دسته‌بندی نشده

خواص میخک ، از آرامش بخشی تا دندان درد و…

 • برخی از خواص میخک :

  ضد تب ، محرک ، آرامش‌بخش ، تقویت‌کننده مغز و حافظه ، مقوی کبد و کلیه ، ضدکرم ، اشتهاآور ، تقویت کننده نیروی جنسی سردمزاجان ، ترمیم‌کننده قرنیه چشم ،

  موارد دیگر استفاده از آن مفید برای دندان‌درد ، بهبود تکرر ادرار ، بهبود گرفتگی عضلات ، گرفتگی خشونت صدا ،بهبود نفس تنگی ، باز کردن صدا ، درمان ترس و وسواس ، رفع سکسکه ، بهبود ضعف اعصاب ، جمع شدن آب زیر پوست ، درمان کمردرد ، بهبود نفخ معده ، بهبود ضعف گوارش و سوءهاضمه

  میخک گل نشکفته ، درختچه‌ای است همیشه سبز و در جزایر ملوک و آنتیل می‌روید و آن را در همان حال غنچه بودند می‌چینند و در آفتاب خشک می‌کنند .

  احتمال می‌دهند اصل این درختچه در چین بوده و به وسیله‌ی هلندی‌‌ها به جزایر ملوک ، جزایر موریس ، آنتیل ، و زنگبار انتقال یافته است .

  میخک را در آزمایشگاه تجزیه کرده‌اند و معلوم شده است که دارای یک روغن مایع فرّار ، تانن ، صمغ ، سقز ، و عصاره‌ای به نام کاریوفیلین است .

  میخک دارای بوی معطر و طعم تند و سوزنده‌ای است و در اغذیه آن را به عنوان ادویه استعمال می‌کنند ؛ و چون دارای مواد مقوی ، هضم کننده ، و معطر است در طب ، پودر و تنطور آن را استعمال می‌کنند . اوژنول یا اسانس میخک مایع معطر ، ضدعفونی ، و بی حسن‌کننده است که برای دفع دردهای دندان و همچنین رفع درد وقتی که مینای دندان فاسد شده و به عصب رسیده است و همچنین در بیماری سل آن را استعمال می‌کنند .

  میخک را به عربی قرنقل می‌گویند .

   

  منبع خبر: از کتاب طب الصمصام از صمصام صائعی

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید