دسته‌بندی نشده

مواد آرایش خودتان را بسازید

 • مواد آرایشی تجاری معمولا بسیار گران و حاوتی ترکیبات بسیار متنوعی است – که هر یک می تواند موجب واکنش آلرژیک شود . در این جا توصیه هایی برای ساخت فرآورده های پوستی نسبتا ارزان و ساده ارائه شده است . معمولا این فراورده ها واکنش های نامطلوب بسیار اندکی دارند و حداقل شما تمام محتویات آن ها را می شناسید و می توانید در صورت لزوم از ترکیب خاصی که موجب آلرژی می شود ، اجتناب کنید .
  اخطار :
  حتی طبیعی ترین ترکیبات نیز ممکن است گاهی واکنش آلرژیک ایجاد کنند ، لذا همیشه اول این مواد را روی ناحیه ی کوچکی از پوست ، مثلا زیر بازو که حساسیت ویژه ای دارد ، امتحان کنید . علاوه برا خود این ترکیبات ، میوه ها و سبزی ها و حتی لانولین ، ممکن است به سموم دفع آفات یا سایر مواد شیمیایی آلوده باشند .
  پاک کردن صورت
  روغن زیتون:
  روغن زیتون آرایش چشم را برمی دارد و یک پاک کننده هم محسوب می شود . پس از برداشتن مواد آرایشی صورت را با آب گرم بشویید . روغن بادام ، تخم بزرک یا هر روغن خوراکی دیگری را می توان به کار برد اما مواظب باشید روغن وارد چشمتان نشود .
  آبدوغ:
  آبدوغ مخصوصا طراوت بخش است. درست مانند هر پاک کننده ی دیگری آن را استفاده کنید . در یخچال نگهداری شود .
  از آن جا که آبدوغ چربی کمی دارد ، می توان از آن به جار کرم نیز استفاده کرد .
  بخار دادن صورت:
  جوشانده غلیظ از گل های بابونه دم کنید ، در آن را ببندید و بگذارید چند دقیقه بماند . در قوری را بردارید و در حالی که حوله ی بزرگی روی سرتان انداخته اید صورتتان را در 30 سانتی متری قوری نگه دارید . این کار را به مدت 3 تا 4 دقیقه انجام دهید ؛ سپس دوباره جوشانده را گرم و حرکت را تکرار کنید . در پایان صورتتان را با آب سرد یا آب معدنی بشویید .
  گیاهان دیگری هم برای این منظور به کار می روند ، مانند آویشن ، اکلیل کوهی ، اسطوخودوس و چمن معطر . از برگ و گل این گیاهان استفاده کنید .

   

  ماسک های صورت:
  این ماسک فراورده ها دفعی متابولیک (سموم) را از سطح پوست بیرون می کشند . آن ها پوست و گردش خون را هم تقویت می کنند . در زیر توصیه های برای ماسک های صورت آمده است . شما می توانید چنین ماسک هایی را با مواد مشابهی که در آشپزخانه دارید ، بسازید .
  برای به دست آوردن تمام فواید ماسک صورت ، در حین استفاده از آن دراز بکشید و برای 10 تا 15 دقیقه پاهایتان را بالاتر از بدنتان قرارد هید ؛ ماسک را روی چشم هایتان به کار نبیرد اما چشمان خود را با چای کیسه سرد یا برش های خیار ببندید .
  برای پوست چرب:
  فقط روی مناطق چرب صورت مانند اطراف بینی و چانه به کار رود .
  – آرد بادام با سفیده ی تخم مرغ زده شده .
  – آرد تخم بزرک همراه با سرکه ی سیب یا آب لیمو
  – آرد جوی دو سر کاملا نرم مخلوط با ماست یا شیر وِلَرم .
  – آرد ذرت مخلوط با آبدوغ
  پوست خشک
  – آووکادوی له شده .
  – روغن کرچک همراه با مقداری آرد بادام (روغن کرچک اثر جذب کننده دارد .)

   

  منبع خبر: از کتاب درمان های گیاهی نشر ققنوس

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید