دسته‌بندی نشده

چطور میلیا را درمان کنیم؟

 • میلیا که جمع کلمه میلیوم است و به علت کثرت آن اکثرا میلیا نامیده می‌شود؛ کیست‌های سفید رنگ بسیار کوچکی هستند که با کراتین پر شده‌اند و با این که در هر جایی از پوست ممکن است ظاهر شوند، معمولا در کنار چشم‌ها، بینی، گونه‌ها و پیشانی رویت می‌شوند. این برجستگی‌های سفید بسیار کوچک زیر بالاترین سطح پوست قرار دارند و عمومأ قطری به اندازه 1 تا 2 میلیمتر دارند.
  میلیای اولیه در بین نوزادان شایع است با این حال ممکن است در کودکان و جوانان نیز ایجاد شود.
  میلیای ثانویه میلیایی است که بر اثر برخی از آسیب‌های پوستی مانند تابش آفتاب، سوختگی، میکرودرم ابریژن، استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب و استفاده بیش از حد از مرطوب‌کننده‌های سنگین ایجاد می‌شود.
  میلیا معمولا بدون هیچگونه درمانی و پس از طی زمان لازم از بین می‌رود. اما با این که آنها نه دردناک هستند و نه موجب خارش می‌شوند، ظاهر آنها ممکن است خجالت آور باشد، مخصوصا اگر بیشتر از یک یا دو میلیا داشته باشید. این مساله موجب می‌شود برخی آگاهانه به دنبال راه حلی برای برطرف کردن آن باشند. برای برخی دیگر نیز این مسأله با به وجود آمدن مرتب میلیای جدید، مشکلی بلند مدت است.
  اولین کاری که برخی بعد از متوجه شدن وجود یکی از این کیست‌ها روی پوست خود انجام می‌دهند این است که با تصور این‌که این کیست یک جوش سر سفید است، اقدام به درآوردن و خالی کردن آن می‌کنند. اما این کار عملی نیست چرا که میلیا از این قاعده مستثنی است. محتویات این برجستگی‌های کوچک مایع نیست پس هرچقدر فشار نیز آن را خارج نمی‌کند. اما بالعکس در نقاطی که شما منافذ ملتهبی دارید که حاوی باقی‌مانده‌ سلول‌های مرده پوست و چرک است، یک فشار کوچک بر نقطه جوش برای پارگی لایه نازک پوست رویین و تخلیه مایع درون آن کافی است.
  در سوی دیگر میلیا غده‌‌های جامد کوچکی است که محل جمع شدن چربی و سلول‌های مرده پوست حبس شده در زیر سطحی‌ترین لایه پوست است. میلیا نسبت به جوش در محل عمیق‌تری از پوست قرار دارد و روزنه‌ای نیز روی پوست برای خروج آن وجود ندارد، حتی اگر محتویات آن مایع بود. از این رو، فشار دادن میلیا تنها موجب درد وتورم پوست در نواحی اطراف آن شده که تنها آن‌‌را قابل توجه‌تر از قبل جلوه می‌دهد.
  همچنین میلیا نسبت به جوش‌های سر سفید مدت بسیار بیشتری روی پوست می‌ماند و گاهی هفته‌ها و یا شاید ماه‌ها طول می‌کشد تا ناپدید شود.
  متخصصین پوست و زیبایی می‌توانند با شکافتن پوست و خارج کردن کیست، میلیا را از بین ببرند اما این کار هزینه بر و زمان بر می‌باشد. اگر خیلی مراقب باشید، شما می‌توانید خودتان نیز میلیا را شکافته و تخلیه کنید. اما راه‌های دیگری نیز برای حل این مشکل وجود دارد، که اگرچه زمان بیشتری می‌برند اما عاری از خشونت هستند.
  شکافتن میلیا و از بین بردن آن ابدأ موجب توقف علت تشکیل آنها در مرحله اول نمی‌شود، بنابراین در حالی که راهی سریع برای حل این مشکل است شما همچنان باید برای جلوگیری از ادامه بروز میلیا، مراقبت بهتری از پوست خود انجام دهید.
  در ادامه با راه‌های مختلف مبارزه با میلیا در خانه و مراحلی که می‌توانید برای جلوگیری از ظهور میلیای بیشتر انجام دهید آشنا می‌شویم، اما ابتدا کمی بیشتر با میلیا و علل بروز آن آشنا شویم.
  چه چیزی موجب تشکیل میلیا می‌شود؟
  میلیا بسیار شایع است. زمانی که پوست، سلول‌های مرده را به درستی دفع نمی‌کند، این سلول‌های مرده یکپارچه شده و چربی پوست را به خود جذب می‌کنند و تبدیل به برجستگی‌های سفت می‌شود.
  بدن شما در یک روند متداوم در محل زایش پوست که در عمق پوست قرار دارد، به ساخت سلول‌های پوستی جدید می‌پردازد. با حرکت رو به بالای پوست‌های بالغ به سمت سطح، این سلول‌های جدید به عنوان سلول‌های اپیتلیال اسکوموس حیات خود را آغاز می‌کنند. زمانی که این سلول‌ها به بلوغ می‌رسند، برخی از آنها وارد فرآیندی به نام کراتینیزاسیون می‌شئند که نهایتا موجب مرگ سلولی می‌شود. بین 25 تا 30 لایه از سلول‌های مرده و کراتینه شده پوست است که لایه بیرونی و محافظ پوست شما را تشکیل می‌دهد.
  بالاترین لایه‌های سلول‌های پوست مرده مرتبا و به طور طبیعی دچار پوست اندازی می‌شوند اما اگر چیزی در این فرآیند مداخله کند و سلول‌های مرده در زمان معین خود از روی سطح پوست خارج نشوند، می‌تواند منجر به ایجاد منافذ مسدود، جوش و آکنه روی پوست و همچنین زبری پوست و کدر شدن رنگ آن شود. همچنین این سلول‌های پوست می‌توانند منجر به ایجاد برجستگی‌های سفتی که مورد بحث ما نیز می‌باشد، شوند.
  با بالا رفتن سن، میزان چرخه سلول‌های پوستی کاهش می‌یابد. در نوزادان این چرخه 2 هفته به طول می‌انجامد، در جوانان این چرخه به 3 تا 4 هفته افزایش پیدا می‌کند و پس از آن در دوره میانسالی این چرخه معمولا ماهی یک بار تجدید می‌شود. بعد از 50 سالگی نیز نوسازی پوست به شدت کند می‌شود و بین 45 تا 90 روز به طول می‌انجامد.
  نوسازی به شدت سریع سلولی در نوزادان، علت اصلی این مساله است که میلیا در نوزادان به سرعت نیز ناپدید می‌شود و با افزایش سن حل این مشکل به صورت خود به خود، زمان بیشتری می‌برد.
  تمرینات مراقبت از پوست مناسب و یک رژیم مکمل می‌تواند به دفع سریع‌تر سلول‌های مرده و جلوگیری از بسیاری از مشکلات پوستی کمک کند.
  سلامت مطلوب پوست یا به عبارتی نوسازی سلولی مطلوب نیازمند فراهم بودن ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی است. اگر این مواد اساسی به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشند، پوست شما قادر به عملکرد مناسب نخواهد بود. این مساله موجب کاهش سرعت مکانیزم نوسازی سلولی و دفع کندتر سلول‌های مرده خواهد شد و فراموش نکنید که پوست شما، عضوی از بدن شما و به عبارتی بزگ‌ترین آنها است، پس تغذیه مناسب آن فکر خوبی است.
  شما می‌توانید با خوردن زیاد میوه و سبزیجات، پروتئین‌های با کیفیت و امگا3 ماهی‌های پر چرب مانند قزا آلا و دیگر ماهی‌های تن، مواد مغذی مورد نیاز پوست خود را تامین کنید.
  یکی از ویتامین‌هایی که در نوسازی سلول‌های پوستی نقش مهمی ایفا می‌کند، ویتامین A یا رتینول است. از آنجایی که گزارش شده است بسیاری با افزایش مصرف ویتامین A، ایجاد میلیا را متوقف کرده‌اند، ممکن است میلیا ارتباط مستقیمی با کمبود ویتامین A داشته باشد. منبع ویتامین A روزانه شما بسیار مهم است. پس ائامه این مطلب را با دقت بخوانید.
  محصولی که معمولا متخصصین پوست برای میلیا تجویز می‌کنند و نتایج خوبی نیز به همراه دارد (در کنار عوارض خود) کرم دیفرین یا اداپالن (نام عمومی آن) است. این محصول ترکیبی از رتینوئیل است و در واقع یک فرم شیمیایی ویتامین A یا رتینول می‌باشد.
  می‌توان گفت که ویتامین A نقش مهمی در تشکیل میلیا دارد. برای جلوگیری از میلیا لازم است که از دریافت کافی ویتامین A مطمئن شده تا با دفع سلول‌های مرده پوست که به خودی خود نمی‌توانند دفع شوند، به فرآیند نوسازی پوست خود کمک کنید.
  ویتامین A در دو شکل مختلف وجود دارد، ویتامین A فعال و بتاکاروتن. ویتامین A فعال تنها از منابع غذایی حیوانی به دست می‌اید و رتینول نامیده می‌شود. این دسته ویتامین A به شکل آماده برای مصرف می‌باشد و بدن می‌تواند در لحظه آن را مصرف کند. دیگر شکل ویتامین A از منابع گیاهی بدست می‌آید اما نمی‌تواند تا زمانی که تغییر شکل داده نشده است، توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد و این مشکل‌زا است.
  دکتر میشل کمیک می‌گوید که برای تبدیل موثر منابع گیاهی بتاکاروتن به شکل ویتامین A که بدن می‌تواند از آن استفاده کند، لازم است که در روز حداقل 12 وعده میوه وسبزیجات مصرف کنید، در سلامت کامل جسمانی قرار داشته باشید، هیچگونه مشکل هاضمه و گوارشی نداشته باشید، چربی‌های طبیعی مصرف کنید و هیچگاه غذاهای فرآوری شده و فست فود نخورید و در نهایت هیچ استرسی در زندگی نداشته باشید. او همچنین اضافه می‌کند که اگر شما تمامی این موارد را رعایت نکنید، می‌بایستی ویتامین A مورد نیاز خود را از منابع حیوانی که آسان‌ترین آنها روغن کبد(جگر) ماهی است، بدست آورید.
  یکی دیگر از منابع فوق العاده ویتامین A جگر گاو است. یک وعده جگر گاو حاوی 20 هزار یکای بین المللی (IU) می‌باشد که هر IU هم ارز 0،3 میکروگرم رتینول یا 0،6 میکروگرم بتاکاروتن است. تصور کنید که این مقدار ویتامین Aطبیعی تا چه حد می‌تواند پوست شما را تغذیه کند. اگر خوردن جگر خیلی برای شما خوشایند نیست، آن را به صورت نازک ببرید و قاطی یک وعده گوشتی خود کنید یا قبل از میکس کردن آن را به سوپ اضافه کنید، اینگونه دیگر به سختی می‌توانید آن را تشخیص دهید.
  احتیاط! دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند که زنان بردار نباید جگر مصرف کنند.
  اگر شما گیاه‌خوار هستید و در شرایط سلامتی فوق‌‌العاده خوبی نیز به سر نمی‌برید، توصیه می‌شود که یک مکمل با کیفیت مصرف کنید تا از دریافت ویتامین A مورد نیاز بدن خود مطمئن شوید.
  مصرف ویتامین A یا رتینول به صورت موضعی چگونه است؟
  سال‌هاست که رتینول برای درمان‌ ومراقبت‌های پوستی استفاده می‌شود و به طور گسترده در آزمایشگاه‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج بیشمار موفقی نیز داشته است.
  رتینول برای موارد زیر استفاده می‌شود:
  • افزایش میزان گردش سلولی
  • کمک به بازگشت رنگ پوست
  • افزایش تولید کلاژن
  • کمک به درمان آکنه و پسوریازیس(داءالصدف) با خاصیت لایه‌برداری خود
  • یک ماده فوق‌العده برای ارتباط بین سلولی
  رتینول باید توسط پوست شما به اسید رتینوئیک تبدیل شود تا بتواند کار خود را آغاز کند، از این رو رتینول از رتینوئید‌های دارویی تجویز شده که از پیش حاوی اسید رتینوئیک تبدیل شده است، قوی‌تر نیست. اما قوی‌تر بودن همیشه به معنای بهتر بودن نیست و رتینوئید‌ها عوارض خود را به همراه دارند. عوارضی مثل:
  • تحریکات پوستی مانند خشکی، پوسته پوسته شدن و تورم
  • نازک شدن پوست(در اثر استفاده بیش از حد)
  • حساسیت در برابر نور خورشید
  رتینوئید‌های تجویز شده حاوی دیگر مواد تشکیل دهنده‌ای چون اسید استریک، ایزوپروپیل میریستات، پلی اکسیل 40، استارات، الکل استریل و دی‌بوتیل هیدروکسی تولوئن می‌باشند که احتمالا شما نمی‌خواهید آنها را روی صورت خود استفاده کنید. همچنین این مواد نمی‌توانند در زمان حاملگی مورد استفاده قرار گیرند و برای پوست‌های حساس یا کسانی که اگزما یا آکنه روزاسه دارند نیز توصیه نمی‌شود.
  یک کرم رتینوئید‌ ممکن است برای درمان موثری برای میلیا باشد اما استفاده از آن روی پوست شما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. استفاده از ترکیبی طبیعی و مطمئن از رتینول و کمی صبر بیشتر، بی شک فکر بهتری است.
  پس نگاهی بیاندازیم به برخی از منابع طبیعی رتینول که می‌توانید برای کمک به افزایش میزان لایه‌برداری وسرعت بخشیدن به حذف میلیا از آنها استفاده کنید.
  روغن کندر یکی از بهترین منابع ترتینوئین است، ترتینوئین یکی از اسیدهای ویتامین A است که رتینول آنرا به آنتی اکسیدان‌های قوی لیکوپن، بتاکاروتن و اسیدهای چرب امگا تبدیل می‌کند. با علاوه روغن بذر هویج که به جوان‌سازی سلول‌های پوستی کمک می‌کند می‌توانید به پوست خود کمک کنید تا از از شر سلول‌های مرده و به دنبال آن میلیا راحت شود .
  برای ساخت این سرم جوان‌ساز به مواد زیر احتیاج دارید:
  • 1 قاشق غذاخوری روغن هسته انگور
  • 1 قاشق غذاخوری روغن دانه خیار
  • 10 قطره روغن کندر
  • 10 قطره روغن اسانس اسطوخودوس
  • 2 قطره روغن دانه هویج
  • 1 قطره روغن لیمو
  تمامی این مواد را در یک شیشه کوچک تمیز بریزید و هم بزنید تا ترکیب شوند. روزی 2 بار از این سرم استفاده کنید.
  روغن جگر ماهی کاد (Cod) – یک قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی کاد حاوی 13،600 یکای بین المللی (IU) رتینول می‌باشد. می‌توانید این روغن مستقیما روی پوست خود استفاده کنید. این روغن برای چند دقیقه‌ای پس از مصرف روی پوست بو خواهد داد اما این بو به سرعت محو خواهد شد. هر روز مقدار کمی از آن را روی محل‌های دارای مشکل بکار ببرید.
  ویتامین C (یا اسید اسکوربیک) یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که چرخه سلولی پوست را افزایش می‌دهد و سابقه مصرف طولانی در موارد پوستی مانند روشن کردن و بهبود ظاهر آکنه، لک‌های پیری و هایپرپیگمانتیشن دارد. درست کردن یک سرم ویتامین C راحت و کم هزینه است.
  می‌توانید اسید اسکوربیک را ازداروخانه‌ها تهیه کنید، و اگر آن را در داروخانه‌های پیدا نکردید می‌توانید به صورت اینترنتی سفارش دهید. شما همچنین به مقداری گلیسرین نیز احتیاج دارید.
  1 قاشق غذاخوری پودر ویتامین C و 2 قاشق غذاخوری گلیسرین گیاهی را به 4/1 فنجان آب اضافه کنید. محلول را خوب ترکیب کنید و روی پوست خود استفاده کنید. این سرم را در یک شیشه تیره رنگ و در یخچال نگه داری کنید. تاریخ انقضای این سرم نیز 1 ماه پس از درست کردن آن می‌باشد.
  لایه برداری
  به علاوه مطمئن شدن از وجود میزان کافی ویتامین A در بدن خود به منظور کمک به پوست‌تان برای دفع بهینه سلول‌ها، می‌توانید با استفاده از یک لایه‌بردار ملایم، به دفع سلول‌ها کمک بیشتری بکنید.
  3 قاشق غذاخوری بلغور جوی دو سر و یک قاضق غذاخوری شکر را به 1 قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. به آرامی این ترکیب را روی پوست خود ماساژ دهید و بعد از 15 دقیقه لا آب بشورید. می‌توانید هفته‌ای یک بار از این روش استفاده کنید.
  ماسک خاک رس
  خاک رس یک لایه بردار طبیعی است و سلول‌های مرده پوست را لایه برداری کرده و چربی اضافی را به پوست جذب می‌کند. این ماسک به لایه برداری سلول‌های پوست و حذف میلیای موجود سرعت می‌بخشد و در عین حال به جلوگیری از ایجاد میلیای جدید کمک می‌کند.
  موادی که احتیاج دارید:
  • 1 قاشق غذاخوری خاک رس
  • 1 قاشق غذاخوری آب یا سرکه سیب
  این 2 ماده را در دست خود با هم ترکیب کنید تا زمانی که به یک خمیر نازک دست پیدا کنید وسپس از انگشتان خود برای آغشتن آن بر روی پوست خود استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید از این ماسک فقط بر روی میلیا استفاده کنید اما ماسک رس به قدری برای پوست مفید است که بی نصیب کردن باقی نقاط پوست از آن بی انصافی است.
  بگذارید این ماسک به مدت نیم ساعت روی صورت‌تان بماند. همین‌طور که ماسک خشک می‌شود، پوست‌تان را نیز جمع خواهد کرد. اگر پوست حساسی دارید این تنگی پوست ممکن است برای شما ناخوشایند باشد پس زمانی که حس کردید نمی‌توانید بیشتر تحمل کنید، آن را بشورید.
  برای شستن ماسک از آب گرم استفاده کنید و با انگشتان خود آن را با ماساژ آرام از روی پوست خود بشورید. همچنین می‌توانید از یک حوله مرطوب شده با آب گرم استفاده کنید. نهایتأ با آب تمیز و سرد پوست خود را آب بکشید.
  2 بار در هفته بخور صورت با روغن اسانس درخت چای
  در مواجهه با میلیا، درمان به روش بخور دادن فواید بسیاری دارد.
  بخار داغ خون‌رسانی به پوست را افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون اجازه می‌دهد تا اکسیژن و مواد مغذی بیشتری جذب پوست شود و به پوست شما کمک می‌کند تا به طور مناسبی به نوسازی خود بپردازد. به علاوه گرما موجب تعریق پوست شما می‌شود و این تعریق باعث دفع سلول‌های مرده پوست می‌شود و از این طریق کمک می‌کند تا میلیا زودتر به سطح پوست برسد و دفع شود. همچنین بخار درمانی از تشکیل میلیا در آینده جلوگیری خواهد کرد.
  روغن درخت چای به دفع چربی اضافی پوست شما کمک خواهد کرد.
  در یک ظرف فلزی مقداری آب بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا آب به نقطه جوش برسد سپس آن را از روی شعله بردارید و 5 قطره روغن اسانس درخت چای را به آن اضافه کنید. چشمان‌تان را ببندید و در حالی که یک حوله دور سر شماست‌ تا بخار به صورت متمرکز به پوست شما برخورد کند، خم شوید و صورت‌تان را بالای بخار قرار دهید.
  اسید سالیسیلیک
  اسید سالیسیلیک یک اسید بتا هیدروکسیل با خواص لایه‌برداری ملایم است. این اسید با افزایش چرخش سلولی، موجب تقویت پوست برای دفع میلیا می‌شود. یکی از منابع طبیعی اسید سالیسیلیک میوه است. در زیر لیستی از بهترین منابع این ماده را گردآوری کرده‌ایم:
  • تمشک – آن را له کرده و روی پوست استفاده کنید.
  • سیب سبز – ِک عدد سیب سبز را له کرده یا آب آن را بگیرید و روی پوست استفاده کنید.
  • خیار – آب آن را بگیرید یا له کنید و به مقدار زیاد روی پوست استفاده کنید.
  • طالبی – با استفاده از مخلوط کن آب آنرا بگیرید و روی پوست استفاده کنید.
  • توت فرنگی – توت فرنگی برای درمان میلیا فوق العاده است چرا که هسته‌های ریز درون آن با اسید سالیسیلیک موجود در خود، به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند. آن ها را له کرده و بر روی پوست خود استفاده کنید.
  • گوجه فرنگی – یک برش گوجه فرنگی را روی پوست خود بمالید.
  قبل از شستن کامل پوست خود بگذارید این میوه‌ها برای 10 دقیقه روی پوست‌تان بماند. سیب سبز را به علت خواص اسیدی فقط به مدت 5 دقیقه روی پوست خود نگه دارید. سیب سبز یکی از موثرترین میوه‌های درمانی حاوی اسید سالیسیلیک است، از این رو می‌توانید آب آن را مستقیما به کمک یک تکه پنبه روی میلیا استفاده کنید و بگذارید برای مدت بیشتری روی آن بماند.
  یکی از بهترین روغن های اسانسی حاوی اسید سالیسیلیک نیز که برای استفاده مناسب روغن لیمو است.
  یکی دیگر از روغن‌های اسانسی که می‌توانید استفاده کنید، صمغ کندر است. نتایج نشان داده است که استفاده از یک قطره روغن کندر بر روی میلیا برای 2 روز متوالی، باعث آمدن میلیا به روی سطح پوست شده و امکان جدا سازی راحت آن را فراهم می‌کند. اما یادتان باشد حتما روغن کندر را با یک روغن حامل مثل روغن هسته انگور رقیق و سپس روی پوست بزنید.

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید