دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره ی سوسنبر یا نعناع فلفلی ، به همراه دستورهای ساده ای ازنسخه هایی برای درمان :سردرد ، اختلالات عصبی ، آسم ، درد معده ، قولنج ، رماتیسم ، بوی دهان و…

 • سوسنبر (نعناع فلفلی)
  ساقه ی آن باریک ، سبز رنگ و یا قرمز است و ارتفاع آن به پنجاه سانتیمتر می رسد .
  برگ های آن دراز و اطرافشان مثل دندانه های اره است و پشت برگ ها دارای شیار است .
  گل های آن کوچک و قرمز رنگ و یا آبی پررنگ است و در تیر ماه ظاهر شده و اغلب تا آخر شهریور ماه دوام می آورد در انتهای ساقه های گل های آن به شکل خوشه جمع می شود .
  برگ های سوسنبر را در ماه های تیر و مرداد و گل های آن را در موقع گل دادن باید بچینید .
  برگ های سوسنبر را در سبدی بریزید و در جایی که خشک است و هوا عبور می کند ، در سایه خشک کنید ، ولی گل های آن را به شکل دسته در آورید و آویزان کنید تا خشک شود و هر وقت احتیاج داشتید مورد مصرف قرار دهید . سوسنبر از خانواده نعناع است و بیش از هجده نوع نعناع ، امروز وجود دارد که خواص مشابهی دارند .
  ولی ما ، در اینجا نسخه های خود را فقط روی سوسنبر می دهیم.
  قدیمی ها نعناع را به خوبی می شناخته اند . بقراط حکیم ، دم کرده نعناع را برای تعدیل احساسات خوب و بد و آرام کردن قلب تجویز می کرد و عقیده داشت عشق ، کینه ، خشم ، هوس و با دم کرده ی نعناع معالجه می شود ، به شرطی که مصرف آن را جدا شروع کرده و ادامه دهند .
  به همین جهت ، ارسطو ، فیلسوف شهیر یونان در یکی از کتاب های خود می نویسد ، که در زمان جنگ نباید نعناع کاشت و نابید نعناع خورد ، زیرا نعناع صفت جنگجویی را تضعیف می کند .
  سوسنبر چه دارد ؟
  سوسنبر دارای اسانس کامفر است که به نام مانتول معروف است و همین مانتول است که دارای بوی مشحص و طعم سوزان و تند و در عین حال مطبوع و خنک کننده است . سوسنبر دارای دو خاصیت است .اگر آن را به مقدار کم مصرف کنند خواص بی حس کننده ، مسکن و ضد تشنج دارد و اگر به مقدار زیاد مصرف کنند بر عکس تقویت کننده اعصاب و مقوی قوه هاضمه است .
  نسخه های شفابخش سوسنبر
  بی اشتهایی
  هشت تا ده عدد برگ تازه یا ده گرم برگ خشک سوسنبر را در یک فنجان آب جوش دوازده دقیقه دم کنید و ، بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و در طی روز سه یا چهار بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید . اگر دچار بی اشتهایی شده اید با دم کرده ی سوسنبر یا نعناع فلفلی بزودی معالجه شده و اشتهای شما باز خواهد شد .
  آسم
  دو تا برگ تازه ی سوسنبر را بچینید و در یک فنجان آب جوش دوازده دقیقه دم کنید ، اگر دسترسی به برگ تازه ی سوسنبر ندارید پانزده گرم برگ خشک آن را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید و ، بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازید ، و هر روز سه یا چهار بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید .
  دم کرده ی سوسنبر سرفه های پی در پی شما را در بیماری آسم آرام می کند . نسخه ی این دم کرده برای درمان برونشیت و بیماری های مربوط به مجاری تنفس و سرماخوردگی هم تجویز شده است .
  قولنج
  دم کرده ی سبک سوسنبر ، انواع قلنج ها را آرام کرده و معالجه می کند . برای تهیه ی این دم کرده باید دو برگ تازه ی سوسنبر را در یک فنجان آب جوش و یا پانزده گرم خشک سوسنبر را در یک لیتر آب جوش دوازده دقیقه دم کنید ، سپس آن را صاف کرده و با عسل شیرین سازید ، وقتی دچار قلنج شدید هر روز سه یا چهار فنجان از آن را بنوشید .
  درد معده و سکسکه
  وقتی معده شما درد گرفت بهترین دوا ، دم کرده رقیق سوسنبر است و باید دو برگ سوسنبر را در یک فنجان آب جوش دوازده دقیقه دم کنید و با عسل شیرین کرده و هر روز سه تا چهار فنجان از آن را بنوشید .
  دم کرده ی رقیق سوسنبر درمان موثر سکسکه است ، وقتی قوه ی هاضمه شما ضعیف شده و غذا را به آسانی هشم نمی کند . باید دم کرده قوی سوسنبر را بنوشید . در این مورد ، باید هشت تا ده برگ سوسنبر تازه را در یک فنجان آب جوش دوازده دقیقه دم کنید و بعد صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز سه تا چهار فنجان از آن را بنوشید .
  مقدار مصرف برگ خشک سوسنبر در این مورد ده گرم در یک لیتر آب جوش است .
  بوی دهان
  کسانی که دهانشان بو می دهد و یا تنفسی نامطبوع دارند . اگر برگ تازه خشک سوسنبر را در دهان خود بجوند بوی بد دهان آن ها از بین رفته و محیط دهانشان ضدعفونی خواهد شد ، ولی این اشخاص هم باید بیش از هشت تا ده برگ سوسنبر بجوند .

  بحران های کبدی
  کسانی که ناراحتی کبد دارند باید مدت هشت روز ، روزی هشت عدد برگ تازه ی سوسنبر را بجوند . جویدن برگ سوسنبر ضد عفونی کاملی است .
  سردرد
  دم کرده ی سبک سوسنبر سردردهای شما را آرام می کند .علت سردردهای شما چه عصبی و چه مربوط به سوءهاضمه باشد آن را معالجه و درمان می کند. طرز تهیه و مقدار مصرف دم کرده ی سبک سوسنبر برای معالجه ی سردرد این است :
  دو عدد برگ سوسنبر تازه را در یک فنجان آب جوش و یا پانزده گرم برگ خشک سوسنبر را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا دوازده دقیقه بماند ، سپس آن را صاف کرده و هر روز چهار فنجان از آن را بنوشید .
  اختلالات عصبی
  اگر مظطرب هستید ، اگر از تشنجات رنج می برید ، و خلاصه اگر اعصاب شما ناراحت شده است ، دم کرده سبک و رقیق سوسنبر بنوشید .
  طرز تهیه و مقدار مصرف آن این است که دو برگ سوسنبر تازه را در یک فنجان آب جوش دوازده دقیقه دم کنید و بعد صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز چهار بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید .
  اگر بر عکس سست و ناتوان هستید و همیشه خواب آلود می نمایید و خلاصه سرحال نیستید و احتیاج به یک تقویت کننده دارید ، دم کرده ی قوی سوسنبر را بنوشید .
  برای تهیه ی دم کرده ی قوی سوسنبر باید هشت تا ده برگ تازه ی سوسنبر را در یک فنجان آب جوش و یا ده گرم برگ خشک سوسنبر در یک لیتر آب جوش به مدت دوازده دقیقه دم کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز چهار بار و هر بار یک فنجان از آن را بنوشید .
  درد پاها
  اگر پاهای متورم ، دردناک و خسته ای دارید ، صد گرم برگ تازه یا خشک سوسنبر را در یک تشت آب گرم بریزید و دوازده دقیقه بگذارید ، دم بکشد، بعد پاهای خود را در آن گذاشته و با دست ماساژ دهید و بشویید .
  حمام پاها با دم کرده ی سوسنبر به ترتیبی که در بالا شرح دادیم ، موجب استراحت و آرامش می شود و اگر یک هفته هر روز این کار را ادامه دهید ، بعد از پایان هفت روز خواهید دید پاهای چابک و چالاکی پیدا کرده اید که مثل پرندگان خیلی سبک و چالاک می توانید بدوید .

  انواع رماتیسم
  صد گر برگ های سوسنبر تازه یا خشک را در دو لیتر آب جوش بخیسانید ، وقتی خوب خیس خورد تا گرم است در پارچه ی نازکی بپیچید و به صورت کمپرس روی جاهای دردناک بدن بگذارید . کمپرس گرم سوسنبر دردهای مفاصل و رماتیسم را آرام می کند .
  نسخه های ژان کونزله
  ژان کونزله گیاه شناس سویسی که شهرت زیادی در طبابت با گیاهان دارویی دارد در کتاب خود درباه ی سوسنبر چنین می نویسد :
  در اروپا بیش از هجده نوع نعناع وجود دارد که از نظر طبی همه خواص مشابه دارند ، ولی سوسنبر یا نعناع فلفلی برای معالجه ی بیماری ها موثرتر و مفید تر است .
  گیاه شناسان با تجربه برگ های سوسنبر را در وسط مرداد ماه شاخه های گلدار آن را در مهر ماه می چینند و با دقت در سایه خشک می کنند . سوسنبر و به طور کلی نعناع را نباید جوشانید ، بلکه فقط باید آب جوش روز آن ریخت و آن را دم کرد و دم کرده ی انواع نعناع قلب را نیرو می بخشد و معده را تقویت می کند .
  1. اگر چای نعناع را با عسل ، اشخاص سالخورده ، مدت طولانی مصرف کنند ، این خاصیت را دارد که بدن این اشخاص را گرم کرده و ادرار را به آسانی خارج می کند .
  2. الکل نعناع در موارد انواع قولنج ، شتنجات ، حواس پرتی ، میگرن ، و بحران های قلب فورا عارضه را شفا می دهد برای تهیه ی الکل نعناع باید به ترتیب زیر عمل کنید :
  سوسنبر یا نعناع را ریزریز کنید و در یک بطری الکل سفید بریزید و در بطری را ببندید و آن را مدت هشت روز بگذارید در آفتاب بماند ، بعد آن را صاف کرده و آن قدر شکر در آن بریزید که شیرین شود و آن را در بطری در بسته ای نگه داری کنید و هر وقت به آن احتیاج داشتید مصرف کنید .
  به طریق دیگری هم می توانید الکل نعناع درست کنید ، به این ترتیب که سوسنبر را با بابونه در بطری در گشادی بریزید و یک سوم محتوای آن بطری را الکل نود درجه و دوسوم آن را آب خالص بریزید و در آن را محکم ببندید و در بطری دیگری بریزید و در آن را محکم ببندید و هر وفت دچار عوارض قولنج ، تشنج ، حواس پرتی ، میگرن ، بحران های قلبی شدید از آن مصرف کنید .
  وقتی دچار دل به هم خوردگی شدید ، یک قاشق سوپخوری از این لیکور شیرین را با سه قاشق سوپخوری آب مخلوط کنید و بنوشید ، خیلی زود عارضه ی دل به هم خوردگی شما را بر طرف می شود .
  3. در مواردی که ادرار بند می آید ، باید برگ های سوسنبر را در سرکه پخت و آن را به صورت ضماد گرم روی مثانه گذاشت و هشت روز این کار را ادامه داد تا حبس البول برطرف شود .

  4. کسانی که از ناحیه ی پا زود سرما می خورند ، باید برگ های نعناع را در کفش های خود بگذارند تا پایشان با آن تماس پیدا کند .
  5. کسانی که پایشان زیاد عرق می کند و بو می دهد ، اگر پای خود را بشویند و چندین شب پاهای خود را در کیسه ای بکنند که پر از برگ سوسنبر و نعناع است و بخوابند ، بعد از چندی خواهند دید که این عارضه در آن ها برطرف شده است .
  سونبر ونعناع در ایران
  سونبر و انواع نعناع در ایران فراوان است و همه آن را می شناسیم ، عرق نعناع در موارد زیادی به عنوان مقوی قلب دافع رطوبت استعمال می شود . مرحوم سید ضیاءالدین طباطبایی به نعناع به علت خواص طبی آن اعتقاد فراوان داشت و معمولا به جای چای معمولی دم کرده ی نعناع می نوشید .
  دکتر گیلورد هاوزر غذاشناس نامی جهان نیز در کتاب خود دم کرده چای نعناع را به همه توصیه کرده است .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید