دسته‌بندی نشده

شنبلیله ، مقید برای بسیاری از بیماری ها

 • طبیعت (مزاج) : گرم و خشک

  شنبلیله گیاهی است علفی ، یک ساله به ارتفاع 50 سانتی‌متر با برگ‌های بیضی شکل و نوک مدور که حدود نصف بالای پهنک آن دندانه‌دار است . برگ‌ها مرکب از سه برگچه بوده که از یک نقطه منشعب می‌شود . گل‌ها منفرد و به رنگ زرد روشن و گاهی بنفش مایل به سفید هستند . میوه آن به صورت نیام خمیده ، به طول 11 سانتی‌متر و حاوی 20 دانه است . دانه‌ها به رنگ نارنجی و گاهی قهوه‌ای است که طول آن به 6 میلی‌متر و عرض تا 3 میلی‌متر هستند . قسمت مورد استفاده گیاه دانه‌‌های آن است که دارای بویی معطر و طعمی تلخ می‌باشند . این گیاه در نقاط مختلف ایران کاشت می‌شود.

  خواص و کاربرد درمانی شنبلیله

  1- ضد نرمی استخوان

  2- درمان کم خونی ( تقویت کننده لوزالمعده)

  3- درمان افزایش قند ، دیابت

  4- درمان التهاب روده

  5- درمان عفونت‌های مجاری تنفسی

  6- انرژی بخش و تقویت کننده

  7- افزایش اشتها

  8- خلط آور

  9- تقویت نیروی جنسی

  10- تب بر

  11- عمل کننده مشابه هورمون‌های جنسی بدن

  12- افزایش شیر مادر

  13- کمک به رویش مو

  14- رفع التهاب نایژه‌ها

  15- ضد نفخ

  16- ضد سرطان

  17- مسکن درد

  18- تسکین دردهای قاعدگی

  19- درمان التهاب و ناراحتی‌های پوستی و جوش

  20-کمک به تحریک زایمان و دفع جفت . کاهش دردهای زایمانی

  21- درمان سل ریوی و سل استخوانی اطفال

  22- درمان لاغری مفرط

  23- درمان انسداد عروق (گشاد کننده )

  24- کمک به درمان نقرس ( کاهش اسید اوریک)

  25- درمان سوءهاضمه و کمک به هضم غذا

  26- کاهش کلسترول بد خون

  27- ضد اسپاسم و ضد التهاب معده

  28- لینت مزاج

  29- درمان التهاب و بزرگی کبد و طحال

  30- درمان تکرر ادرار

  31- درمان ورم معده

  32- درمان بواسیر
  39- درمان فشار خون بالا

   

  موارد منع مصرف شنبلیله :

  از آنجایی که شنبلیله دارای اثرات تحریک کنندگی رحم می‌باشد از مصرف آن در دوران بارداری خودداری نمایید . اما از برگ و ساقه آن می‌توان در هنگام زایمان استفاده نمود .

  گرم مزاجان حتما باید با آب کافی مصرف کنند .

  نحوه آماده‌سازی و مصرف دمنوش شنبلیله :

  یک قاشق چایخوری تخم شنبلیله کوبیده را در یک قوری آب جوش ریخته و به مدت 30 دقیقه آن را دم کرده و به همراه لیموترش و عسل روزی چند فنجان جرعه جرعه بنوشید .

  دیدگاه ابوعلی سینا درباره‌ی شنبلیله :

  در آخر دوم گرم و خشک است و رطوبتی بیگانه دارد .رساننده و نرمی‌بخش است .زیرا حرارتش با لزجی همراه است . آن لزجی نمی‌گذارد که گرمایش آزار رساند و گرمی ملایم می‌شود . شنبلیله کیموس زیاد دارد اما کیموس آن خوب نیست . روغن همراه مورد برای مو مفید است . اثر قرحه را از بین برد . ماده لعابی تخم شنبلیله و به ویژه اگر با روغن گل محمدی باشد ترک‌های ناشی از سرما را خوب می‌کند و در داروهای لکه‌های سیاه رخساره و زیبا شدن رنگ و دگرگونی بوی دهن و بوی بدن تن و عرق وارد است . ورم‌های بلغمی و سخت را می‌گدازد . آرد شنبلیه ورم‌‌‌های گرم پدید و ناپدید را شفا دهد . به شرطی که التهاب نکرده باشند و تا اندازه‌ای سخت باشند . ورم‌های اندورنی را نرم می‌نماید و می‌رساند . با روغن گل داروی قرحه باشد . سرشویه کننده شوره را از بین ببرد . سر درد آورد و به ویژه اگر با (مری) باشد اما مری برای معده خوب است و اگر همراه شنبلیله باشد از گزندش به معده می‌کاهد . آب پز شنبلیله نقطه سرخ چشم را برطرف کند بر چشم مانند مواد غلیظ را که سبب آماس چشم می‌شوند ، از بین ببرد .صدا را صاف کند ، کمی غذا به شش می‌دهد . سینه و گلو را نرم کند . سرفه و برونشیت را تسکین دهد . و به ویژه اگر با عسل یا انجیر یا خرما بپزند و بهترش آن است که با خرما و هست آن بپزد و آب آن را با عسل بسیار قاطی کنند و بر آتش زغال گذارند تا به اعتدال گرم شود و مدتی زیاد قبل از غذا بخورند بسیار فایده می‌بینند. شنبلیله را نطرون بیامیزند و ضماد کنند و بر طحال گذارند . مفید است . دل به هم خوردن دارد واما سرکه و آبکامه زیان آن را دفع می‌نمایند . در علاج آماس و درد و به هم آمدن زهدان در آب پزش بنیشینند ، فایده ببینند .

  دیدگاه محمد بن زکریای رازی :

  شنبلیله برای در پشت و «ورگ» و سردی مثانه و قطره قطره آمدن ادرار و درد رحم‌های سرد سودبخش است .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید