دسته‌بندی نشده

حقایقی عجیب که می تواند نظرتان را درباره شامپو ها عوض کند

 • اگر تبلیغاتی که در مورد شامپوها می شود نگاه کنید باورتان می شود که همه آن ها کاملا طبیعی اند . اشکالی ندارد ، شما به خاطر چنین باوری مورد بخشش قرار می گیرید . اما حقیقت این است که پیدا کردن شامپوهای طبیعی واقعا کار سختی است …

  بسیاری از تبلیغات شامپوها باعث خشم ما می شوند . در واقع تولید کنندگان شامپو با استفاده از مقدار بسیار اندکی از گیاهان ارگانیک در شامپوها رایحه طبیعی بودن در آن ها را به وجود می آورند در حالی که محصولاتشان را مملو از شوینده های شمیایی بسیار قوی کرده اند .

  شغل خانوادگی دانیل گالوین و خواهرش لوییز آرایشگری است . (پدر آن ها به سلطان رنگ موی ولز معروف بود ) بنابراین وقتی این خواهر و برادر عامل کف کننده یعنی سولفات لوریل سدیم را که در بسیاری از محصولات مراقبت از مو استفاده می شود از محصولات خود حذف کردند ، سروصدای زیادی به پا شد . دانیل می گوید : ” تمام اعضای خانواده من موادغذایی ارگانیک می خورند و تمایل دارند از محصولات زیبایی ارگانیک نیز استفاده کنند . اما من نتوانستم شامپوی ارگانیک پیدا کنم . بسیای از شامپوهای رایج حاویی مواد شیمیایی مضر همچون اس ال اس که نه تنها به موها بلکه به پوست و سلامت کل بدن آسیب می رسانند .الکل نیز برای مو مضر است چون آن را خشک می کند ، با این حال هنوز در محصولات زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد . اس ال اس در واقع پوست سر را خشک می کند و جای تعجب ندارد که آرایشگران اغلب یک لایه “پوست خشک شده” را بر روی سر مشتریانشان می بینند و” پوست خشک شده” تنها یک واژه ی مودبانه برای شوره سر که یک نوع مشکل پزشکی می باشد نیست . بلکه واقعا همان “پوست خشک شده” است ( شواهدی وجود دارد که نشان می دهند اس ال اس می تواند با حمله بو فولیکول ها باعث ریختن موها شود . در ضمن این ماده باعث ایجاد مشکلات پوستی همچون اگزما و حتی آسم می شود )

  در این اثنا تبلیغ کننده های شامپو و متخصصان موی ذینفع در فروش گالن های شامپو می خواهند این باور را به شما القا کنند که شستشوی روزانه الزامی است . شاید شستشوی روزانه برای افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند لازم باشد اما اگر بخواهیم صادقانه بگوییم شامپوهای تجاری به هدف استفاده اضافی تهیه شده اند . وقتی از یک کرم تقویت کننده قوی بر روی پوست صورتتان استفاده می کنید تولید چربی پوست زیاد می شود .با شستشوی مکرر مو هم درست همین اتفاق می افتد : با از بین رفتن چربی طبیعی و محافظ پوست سر ، پوست تحریک شده و چربی اضافی تولید می کند .بنابراین فکر می کنید که باید دوباره موهایتان را بشویید و این یک دور باطل است .

  اگر فکر می کنید به شستشوی روزانه و یا مکرر موهایتان نیاز دارید توصیه می کنیم از شامپوهای حاوی اس ال اس استفاده نکنید ، مشکل اینجاست که اس ال ای اس _جایگزین معمولی که فقط از بابت ملایم تر بودند شهرت دارد _نیز راه حل این مشکل نیست .ترکیبات حاوی اس ال ای اس در ترکیب با نیتروژن ماده ای شیمایی به نام نیتروسامین ایجاد می کند که جزو موارد سرطان زا می باشد .

  پس راه حل چیست ؟ مشاهده این تعداد بی شمار محصولاتی که تحت عنوان شامپوهای طبیعی قفسه های فروشگاه را پر کرده اند و یافتن نوع حقیقتا طبیعی آن واقعا اضطراب آور است .افسوس که هیچ محصول صد در صد طبیعی و گیاهی موجود نمی باشد . ما با ارزیابی شامپوهای ملایم تر و طبیعی تر بیشترین تلاشمان را انجام داده ایم . اما به توسعه و رشد این حوزه از مراقبت های طبیعی مو در طی چند سال آینده و نیز داشتن گزینه های بیشتر بسیار خوشبینیم .

  تا همین اواخر برای انتخاب یا عدم انتخاب یک شامپوی طبیعی تنها پاسخ یک سوال مهم بود : تا چه حد کف را دوست دارید ؟ اما در حقیقت شامپو نباید برای تمیز کردن کامل مو ، کفی مثل کف روی کاپوچینو تولید کند . وقتی شامپوی طبیعی تری را امتحان می کنید به آنچه در آینه می بینید و چگونگی احساس در موهایتان توجه کنید و این عقیقده را که کف زیاد نشانه خوب بودن شامپو است را کنار بگذارید .

  ما به شما توصیه می کنیم برای حفظ تعادل و اجتناب از ایجاد حساسیت در پوست سر شامپوهایی را انتخاب کنید که حاوی ترکیبات شستشوی ملایم تر مبنی بر مشتقات شکر وذرت باشند .

  در ضمن در صورت امکان از شستن مکرر موها خودداری کنید . شاید فکر می کنید کمتر شستن موها برای شما موثر نیست . اما به ما اعتماد کنید : پوست سر از تعادل طبیعی خود برخوردار است و شستشوی مکررو سپس خشک کردن مو که وقت و انرژی زیادی از شما می گیرد ، (در ضمن به خاطر داشته باشید که خشک کردن دائم موها را نیز خشک می کند ) می تواند این تعادل را به هم بزند .در مورد مو واقعا به این کشف می رسید که : کمتر ، بیشتر است .

  شستشوی مکرر موها

  اگر واقعا یک شخص تندرو هستید می توانید به طور کامل از شستن موهایتان دست بکشید . فکر می کنید ما دیوانه شده ایم ؟ از وقتی یکی از خبرنگاران معروف بریتانیا ، اندرومار ، اعلام کرد که با اینکه شش هفته موهایش را نشسته وضعیت آن ها بسیار بهتر شده ، مطبوعات چند وقت یک بار فردی را از این نظر مورد ارزیابی قرار می دهد .ایده این است که اگر به مدت شش تا هشت هفته موهایمان را نشوییم مو دوباره شروع به متعادل شدن می کند . بدین ترتیب که چربی ها و مواد طبیعی پوست مجددا در پوست سر جای می گیرند و موها به شرط برس شدن دائم خود را تمیز می کنند . یکی از آزمایش شوندگان نیز می گوید :”چند هفته اول موهایم حالت ناخوشایندی داشتند اما پس از این مدت کیفیت موهایم بسیار بهتر و ظاهر آن درخشان تر شد . در ضمن پوسته های روی سرم نیز کاملا از بین رفتند “

  اگر بخواهیم صادقانه بگوییم این روش واقعا برای ما (نگارندگان این مطلب )مناسب نیست .گرچه هیچ کدام از ما موهایم را بیش از دوبار در هفته نمی شوییم . ما تمایل داریم به جز اوقاتی که در تعطیلات هستیم کمی مد روزتر و مرتب تر از آن چیزی که مردم از یک نویسنده ی زیبایی انتظار دارند ، باشیم . اما در اینجا اقرار می کنیم که همسر یکی از همکاران ما از سال 1976 تا به حال موهایش را نشسته البته گاهی اوقات از ماساژ گِل استفاده می کند . و با این حال موهای خوبی دارد. به توصیه او دو تن از دوستانمان نیز که خود متخصص مو هستند پس از متوقف کردن شستشو متوجه شدند که ریزش موهایشان متوقف شده و شروع به درآمدن کرده اند . شاید این روش برای ما خانم ها مناسب نباشد اما اگر همسر شما به ریزش مو دچار شده با امتحان کردن این روش چیزی را از دست نخواهد داد .

  موارد و مواد منع شده در محصولات تهیه شده برای موها

  ما اصولابا عقاید جان مسترز در مورد عدم استفاده از بعضی مواد در محصولات طبیعی مختص آرایش مو موافقیم .

  -عدم استفاده از ا س ال اس

  -عدم استفاده از پارابن ها ، در ای آ ، ام ای آ یا تی ای آ

  -عدم استفاده از ارگانیسم هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند .

  – عدم استفاده از مواد شیمیایی

  – عدم استفاده از مواد پرککنده ، رایحه ها و رنگ های مصنوعی

  – استفاده از ترکیبات ارگانیک تا حد امکان

  – تمام روغن های اسانس دارد باید توسط بخار گرفته شده باشند و نه با هگزان که می تواند طبیعت روغن را تغییر دهد .

  -تمام ترکیبات باید تا حد ممکن از نظر زیست شناختی قابل تجزیه باشند .

  – باید تا حد امکان از مواد مقرون به صرفه استفاده نمود .

  -بسته بندی محصولات باید از مواد قابل بازیابی تهیه شده باشند .

  – از نظر ما شرکت هایی که این موارد را رعایت می کنند قابل تحسین هستند اما بسیاری از تولیدکنندگان معروف هنوز به این نکات مهم پایبند نیستند .

  ترمیم مو

  1- شما می توانید با استفاده از بعضی انواع روغن های مخصوص مو مواد مهمی را که شامپوها از موهایتان گرفته اند به آن ها برگردانید . قبل از استفاده از روغن جریان خون کف سرتان را بدین ترتیب تحریک کنید :

  در حالی که انگشتتان را از هم باز کرده ای کف سرتان را از قسمت شقیقه ها به سمت بالا و پشت سر ماساژ دهید . تا حد امکان موهایتان را بین انگشتان جمع کرده و به طرو ف بالا بکشید .

  2- نوک انگشتانتان را به روغن آغشته نموده و آن را از خط رویش مو به طرف عقب با حرکات مدور به کف سرتان بمالید . تا حد امکان کف سرتان را عمیقا به روغن ماساژدهید به گونه ای که پوست کف سرتان در زیر انگشتان حرکت کند .

  3- با انگشتان خود موهایتان را از بالا تا پایین شانه بزنید . به پایین موهایتان روغن بیشتری بزنید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید