دسته‌بندی نشده

برگ سنا ، گیاهی ساده و در عین حال بسیار مفید

 • طبیعت (مزاج) : گرم

  سنا گیاهی علفی و چند ساله است که در سطح زمین گسترده می‌شود . ساقه‌های این گیاه به طول تا 90 سانتی‌متر است . برگ‌های آن دارای 7-3 زوج برگچه می‌باشد . این برگچه‌ها ، ضخیم ، بیضی شکل و با نوک مدور بوده و دارای طول تا 5/2 سانتی‌متر و عرض تا یک سانتی‌متر با دمبرگ کوتاه می‌باشند . میوه سنا به شکل نیام و دارای تحدب زیاد بوده که حاوی 12-6 عدد دانه می‌باشد .رنگ نیام قهوه‌ای یا مایل به قرمز بوده و دارای طول تا 5 سانتی‌متر و عرض 5/1 سانتی‌متر است ، قسمت مورد استفاده برگ و میوه است .

  این گیاه در ایران در نقاطی از جمله بوشهر ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان و کرمان رویش دارد .

   

  خواص و کاربرد درمانی سنا

  لاروس مدیکال راجع به خواص دارویی این گیاه می‌نویسد : اثر این گیاه بر روی روده‌ی بزرگ است و حالت انقباض روده‌ی بزرگ را تحریک و تقویت کرده و سبب می‌شود محتویات آن تصفیه شود .

  سنا ، مسهلی نسبتا قوی است ، از آن نوع مسهل‌هایی که ، غشا و مجرای دستگاه هاضمه را بلاواسطه تحریک نمی‌کند ، بلکه خود دستگاه را به تجدید فعالیت انداخته و سبب می‌شود بیمار به طور طبیعی بیرون برود .

  مادران شیرده اگر دم کرده‌ی سنا را بیاشامند اثر مسهلی آن در شیر آن‌ها وارد شده و طفل شیرخوار را وادار به تخلیه‌ی مدفوع می‌کند ، و اثر مسهلی آن به قدر سریع است که گاهی سبب قولنج و دل‌درد می‌شود ، به همین علت اطبای قدیمی ، سنا را با بعضی مواد معطر از قبیل انیسون ، تخم گشنیز ، زنجبیل ، دارچین و یا گل سرخ دم کرده مصرف می‌کردند . سنا همچنین یکی از بهترین داورهای برای درمان یبوست است .

  نحوه آماده سازی و مصرف دمنوش سنا

  نیم تا یک گرم از برگ سنا را با یک لیوان آب در قوری ریخته و 10 دقیقه دم می‌کنیم و سپس صاف نموده و مصرف می‌کنیم .‌ برای جوشاندن دم کرده سنا ظرف آن را باید حتما از چینی یا بلور انتخاب کنند ، زیرا این گیاه داری مقدرای تانن است که وقتی با فلز آهنی مجاور شود رنگ آن تیره و تار می‌شود .

  جوشانده سنا در سرکه به حدی که قوام بیابد برای شست و شو و درمان انواع زخم‌های جلدی همچنین جلوگیری از ریزش مو مفید است .‌

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید