دسته‌بندی نشده

تاثیرات منفی آلودگی هوا بر پوست و راه حل آن

 • طبق اظهارات دکتر دوریس دی دستار استاد کلینیکی مرکز درمان دانشگاه Langone نیویورک آلودگی هوا می تواند به تغییر و ناهماهنگی رنگ پوست، پیر شدن سریع پوست و سرطان پوست منجر شود. طبق یک آزمایش انجام شده بر روی زنانی که طی 24 سال در محیطی شهری یا روستایی زندگی کرده اند نشان می دهد که زنانی که در محیط شهری زندگی کرده اند بیشتر دچار لک و چروک شده اند و این به دلیل این است که آلودگی ها واقعا برای پوست مضر است. ذرات معلق در هوا که ناشی از ماشین ها، کارخانه ها، ساخت و ساز و … هستند حتی گاهی از منافذ پوست هم کوچک ترند و به همین دلیل به لایه های عمیق تر اپیدرم نفوذ کرده و نه تنها باعث التهاب و خشک شدن پوست می شوند بلکه باعث ایجاد واکنش در سطح سلولی پوست شده و در نتیجه خاصیت کشسانی پوست را کاهش داده و باعث شل شدن پوست می شود. آلودگی هوا کلاژن و لایه لیپید را در پوست می شکند و در نتیجه باعث ضعیف شدن لایه محافظتی پوست می شود. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که از چنین اتفاقی جلوگیری کنید. کافی است یک سری تغییرات کوچک مانند پاکسازی و شست وشوی صحیح پوست و استفاده از آنتی اکسیدان ها در شیوه مراقبت از پوست خود بدهید تا تاثیری بزرگ و مثبت را بر پوست خود ببینید. این هم راه حل شما در 3 مرحله:
  مرحله اول:
  پوست را پاکسازی کنید
  همه می دانیم که باید پوستمان را بشوییم اما خیلی از ما اینکار را به خوبی انجام نمی دهیم. ” شستن صورت به صورت روزانه وب هصورت عمیق و کامل یک مرحله حیاتی در کاهش باری است که آلودگی روی پوستتان می گذارد. صبح ها پوستتان را بشویید تا پوست برای محصولاتی که به پوست درخشش می دهند آماده شود. از یک شوینده ملایم صورت استفاده نمایید. تنها افرادی که دارای پوست چرب هستند به یک شوینده قوی تر نیاز دارند. شب ها باید صورت را عمیق تر بشویید تا آلودگی ها کاملا زا پوست پاک شوند. هدف پاک کردن تمامی آلودگی ها و مواد اضافی روی پوست است بدون آنکه پوست را بیش از حد لایه برداری، خشک و یا اذیت کنید. توصیه می شود شب ها از یک براش همراه شوینده پوست خود استفاده کنید تا تمامی ناخالصی ها به طور موثر از روی پوستتان پاک شود. چون شستن با دست ممکن است تمامی آلودگی ها را از بین نبرد. اگر نمی توانید از براش استفاده کنید یک اسکراب به روتین مراقبت از پوست خود اضافه نمایید. در نهایت با یک پنبه را به تونر آغشته نمایید و صورت خود را عمیقا با آن پاک کنید.

  مرحله دوم:
  اثرات آلودگی را خنثی کنید
  وقتی آلودگی داخل پوستتان می شود در پوست رادیکال های آزاد مولکول های بی ثباتی که دارای الکترون های نامتوازن هستند را ایجاد می کند. این ملوکول ها مانند توپ پینگ پونگ عمل م یکند و در اطراف پوستتان حرکت می کند تا یک الکترون را از یک سلول سالم بدزند و در نهایت به آن سلول صدمه وارد می شود. به معنی واقعا کلمه رادیکال های آزاد در کلاژن پوست که پوست را سفت می کند شکاف ایجاد می کند. تمامی این فرایند به لک، ناهمواری پوست و چروک منجر می شود.
  رادیکال های آزاد التهاب را افزایش میدهند که درنتیجه باعث تشدید جوش زدن می شود. و البته این همه ماجرا نیست شدید ترین آسیبی که رادیکال های آزاد به پوست می زنند آسیب رساندن به دی ان ای پوست و تکثیر سلول های پوستی است که در نهایت به سرطان منجر می شود. با اینکه خیلی بد به نظر می رسد اما جوابی در راه است. آنتی اکسیدان ها. این مواد مغذی می توانند در صورت نیاز به پوست الکترون اهدا کنند و خاصیت رادیکال های آزاد را خنثی سازند. برای خنثی سازی اثر رادیکال های آزاد هر روز صبح و شب پس از شست و شو یصورت یک لایه از یک سرم آنتی اکسیدان را بر پوست بزنید می توانید در سرم خود از روغن های مریم گلی، روغن بابونه رومی، روغن رز، روغن یلنگ یلنگ، روغن رز و روغن شمعدانی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند و چندین برابر مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان، آنتی اکسیدان دارند استفاده نمایید.برای تهیه سرم آنتی اکسیدان در یک ظرف اسپری مقداری روغن جوجوبا برای پوست ها خشک و مقداری روغن پاپایا برای پوست های چرب ریخته و 4 قطره روغن بابونه  و 10 قطرهر روغن شمعدانی اضافه نمایید. همچنین غذاهای سرشار از انتی اکسیدان مانند بلوبری، سبزی خوردن و لوبیا میل کنید.

  مرحله 3:
  ایجاد یک لایه محافظ بر پوست
  حتما وقتی هوا آفتابی است از ضد آفتاب استفاده می کنید اما دلیل دیگری برای استفاده از ضد آفتاب به صورت روزمره وجود دارد. آلودگی ساخت بشر نه تنها به پوست آسیب می رساند بلکه به نازک شدن لایه اوزون هم کمک می کند. بنابراین حتی در روزهای سرد و ابری ما بیشتردر معرض آفتاب قرار داریم. اشعه یو وی نه تنها باعث آفتاب سوختگی می شود بلکه شتابدهنده ای برای پیری پوست و ایجاد لک است. از یک ضد آفتاب دارای اس پی اف 30 استفاده کنید تا از پوستتان محافظت کنید. پس استفاده از ضد آفتاب، آنتی اکسیدان و پاک کننده های پوست را در برنامه خود جای دهید تا پوستتان پیش از موعد پیر نشود و سلاتی و درخشش خود را حفظ کند.

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید