دسته‌بندی نشده

درمان بیماری های کهیر ، سوءهاضمه ، گرفتگی عضلات ، کهیر و واریس …، نحوهِ تاثیرگذاری و مصرف آن

 • شفابخشی بدن با رایحه‌درمانی و روغن‌های گیاهی

  اکثر روغن‌های گیاهی ضدمیکروب‌اند اما خصوصیات مفیدشان به اینجا ختم نمی‌شود. بسیاری از این روغن‌ها تقویت‌کننده‌های دستگاه هاضمه یا محرک‌های گردش خون هستند یا حتی تحریک کننده گلبول‌های سفید خون که بدن را از شر بیماری‌ها نجات می‌دهند .خوشبختانه ، روغن‌های گیاهی بسیاری بیشتر از یک عملکرد دارند بنابراین ده-دوازده روغن گیاهی دامنه وسیعی از بیماری‌‌ها را در بر خواهند گرفت .برای گنجاندن روش‌های مکمل درمانی به ویژه گیاهان دارویی ، تکنیک‌های درمانی بدن ، رژیم غذایی و تغییرات در شیوه زندگی برای درمان بیماری‌های جسمانی ، ابتدا به سراغ اختلالات ساده‌ای بروید که خودتان تشخیص می‌‌دهید و به هر صورت در خانه درمان می‌کنید .مانند یک گلودرد خفیف یا یک حمله سوءهاضمه . به درمان‌ها در این بخش به عنوان تمهیدات بدون نسخه بیاندیشید . برای مشکلات جدی‌تر حتما به دنبال مشورت یک فرد حرفه‌ای در زمینه سلامت باشید ترجیحا شخصی ماهر در درمان کلی و رایحه‌درمانی . حتی در زمان شفای مشکلات داخلی ، روغن‌های گیاهی ، بعد از اینکه در یک روغن گیاهی رقیق شدند ، معمولا به صورت بیرونی استفاده می‌شوند . مولکول‌های بسیار ریز در روغن‌های اسانسی به راحتی از طریق پوست وارد جریان خون می‌شوند بنابراین مالیدن یک محصول روغن گیاهی روی پوست ، آن‌ها را در جایی که مورد نیازند در بافت‌های زیرین متمرکز خواهد کرد .برای مثال یک ترکیب روغن ماساژ برای کاستن درد معده می‌تواند مستقیما روی شکم مالیده شود ؛ یک روغن بخور که روی سینه مالیده می‌شود به درون ریه‌ها نفوذ خواهد کرد .

  کهیرها

  کهیرها-برجستگی‌های پوستی که احتمالا بچه‌ها را (همین طور والدینشان ) از خارش دیوانه می‌کنند – اغلب به دلیل حساسیت غذایی هستند – . به رژیم غذایی به عنوان دلایل این مشکل توجه کنید اما نیاز فوری برای متوقف ساختن خارش وجود دارد. پوست را با شوینده رایحه درمانی بشوئید . مثل روغن اسطوخودوس یا روغن بابونه . اگر خارش از بین نبرد ، از ضمادهای گیاهی استفاده کنید .

  فعالیت سیستم ایمنی

  برخی از روغن‌های گیاهی مشابه که ضدعفونی کننده‌های قوی هستند ، فعالیت سیستم ایمنی بدن را نیز تشویق می‌کنند و میزان بهبودی را بالا می‌برند . بسیاری از این دست روغن‌ها با تحریک تولید گلبول‌های سفید –بخشی از دفاع ایمنی بدن – با عفونت مبارزه می‌کنند . در عین حال برخی روغن‌‌های دیگر ، رشد سلولی جدید را برای بالا بردن سریع‌تر بهبودی تشویق می‌کنند .این روغن‌ها زمانی بهتر عمل می‌کنند که به همراه معالجات گیاهی طرح‌ریزی شده برای بهبود سیستم ایمنی به کار روند .

  یک راه مهم برای کمک به سیستم ایمنی بدنتان ، ماساژ لنفاوی در ترکیب روغن‌های اسانسی مناسب با یک روغن ماساژ است .سیستم لنفاوی سیال سلولی را از خود حرکت می‌دهد ، با جابه‌جا کردن مواد زائد تولید شده توسط عملکردهای متابولیک ، بدن را تمیز می‌کند . گره‌های لنفاوی در گلو ، کشاله ران وسینه‌ها ، زیر بازوها و هرجای دیگر مراکز پاکسازی برای خون هستند . یک ماساژ لنفاوی شامل حرکت‌های عمیقی می‌شود که از انتهای بدن به سوی قلب عمل می‌کند ؛ با مالیدن روغن در بالا بازوها ، پائین گردن و بالای پاها به سوی گره‌های لنفاوی در منطقه کشاله ران . شما می‌توانید این نوع ماساژ را روی خودتان انجام دهید .ماساژ لنفاوی تقریبا در هر نوع عفونت یا بیماری که سیستم بدن را درگیر می‌کند ، مفید است. به هر صورت اکنون در میان متخصصان ماساژ این بحث جریان دارد که آیا ماساژ لنفاوی برای افراد سرطانی به ویژه در طی شیمی درمانی مناسب است یا خیر .

  روغن‌ها گیاهی مفید برای ایمنی کلی بدن :

  اکالیپتوس ، استوخودوس ، مریم گلی ، آویشن 

  خرید اینترنتی روغن اکالیپتوس 

  خرید اینترنتی روغن اسطوخودوس 

  خرید اینترنتی روغن مریم گلی

  روغن‌های گیاهی تحریک کننده سیستم لنفاوی :

  بابونه ، اسطوخودوس ، لیمو ، آویشن ، رزماری 

  خرید اینترنتی روغن بابونه 

  خرید اینترنتی روغن لیمو 

  خرید اینترنتی روغن رزماری 

  روغن‌های گیاهی برای ترغیب رشد سلولی جدید .

  گل محمدی ، اسطوخودوس ، صندل

  سوءهاضمه

  روغن‌های گیاهی مشابه که غذا را خشمزه می‌کنند ، در عین حال که به غذا طعم می‌دهند به هضم آن نیز کمک می‌کنند .به سادگی عطرهای این گیاهان (که در پایان این پارگراف به آن اشاره می ‌شود)را استنشاق کنید و علامتی به مغز فرستاده می‌شود که یک واکنش زنجیره‌ای را به راه می‌اندازد و باعث می‌شود معده‌تان پیشاپیش شروع به سر و صدا کند . مایعات گوارشی درون دستگاه گوارش تلمبه می‌شوند و به شما در جذب غذا کمک می‌کنند (تذکر : استثناعات اندکی وجود دارد ؛ برای مثال بو کردن روغن‌های اسانسی شوید و رازیانه احتمالا اشتها را افزایش می‌دهد )

  یک روغن ماساژ که حاوی روغن‌های اسانسی برای کمک به هضم باشد ، می‌تواند مشکلاتی چون آروغ زدن ، دردهای معده و گاز روده را بر طرف سازد .نعناع فلفلی و زنجبیل تهوع و بیماری تهوع در اثر جابه‌جایی را بهبود می‌بخشند . بابونه ، رازیانه معده را آرام می‌سازند و التهابات حاد و آماس را تسکین می‌دهند . برای غلبه بر تهوع حتی به دلیل شیمی‌درمانی نیز ریحان را امتحان کنید . زیره سبز را برای بهبود سردرد‌های سوءهاضمه به کار برید ، رزماری را برای رهایی از جذب ضعیف غذا، لیمون گرس را برای سوءهاضمه عصبی و نعناع‌فلفلی را برای درمان سندروم روده تحریک‌پذیر.

  همچنین همین گیاهان و ادویه‌ها (نه روغن‌های گیاهی آن‌ها) را می‌توایند در غذا استفاده کنید . برای مثال روی غذایتان فلفل بپاشید ، یک چای نعناع فلفلی (سوسنبر) یا بابونه درست کنید یا پیش از صرف غذا یک دانه عرعر بجوید .

  روغن‌های گیاهی کمک کننده‌ به هضم غذا

  رازیانه ،اسطوخودوس ، ریحان ، نعناع فلفلی ، بابونه ، زنجیبل ، گل محمدی ، رزماری

   

  خرید اینترنتی روغن نعناع فلفلی 

   

  خرید اینترنتی روغن زنجبیل 

  عفونت‌ها

  تقریبا تمام روغن‌های گیاهی کم و بیش ضدعفونت هستند و باکتری‌ها ، قارچ‌ها ، مخمرها ، انگل‌ها یا ویروس‌ها را نابود می‌کنند .یک راه برای استفاده از این روغن‌های گیاهی به عنوان داروی پیشگیری-حتی در مورد عفونت‌های داخلی- استفاده در حمامتان است .روش دیگر مالیدن روغن ماساژ روی مناطق مبتلا می‌باشد ، روغنی که حاوی روغن‌های گیاهی زیر باشد .

  روغن‌های گیاهی ضدباکتریایی

  ریحان ، مورد ، مریم‌گلی ،میخک ، اسطوخودوس ، اوکالیپتوس ، کاج ، آویشن ، لیمو

  خرید اینترنتی روغن کاج 

  خرید اینترنتی روغن میخک

   یائسگی

  روغن‌های گیاهی فراوان وجود دارد که به زنان برای طی ناراحتی‌های دوران یائسگی کمک می‌کند . ناراحتی‌هایی چون گُر گرفتگی . روغن‌های گیاهی مثل مریم‌گلی ، رازیانه ، سنبل ختایی که استروژن را در زنان افزایش می‌دهند ، اهمیت ویژه‌ای دارند .تصور می‌شود که روغن اسطوخودوس متعادل کننده‌ی هورمونی باشند که نشانه‌های یائسگی را تعدیل می‌کنند .

  یکی از ساده‌ترین راه‌های استفاده از آن‌ها ، اسپری است ( 20 قطره روغن گیاهی در هر 2 اونس آب مقطر ، تکان داده شود .) این روغن‌ها را می‌توان در وان حمام ، ماساژ یا روغن بدن نیز به کار برد .(روغن سنبل ختایی به دقت استفاده کنید .) نشانه‌های یائسگی می‌‌تواند شامل خشکی واژن و از دست دادن قابلیت ارتجاعی بافت‌ها نیز شود ، بنابراین این فرمول برای کمک به رفع این مشکلات مفید است .

  روغن‌های گیاهی متعادل کننده هورمون

  اسطوخودوس ، بهارنارج

  روغن‌های اسانسی استروژنیک

  رازیانه ، مریم گلی ، سنبل ختایی ، بادیان رومی (انیسون)

   

  گرفتگی عضلات

  خوشبختانه روغن‌های گیاهی می‌توانند گرفتگی دردناک عضلات مانند گرفتگی‌های قاعدگی را کاهش دهند .همین فرمول را می‌توان برای مراقبت از اکثر مشکلاتی که همراه PMS ( تنش پیش از قاعدگی) هستند نیز به کاربرد .تحقیقات نشان می‌دهند برخی روغن‌ها ، پروستاگلندین(یک ماده هورمونی که سبب می‌شود ماهیچه دچار گرفتگی شوند ) را کاهش می‌دهند و همچنین نشانه‌های PMS مانند ، عدم تعادل قند خون ، سردردها ، تهوع‌ها ، التهاب سینه و کیست ، درد مفاصل ، پف کردگی ، بدخلقی ، زودرنجی . بهترین روش برای استفاده از این روغن‌ها چیست؟ افزودن چند قطره به یک وان حمام برای طولانی مدت و با آسودگی خاطر یا ساختن یک روغن ماساژ می‌تواند بهترین روش استفاده از این روغن‌های گیاهی باشد .

  روغن‌های گیاهی مفید برای رفع گرفتگی‌‌ها

  بابونه، میخک ، آویشن ، اسطوخودوس 

  درد عصب و مفاصل

  روغن‌های گیاهی اسطوخودوس ، بابونه و مرزنگوش همگی مخصوص درد عصب هستند . افرادی را می‌شناسم با مشکلات جدی سیستم عصبی مانند ام ای و سندرم خستگی مزمن که با روغن‌های گیاهی از درد عصب آسوده شدند .اگرچه این روغن ، درمان نمی‌باشد اما مسلما کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد . برای سندروم تونل استخوان مچ دست ، روغن را به سمت داخل مچ بمالید برای عصب جمع شده یا سیاتیک و روی تاول‌های زونا (یک بیرون ریزی دردناک پوست مرتبط با این بیماری ) برای کاهش درد . روغن را روی پشت یا باسن بمالید.

  بیشتر بخوانید: آروماتراپی ( رایحه درمانی ) چیست؟

  احتقان سینوس و دستگاه تنفسی

  حدود 90 درصد بیماری‌های تنفسی توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند .خوشبختانه تعدادی از روغن‌های گیاهی ، ویروس‌ها را مهار می‌کنند ، مانند اکثر ویروس‌هایی که مسئول ایجاد آنفولانزاها و سرماخوردگی‌ها هستند .برخی روغن‌ها احتقان ریه و سینوس را حذف و ضعیف می‌کنند و درمان‌ها عالی برایشان به وجود می‌آورند نه تنها برای سرماخوردگی و آنفولانزا بلکه برای دیگر ناراحتی‌های ریه چون آسم و تب یونجه . نعناع فلفلی ، اوکالیپتوس ، سرفه را کم می‌کند و اسپاس ماهیچه‌ای اطراف ریه را تخفیف می‌دهند .

  هر کسی که تا به حال فلفل سیاه ، اکالیپتوس و نعناع فلفلی را استشاق کرده است ، می‌داند به چه سادگی بوئیدن این روغن‌های گیاهی به تخلیه سینوس‌ها کمک می‌کند و آبریزش بی‌وقفه بینی را خشک خواهد کرد .توجه : دارچین و آویشن در مرهم بخور یا دهان‌شوی خوبند اما بخور با آن‌ها می‌تواند دستگاه تنفسی را تحریک کند .

  روغن‌های اسانسی ضدویروسی:
  اوکالیپتوس ، دارچین ، نعناع فلفلی ، رزماری ، آویشن 

   

  روغن‌های اسانی برای رهایی از احتقان :

  ریحان ، ختایی ، سرو ، آویشن ، اوکالیپتوس، برگ بو ، فلفل سیاه ، کاج

   

  واریس و بواسیر

  دکترها به غیر از جراحی امید کمی به بیماران در درمان می‌دهند . محصولاتی وجود دارند که حاوی روغن‌های گیاهی هستند و اندازه رگ‌ها خونی مرتبط با واریس یا بواسیر(نوعی واریس ) را کاهش می‌دهند و التهاب و درد آن‌ها را آرام می‌سازند . در هر دو شرایط ، حتما به طریقی عمل کنید که گردش خون تا با فعالیت بدنی زیاد ، رژیم غذایی اصلاح شده روی روغن گیاهی به خوبی کار کند .

  روغن‌های گیاهی واریس و بواسیر

  تخم هویج ، سرو ، اسطوخودوس ، مورد 

  کمپرس روغن تخم هویج

  وقتی دچار واریس شدید می‌شوید ،پوست ممکن است زخمی و پاره شود . اگر این طور شد این کمپرس را برای بهبود و آرامش به کار گیرید .

  4 قطره روغن تخم هویج

  نصف فنجان آب

  روغن اسانسی را به آب اضافه کنید .یک پارجه نرم را داخل آب بیاندازید ، بچلانید ، تا کنید و روی رگ‌های زخمی قرار دهید .

  خرید اینترنتی روغن دانه هویج 

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید