دسته‌بندی نشده

برهمه چیز درباره گزنه به همراه دستور تهیه نسخه هایی ساده برای درمان : کم خونی ، اگزما ، دیابت ، شوره ی سر ،رماتیسم ،رگل زیادی و…

 • اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب ” نسخه های شفابخش” تالیف و ترجمه ی دکتر مهدی نراقی
  شلیمر در کتب خود به گزنه اسامی دیگری هم داده و نشته است که به این گیاه نبات النار ، قریض و انجره می گویند .
  نویسنده ی مخزن الدویه می نویسد که مردم گیلان به گزنه ، هورتیکه می گویند .
  شلیمر می نویسد که در این زمان ( صد سال قبل) در بعضی از نقاط ایران بهار که شد ، گزنه را می چینند و جزو سبزی های خوردنی می پزند و می خوردند . شما در هر جا هستید اگر به گزنه دسترسی دارید آن را بچینید و طبق نسخه هایی که شرح می دهیم به مصرف برسانید .
  شما می توانید ساقه و برگ های گزنه را از هر نوع که باشد بچینید و در سبدی خشک کنید و هر وقت احتیاج داشتید به مصرف برسانید .
  ییشپینیان گزنه را خوب می شناختند . کاتول ، شاعر معروف لاتن که هشتاد سال قبل از میلاد می زیسته است ، اطمینان می دهد که دچار سرماخرودگی شده بود و با مصرف یک مشت گزنه یکلی معالجه شد و شفا یافت .
  دیوسکورید ، جوشانده ی تخم گزنه را برای تقویت قوه ی باه تجویز می کرد و برگ های گزنه را درمان گاز سگ هار می دانست .
  سنت هیلدگردا برگ های گزنه را برای معالجه ی ، آنژین ، خلط خون و سردرد نسخه می داد و ریشه ی گزنه را بهترین دارو برای بند آمدن خون بینی می دانست .
  گزنه چی دارد ؟
  آخرین تجزیه ی علمی که از گزنه کرده اند ، معلوم شده است که گزنه دارای شوره ، تانن ، نیترات دو کلسیم ، اسیدگالیک ، اسیدفورمیک ، مقدار زیادی سیلین ، گوگرد و کلر است .
  خواص طبی گزنه این است که ادرار آور و تصفیه کننده خون می باشد. جوشانده ی گزنه دوای ممتازی برای درمان تمام بیماری های پوستی ، بند آمدن ادرار و بیماری رماتیسم است .
  مقدار املاحی که در گزنه وجود دارد قابل توجه است و به همین علت در مواردی که دچار کم خونی و نارسای دستگاه هاضمه می شویم بهترین دارو و درمان طبیعی است .
  گزنه را در مورد معالجه ی ترشح مواد سفید در خانم ها و قاعدگی های فراوان و همچنین برای معالجه ی پوست سر باید به کار برد .
  نسخه های شفابخش گزنه
  کم خونی
  بیست تا سی گرم برگ و ساقه ی گزنه را که خشک کرده اید در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش ملایمی بگذارید که سه تا پنج دقیقه بجوشد ، بعد ده دقیقه آن را دم کرده و صاف کنید و هر روز سه یا چهار فنجان از آن را بنوشید .
  جرب و گال و اگزما
  جوشانده ی گزنه را با پنبه روی زخم اگزما ، جرب و گال بمالید ، زخم را معالجه خواهد کرد . برای تهیه ی جوشانده ی گزنه به عنوان محلول شست وشو باید سی گرم برگ و ساقه ی گزنه را در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روز زمین بگذارید تا ده دقیقه به حال خودش بماند و دم بکشد بعد آن را صاف کنید و با پنبه روی زخم بمالید .
  دیابت
  کسانی که دیابت دارند هر روز سه بار و هر بار یک فنجان از گزنه جوشانده را بنوشند بعد از چندی بهبودی محسوس در خود احساس می کنند .
  طرز تهیه و مقدار مصرف جوشانده ی گزنه در مورد بیماری دیابت به ترتیبی است که در مورد کم خونی شرح دادیم .
  اسهال
  جوشانده ی برگ خشک گزنه برای درمان سنگینی معده و همچنین اسهال مفید و موثر است . طرز تهیه و مقدار مصرف آن همان است که در مورد کم خونی شرح داده شد .
  شوره ی موی سر و امراض پوست سر
  کسانی که موهای سرشان می ریزد و یا دچار شوره ی موی سر شده اند ، اگر طبق این نسخه عمل کنند شوره ی سر آن ها برطرف شده و ریزش موی سرشان هم متوقف شده است .
  شصت گرم برگ های تازه یا خشک گزنه را با شصت گرم برگ تازه یا خشک گلپر در شیشه ای درگشاد بریزید و روی آن یک لیتر الکل نود درجه اضافه کنید و در آن را محکم ببندید و در آفتاب بگذارید تا پانزده روز بماند بعد آن را صاف کنید و در شیشه ی دیگری بریزید .
  سه قاشق سوپخوری از این تنتور را با یک ربع لیتر آب مخلوط کنید و صبح و شب سر خود را با آن بمالید ، بعد از مدت کمی اگر گرفتار شوره سر و ریزش مو شده اید خواهید دید که این عوارض به کلی تمام شده است .
  رگل زیادی
  خانم ها و دختر خانم هایی که دچار عارضه زیادی رگل هستند ، اگر مدتی جوشانده ی گزنه را بنوشند از این عارضه مزاحم خلاص خواهند شد .
  طرز تهیه ی جوشانده ی گزنه این است که سی گرم برگ و ساقه ی گزنه را که خشک شده باشد در نیم لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا پنج دقیقه بجوشد ، بعد ظرف را از روی آتش بردارید و ده دقیقه دم کنید ؛ سپس آن را صاف کنید و هر روز سه تا چهار فنجان از بنوشید .
  جوشانده ی گزنه برای خانم ها و دختر خانم هایی که دچار زیادی رگل هستند موثر است و همچنین خونریزی رحم را متوقف کرده و قاعدگی را به شکل عادی و طبیعی در می آورد .
  رماتیسم
  مصرف جوشانده ی گزنه دردهای رماتیسم را آراام می کند . طرز تهیه و مقدار مصرف جوشانده ی گزنه در مورد رماتیسم به همان ترتیب و مقداری است که در مورد کم خونی شرخ داده شد .
  خونریزی بینی
  کسانی که زیاد دچار خونریزی بینی می شوند باید جوشانده ی گزنه را بنوشند .برای تهیه جوشانده ی گزنه باید سی گرم برگ و ساقه ی گزنه خشک را در نیم لیتر آب به مدت پنج دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم کرده و بعد صاف کنید و روزی چهار بار یک فنجان از آن را بنوشید .
  اگر تامپون یا قطعه پنبه ای را آغشته به شیره ی گزنه ی تازه بکنید و آن را در سوراخ بینی بگذارید ، فورا خونریزی بینی را قطع می کند .

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید