دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره ی نعناع ، بهترین دارو برای تقویت معده ، کمک به هضم غذا و نفخ و…..

 • اختصاصی نارین گل ، مقاله ای از کتاب “درمان با گیاهان دارویی ” تالیف جو گریدن و تر گریدن ترجمه ی مینا اسماعیلی

  نعناع کوهی که حاصل پیوند نعناع وحشی و پونه است از اسانس های متدوال و از گیاهان دارویی طب سنتی به شمار می رود . عجیب آن که نعناع تا اواخر قرن 17 وجود نداشت ، ولی از آن زمان تا کنون این گیاه را کشت می کنند . برگ ها و روغن این گیاه پس از تقطیر مورد مصرف درمانی قرار می گیرند .

  مواد موثر

  برگ نعناع حاوی 1 تا 3 درصد روغن ضروری است . در حدود نیمی از این روغ را منتول ونیم دیگر را ترکیبات مشابه تشکیل می دهند . 10 تا 35 درص از روغن های ضروری را منتون تشکیل می دهد . نسبت دقیق این ترکیبات از این گونه به گونه دیگر و بسته به محل رویش گیاه متفاوت است .برگ های نعناع هم چنین حاوی فلاونوییدهایی مانند لوتئولین ، روتین و دیگر ترکیبات اند .

  مواد مصرف

  از نعناع بیش از همه از در رفع ناراحتی های گوارشی استفاده می کنند . برگ خشک نعناع اغلب در درمان سوءهاضمه ، دل پیچه و انقباضات دستگاه گوارش و نفخ مصرف می شود .روغن های ضروری موجود در نعناع از طریق مهار فعالیت کانال های کلیسمی در رفع انقباض های خفیف عضلانی موثرند . از همین خاصیت نعناع می توان در رفع گرفتگی و انقباض روده بزرگ نیز بهره گرفت .از روغن های ضروری نعناع (به شکل قرص هایی که در روده باز می شوند ) در درمان کوتاه مدت سندروم تحریک پذیر استفاده می شود . هرچند که این اثر نعناع در همه تحقیقات مودر تایید قرار نگرفته است .متخصصان گوارش در انگلستان روغن نعناع رقیق شده را به منظور جلوگیری از اسپاس عضله استفاده می کردند .

  فلاونوییدهای موجود در روغن و برگ نعناع هر دو تولید صفرا را افزایش می دهند . به همین علت در طب سنتی برای کمک به هضم غذا از این گیاه استفاده می شد. علاوه بر این ، منتول ، فعالیت نوعی آنزیم کبدی (ردوکتاز) را کاهش داده و ممکن است به لحاظ نظری موجب کاهش کلسترول گردد . هم چنین ، روغن نعناع دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی است .

  گاهی اوقات منتول و روغن نعناع را به مقداری آب جوش اضافه کرده و هنگام سرماخوردگی و اختقان ، بخار آن را استشمام می کنند . نعناع از جمله موادی است که در ساخت پمادهایی که برای رفع دردعضلات و مفاصل مصرف می شوند به کار می رود . همچنین از نعناع می توان برای تسکین خارش پوستی اضافه کرد.

  برخی اوقات چای نعناع را برای رفع انقباضات و دردهای قاعدگی مصرف می کنند .

  مقدار مصرف

  چای نعناع : در حدود بیش از نیمی فنجان آب جوش را روی 1 تا 2 قاشق غذاخوری برگ خشک نعناع بریزید . در ظرف را ببندید و 5 تا 10 دقیقه صبر کنید .این مقدار چای را می توان تا روزی سه بار مصرف کرد .در صورت مصرف چای به همین مقدار و دفعات ، می توان تا هر زمان که لازم باشد به مصرف آن ادامه داد . اما در صورت ادامه یافتن علایم ناراحتی گوارشی و یا وخیم شدن آن باید به پزشک مراجعه نمود .

  روغن نعناع : 2/0 تا 4/0 میلی لیتر سه بار در روز .روغن غذا را نباید همراه غذا مصرف کرد . مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر و افراد مستعد به سوزش معده باید از روغن نعناع به شکل کپسول هایی که در روده باز می شوند مصرف نمایند . در صورت عدم رفع علایم و یا تشدید آن ها مراجعه به پزشک ضروری است .

  خرید اینترنتی روغن نعناع فلفلی خالص

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید