دسته‌بندی نشده

برنامه غذایی برای گروه خونی O

 • نام گروه خونی O اول واژه OLD (اُلد) در انگلیسی است که ترجمه ی فارسی آن “کهنه” است. O نماینده گروه خونی مردمانی است که در حدود چهل هزار سال پیش ظهور کردند و باور بر آن است که اجداد بشر امروزی بودند. بقایای این مردمان در شهر دُردُن فرانسه در غاری به نام کرمینیان کشف شده است؛ بنابراین، آن ها را به همین نام، نام گذاری کردند. بقایای کرمینیان گواهی بر آن می دهند که آن مردمان دارای سرهای دراز و کشیده، صورت های صاف و قدهای بلند بوده اندکرمینیان انسان را به مبدا زنجیره ای بالا برد و وی را از خطرناک ترین شارچی روی زمین کرد. شکار گروهی، ساخت و استفاده از اسلحه از ابتکارات کرمینیان بود که جبران محدودیت های بدنی آن ها را می کرد و به آنان در رقابت با دیگر حیوانات شکاری برتری داد. حدود 30 هزار سال پیش بادهایی نامطلوب باعث خشک سالی های پی در پی در آفریقا شدند و مراتع و طبیعت سرسبز این قاره را به کویری عریان تبدیل کردند، همزمان با این وقایع در قلب افریقا مناطق شمالی که همواره یخ زده بود گرم تر شده و جوی مناسب برای رشد مراتعی سرسبز پدیدار گشت. در نتیجه شکار و شکارچی به آن مراتع رخنه کردند. پس گروه خونی O مبدا گروه خونی بشر روی زمین شد و تا به امروز بیشترین مردمان روی زمین را شامل می شود.
  برنامه ریزی برای گروه خونی O
  ویژگی گروه خونی O: شکارچی و گوشتخوار.
  علائم:
  دستگاه گوارش نیرومند
  ناتوانی در گوارش شیر و فرآورده هایش.
  توانایی در برابر فشار اعصاب و فعالیت های ورزشی بدن
  واکنش بیش از حد سیستم دفاعی بدن
  کم توانی در دگرگونی های محیط زیستی
  رژیم غذایی برای گروه خونی O
  به طور خلاصه این افراد باید گوشتخوار باشند، ورزش های مداوم و نیمه سنگین انجام دهند و از خوردن نان و لبنیات (بدون مصلح) پرهیز کنند. خون این گروه رقیق است به همین دلیل بیماری های خونریزی دهنده مثل کولیت اولسرو، کرون و زخم معده در آن شایع تر است و همچنین انواع بیماری های عفونی حاد، سرطان پوست و مشکل تیروئید نیز در آن ها بیشتر دیده می شود.
  چای های گیاهی برای گروه خونی O
  توصیه در مورد چای های گیاهی برای دارندگان گروه خونی O بر مبنای مشکلاتی است که برای دستگاه گوارشی ایجاد می کند. گیاهی مانند سوسنبر، جعفری، میوه گل رز، عشبه بیابانی همگی برای دستگاه گوارشی دارنده ی خون O مفید هستند. از سوی دیگر، گیاهانی مانند یونجه، آلو، ریشه و برگ بابا آدم و کاکل ذرت موجب رقیق شدن خون می شود که برای دارنده ی این خون مشکل ساز است.
  چای های گیاهی سودمند برای گروه خونی O:
  عشبه بیابانی، توت، جعفری، زنجبیل، زیرفون، سونسبر، شنبلیله، فلفل کاین، گل قاصدک، گیاه مادها، میوه رازک، میوه نسترن

  یک دمنوش ترکیبی خوش طعم برای سلامتی گروه خونی O: گاوزبان، سنبل الطیب، چای سبز به نسبت های مساوی

   

  گوشت ها برای گروه خونی O:
  برای دارنده گروه خونی O گوشتهای لخم قرمز مانند: گاو و گوسفند مفید است و گوشت های سفید مانند، مرغ و بوقلمون بی زیان. تعداد وعده در هفته و مقدار آن بستگی به اندام و نیاز هر کس دارد. هر چند اگر فشار روی اعصاب کسی بیشتر است، او نیاز دارد که پروتئین بیشتری مصرف کند.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  گوشت لخم قرمز 4 تا 6 بار مرد 100 تا 180 گرم زن و بچه 60 تا 150 گرم
  گوشت سفید 2 تا 3 بار مرد 100 تا 180 گرم زن و بچه 60 تا 150 گرم

  گوشت های مفید برای گروه خونی O:
  آهو- بره- بز- دل – قلوه و جگر- سیرابی- کله- پاچه و زبان- گاو – گوساله – گوسفند- میش
  خوراکی های آبزی برای گروه خونی O:
  خوراک آبزیانن نیز ار غاهای پر پروتئین است و مناسب ترین غذای گوشتی برای گروه خونی O .
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  آبزی های (مناسب) 3 تا 5 بار مرد 100 تا 180 گرم زن و بچه 100 تا 180 گرم

  آبزی های سودمند برای گروه خونی O:
  اردک ماهی- خارماهی راه راه- ساردین- شادماهی- شاه ماهی- شمشیرماهی- قزل آلای رنگین کمان- ماهی آزاد- ماهی حلبت- ماهی خالمخالی- ماهی خاویار- ماهی دمزرد- ماهی روغن- ماهی سفید- ماهی حلوا- ماهی گوشتخوار- ماهی گوشتخوار قرمز
  فرآورده های شیری و تخم مرغ برای گروه خونی O
  دارندگان خون گروه O باید از بیشتر فرآورده های شیر دوری کنند در تمایمی فرآروده های شیر، محصول مفیدی برای گروه خونی O وجود ندارد.این گروه خونی می توانند در هفته 4 تا 5 تخم مرغ بخورند. از فرآورده های شیر می توانند به مقدار کم از چند نوع پنیر که در لیست زیر ذکر شده بخورند. هر چند که نوع پروتئین آن ها برای گروه خونی O ارزش چندانی ندارد. پس بهتر است که دارندگان این خون، به ویژه بانوان گاهی از قرص یا کپسول های کلسیم به عنوان یاور (مکمل) استفاده کنند.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  تخم مرغ 3 تا 4 بار 1 عدد (بدون زرده 2 عدد)
  پنیر 0 تا 3 بار 60 گرم
  ماست 0 تا 3 بار 100 تا 200 گرم
  شیر (کم یا بی چربی) 0 تا 1 بار 100 تا 200 گرم

  فرآورده های شیری بی زیان برای گروه خونی O: پنیر بز، پنیر سویا، پنیر فتا، پنیر لیقوان، پنیر ماتسورلا، شیر سویا، کره
  روغن و چربی برای گروه خونی O :
  برخی از روغن ها برای گروه خونی O مفید و برخی بی ضرر است. جدا از روغن های زیان دار، گروه خونی O می تواند از ویژگی های دارویی و خوراکی این روغن ها استفاده کند و برای پاکیزگی روده ها از آن سود ببرد. برای گروه خونی O روغن تخم کتان و روغن زیتون که دارای ویژگی های دارویی هستند ارجحیت دارد. این دو روغن در بهداشت قلب و سرخرگ ها سودمند است و کلسترول خون را کاهش می دهند. هر چند، بین آن دو، روغن زیتون فراوان تر است.
  روغن زیتون تحمل حرارت زیاد را ندارد، برای سرخ کردن مناسب نیست. اگر از آن برای سرخ کردن استفاده می کنید حرارتی بیش از 65 درجه سانتی گراد به آن وارد نکنید. هر چند، بهترین روش استفاده از آن در دمای معمولی اتاق است.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  روغن 4 تا 8 بار 1 قاشق غذاخوری

  روغن های مفید برای گروه خونی O: روغن تخم کتان- روغن زیتون
  بادام ها و تخمه ها برای گروه خونی O:
  برخی از بادام ها و تخمه ها می توانند منبع پروتئین برای خون O باشند، ولی آن ها دارای چربی بسیاری هستند و ارزش پروتئینی آن ها بیشتر کمکی است و خوراک پروتئینی کامل محسوب نمی شوند. پس اگر دارنده این خون مشکل ازدیاد وزن دارد، بهتر است از مصرف آن ها دوری کند چون بادام ها و تخمه ها می توانند یبوست ایجاد کنند و افراد دارای گروه خونی O مستعد این بیماری هستند. پس بهتر است که از کره بادام زمینی استفاده کنند و اگر کره آن در دسترس نیست بسیار خوب بادام یا تخمه ها را بجوند که با بزاق دهان ترکیب شود.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  بادام ها 3 تا 4 بار 6 تا 8 دانه
  تخمه ها 3 تا 4 بار یک قاشق غذاخوری
  کره بادام یا تخمه 3 تا 7 بار یک قاشق غذاخوری

  بادام ها و تخمه های مفید برای گروه خونی O:
  تخمه کدو حلوایی- مغز گردو
  نخود ها و لوبیاها برای گروه خونی O :
  بیشتر لوبیاها برای گروه خونی O سودی ندارند. این دسته از مواد غذایی در این گروه خونی مانع جذب برخی دیگر از مواد غذایی مورد نیاز بدن می شوند و بافت های ماهیچه ای را از حالت اسیدی خارج می کنند. در حالی که دارندگان خون O با اسید بیشتر در بافت ماهیچه ها عملکرد بهتری نشان می دهند. هر چند اسیدی بودن بافت ماهیچه ها با اسیدی/قلیایی بودن معده دو موضوع جدا از یک دیگر هستند اما برای این منظور چند نوع لوبیا وجود دارد که برای خون O مفید هستند تا جایی که دستگاه گوارش را تقویت و در بهبودی زخم معده بسی کمک می کند.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  نخود و لوبیا 1 تا 2 بار 250 گرم یا کم تر

  نخودها و لوبیاهای مفید برای گروه خونی O:
  لوبیا چیتی- لوبیا چشم بلبلی
  غله/حبوبات برای گروه خونی O:
  خون گروه O هرگز تحمل فرآورده های گندمی را ندارد، بهتر است از تمامی آنان پرهیز کند. گندم دارای گردآورین هایی است که مانع جذب کامل مواد مفید در خون و دستگاه گوارشی آنان می شود. فرآورده های گندمی بزرگترین مشکل چاقی در گروه O هستند.
  برتری در ارزش مواد غذایی که به طور سنتی به گندم داده می شود، کاملا غلط است و به هیچ وجه مبنی بر دانش پزشکی نیست. بیشتر فرآورده های گندم دارای گردآورین هایی هستند که موجب ترشحات سینوسی می شود و غلیظ شدن این ترشحات در سینوس ها باعث عفونت های سینوسی، سردرد و در مبارزه با دفع این ترشحات، بزرگ شدن بی رویه بینی نیز از معایب آن است.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  غله ها و حبوبات گرم 2 تا 3 بار 250 گرم یا کم تر

  غله ها/ حبوبات بی زیان برای گروه خونی O: ارزن- برنج- گندم سیاه
  نان ها و کیک های آردی برای گروه خونی O :
  اگر غله ها برای خون O زیان دارند، پس روشن است که نان ها وکیک ها هم برای آن زیان دارند، چون بیشتر آن ها دارای نوعی آرد است. اگر چه در ابتدا، مشکل است که از خوردن نان که زمینه رژیم غذایی ایرانی ها است، به ویژه برای صبحانه، پرهیز کرد. ولی خوردن دائمی مواد غله ای می تواند برای دارنده خون O مشکل ساز باشد. هر چند دو نوع نان اسین و ازیکیل استثنا هستند. این دو نان بر خلاف دیگر نان های دارای انزایم های بسیار سودمندی هستند. پس اگر غلات اول جوانه بزنند و سپس آرد شوند نه تنها ضرر ندارند بلکه مفید هم هستن. هر چند در این روش چسبندگب خمیر کم شده یا از بین می رود.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  نان ها 0 تا 2 بار یک تکه به اندازه پهنای دست
  کیک ها 0 تا 1 بار یک دانه

  نان ها و کیک های مفید برای گروه خونی O: دو نان اسین و ازیکیل اگر موجودند و یا مشابه آن ها که از آرد دانه های جوانه زده ساخته می شوند.
  نان ها و کیک های بی زیان برای گروه خونی O: کیک برنجی- نان ارزن- نان برنجی- نان چاودار- نانسویا- نان گندم جوانه زده
  نان ها و کیک های زیان دار برای گروه خونی O: نان گندم (بربری- تافتان- سنگک- لواش) شیرینی های تولید شده از آرد گندم- نان و کیک ذرت
  سبزیجات و تره بار برای گروه خونی O:
  اکثر سبزیجات و تره بر برای خون O مفید و یا کماکان بی زیان هستند. هر چند سبزی هایی نیز وجود دارندکه برای این گروه خونی مشکل ساز هستند برای مثال برگ خردل و کلم هایی مانند کلم پیچ، کلم دلمه ای، کلم قمری و گل کلم این ها همه، مانع عملکرد مناسب غده ی تیروئید در بدن هستند.خون O ذاتا در کنش غدد تیروئید کم توان است. در عوض سبزیجات و تره بارهایی مانند، بروکلی، کلم خردل، سبزبرگ، کاهو ایرانی و اسفناج که دارای مقادیر زیاد ویتامین K هستند، برای این خون بسیار سودمندند. چون تنها ویژگی ویتامین K بستن خون است و همان گونه که در پیش اشاره شد خون O کمبود چند عامل لخته کننده را دارد و نیاز به کمک این ویتامین را نیز دارد.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  سبزیجات و تره بار 3 تا 5 بار نپخته یا پخته یک لیوان آب خوری یا بیشتر

  سبزیجات و تره بار مفید برای گروه خونی :
  اسفناج- بامیه- بروگلی- برگ چغندر- پیاز به جز پیازچه- ترب خردل- جلبک دریایی- آرتیشو- سیر- شلغم- فلفل قرمز- کاسنی دشتی- کاهو- کدو حلوایی- کلم خردل- گل قاصدک- هویج- زردک
  میوه ها برای گروه خونی O
  همان طور که در مورد تره بار و سبزیجات قبلا گفته شد، بسیاری از میوه ها نیز برای خون O مفید یا بی ضرر هستند. میوه ها نه تنها از نظر ویتامین مواد معدنی و فیبر(مورد نیاز برای پاکسازی مجرای گوارشی) برای بدن مورد نیاز است بلکه می توانند جایگزین نان ها و ماکارونی ها شوند. به عبارت دیگر، بهتر آن است که دارندگان خون O به جای نان و ماکارونی میوه بخورند.
  خوراک درهر هفته ….بار اندازه در هر بار
  میوه ها 3 تا 4 بار حدود 100 تا 200 گرم

  میوه های مفید برای گروه خونی O:
  انجیر (تازه یا خشک)، آلو (تازه یا خشک)، توت، گوجه سبز

  منبع خبر: گنجینه طب سنتی ایران

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، ان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید