دسته‌بندی نشده

نوروز در کشورهای دیگر دنیا

 • مراسم نوروز در کشورهای دیگر

  مراسم عید نوروز و آغاز سال نو نه تنها از دیرباز تا کنون در سرزمین ایران برگزار گردیده است بلکه هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای دیگر نیز این مراسم انجام می گیرد. در ادامه به بعضی از این مراسم اشاره می گردد :

  نوروز در افغانستان

  با توجه به اشتراک‌های زبانی و فرهنگی بسیار زیاد کشور ایران با افغانستان ، نوروز در این کشور مخصوصا در نقاط همجوار با ایران باشکوه برگزار می گردد . در روزهای اول سال دشت‌های زیبای بلخ و مخصوصا مزار شریف به طرز باشکوهی از گل سرخ آراسته می شود .

  از آئین‌ها و رسوم مردم افغانستان در نوروز می توان به شستشوی فرش‌های خانه و زدودن گرد و غبار پیش از آمدن نوروز و انجام مسابقات مخلتف ورزشی و رقابتی نام برد 

  نوروز در تاجیکستان

  نوروز در تاجیکستان به عنوان یک عید ملی و اجدادی تلقی می‌گردد و از آن استقبال زیاد می‌شود . مردم در ایام نوروز خاه‌ها را پاک و تمیز کرده و کهنگی و کثیفی را از آن‌‌ها می‌زدایند . پختن شیرینی‌های مخصوص و غذاهای متنوع و انجام دید و بازدید و برگزاری ماسبقات مختلف و باز کردن درب و پنجره برای وارد شدن هوای نوروزی به داخل خانه از مراسم نوروز در تاجیکستان است .

  نوروز در آذربایجان

  در جمهوری آذربایجان نوروز یکی از جشن‌های بزرگ مردمی محسوب می‌گردد .مردم به علت اعتقاد به مراسم و آئین نوروزی آن را با شکوه فراوان و با خواندن ترانه‌های شاد برگزار می‌کنند .

  آن‌ها پیش از رسیدن نوروز لباس نو خریده ، خانه و منزل را سر و سامان داده و به استقبال نوروز می‌روند .از مراسم زیبای مردم آذربایجان پختن سمنو ، آویختن کلاه پوستی به درها و آوزیان کردن کیسه از دریچه‌ها به داخل خانه‌‌ها برای دریافت عیدی در ایام نوروز است .

  نوروز در قزاقستان

  نوروز برای مردم قزاقستان بسیار عید است و اگر در این ایام باران و برف ببارد آن را به فال نیک می‌گیرند . مردم لباس نو به تن می‌کنند و به شادمانی می‌پردازند .دید و بازدید اقوام و بستگان در این ایام و مالیدن شانه‌هایشان به هم از مراسم عید نوروز می‌باشد . در این مدت انواع مسابقات مختلف مابین جوانان برگزار می شود که می توان به مسابقه‌ی شعر و شاعری در روز اول نوروز اشاره کرد .

  نوروز در ترکمنستان

  نوروز در ترکمنستان به عنوان یک عید بزرگ در جهت احیای آداب و رسوم گذشته برگزار می شود . مردم در نوروز غذاهای مخصوص می‌پزند و به جشن و شادی می پردازند . مسابقه اسب دوانی یکی از مراسم این جشن به شمار می رود . دید و بازدید از یکدیگر در میان مردم بسیار رواج دارد .

  نوروز در قرقیزستان

  نوروز در قرقیزستان در اول فروردین هر سال برگزار می گردد . پس از فروپاشی شوروی سابق این مراسم باشکوه‌تر از سال‌های قبل صورت می گیرد . محل اجرای مراسم نوروز در میدان‌های بزرگ شهر می ‌باشد .پختن غذاهای نوروزی و انجام مسابقات مختلف از دیگر مراسم در ایام نوروز است .

  نوروز در پاکستان و هندوستان

  نوروز در پاکستان و هندوستان با خانه‌تکانی و پاکیزه کردن محیط زندگی و تهیه لباس نو و پختن انواع شیرینی آغاز می گردد .

  پاکستانی‌های در ایام نوروز از گفتن کلمات نامناسب پرهیز می کنند و با ایجاد شور و شادی و خواندن اشعار نوروزی به استقبال بهار می روند . نوروز در هندوستان به ویژه در میان زرتشتیان هند باشکوه و مراسم خاصی برگزار می شود . آن‌ها پیام نوروز را شادی ، امنیت ، صلح و آشتی می‌دانند.

  نوروز در کشورهای عربی

  در بسیاری از کشورهای عربی و به ویژه کشورهای مجاور ایران مانند امارات متجده عربی ، کویت و بحرین با توجه به اینکه تعداد قابل توجه از ایرانیان در این مناطق سکونت دارند . مراسم نوروز با شور و شادی فراوان و چند روز اول سال نو برگزار می‌گردد .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید