دسته‌بندی نشده

درمان گیاهی سرماخوردگی

 • توصیف بیماری

  اغلب با احساس خستگی و ناخوشی ، تب خفیف ، سردرد ، آبریزش بینی و عطسه شروع می‌شود . ترشح بینی به تدریج چرکی ‌(غلیظ و دچار تغییر رنگ ) می‌شود ، گرفتگی بینی به وجود می‌آید و ممکن است فرد دچار گلودرد شود . غدد لنفاوی گردن ممکن است متورم شوند .

  علل

  عفونت ویروسی ، برخی افراد مخالف این هستند که علت واقعی ویروس است و علت را به افردا مرتبط می‌دانند . این بحث قدری آکادمیک است ، اما اگر علت فقط ویروس بود انتظار می‌رفت همه‌ی افراد در یک منطقه کم و بیش مبتلا شوند .

  به عقیده‌ی نگارنده این مطلب سرماخوردگی اغلب به دنبال برخی وضعیت‌های استرس‌زا یا آشفتگی‌های روحی به وجود می‌آید. مثل این است که ویروس‌ها همواره منتظر رخنه‌ی کوچک در سد ایمنی بدن ما هستند تا موجب بیماری شوند .

  درمان

  برای سرماخوردگی درمان طبی وجود ندارد . احتمالا بهترین کا یکی دو روز استراحت در بستر یا حداقل در منزل است .با این حال ، اغلب امکان مراقبت از کودکان خردسال وجود ندارد و استراحت کردن در مورد کسانی که مسئولید شغلی دارند . اغلب غیرر ممکن است ، لذا لازم است که روش‌هایی برای کاهش طول مدت و شدت عفونت و انرژی دادن به بیمار پیدا کرد .

  درمان گیاهی برای احتقان(گرفتگی بینی) :

  آکالیپتوس یا عصاره اکالیپتوس یا روغن اکالیپتوس و روغن نعنا یا عصاره نعنا – به صورت بخور

  خرید اینترنتی روغن اکالیپتوس 

  خرید اینترنتی روغن نعناع 

  گیاهان : آقطی اروپایی ، زوفا ، گز روغنی

  از آشپزخانه

  حمام پای خردل :

  یک قاشق غذاخوری گرد خردل را با خمیری مخلوط کنید و آن را در یک تشت بزرگ پِر از آب داغ لگذارید . پاهایتان را درون این تشت قرار دهید . این کار واقعا سردرد و گرفتگی سر را تسکین می‌دهد ، اما باید آب تا حد امکان داغ باشد و بلافاصله بعد از حمام پا به رختخواب بروید تا فواید این درمان کامل شود .

  به جای این کار می‌توانید یک یا دو قاشق چایخوری فلفل قرمز را در حمام پا بریزید .

  برای گلو درد

  – چای مریم گلی : به صورت غرغره گرم ؛

   

  – اگر گلو خشک است چند جوانه میخک و یک قاشق چایخوری گلیسیرین به آن بیفزاید

  – سرکه سیب = به صورت کمپرس سرد :

   

  به منظور پیشگیری از گسترش عفونت به سینه

  – تخم بادیان ، اکیناسه(سرخارگل) (عصاره اکیناسه ) ، سیر ، لیمو ، آویشن(افشره آویشن)

   

  برای تعریق بیش‌تر :

  – نعنا ، بومادران

   

   

  به منظور تحریک گردش خون و تهیه‌ی انرژی :
  -گَرد ترکیبی :

  این یک درمان سنتی گیاهی است که نسخه‌ی ساده شده‌ی آن چنین است :

  4 قاشق چای گرد زنجبیل

  4 قاشق چایخوری فلفل قرمز

  4 قاشق چایخوری گرد دارچین

  4 قاشق چایخوری گرد میخک

  یک چهارم چایخوری از مخلوط فوق را با کمی آب سرد ترکیب کنید ، سپس یک فنجان آب داغ یا چای گیاهی مانند نسترن به آن بیفزایید . آهسته آن را بنوشید . برای اکثر مردم حتی این مقدار کم ابتدا خیلی قوی خواهد بود ، اما اگر کمی تحمل کنید ، این دارو به شدت گرم کننده و محرک است . روزی 2 تا 3 فنجان از این مخلوط مصرف کنید .

  برخی از کتاب‌های قدیمی درمان طبیعی چندین درمان کاملا مخاطر‌ه‌آمیز را برای سرماخوردگی ارائه می‌کنند که به نظر من با این بیماری تناسبی ندارد . روزه‌داری ، تنقیه ، استفراغ و کیسه‌های خردل داغ از جمله‌ی این درمان‌ها هستند . نگارنده این مطلب به ویژه اخطار می‌کند که از به کار بردن این روش‌ها در مورد کودکان خردسال و سالمندان بپرهیزید .

  رژیم غذایی

  سایر درمان‌ها

  کارآزمایی شش ماهه‌ای در آلمان نشان داد که دوش سرد می‌تواند بروز سرماخوردگی را تا 44 درصد کاهش دهد. با این حال طی سه ماه اول هیچ تغییری مشاهده نشد _ احتمالا در این مدت بدن با چنین حالت جدیدی خو می‌گرفته است ! مراحل کار به این ترتیب بود : هفته‌ی اول ، یک دوش گرم پنج دقیقه‌ای (26 تا 40 درجه سانتی گراد ) و به دنبال آن یک دوش سرد سی ثانیه‌ای برای دست‌ها و پاها (17 تا 24 درجه سانتی گراد ) . هفته‌ی دوم ، دوش گرم پنج دقیقه‌ای و سپس دوش سرد سی ثانیه‌ای کل بدن . هفته ی سوم ، دوش گرم پنج دقیقه‌ای و سپس دوش سرد سی ثانیه‌ای ، که به تدریج در ظرف دو تا سه هفته به یک دوش سرد دو دقیقه‌ای برسد . دوش سرد را پنج بار در هفته انجام دهید.

  افرادی که دوش سرد می‌گیرند ، اغلب اظهار می‌دارند که هرگز دچار سرماخوردگی نمی‌شوند ، لذا شاید کارآزمایی طولانی‌تر نتیج بهتری داشته باشد

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید