دسته‌بندی نشده

دمنوش گل محمدی ، نشاط و سلامتی ، به همراه خواص و نحوه ی صحیح مصرف

 • گل محمدی گیاهی است دائمی به ارتفاع تا 5/1 متر که دارای ساقه‌های خاردار می‌باشد .برگ‌ها مرکب از هفت و گاهی نه برگچه بیضی شکل نوک تیز و دندانه‌دار هستند . این دندانه‌ها منظم و کوچک می‌باشند . گل‌های گیاه نسبتا درشت و صورتی رنگ و دارای بوی معطر و مطبوع هستند . گاهی گلبرگ‌ها ممکن است سفید رنگ باشند.

  طبیعت (مزاج) : معتدل و قابض

  خواص و کاربرد درمانی

  1- درمان عفونت‌های گلو

  2- درمان عفونت چشم

  3- قابض

  4-تقویت عمومی و جسمانی و درمان خستگی مفرط

  5- افزایش شیر مادر

  6- آرام بخش و شادی افزا

  7-درمان کم‌خونی

  8- درمان ترشح خلط و بلغم

  9-درمان عفونت‌های مجاری تنفسی

  10-افزایش آرامش در التهابات روده‌ای

  11- درمان اسهال

  12-درمان سردمزاجی

  13-درمان التهاب و دردهای رماتیسمی

  14- قلیایی کننده خون

  15- جویدن گل محمدی موجب تقویت لثه ها می‌گردد.

  16- کمک به درمان زخم معده

  17-محرک گردش خون

  18-هضم کننده

  19-محرک سیستم عصبی

  20-افزایش میل جنسی

  21- درمان اظطراب و افسردگی

  22- ضد ویروس و ضد باکتری

  23- درمان خونریزی شدید دوران قاعدگی

  24- تقویت کننده کلیه‌ها

  25- تنظیم اختلالات قاعدگی

  26- ضد اسپاسم

  27- شهوت‌زا

  28- ضد نفخ

  29- مسکن صفرا

  30- هضم کننده غذا

  نکته :

  1-عسل آمیخته به گل محمدی از دیرباز به عنوان داروی آنژین به کار می‌رفته است.

  2- گل محمدی در عین قابض بودن (ضد اسهال) خاصیت مسهلی و نرم‌کنندگی دارد .

  3- ارزش دارویی مربای گل محمدی در درمان بیماری سل مهم و ارزشمند است .

  نحوه آماده سازی و مصرف دمنوش گل محمدی

  روش اول : چند عدد میوه گل محمدی را در یک قوری آب جوش ریخته و بیست دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و حاصل دمنوش را با مقداری عسل جرعه جرعه بنوشید.

  روش دوم :15 تا 20 گرم گل محمدی خشک شده را در یک لیتر آب جوش دم کرده و حاصل دمنوش را پس از هر وعده غذا یک فنجان بنوشید.

  روش سوم : یک قاشق غذاخوری پر از برگ‌های گلمحمدی و یک قاشق چایخوری چای سبز را در یک قوری چینی کوچک ریخته ، آب جوش اضافه کنید . سپس صاف نمایید . فراموش نکنید برای دم کشیدن 5 تا 10 دقیقه زمان کافی است .

  نظریه دانشمندان طب قدیم ایران :

  ابن سومایه می‌گوید : گل محمدی در اول سرد و در دوم خشک است و در حقیقت در آخر دوم سرد است .چون تلخ مزگی بیشتر از گیرندگی دارد خشکانیدش بیشتر از گیرندگی است . باز کننده و زاینده است .جنبش صفرا را خنثی سازد و تخمش در گیرندگی قوی‌تر است و پرزی که در وسط گل هست از سایر اجزایش قبض‌تر است . همه اجزاء گل اندامان درونی را تقویت دهد و قبوضیتش مانع تحلیل رفتن نمی‌باشد . گل خشکیده قبض تر و سردتر است و به عقیده کسانی قوتی در آن است که خار و پیکان ها را بیرون می‌کشد .بهترین افشره گل محمدی ، افشره است که از گل قطع شده از شاخه گیرند به شرطی که زائده‌ها آن را آنچه به سفیدی مایل است از آن جدا کنند .

  درباره ی مربای گل سرخ ، ابن سومایه می فرماید : برای مربای گل باید گل را در سایه خشک کنند و به کار برند .اگر در گرمابه خود را گل محمدی شویید بوی بد عرق را از بین می‌برد. گروهی بر آنند که سائیده گل زگیل‌ها را ریشه کن می‌کند . از قرحه‌ها به ویژه از قرحه‌های پوست انداز میان ران‌ها و پیچ و خم‌ها جلوگیری می‌کند. در قرحه‌های گود گوشت برآرد و گروهی عقیده دارند که خار و پیکان‌ها را بیرون کشد ، به شرطی که سائیده بر زخم پاشند . شادبش سردرد را نافع است .گلاب هم سر درد را تسکین دهد . بو کردن روغن گل محمدی عطسه آرد .برخی گویند از آن عطسه آور است که بخار را حبس می‌نماید . شاید این حالت از برخورد قوت جلب کننده و قوت با دارنده باشد که دو ضدند و در گل جمعند و تاثیر این جمع اضداد بر مغزی که زائده‌های ریز در آن است سبب عطسه گردد .گل محمدی برای هم کسی که مغزش گرم است ، عطسه آور می‌شود .تخم گل و آب پز آن لثه را محکم کند و درد گوش را تسکین دهد . گل محمدی دردی را نافع است که از گرما باشد . آب پز گل محمدی برای چشم مفیدند و اگر زائده‌های سفید را از گل دور سازند در مداوای رمد خوب است .غش کرده را گلاب دهند سرحال آید .افشره گل که با عسل باشد و با عبارت از گل انگبین است ، تقویت معده کند و مدد هضم است .گل و افشره آن گل رطوبت‌های بد معده برچینند . روغن گل محمدی معده را فرونشاند و حتی اگر گل را بر معده مالند همین فایده را دارد . شربت گل برای کسانی که سستی در معده حس می‌کنند مفید است . آب گل یا آب پز گل خشکیده درد زهدان را که از گرما باشد از بین می‌برد و درد روده مستقیم را دوا کند و حقنه آن قرحه روده‌ها را علاج می‌نماید و شربتش نیز در مداوای قرحه روده نافع است . خواب بر بستر گل شهوت را قطع کند . خشک شده‌اش مسهل نیست . روغن گل محمدی مسهل است .

  منبع خبر: از کتاب «سرد نوش ها و دمنوش های گیاهی »از دکتر محمد دریایی

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید