دسته‌بندی نشده

راز سین های هفت سین را از ابوعلی سینا بپرسید

 • از زمان ایران باستان عید نوروز همراه با آداب و سنن خاصی برگزار می شد که بسیاری از آن ها هنوز نیز پا برجاست. یکی از ملزومات عید نوروز پهن کردن سفره هفت سین است و خوراکی هایی همچون سمنو، سیب، سرکه، سنجد، سماق و سیر هم اجزای ثابت این سفره محسوب می شوند. اگرچه این روزها گذاشتن سیب، سرکه و سمنو در سفره هفت سین بیشتر حالت نمادین پیدا کرده اما در قرن ها ی گذشته هر کدام از آن ها نه تنها یک نماد بودند بلکه پزشکان و اطبا نیز خواص و فواید فراوانی برای آن ها برمی شمرده اند که بر ارج و قرب آن ها می افزود. در این مقاله به بررسی برخی از سین های سفره هفت سین از نگاه ابوعلی سینا می پردازیم.

  سیب

  سیب جزو میوه هایی است که در تمام طول سال یافت می وشد ودر طب ابو علی سینا این میوه جزء میوه هایی است که می تواند سموم را زا بدن دفع کرده و خون را تصفیه کند. در قدیم نیز رسم بوده که هر فرد در عید نوروز یک عدد سیب را برای تضمین سلامتی خود در سال جدید میل می کرده.

  سیر

  در طب داروسازی این ماده دارویی کاربرد های زیادی دارد و علاوه بر کاهش فشار خون قادر است بیماری هایی مانند نازایی
  ، جراحات، میگرن و عفونت ها را برطرف کند. پزشکان در گذشته سیر را همچون پزشک طبیعی می دانستند و مصرف چند حبه سیر را در روز چه به صورت خام و چه به صورت پخته توصیه می کردند.

  خواص سیر از دیدگاه ابوعلی سینا

  ابوعلی سینا سیر را گرم کننده و خشک کننده می دانسته و آن را اکسیر حیات نامیده است. افرادی که گرم مزاج هستند طبق توصیه ابوعلی سینا باید سیر را بپزند یا به صورت سیر ترشی استفاده نمایند.

  سنجد

  سنجد میوه ای است گرم و خشک که مصرف آن در فصل بهار از ایجاد آلرژی و سرماخوردگی فصلی جلوگیری می کند. این میوه می تواند در آجیل و میان وعده های شما جایگاه ویژه ای برای سلامتیتان داشته باشد.

  خواص سنجد از دیدگاه ابوعلی سینا

  به گفته ی محققان طب سنتی و ابوعلی سینا اگر آرد گندم و هسته ی میوه ی سنجد با هم آسیاب شود مصرف خوراکی آن از بروز آرتروز جلوگیری و آن را درمان می کند.

  سمنو

  این ماده گیاهی که انرژی و توان زیادی برای مصرف کنندگانش دارد می تواند مواد سمی بدن را دفع کند.

  خواص سمنو از دیدگاه ابوعلی سینا

  ابوعلی سینا این ماده غذایی را مرهمی برای درد های عضلانی و گرفتگی های عضلات می داند. گفتنی است کاهش فعالیت بدنی و مصرف غذاهای پر کالری در عید بدن را با نوعی چاقی روبرو می کند. نفس کشیدن عمیق، افزایش تعداد وعده ها ی غذایی و کاهش حجم آن و کاهش مصرف غذاهای چرب و پر کالری توصیه ای است که بوعلی سینا برای افرادی با تحرک کم دارد.

  خواص سماق از دیدگاه بوعلی سینا

  سماق که به سمت قرمزی آن که نماد شور و هیجان است بر سر سفره ها قرار می گیرد منبع غنی از خیر است. در قدیم مرسوم بوده مقدار کمی از این ادویه را برای به گردش درآوردن جریان خون و سرزندگی در بدن استفاده شود.

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید