دسته‌بندی نشده

کلیه‌ای سالم داشته باشید

 • قبل ازآنکه دوستان کلیه و به عبارت دیگر گیاهان مفید برا کلیه را شرح دهیم ، لازم می‌دانیم که کمی از دشمنان کلیه صحبت کنیم و علل خرابی کلیه‌ها را که از اعضای مهم بدن می‌باشند ، شرح دهیم .

  دشمنان کلیه :

  1. نمک و املاح شیمیایی :

  نخستین عامل غذایی که پس از متمدن شدن انسان و گوشت‌خوار شدن او به کلیه‌ها حمله کرد نمک طعام بود . میوه‌ها و سبزی‌ها به اندازه کافی نمک دارند و گیاه‌خواران و کسانی که گوشت نمی‌خورند و غذاهای خام میل می‌کنند به خوردن نمک راغب نیستند و تنها در فصل تابستان که هوا گرم است و انسان زیاد عرق می‌کند خوردن کمی از آن با خیار و میوه‌های ترش احساس می‌شود ، ولی گوشت چون تمام املاح آن در استخوان‌ها جمع می‌شود ، خوردنش با کمی نمک باعث خوشمزگی آن خواهد شد و به همین جهت است که کلیه گوشت‌خواران پاک نبوده و به علت خوردن نمک خوب کار نمی‌کند و برعکس گیاه‌خواران و خام‌خواران کلیه‌های سالم دارند .

  2.داروهای شیمیایی :

  تقریبا هشتاد سال پیش کارخانجات داروسازی غرب موفق به کشف و ساخت دارویی به نام فناستین شدند و قرص و کپسول‌های مسکن و تب‌بر را با آن و چند ترکیب دیگر ساخته و به خورد انسان‌های متمدن داده‌اند . اکنون پس از هشتاد سال داروسازان و پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که بیشتر مردم که این قرص‌ها را مانند نقل و نبات خورده‌اند و اکثرا همراه خود دارند ، دارای کلیه ناسالم ضعیف و بیمار بوده یا مبتلا به سنگ کلیه و مثانه می‌باشند . دیگر داروهای شیمیایی به ویژه املاح مصنوعی نیز مانند فناستین عملی مانند آن دارند و در حقیقت تولید سنگ کلیه ، نفریت ، عفونت کلیه و غیره که این روزها گریبان گیر انسان شده ، همه نتیجه‌ی گوشت‌خواری و تغذیه مصنوعی و دلایل بالا است .

  دوستان کلیه :

  آویشن :

  گیاهی است که فواید زیادی دارد و انواع زیادی در ایران داشته و هر نوع آن اسم خاصی در محل دارند ، مثل آویشن شیرازی در فارس و آویشن معمولی در تهران و آرزیه در همدان. آویشن از خانواده‌ی نعنا است و از قدیم مورد توجه اقوام جهان و داروسازان سنتی بوده و از آن استفاده شده و می‌‌شود و عرق آویشننیز که برای اولین‌بار به ویسله داروسازان سنتی ایران کشیده شده هنوز هم مورد توجه است و برای تقویت معده و کلیه به کار می‌رود . می‌گویند حضرت موسی این گیاه را زیاد دوست داشت و عطر آن را بر دیگر گیاهان ترجیح می‌داد . آویشن به طور کلی برای درمان تنگی نفس ، رفع بی‌خوابی ، سیاه‌سرفه ، ضعف ، ناتوانی زیاد ، دردهای معده ، زکام و اختلالات کلیه بسیار مفید است .برای درمان اختلالا کلیه مثل بند آمدن ادرار ، ورم کلیه و دردر مثانه شما می‌توانید هر روز چهار فنجان از دم‌کرده‌ی آویشن استفاده کنید و برای این کار بایستی یک قاشق غذاخوری آن را در آب جوش بریزید و دوازده دقیقه دم کنید و نوش جان کنید . بهتر آن است که آن را با عسل شیرین کنید .خوردن شربت آویشن که با عرق آن تهیه می‌شود برای موارد بالا نیز نافع است .

   

  بنفشه معطر :

  یکی از داروهای سنتی ایرانی بنفشه است که انواع و اقسام دارد و بهترین آن بنفشه معطر است که به طور طبیعی می‌روید و با بنفشه سه رنگ که در باغچه‌ها به طور زینتی می‌کارند فرق دارد .

  بنفشه معطر در بیشتر امکان مرطوب و سایه‌دار ، دشت‌ها و جنگل‌ها و کوه‌های ایران ، به ویژه در کوه‌های البرز وبیشتر کوه‌های شمال می‌روید و از گل ، برگ و بیشه آن در طب سنتی استفاده می‌شود .این گیاه به طور کلی نرم کننده ، خلط‌آور ، و معرق بوده و پیشاب را بدون ضرر زیاد می‌کند .

  بنفشه‌ی معطر دارای کورتن بوده و درمان قطعی اورام می‌باشد و با اینکه کورتن برای مبتلایان به مرض قند خوب نیست ، چون عامل آن طبیعی می‌باشد ، ضرر کورتن‌های مصنوعی را ندارد و بهعلاوه دارای اسید سالیسیلیک است که بهترین داروی ضدردرد و مسکن می‌باشد . در طب جدید با گل‌های خشک شده‌ی آن همراه با گل ختمی ، پنیرک و شقایق به مقدار مساوی جوشانده‌ای می‌دهند که برای رفع بیماری‌های سینه تجویز می‌شود . دم کرده گل بنفشه معطر برای درمان گریپ ، نزله‌های مزمن ، برونشیت و ورم گلو ، التهاب دستگاه هضم و تقویت کلیه و مثانه مفید است و زیاد تجویز می‌شود و به علاوه برای مبتلایان به امراض دانه‌ای مثل مخملک و سرخک سودمند می‌باشد . شما می‌توانید سی تا پنجاه گرم گل خشک بنفشه‌ی معطر را در یک لیتر آب سرد بریزید و روی آتش بگذارید تا جوش آید و بعد پانزده دقیقه آن را دم کنید و سه تا پنج فنجان آن را بین غذاهای اصلی میل کنید .

   

  منبع خبر: از کتاب «درمان گیاهی » تالیف غیاث الدین جزایری

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید