دسته‌بندی نشده

پاسخ چند سوال مهم درباره ی مصرف میوه ها

 • اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب ” سبزی ها و میوه جات شفا بخش ” ترجمه ی دکتر مهدی نراقی
  چرا بعد از مصرف میوه ها نباید آب خورد ؟
  اشخاصی که زیاد گوشت می خوردند برعکس میوه خواران همیشه تشنه هستند و عطش و تشنگی آن ها دلیل مسمومیت آن هاست که بدن احتیاج به آب دارد تا سموم را دفع کند.
  دکتر هوپک از جوانی نام می برد که بعد از خوردن گیلاس مقدار زیادی آب نوشیده و مبتلا به درد شدید شکم شده بود .
  چون این جوان در اثر درد شکم بی تابی می کرد او را به بیمارستان آوردند و دکتر هوپک در بیمارستان او را معاینه کرد و تحت عمل قرار داد و با عمل جراحی محتویات روده او را درآورد و معلوم شد بعد از خوردن آب گیلاس ها در شکم جوان نامبرده تخمیر شده است . !
  میوه ها به ویژه گیلاس وقتی با مایعات و عصیر معدی مخلوط گردد به سرعت در معده تخمیر می شوند و تولید گاز می کنند و به حجاب حاجز (دیافراگم) فشار می آورند و می تواند موحب اختلالات قلبی گردند .
  از سوی دیگر ، این اختلالات درد شدیدی در روده ها به وجود آورده و باعث انسداد شرایین می گردد که عاقبت آن بسیار وخیم و خطرناک است .
  آیا باید میوه ها را پوست کند ؟
  پوست میوه ها چون در مجاورت هوا و آفتاب قرار گرفته است بیش از گوشت آن دارای مقدار سرشاری از ویتامین ها به ویژه ویتامین A است . موش ها وقتی در مقابل خورده های میوه قرار می گیرند به کمک غریزه ی فطری خود پوست میوه ها را جست و جو کرده و آن را می خورند تا از ویتامین هایی که محروم هستند برخوردار گردند .
  از سوی دیگر ، پوست میوه ها دارای دیاستازهاست و یک دیاستاز مخمری است که یک ماده ی غذایی را به ماده ی دیگر تبدیل می کند .
  همین طور طبیعت به کمک دیاستازهایی که در پوست میوه ها جمع کرده است گوشت میوه را قابل هضم و جذب ساخته است ، بنابراین اگر پوست میوه ها را کنده و به دور بریزیم مرتکب خطا و اشتباه بزرگی شده ایم ، زیرا میوه ها را اگر خوب نجویم سنگین خواهد شد و وقتی با پوست مصرف کردند موجب این خواهد شد که خوب آن را بجویم و در نتیجه بهتر هضم می کنیم .
  بعضی ، درختان میوه را با خمیر آرسنیک سمپاشی می کنند و معمولا میوه هایی که بر درخت است دارای مقدار زیادی آرسنیک است که طبق گزارشی که مسیو ویالا به آکادمی کشاورزی تقدیم داشته ، تذکر داده است که در یک کیلو از این میوه ها بیش از دو هزارم تا چهار میلی گرم آرسنیک وجود ندارد و مصرف این مقدار آرسنیک هیچ گونه ضرر و زیانی نمی رساند .
  چرا و چگونه باید میوه ها را شست ؟
  آیا باید میوه ها را شست ؟ میو هایی را در مغازه ی میوه فروشی و یا در جلوی معابر عام پهن می کنند ممکن است مورد هجوم میکروب ها قرار گیرد ، میکروبهای بر پوست آن ها بنشیند بدون اینکه از پوست داخل گوشت آن شود .
  پس اگر ما میوه هایی را که از بازار می خریم بشوییم به احتیاط نزدیکتر است ، به علاوه با شستن آن اگر میوه ها سمپاشی کرده باشند سم آن برطرف می گردد .
  البته این احتیاط لازمه اش این نیست که ساعت ها میوه ها را در آب بخیسانیم و طعم و مزه ی آن را تغییر دهیم ، زیرا اگر مدت زیادی میوه ها را در آب بیاندازیم آب از سوراخ های زیر پوست آن به داخل آن نفوذ می یابد و مواد حیاتی آن را در آب حل می کند .باید میوه ها را فورا در آب شست چنین میوه ای کاملا پاک و سالم شده و خواص خود را از دست نمی دهد .
  آیا باید میوه ها را پخت ؟
  میوه ای که کاملا رسیده و شیرین باشد نباید آن را بپزیم ، زیرا برای پختن چنین میوه ای موجب این می شود که طعم آن تغییر یافته و خواص حیاتی آن کم گردد .
  به هر طریق میوه ها را بپزیم بالاخره قسمت مهمی از ویتامین C آن از بین می رود .
  میوه های نارس سبز دارای اسیدهای مضر هستند که برای مصرف آن میوه ها را با شکر می پزند .
  این عمل مثل این است که به گوشت فاسدی گرد جوز هندی را اضافه کنند ، البته این کار طعم بد آن گوشت را مخفی می کند ولی هرگز سموم آن را از بین نمی برد . پس پختن میوه های سبز با شکر چیز مفیدی نیست ، به علاوه پختن و شکر می تواند یک میوه کال و نارس را قابل خوردن سازد نمی تواند غذای سالمی به وجود آورد .
  از میوه های فاسد می توانیم سرکه ای عالی بسازیم که طرز تهیه آن چنین است :
  1. میوه ها را در ظرف چوبی بریزید و آن را له کنید .
  2. برای هر پنجاه کیلوگرم میوه ی ده لیتر آب اضافه کنید .
  3. آب میوه را مخلوط کنید و به هم بزنید و مدت یک ماه آن را به حال خود بگذارید تا تخمیر شود .
  4. بعد از یک ماه مایع آن را صاف کنید و در یک چلیک چوبی بریزید و در جای گرمی بگذارید .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید