دسته‌بندی نشده

برنامه غذایی برای کاهش وزن در ماه رمضان

 • ماه رمضان یک فرصت فوق العاده برای کاهش وزن است. با انجام 5 مورد زیز در این ماه می توانید کاهش وزن داشته باشید.

  1. آبرسانی به بدن

  ممکن است بعید به نظر برسد که بتوانید در ساعات طولانی داغ خرداد به اندازه کافی آب به بدن خود برسانید اما مصرف آب یکی از عوامل مهم در کاهش وزن است زیرا آب اشتهای شما را برای مصرف شیرینی، قند و شکر کاهش می دهد. برای آبرسانی به بدن در ماه رمضان کافی است مراحل زیر را طی کنید:
  الف- 1 لیوان آب سر افطار در زمان شکستن روزه
  ب- چهار لیوان آب بین افطار و سحر (هر ساعت یک لیوان)
  ج- دو لیوان آب در زمان سحر

  در نظر داشته باشید که نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای نمی تواند جایگزین آب لازم برای بدن شود. سعی کنید در ماه رمضان به جای چای سیاه و قهوه از دمنوش ها و سردنوش های گیاهی استفاده نمایید.


  2. افطاری سبک و متعادل داشته باشید

  در ماه رمضان متابولیسم بدن کند می شود و سطح انرژی شما پایین می آید. افار نباید جایگزینی باشد برای ساعت هایی که غذا نخورده اید. فراموش کنید که کل روز را غذا نخورده اید فکر کنید دارید یک شام معمولی می خورید.
  افطار خود را با خوردن یک خرما شروع کنید زیرا منبع خوبی از قند لازم برای بدن است. نیازی نیست بیشتر از یک خرما میل کنید زیرا سطح قند خرما به اندازه کافی بالا است. بعد از آن مقدار کمی سوپ بخورید مثلا سوپ جو یا سوپ کرم بروکلی از خوردن سوپ های خامه ای پرهیز کنید. در آخر یک بشقاب سالاد سبزیجات میل کنید.

  3. حتما سحری بخورید

  اگر سحری نخورید در طول روز بیشتر احساس گرسنگی می کنید و در افطار بیشتر غذا می خوردید. در زمان انتخاب غذا مناسب سحر از غذاهای شور و پرنمک دوری کنید چون در طول روز تشنه تر می شوید. در این وعده از ترکیب کربوهیدارت ها مثلا نان گندم سبوس دار به جای نان گندم سفید به همراه لبنیات و تخم مرغ استفاده کنید. این ترکیب سطح قند خون را متعادل می کند و در طول روز کم تراحساس گرسنگی می کنید.

  4. فعال باشید

  نباید در ماه رمضان بیش از اندازه بخوابید و یا تنبلی کنید. همه برنامه ها و فعالیت های معمول خود را انجا م دهید فقط ساعات طولانی در گرما و آفتاب نمانید. به یاد داشته باشید ورزش با شکم خالی بهترین تاثیر را بر کاهش وزن دارد. بنابر این بعد از افطار نیم ساهت پیاده روی و یا ورزش های هوازی و دراز نشست فراموش نشود.

  5. نوشیدنی ها و خوراکی های خیلی شیرین نخورید.

  علت اصلی اضافه وزن در رمضان غذاهایی که م یخورید نیست بلکه شیرینی ها و خوراکی ها خیلی شیرینی است که در افطار میل می کنید. در ماه رمضان خود را وادار کنید به حای این خوراکی ها میوه های تازه، خشکبار و چیپس میوه و عسل میل نمایید.

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید