دسته‌بندی نشده

درمان های گیاهی بی خوابی به همراه توصیه های ساده ای برای رفع آن

 • هر کس الگوی خواب منحصر به فردی دارد – همه‌ی ما این شانس را نداریم که چند دقیقه پس از گذاشتن سر روی بالشت به خواب برویم .

  برخی از ما ممکن است با مقداری خواب بیش‌تر عملکرد بهتری داشته باشیم . مطالعه‌ای در کالج آمریکایی نشان داد دانشجویانی که به طور طبیعی هشت ساعت را در بستر می‌گذارندند وقتی نه ساعت خوابیدند در طول روز هشیارتر بودند. با این حال ، ممکن است خواب بیش‌تر انرژی بیش‌تری را برای شما به ارمغان نیاورد ، زیرا مسائل زیادی در خستگی موثر است .

  توصیف

  بی‌خوابی بر دو نوع است . برخی از افرادِ دچار بی‌خوابی در به خواب رفتن مشکل دارند . آن‌ها مسائل و مشکلاتشان را با خود به رختخواب می‌دهند ؛ چنین حالتی ممکن است به ترس و اضطراب هم مربوط باشد . گاهی هم به هیجان یا الکل ارتباط دارد .

  افراد بی‌خواب معمولا احساس خستگی ، تحریک‌پذیری و عدم کفایت می‌کنند ، مخصوصا اگر در مورد این که چقدر شب گذشته کم خوابیده‌اند فکر کنند .یکی از بدترین مسائل نگرانی در مورد به خواب نرفتن است .

  علل
  بی‌خوابی اغلب با بحران روحی شروع می‌شود .به دنبال یک دوره فشار عصبی ، که در طی آن مشکلی در خوابیدن به وجود آمده است ، ممکن است این وضعیت تثبیت شود و شما متقاعد شوید که دیگر نمی‌توانید بخوابید .

  بسیاری عوامل موجب بروز یا تشدید بی‌خوابی می‌شوند ؛ از جمله آلرژی‌ها ، آسم و سایر اختلالات تنفسی ، عملکرد نامناسب مثانه یا کلیه ، قهوه ، درد شکمی (کولیک) ، یبوست ، افسردگی ، داروها ، گرسنگی و رژیم‌های لاغری ، عذاب وجدان ، ارتفاع زیاد ، عدم تعادل هورمونی ، بستری شدن ، بالا رفتن فشار خون ، مالیخولیای بیمار بودن ، ورزش و فعالیت نامناسب ، سوءهاضمه ، مسافرت هوایی ، فقدان تجارب مثبت ، قند خون پایین ، کشش عضلانی ، کابوس ، درد ، تعیین اهداف غیر واقعی در زندگی ، تغییر شغل ، ضربه ، نگرانی و غیره . یکی از آخرین نظریه‌ها این است که علت بی‌خوابی مزمن به هم خوردن ساعت درونی (ریتم شبانه‌روزی ) است .

  درمان

  گیاهان :

  بابونه ، سنبل الطیب ، رازک ، گل ساعتی ، بشقابی ، گل راعی ، چای کوهی ، کاهوی وحشی ، شاه پسند

   

  عطر درمانی :

  روغن اسطوخودوس – این روغن را به صورت بالش‌های گیاهی و حمام پا مفیدند .

  خرید اینترنتی روغن اسطوخودوس 

  از آشپزخانه

  زنجبیل

  رژیم غذایی

  چای و قهوه کم‌تر مصرف کنید . در صورت امکان سه ساعت مانده به خواب غذای سنگین نخورید . از خوردن غذاهایی که موجب نفخ می‌شوند بپرهیزید .

  نوشیدن پس از شام را به یک فنجان جوشانده گیاهی ای شیر گرم محدود کنید .

  سایر درمان‌ها

  – مشکلات روحی و عصبی تنهال علت بی‌خوابیتان نیستند . عفونت‌های سینوسی ، مشکلات گوارشی ، یبوست و درد نیز می‌تواند از خواب جلوگیری کنند . به عبارت دیگر ، وقتی علت معلوم است باید درمان شود .

  – برخی افراد به شدت نسبت به رنگ‌ها حساسند . مثلا رنگ زرد می‌تواند موجب تحریک ذهن شود ؛ نارنجی و قرمز نیر تحریک کننده‌اند . سبز معمولا خنثی است ، در حالی که بهترین رنگ بری خواب آبی و بنفش است . خوابیدن در یک اتاق آبی را امتحان کنید.

  – برخی ازفراد نمی‌توانند به خواب روند مگر آن‌که سرشان به طرف شمال باشد ، گروهی تا زمانی که پاهایشان به طرف شمال نباشد مشکلی ندارند .

  – اکثر مردم اگر مقداری فعالیت فیزیکی داشته باشند بهتر می‌خوابند ، هر چند اگر بیش از حد خسته شوید موجب درد عضله و مفصل می‌شود .

  – کمی نرمش‌های کششی حدود یک ساعت قبل از خواب معمولا به خوابیدن کمک می‌کند ، اما از حرکات شدید و دیروقت بپرهیزید . ارضای جنسی برای بسیاری از مردم درمان بی‌خوبیشان است .

  – لم دادن بیش از حد در طری روز ساعت درونی بدنتان را تغییر می‌دهد . مغزتان نیز فعالیت روزانه را دوست دارد . اگر مغز در طول روز تحریک نشود ، ممکن است در شب به دنبال فعلیت باشد.

  – دراز کشیدن در رختخواب در صورتی که نمی‌توانید بخوابید بی‌فایده است . به جای دراز کشیدن بلند شودی و مطالعه کنید یا به تماشای تلویزیون بپردازید (از گوشی استفاده کنید تا مزاحم دگیران نشوید ) می‌توانید آهنگ آرامش‌بخشی را گوش کنید .

  – از اتاق خواب به عنوان محل فکر کردن استفاده نکنید . اگر آدم نگرانی هستید ، سعی کنید زمان خاصی از روز را به فکر کردن اختصاص دهید ، مثلا ساعت 10 تا 50/10 صبح .

  – سعی نکنید که بخوابید ، زیرا این کار معمولا به صورت عاملی جهت توقف خواب عمل می‌کند. پس از تحمل 40 سال بی‌خوابی اکنون با گفتن این جمله به خودم باعث می‌شوم که بخوابم : « من می‌خواهم این بیت را یاد بگیرم و معنی پشت آن را دریابم» یا چیزی شبیه به این . متوجه شده‌ام بدترین کار آن است که به خودتان بگویید می‌خواهید فردا سرحال باشید .

  – تا وقتی خواب‌آلوده نشده‌اید به رختخواب نروید . رفتن به رختخواب دیرتر از معمول اما بیدار شدن در زمان مشابه ، شکل خفیفی از محرومیت خواب است که می‌تواند کیفیت و الگوی خواب را اصلاح کند. به تدریج باید قادر شوید که زودتر به رختخواب بروید . به هر حال اگر هر شب فقط شش ساعت می‌خوابید ، از این‌که ساعت 10 شب به رختخواب بورید و صبح ساعت 7 بیدار شوید چه فایده‌ای حاصل می‌شود ؟

  – تا حد امکان از جدول خواب منظمی پیروی کنید . هر روز صبح سر ساعت مشخصی بیدار شوید حتی اگر شب کم‌تر خوابیده‌اید .

  – در طول روز چرت نزنید و دراز نکشید مگر آن‌که بیمار یا خیلی پیر باشید .

  – جغدها می‌توانند ساعت درونی خود را از طریق تماس به نور شدید بین ساعت 6 تا 9 صبح تنظیم کنند .شما می‌توانید چراغ‌های با طیف کامل نور که همانند نور خورشید می‌باشند خریداری و در صبح‌های تاریک از آن‌ها استفاده کنید .

  – آرامش و مراقبه بیاموزید . این درمان ، فوری نیست اما در دراز مدت مفید است و فواید دیگر هم دارد. . طب سوزنی ، هیپنوتیزم درمانی یا هومیوپاتی را امتحان کنید. البته یکی یکی . افراد مختلف به درمان‌های گوناگون پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند .

  – راحت باشید : تشک شما نباید مثل چوب سفت یا خیلی نرم باشد . بالش باید تکیه گاه نرمی برای گردنتان ایجاد کند . دمای بدن شما وقتی می‌خوابید کاهش می‌یابد ، لذا ممکن است به پتوی اضافی احتیاج داشته باشد .وضعیت توصیه شده برای خواب دراز کشیدن به پلهوی راست است .( در این صورت متوجه ضربان قلبتان نخواهید شد ) ؛ پای راست را مستقیم و زانوی چب را خم کنید .

  – در صورت امکان همسری برگزینید که نیازهای خواب وی تقریبا مثل شما باشد .برای فرد بی‌خواب بسیار رنج‌آور است که همسرش به محض آن که سرش را روی بالش می‌گذارد به خواب رود و سپس با صدای بلند وبا خیال آسوده خرخر کند .

  – اگر همه‌ی این ترفندها نتیجه نداد ، به گروه افراد شبکار بپیوندید . در صورت امکان در ساعت‌های دیگری کار کنید یا فعالیت‌های اجتماعی بعدازظهر خود را بیش‌تر کنید ، اما همیشه قبل قبل از رفتن به رختخواب برای مدتی دست از کار بکشید .

  افراد بی‌خواب یک ویژگی عمومی دارند . آن‌ها زمان زیادی را به فکر کردن یا حرف زدن در مورد خواب می‌گذارنند. پافشاری برای این مشکل موجب تشدید آن ‌می‌شود . به علاوه این موضوع برای بسیاری از مردم کسل کننده و غیر قابل درک است .
  داروی برای بی‌خوابی باید به عنوان آخرین راه و تنها برای مدتی کوتاه استفاده شود .یکی از اصلی‌ترین اشکلات قرص‌های خواب آور آن است که با مصرف آن‌ها شما خواب نمی‌بینید . خواب دیدن برای مغز لازم است تا از ناامیدی و اضطراب‌های روزانه رهایی یابد .

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید