ی اشتهاآور و مقوی ، نیروی از دست رفته را به اشخاص کم‌خون ، ضعیف و کسانی که تازه از بستر کسالت برخاسته و دوران نقاهت را می‌گذارنند باز می‌گرداند .

  اسهال

  دم‌کرده‌ی پونه‌ی کوهی برای درمان اسهال معمولی و اسهال خونی موثر و کامل است ، حتی اسهال‌هایی که در اثر باسیل پیدا می‌شود و به این دم‌کرده درمان می‌شود .

  برای تهیه‌ی دم‌کرده‌ی پونه‌ی کوهی باید بیست گرم ساقه‌های گلدار خشک پونه‌ی کوهی را در یک لیتر آب جوش دم کنید و دوازده دقیقه صبر کنید بماند ، بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز سه فنجان از آن را قبل از غذاهای اصلی بنوشید .

  اختلالات دستگاه گوارش

  دم‌کرده‌ی پونه‌ی کوهی تقویت کننده‌ی خوبی برای قوه‌ی هاضمه است و شما لاید وقتی معده‌تان تنبل شده است ، بعد از خوردن غذا که سنگین می‌شوید و یا غذا ترش می‌کنید و یا نفخ زیاد در شکمتان جمع می‌شود آن را مصرف کنید .

  طرز تهیه و مقدار مصرف آن در این موارد این است که بیست گرم پونه‌ی کوهی خشک را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید ، بعد صاف کرده و با عسل شیرین کنید و روزی سه بار و هر بار یک فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید .

  بحران‌های کبدی

  دم‌کرده‌ی ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی دوای مقوی خوبی برای اختلالات کبدی است . طرز تهیه و مقدار مصرف آن در این مورد همان است که برای بی‌اشتهایی نسخه آن را شرح دادیم .

  دردهای گلو

  شصت گرم ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی را که خشک شده است ، در یک لیتر آب جوش بریزید و پانزده دقیقه دم کنید ، بعد آن را صاف کرده و تا گرم است هر روز دو بار با آن غرغره کنید .

  این دوای غرغره ، دردهای گلو و حلق را خیلی زود شفا می‌بخشد ، حتی برای رفع ورم لوزه نیز موثر و مفید است .

  عصبانیت

  دویست و پنجاه گرم ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی را که خشک است ، در دو لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه آن را دم کنید ، بعد آن را صاف کرده و این دم‌کرده را در آب وان حمام خود که آن را پر کرده‌اید اضافه کنید و در آن دراز بکشید و حداقل یک ربع ساعت در آن بمانید ، احساس خواهید کرد که خستگی‌های عصبی برطرف شده و شما با نشاط و چالاک شده‌اید .

  رماتیسم

  حمام دم‌کرده‌ی پونه‌ی دردهای نقرس و رماتیسم را تسکین می‌دهد .طرز تهیه دم‌کرده‌ی پونه‌ی کوهی برای گرفتن حمام این است :

  دویست و پنجاه گرم ساقه‌های گلدار خشک پونه‌ی کوهی را ، در دو لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه دم کنید ، سپس آن را صاف کرده و وان حمام را از آب گرم پر کنید و دم‌کرده‌ی پونه کوهی را در آن بریزید و در وان دراز بکشید و جاهای دردناک بدن خود را با دست یواش یواش مالش دهید .

  سرفه

  وقتی سرفه‌‌های پی‌درپی آسم و برونشیت شروع می‌شود مصرف دم‌کرده‌ی پونه کوهی آن‌ را آرام می‌کند .

  برای تهیه‌ی این دم کرده‌ باید بیست گرم ساقه‌های گلدار خشک پونه‌ی کوهی را ، در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید ، بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز سه بار و هر بار یک فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید .

  زخم‌های واریسی

  شرح دادیم به عنوان محل شست وشوی زخم‌های واریسی به کار برید ، پنبه را در این محلول بزنید و روی زخم‌ها بگذارید و بشویید .

  اگر هر روز دو بار زخم‌های واریسی را با این محلول بشویید زخم‌ها التیام خواهد یافت و شما از آن راحت خواهید شد .

  دوای کرم کُش

  دم‌کرده‌ی ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی دوای کرم‌کُش خوبی است . طرز تهیه و مقدار مصرف آن به شرح زیر است :

  بیست گرم ساقه‌های گلدار پونه‌ی کوهی را که خشک کرده‌اید در یک لیتر آب جوش بریزید و دوازده دقیقه آن را دم کنید ، صاف کرده و با عسل شیرین کنید و روزی سه بار و هر بار یک فنجان از آن را قبل از غذا بنوشید.

  باز هم از خواص پونه‌ی کوهی

  پونه‌ی کوهی یکی از گیاهان معطری است که به جای آویشن در چاشنی غذا مصرف می‌شود به ویژه گوشت شکار قرقاول را با این سبزی معطر تهیه می‌کنند تا بهتر و زودتر هضم شود .

  در جنوب آلمان و در سویس کسانی که صیفی کاری می‌کنند عادت دارند با فروش محصول خود دسته‌ای از پونه‌ی کوهی را هدیه دهند .

  دسته‌ی پونه‌ی کوهی را به سقف می‌آویزند تا هم هوای آن محل را معطر کند و هم حشره‌ی بید را فراری دهد .

  خواص تقویت کننده‌ی پونه‌ی کوهی از زمان‌های بسیار قدیم معروف شده و یکی از سبزی‌های است که برای تقویت قوه باه مصرف می‌کنند .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید