دسته‌بندی نشده

چگونه با گیاهان دارویی با آلودگی هوا مقابله کنیم؟

 • فلزات سنگین از بدترین خطرات برای سلامتی انسان هستند، این آلودگی ها ناشی از اگزوز ماشین ها، آفت کش ها، قارچ کش ها، مواد شیمیایی چاپ، دود سیگار، مواد نگهدارنده در مواد دارویی و واکسن ها، و … هستند.
  فلزات سنگین جذب مواد معدنی ضروری و ویتامین ها را توسط بدن مختل می کند. همچنین به نظر می رسد این آلودگی ها درعملکرد آنزیم ها نیز تداخل ایجاد کرده و در کلیه ها، کبد، استخوان ها و بافت های چربی تجمع پیدا می کنند.

  برخی از این فلزات سنگین شامل موارد زیر می شود:

  آلومینیوم: روی عملکرد مغز تاثیر گذاشته و ممکن است باعث آلزایمر شود.
  آرسنیک: باعث ریزش مو، مشکلات معده، کبد و کلیه ها می شود.
  کادمیم: بر عملکرد پروستات تاثیر می گذارد، باعث استخوان درد می شود، سیستم ایمنی بدن را تضعیف نموده و حتی می تواند منجر به سرطان شود
  سرب: باعث عدم تمرکز و پایین آمدن ضریب هوشی می شود.
  جیوه: باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی می شود
  راه های از پاکسازی بدن از فلزات سنگین
  1. مدیریت آنچه می خوریم و می نوشیم
  شاید ما نتوانیم آلودگی هوا را کنترل کنیم ولی می توانیم ورود سموم به بدنمان را از طریق منابع دیگری غیر از آلودگی هوا کنترل و مدیریت کنیم:

   

  • آنچه می خوریم
  • آنچه می نوشیم
  • داروها
  • سیگار و مواد مخدر
  • تماس با مواد شیمیایی از طریق پوست (شامپو، صابون)
  با استفاده از شیوه زندگی ارگانیک، پرهیز از داروها و سیگار، نوشیدن آب تصفیه شده، استفاده از مواد بهداشتی گیاهی و طبیعی، و بکارگیری تصفیه کننده های هوا در خانه می توانیم میزان سموم در بدن را کاهش دهیم.
  اما با هوای آلوده ای که در خارج از خانه در انتظار ماست چه کنیم؟
  حقیقت این است که اکثر غذاهای گیاهی باعث سم زدایی از بدن ما می شوند. اما برخی از گیاهان هستند که می توانند سم های خاصی را از نقاط مختلف بدن پاکسازی کنند.
  1. گیاهان سم زدا به طور کلی:
  • اکیناسه (سرخارگل): سرخارگل یکی از بهترین گیاهان برای پاکسازی بدن و سم زدایی خون است (تیرا، 1998). چند گرم از این گیاه را در آب جوش دم کنید برای 5 تا 10 دقیقه و روزی 2 تا 3 فنجان میل کنید.

  • ریشه بابا آدم یکی از سم زدا های بسیار قوی است. به یاد داشته باشید ریشه باباآدم نباید به تنهایی استفاده شود. این گیاه را حتما با تخم گشنیز دم کرده و روزی حداکثر 2 فنجان صبح و شب میل نمایید.

  • ریشه شیرین بیان نیز در بسیاری از فرهنگ ها برای پاکسازی بدن استفاده می شود به عنوان مثال در چین از این گیاه به عنوان “سم زدای بزرگ” یاد می شود. مقداری از این گیاه را دم کرده و روزی 2 تا 3 بار استفاده نمایید.(برخی از گیاهان دیگر که سم زدا هستند شامل ختمی و میخک می شود.)
  2. از سیب زیاد استفاده کنید تا سم ها و فلزات سنگین از بدنتان پاک شود.
  3. گشنیز تازه زیاد مصرف کنید.
  4. از گیاهانی که در بدنتان تعریق ایجاد می کنند استفاده نمایید؛ برای این کار زنجبیل یا بومادران دم کرده روزی 1 تا 2 فنجان میل نمایید.
  5. برای شستن بدنتان از صابون نمک های دریایی استفاده کنید و هر شب بعد از اینکه به خانه برمی گردید در تشتی مقداری آب گرم و نمک دریای ریخته و برای 15 دقیقه پاهای خود را در این ظرف قرار دهید تا سم ها خارج شوند.
  6. کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن است که سلامتی آن نقش مهمی در سلامتی بدن ایفا می کند برای پاکسازی کبد از سموم از گیاهان زیر استفاده کنید:
  بذر خارمریم، ریشه قاصدک، ریشه باباآدم، کنگر فرنگی

  7. پاکسازی کلیه ها یکی از کارهای مهمی است که باید انجام دهیم تا این سموم باعث ایجاد سنگ در کلیه های ما نشوند
  برای پاکسازی کلیه ها می توانید از دم اسب، گزنه و جعفری استفاده نمایید.

   

  8. از گیاهانی که آنتی اکسیدان هستند استفاده نمایید:
  گیاهانی مانند میوه نسترن و زالزالک که ویتامین C زیادی دارند دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند.

   

  9. از سیستم عصبی بدنمان محافظت کنیم:
  جو دوسر و هوفاریقون (علف چای) می توانند تنش های عصبی، گرفتگی های عصبی و استرس و اضطراب را کاهش داده و در نتیجه عملکرد سیستم عصبی بدن را تقویت نمایند.

   

  10. برای پاکسازی شش ها و دستگاه تنفسی خود از گیاهان زیر استفاده نمایید:

  • بخور اکالیپتوس: اکالیپتوس یک سم زدای قوی است. برای این کار چند قطره از روغن اکالیپتوس و یا چند قطره عصاره اکالیپتوس را در ظرف بخور ریخته و بگذارید فضای خانه و یا محل کارتان از این عطر پر شود.

   

  • نعناع فلفلی یا روغن نعناع فلفلی: نعناع فلفلی دستگاه تنفسی شما را پاکسازی می کند برای استفاده از این گیاه می توانید برگ های خشک نعناع فلفلی را دم کرده و روزانه 2 تا 3 لیوان میل نمایید و یا روغن نعناع فلفلی را در دستگاه بخور بریزید.

   

  اگر از خواندن این مقاله لذت بردید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید