دسته‌بندی نشده

خواص اکالیپتوس ،داروی کاهش قند خون

 • شرح خواص و كار بردها

  مولف پزشکی نامه می نویسد : اوکالیپتوس درخت بومی استرالیاست . دانه ی اکالیپتوس را در سال 1875 به اروپا آوردند و در اسپانیا ، جنوب فرانسه ، جزیره ی کورس ، و الجزایر آن را کاشتند ؛ کشت آن بزودی تعمیم یافته و سراسر این گشورها را پر از درخت اوکالیپتوس کرد . اوکالیپتوس درختی زیبا و همیشه سبز و برگ های آن دارای عطر مطبوعی است .
  قوه ی جاذبه ی آب این درخت را هیچ یک از نباتات دنیا ندارد ، چنانچه ریشه ی این درخت سه برابر وزنش آب به خود می کشد ؛ به همین جهت مردم استرالیا در حین عبور از بیابان های وسیع ، وقتی احتیاج به آب پیدا کنند ریشه های این درخت را قطع می کنند و آب که از آن خارج می شود ، آن ها را سیراب می کند .
  اوکالیپتوس علاوه بر خواص طبی که برگ های آن دارد در لطافت و دفع مگس و پشه نیز موثر است ؛ و اگر به خاطر داشته باشیم ، در زمان رضا شاه این درخت را در نواحی شمالی ایران نیز برای دفع پشه ی مالاریا کاشتند و در خانه های شمال شهر تهران نیز <br>کشت آن معمول شده است و عجیب این سات که این درخت خیلی زود ریشه گرفته و برگ وشاخه های آن زیاد شده و بالا می رود .
  مصرف برگ های اوکالیپتوس در عفونت های برونشه های تجویز شده است .
  همچنین می توان آن را در معالجه و درمان نزله های مثانه و رحم و سوازک استعمال و مصرف کرد .
  اوکالیپتوس تب بر ، اشتهاآور ، هضم کننده و داوری دیابت (مرض قند) است . مقدار مصرف آن سه تا چهار برگ تازه در یک لیوان آب جوش و یا یک قاشق سوپخوری برگ های خشک آن در یک فنجان بزرگ آب جوش است که باید ده دقیقه دم بکشد و در روز سه تا پنج فنجان از آن را نوشید. یک مشت کوچک برگ های اوکالیپتوس را در یک لیتر آب ده دقیقه بجوشانید و سپس با آن زخم های جلدی را بشویید ، باعث التیام و شفای آن خواهد شد .
  اگر میوه عای اوکالیپتوس را در ظرف آبی که در آن باز باشد ، در اتاق بچوشانید باعث تصفیه ی هوای اتاق و پاک کردن میکروب ها خواهد شد .
  اسانس روغن موجود در برگ (1/5 تا 3 درصد ) شامل شنیئول و اکالیپتول است ، لیمونن ، مونرترپن ها ، فلاونوئیدها ، سسکوئی ترین ها ، ائوگلوبال ها
  ماده موثر اصلی برگ اوکالیپتوس روغن اتر است . قسمت اصلی این روغن سینئول واوکالیپتول می باشد که عطری هستند . روغن اتر در درمان التهابات مجاری تنفسی به عنوان خلط آور و نرم کننده مصرف داخلی دارد .

  خرید اینترنتی روغن اکالیپتوس

  – روغن اوکالیپتوس ضد عفونی کننده قوی است .
  – در آروماتوتراپی در داروهای تنفسی و کم کننده های تراکم ، مانند مالیدنی های سینه برای سرفه به عنوان ترکیب عمده آب نبات ها و پاستیل ها به کار می رود .
  – اگر یک مشت کوچک برگ های خشک اوکالیپتوس را در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانند و با آن زخم های جلدی را بشویند ، باعث التیام و شفای آن خواهد شد.
  – بخور اوکالیتوس سبب ضدعفونی کردن هوا و از بین بردن میکروب ها می شود .
  روغن اکالیپتوس به عنوان ضد عفونی کننده در بسیاری از بیماری های عفونی مانند مخملک ، آنفولانزا ، سرخک و حصبه مورد استفاده قرار می گیرد .
  – عصاره برگ اوکالیپتوس در درمان اسهال و اسهال خونی تجویز می شود . برای این منظور برگ های خشک شده را مثل چای دم می کنند و به مریض می خورانند .
  -عصاره برگ اوکالیپتوس خاصیت ادرارآوری و ضد تومور دارد .
  – جهت درمان سرماخوردگی ، برونشیت و مشکلات تنفسی بایستی 3-2 گرم برگ اوکالیپتوس را در 150 سی سی آب دم کرده و نوشید .
  – مصرف بی رویه اوکالیپتوس باعث ایجاد ورم معده و روده ، سردرد ، تشنج و ورم کلیه ، پیدایش خون در ادرار ، ضعیف شدن رفلکس ها و حرکات تنفسی ، پائین آمدن فشار و قند خون می شود . امروزه مصرف خوراکی آن را ممنوع کرده اند .
  -مقدار چند قطره از روغن اکالیپتوس در استعمال خارجی به عنوان یک داروی مسکن سبب التیام روماتیسم و ناراحتی های جزیی پوست می شود .
  – اوکالیپتوس سبب دفع کرم و انگل می شود .
  – اگر 50-20 گرم برگ اوکالیپتوس را در یک لیتر آب جوشانده و روزی 5-4 استکان مصرف شود ، برای مداوای بیماری های دستگاه تنفس و تسهیل در خروج خلط و رفع سرفه مفید است .
  – اوکالیپتوس قند خون را پائین می آورد .
  – جوشانده برگ اوکالیپتوس ضد تب و لرز است .
  – جویدن برگ اوکالیپتوس لثه را محکم و بوی بد دهان را از بین می برد .
  – اسانس اکالیپتوس سبب از بین رفتن شپش می شود .
  -اگر 10-5 گرم برگ اوکالیپتوس را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 30 دقیقه دم بکشد و آن گاه روزی 3 بار و هر بار یک فنجان مصرف شود ، در کاهش قند خون موثر است .
  – روغن اوکالیپتوس فوق العاده سمی بوده و برای انسان مضر است .
  – جهت استنشاق 5-10 قطره از روغن اکالیپتوس را در دو لیوان آب جوش ریخته وبخور می دهند .
  – وجود دو خاصیت قابض و ضد میکروبی در اوکالیپتوس سبب شد تا در بیماری های مجاری ادرار از آن استفاده شود .
  – اثرات ضد میکروبی اوکالیپتوس بیشتر روی باکتری های گرم مثبت می باشد . اوکالیپتوس در برونشیت های ساده یا عفونی که با خروج خلط فراوان همراه است تنیجه مطلوب می دهد .
  – اوکالیپتوس در بیماری های آمیزشی و تقویت و ورم دستگاه تناسلی زنانه استفاده می شود .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید