دسته‌بندی نشده

پرکاری تیروئید

 • در بیماری پرکاری تیروئید ، میزان هورمون های تیروئید در گردش خون بدن بسیار زیاد می شود .این هورمون ها از غده ی تیروئید ترشح می شوند ، که در ناحیه گردن واقع است .نام بیماری از نام پزکش ایرلندی اوایل قرن نوزدهم ، رابت جمیز گریوز ، گرفته شده است که نخستین بار الگوی علائم این بیماری را مشخص کرد : بزرگ شدن غده ی تیروئید ، بیرون زدن چشم ها ، تندی نبض ، عرض زیاد ، کاهش تعداد دفعات قاعدگی یا کاهش حجم خونریزی ، خستگی ، افزایش سوخت و ساز پایه ی بدن که به رغم اشتهای خوب منجر به کاهش وزن می شود و علائم عصبی مثل بی قراری ، تحریک پذیری . لرزش های ظریف ماهیچه ها .

  سطح هورمون های تیروئید در خون به چند چیز بستگی دارد : رسیدن ید کافی به بدن میزان هورمون TSH ترشح شده از غده ی هیپوفیز (واقع در مرکز مغز ) ، و سلامت خود غده ی تیروئید . مقدار TSH حون خود توسط غده ی هیپوتالاموس واقع در بخش دیگری از مغز کنترل می شود .تنظیم همه ی این ها برای سلامت فرد ضروری است .با بالا رفتن سطح TSH خون ، میزان هورمون ها تیروئید هم بالا می رود ، تا تعادل آن ها برقرار شود . اگر تیروئید درست کار نکند ، تلاش برای تنیم هورمونی کار این مجموعه را بیشتر بر هم می زند .

  بیماری های تیروئید حدود 5/2 درصد امریکاییان را گرفتار کرده است ، که بیشتر آن ها زنان هستنید. دو نوع عدم تعادل هورمون تیروئید وجود دارد : پر کاری تیروئید و کم کاری تیروئید . در این مقاله ، ما به پرکاری تیروئید می پردازیم . اطلاعات بیشتر در مورد کم کاری تیروئید را در مقاله های بعد حتما مفصل در خدمت شما قرار خواهیم داد .

  پرکاری تیروئید(بیماری گریوز )

  زنان چهار برابر بیشتر از مردان گرفتار بیماری گریوز می شوند . (همچنین دو برابر مردان دچار تومورهای تیروئید می گردند .) تفاوت هایی بین انواع پرکاری تیروئید وجود دارد ، ولی بیماری گریوز شایع ترین آن هاست . این یک بیماری خود ایمنی است ، یعنی دستگاه ایمنی به اشتباه به خود بدن حمله می کند .بیماری گریوز حدود یک میلیون امریکایی را مبتلا کرده است .در ایران طبق آماری سال 68 پیش از رشد تولید نمک ید دار در کشور آمار بسیار بالایی بود که با تولید نمک ید دار این آمار کاهش پیدا کرده . پزشکان بیماری پرکاری تیروئید را با سرکوب تولید هورمون تیروئید درمان می کنند .برای این کار چند دارو تجویز می شود ، و گاهی ، مخصوصا در افراد مسن حساس به دارو ، ممکن است پرتو درمانی برای ناتوان کردن بخشی از خود غده ی تیروئید انجام شود .

  داروهای گیاهی برای بیماری پرکاری تیروئید

  اگر علائم بیماری پرکاری تیروئید را دارید ، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرده و داروهای تجویزی را مصرف کنید. ولی در کنار رعایت دستورات پزشک ، وبا اجازه ی او ، می توانید از گیاهان زیر کمک بگیرید .

  بادرنجبویه : در اروپا ، بادرنجبویه اغلب همراه با فراسیون در درمان بیماری پرکاری تیروئید یا گریوز مصرف می شود .مطالعات نشان داده اند که یک بار تزریق بادرنجبویه باعث پایین آمدن سطح TSH در خون و هیپوففیز شد ، معلوم نیست مصرف خوراکی آن هم همین تاثیر را داشته باشد ولی مطمئنا در این بیماری تاثیر دارد .

   

  کلپ : در میان ژاپنی هایی که کلپ زیاد می خورند ، بیمارهای تیروئید بسیار نادر است ولی در میان آن هایی که زندگی غربی را پیشه کردند و کلپ نمی خورند این نوع بیماری ها رو به افزایش است .

  شاه پسند : به نظر می رسد گیاه شاه پسند خواص شبیه به نعناع چمنی داشته باشد . عصاره ی آن تولید هورمون تیروئید را سرکوب کرده و بر سطح TSH بدن تاثیر می گذارد .

  درکل استفاده از سبزیجات از خانواده ی کلم که باعث کاهش فعالبت تیروید می شود برای این بیماری توصیه می شود .

  منبع خبر: داروخانه ی سبز از جیمز دیوک

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید